علائم کم خونی در کودکان

کم خونی در کودکان مانند زنگ خطری است که پدران و مادران باید برای رفع کردن آن توجه ویژه ای نشان دهند. شاید تصور شود کم خونی فقط برای افراد بزرگسال، به خصوص خانم ها باشد؛ اما کودکان نیز مستعد آن نیز هستند. در این مقاله درباره ی کلیتی از کم خونی کودکان صحبت خواهیم کرد. 

کم خونی در کودکان

این نکته درست است که کودکان تا 6 ماهگی از ذخیره ی آهن موجود در بدن خود استفاده می کنند. اما بعد از آن باید آهن مورد نیاز خود را از طریق تغذیه بدست آورد. این باور وجود دارد که با خوردن قطره و یا قرص های حاوی مواد خون ساز کم خونی به راحتی رفع خواهد شد. اما این نکته قابل ذکر است که رفع شدن این مشکل به همین راحتی ها نخواهد بود. اگر این بیماری سریع رفع نشود، بدون شک کودک را دچار آسیب های غیرقابل جبران خواهد نمود.

در شیرخوارگان آهن موجود باید از طریق شیر مادر تامین شود. بنابراین مادر باید به تغذیه ی خود بسیار اهمیت دهد. اغلب دکترها از سن 4 تا 6 ماهگی برای جلوگیری از فقر آهن، برای کودکان قطره آهن تجویز می کنند.

علت های کم خونی 

فقرآهن

مطلب پیشنهادی
لمینت دندان و فواید و معایب آن + آیا لمینت برای کودکان مناسب است؟

یکی از مهمترین علت های کم خونی در همه ی دوران اکثرا فقر آهن است. آهن ماده ی معدنی است که، باعث جذب گلبول قرمز در خون می شود. آهن را می توان از طریق رژیم غذایی درست و مکمل ها به بدن رساند.

کمبود ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 ممکن است باعث شود، کودک دچار کم خونی شود. B12 ویتامینی است که تنها در معده ساخته می شود. این یک ویتامین بسیار مهم در خونسازی بدن محسوب می شود. بنابراین اگر کودک دچار بیماری معده مانند رفلاکس شود اولین اتفاقی که می افتد این است که این ویتامین مهم دیگر در معده ساخته نمی شود.

بیماری های مزمن

برخی از بیماری ها باعث می شود سطح هموگلوبین خون بسیار پایین بیاید. بیماری هایی مانند سرطان که امروزه در بین کودکان افزایش پیدا کرده است یکی از عواملی است که کودک را دچار کم خونی شدید می کند. همچنین بیماری هایی نظیر ایدز،سل نیز گلبول های قرمز را کاهش میدهد. از دیگر بیماری ها کم کاری تیروئید است که بر فعالیت مغز و استخوان اثر می گذارد در نتیجه ی آن باعث کم خونی در کودکان می شود.

کم خونی های وراثتی

مطلب پیشنهادی
انواع کم خونی در دوران بارداری + عوارض آن برای جنین و مادر

برخی بیماری ها نظیر تالاسمی مادرزادی هستند و اگر پدر یا مادر دچار آن باشد این بیماری به نسل های بعد خود نیز منتقل می کنند. یکی از شایع ترین کم خونی ها در کودکان تالاسمی است. تالاسمی دو نوع را شامل می شود: مینور و ماژور. در این بیماری گلبول های قرمز از حد معمول خود بسیار کوچکتر هستند. اگر برای پیشگیری آن اقدام نشود، این بیماری بسیار رشد خواهد کرد و در آخر باعث تغییر در شکل استخوان ها، اختلالات هورمونی و رشدی خواهد شد.

علائم و عوارض کم خونی در کودکان 

  1. کم خونی در کودکان باعث خستگی های مداوم، رنگ پریدگی و بی حالی می شود.
  2. فقر آهن در کودکان باعث اختلالات هوشی و مغزی آن ها می شود.
  3. در موارد حاد تر کودکان دچار تنگی نفس مزمن و آسم می شود.

در آخر:

این نکته را در نظر داشته باشید، هیچگاه بدون مشاوره گرفتن از پزشک به کودک خود مکمل های دارای آهن ندهید. همچنین با دیدن اولین علائم از کم خونی در کودک سریعا برای رفع کردن آن به دکتر مراجعه کنید.