کاشت مو

کاشت مو که به پیوند مو نیز شناخته می‌شود، در کلینیک‌های تخصصی پوست و مو از جمله عمل‌های پر طرفدار به شمار می‌رود. زیرا امروزه بسیاری از افراد به دلایل مختلف دچار ریزش مو و مشکلات کم پشتی مو می‌شوند و به دنبال بهترین راه چاره برای بهبود زیبایی ظاهر خود خواهند بود. در ادامه توضیحات کاملی در مورد آن ارائه خواهیم کرد.

علت نیاز کاشت مو چیست؟

موضوع ریزش مو به خانم یا آقا بودن بر نمی‌گردد و عارضه ریزش مو ممکن است برای هر مرد و زنی به دلایل مختلف اتفاق افتد. دلایلی که ممکن است سبب نیاز به کاشت مو را ایجاد کند ممکن است شامل دلایل زیر شود.

 • ریزش مو وراثتی
 • تغییرات مختلف در تعادل هورمون‌ها
 • فشارهای روحی و احساسی
 • استرس و اضطراب بیش از حد
 • کم کاری تیروئید
 • کم خونی
 • تغذیه نادرست و عدم تامین نیاز بدن به ویتامین‌ها و مواد مغذی
 • شیمی درمانی
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک

این موارد می‌توانند دلایل محکمی برای ابتلا به ریزش مو باشند. اما برخی از این دلایل را می‌توان به کمک درمان دارویی و راهکارهای مناسب از بین برد و بهبود بخشید.

مطلب پیشنهادی
انواع آکنه پوست + راهکارهای خانگی آسان برای درمان

نیاز به کاشت مو

اما در این بین برخی از دلایل مانند دلایل وراثتی قابل درمان و از بین بردن نیستند. به همین دلیل نیاز به کاشت کاملا وجود خواهد داشت. این روش امن قابل تجویز برای بسیاری از بیماران برای درمان و بهبود طاسی خواهد بود که در ادامه توضیحات بیشتر و کاملتری را در مورد آن ارائه خواهیم داد.

کاشت مو چیست؟

نیاز به کاشت مو بر اساس شدتی که فرد ممکن است در ریزش مو تجربه کرده باشد ایجاد می‌شود. در واقع به زبان ساده کاشت مو را می‌توان جابجا کردن مو از بخش‌هایی از سر که مویی پرپشت دارند به قسمت‌هایی از سر که دچار طاسی و یا کم پشتی شده‌اند، دانست.

برای کاشت مو، نیازی به اضافه کردن مو نیست و تنها کافی است از بخشی از ریشه موهای بخشی از سر برداشته و به قسمت مناسب که نیاز به کاشت دارد پیوند مو انجام گیرد.

متخصصین این زمینه اغلب برای پیوند مو از موهای سالمی که معمولا در قسمت پشت سر قرار دارند برای این منظور بهره می‌گیرند که تنها در کلینیک‌های تخصصی انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی
ریزش مو : دلایل ایجاد آن، بهترین راه درمان و پیشگیری

در حین عمل کاشت مو چه احساسی ایجاد خواهد شد؟

تکنولوژی‌های امروزه پیشرفت ایده‌آلی را برای تمام جراحی‌ها فراهم آورده است. روش‌های متعددی برای این منظور ابداع شده است که بسته به پیشرفت علم شرایط متفاوتی را برای استفاده ایجاد آورده است.

عمل جراحی کاشت مو روشی سرپایی برای زیبایی محسوب می‌شود که بسیار ساده است. در تمامی روش‌هایی که برای این منظور پیش گرفته می‌شود بی‌حسی موضعی برای فرد ایجاد خواهد شد که فرد دردی را احساس نخواهد کرد و حتی بعد از انجام عمل و رفع بی‌حسی نیز دردی احساس نخواهد شد.

قبل از کاشت مو به چه مواردی باید توجه شود؟

پیش از اقدام به انجام رو‌های مختلف برای رفع طاسی، پزشک اطلاعات خاصی را در اختیار فرد قرار خواهد داد. در ادامه نیز آزمایشاتی برای بررسی بهتر انجام خواهد شد.

این آزمایشات شامل آزمایش خون برای بررسی وضعیت فرد در مورد ابتلا به بیماری‌های ویروسی و میزان انعقاد خون برای فرد خواهد بود.

مطلب پیشنهادی
آب سیب زمینی برای مو + (طرز تهیه 5 ماسک عالی)

علاوه بر آزمایشاتی که انجام می‌شود تجویزی برای مصرف برخی داروها و مکمل‌ها توسط پزشک برای بیمار انجام خواهد شد. مصرف داروهایی از جمله مکمل ویتامین C و مکمل ویتامین E یک هفته قبل ضروری خواهد بود.

توصیه‌ دیگری که فرد پیش از کاشت مو باید در نظر گیرد شامل پرهیز از مصرف الکل است که سبب رقیق شدن خون می‌شود و باید از مصرف آن پرهیز شود.

کاشت مو برای چه قسمت‌هایی انجام می‌شود؟

ترمیم بسیاری از قسمت‌هایی که نیازمند کاشت مو هستند با روش‌های مختلف برای زیبایی در کلینیک‌های تخصصی صورت می‌پذیرد. در بسیاری از موارد برای درمان طاسی بسیاری از قسمت‌ها تنها راه چاره کاشت مو است.

بخش‌هایی که نیاز به مو دارند برای زیبایی مانند ابروها، ریش، مو سر و سبیل قابل انجام عمل کاشت مو هستند. به هر دلیلی که دچار طاسی شده باشند با روش‌های درمان مناسبی که امروزه وجود دارد، عمل پیوند مو از قسمتی از سر به قسمت مورد نظر انجام خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
درمان پوست مرغی با 6 راهکار بسیار موثر و سریع خانگی

به چه روش‌هایی کاشت مو می‌شود؟

امروزه 2 روش رایج برای انجام کاشت مو وجود دارد که از روش‌های قدیمی بسیار مناسب‌تر و موثرتر خواهند بود. اغلب برای پیش گرفتن این روش از قسمت پشت سر که به دلیل داشتن موهای با کیفیت و مناسب برای پیوند مو “بانک مو” نیز گفته می‌شود. این 2 روش شامل موارد زیر می‌شوند.

کاشت مو به روش Fut

از جمله روش‌هایی است که قدمت بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارد، این روش برای کاشت مو است. در روش Fut از داروی بی‌هوشی برای شروع عمل استفاده می‌کنند.

کاشت مو به روش fut

در ادامه آن قسمتی از پوست پشت سر که دارای موی مناسبی است به شکل لایه‌ای جدا شده و به قطعات کوچکتری تقسیم خواهد شد.سپس در قسمت مورد نظر پیوند زده می‌شود. بعد از گذر زمان خطی از این عمل به چشم خواهد خورد.

مدت زمانی که برای این عمل زیبایی ممکن است صرف شود، بازه زمانی بین 3 الی 5 ساعت است. نکته جالب دیگر اینکه موهای سر را به طور کامل نمی‌تراشند و بیش از 95 درصد افرادی که از این روش برای کاشت مو استفاده کرده‌اند از آن راضی هستند و نتیجه دلخواه و مناسب را کسب کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی
افزایش قد چگونه ممکن می‌شود؟ تنها با 4 راهکار ساده

کاشت مو به روش Fit

در این روش مانند روش قبل پوست سر جدا نخواهد شد. لایه‌های پوستی عمیقی برداشته نمی‌شود و فقط فولیکول‌های مو یا به صورت تکی و یا به صورت گروهی از پشت سر جدا شده و به قسمت‌هایی که نیاز دارند بعد از ایجاد حفره‌هایی مناسب پیوند زده می‌شود.

این روش موضعی که به صورت سرپایی انجام می‌شود، بدون نیاز به بی‌هوشی و تحمل دوران نقاهت طولانی خواهد بود. به دلیل ظرافتی که در این روش وجود دارد اغلب از آن برای زیبایی ظاهری صورت، ریش، ابرو و حتی موها می‌توان استفاده کرد.

نکته: برای برخی از افراد مناسب است که بسته به شدت طاسی و قسمت انتخاب شده برای کاشت مو از ترکیبی از هر دو روش برای پیوند مو به کار گرفته شود.

کاشت مو برای چه افرادی مناسب است؟

برخی از افراد نیاز به کاشت مو را تنها با اندکی ریزش مو در خود احساس می‌کنند. اما وقتی فرد دچار ریزش مو می‌شود نباید اولین راه کاشت مو را پیش گیرد. برخی درمان‌های دارویی و مفیدی هستند که می‌توانند راهکارهای سریعی برای درمان طاسی و ریزش مو باشند.

مطلب پیشنهادی
رینوپلاستی چیست؟ + مراقبت های قبل و بعد از رینوپلاستی

البته در برخی موارد مانند آسیب‌های جسمی و یا عوامل وراثتی ممکن است با راهکارهای درمانی دارویی بهبود نیابند و نیاز به کاشت مو وجود داشته باشد. از این رو بهتر است با تشخیص مناسب توسط پزشک متخصص در این زمینه، مشاوره گرفت و بهترین راهکار برای رفع ریزش مو و درمان طاسی را پیش گرفت.

چه مدت بعد از کاشت مو همه چیز عادی خواهد شد؟

پس از کاشت مو همه چیز بعد از گذشت یک سال عالی خواهد شد. البته نکته جالب اینکه در برخی موارد حتی بعد از گذشت 4 ماه رویش مجدد موها آغاز شده و نتیجه مطلوب حاصل شده است.

بهتر است برای ماندگاری بیشتر ریزش مو بررسی شود و از ریشه درمان شود. زیرا ممکن است حتی بعد از کاشت مو مجدد حالت اولیه برای فرد ایجاد شود. همان گونه که دلایل در ابتدا سبب ریزش مو و طاسی شده است اگر برطرف نشوند قطعا در ادامه مجددا موجب ریزش مو و طاسی که در ادامه آن نیاز به کاشت مو ایجاد خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
ترک پوست را با 10 راهکار خانگی بسیار موثر رفع کنید

مراقبت‌های کاشت مو

چه مراقبت‌هایی بعد از کاشت باید انجام داد؟

لازم است بعد از انجام هر یک از روش‌ها برای کاشت مو، مراقبت‌هایی انجام شود تا پس از انجام آنها نتیجه ایده‌آل حاصل شود. به ویژه در 2 هفته ابتدایی بهتر است مراقبت‌های درستی انجام شود.

 • از کلاه، هد، سربند و در خانم‌ها شال یا روسری نباید استفاده شود.
 • از وارد کردن ضربه مستقیم، دست زدن و لمس کردن بری قسمتی که کاشت مو انجام شده است باید پرهیز شود.
 • بهتر است در 3 شب ابتدایی سر با زاویه حدود 45 درجه بالاتر از سایر نقاط بدن قرار گیرد تا از تجمع خون و التهاب ناشی از آن کاسته شود.
 • با مشاهده علائم خاصی مانند تب کردن، التهاب و خونریزی ناگهانی حتما باید به پزشک مراجعه شود.
 • استفاده از کرم‌های ضد عفونی کننده و محلول‌هایی که برای اسپری کرده توسط پزشک تجویز می‌شود باید به صورت منظم باشد.
 • بعد از گذشت روزهای مشخصی که طبق عمل پیش گرفته شده پزشک مشخص خواهد کرد، برای شست و شو نباید فشاری بر روی کف سر آورد.
مطلب پیشنهادی
تفاوت لایه برداری پوست و اسکراب + انواع لایه بردارها

کاشت مو چه عوارضی به دنبال خواهد داشت؟

در صورتی که کاشت مو توسط پزشکان متخصص و مجرب انجام شود، عوارضی به همراه نخواهد داشت. اما گاهی ممکن است قسمت‌هایی که پیوند شده‌اند تا مدت زمانی که بهبود یابند جای سوراخ‌ها و یا بریدگی‌های سطحی که ایجاد شده است قابل تشخیص و در چشم باشند که حتی این موضوع بعد از گذشت مدت زمانی از بین خواهد رفت.

سخن پایانی

امروزه کاشت مو یکی از روش‌های بسیار عالی برای خلاص شدن از طاسی به شمار می‌رود. این موضوع نباید اولین راه برای رفع طاسی باشد و بهتر است علت اصلی طاسی و ریزش مو بررسی شود. در غیر این صورت حتی بعد از کاشت مو نیز مجددا ریزش مو و طاسی ایجاد خواهد شد.