علت ریزش موی مردان چیست

ریزش موی مردان یکی از اتفاق هایی است که آقایان را بسیار دچار نگرانی می کند. اغلب ریزش مو از سن 20 سالگی به بعد شروع می شود. درمان های زیادی برای این عارضه وجود دارد اما قبل از درمان بهتر است علت ریزش مو را پیدا کرد؛ در آن صورت درمان مناسب را نیز برای آن می توان در پیش گرفت.

در این مطلب به طور جامع علت هایی که می تواند باعث ریزش مو شوند را مورد بررسی قرار داده ایم.

نقش ژنتیک در ریزش موی مردان

ژنتیک همیشه اولین عاملی است که می تواند فردی را دچار بیماری و مبتلا برخی از نقص ها کند. در ریزش موی مردان نیز این عامل می تواند نقش اساسی داشته باشد.

آقایان پس از رسیدن به سن بلوغ ممکن است شاهد ریزش و کم پشت شدن موهای خود باشند، اما این اتفاق در آن سن بسیار کم پیش می آید و اکثرا ریزش موی ارثی از سن 20 الی 25 سالگی به بعد خود را نشان می دهد. اگر در خانواده ای یکی از افراد ژن ریزش مو را داشته باشد امکان این که آن را به نسل های بعد از خود منتقل کند بسیار بالاست.

مطلب پیشنهادی
طرز تهیه 4 اسکراب پوست سر در خانه با کمترین هزینه

در نتیجه اولین موردی که در ریزش موی مردان بررسی می شود این است که آیا در خانواده به خصوص خانواده پدری کسی ریزش موی ژنتیکی داشته است یا خیر.

نکته: طی تحقیقات انجام شده ژنتیک 50 درصد می تواند باعث ریزش و طاسی سر شود.

هورمون ها و ریزش موی آقایان

یکی از مهمترین دلایلی که باعث ریزش موی مردان می شود هورمون ها هستند. هورمون تستسترون از جمله هورمون هایی است که نقش اصلی در بلوغ آقایان دارد. این هورمون تا زمانی که به اندازه ی متعادل در بدن ترشح شود هیچ مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند، اما زمانی که میزان آن زیاد شود یکی از اولین نشانه های ظاهری آن ریزش مو است.

هورمون تستسترون به طور مستقیم فولیکول های مو را مورد حمله ی خود قرار می دهد، این گونه که ابتدا اندازه ی طبیعی فولیکول ها را بسیار کوچک و سپس آن را ضعیف می کند، نتیجه ی این اتفاق ریزش موی سر می باشد. به همین دلیل است ورزشکارانی که از مکمل های تستسترون استفاده می کنند اغلب دچار ریزش مو و طاسی سر می شوند.

مطلب پیشنهادی
4 ماسک مو برای رشد سریع مو ها و تقویت کننده ریشه‌ها

3 عامل متعدد در ریزش موی سر

عامل متعدد در ریزش موی مردان

1. عدم رعایت بهداشت مناسب 

یکی دیگر از اصلی ترین عامل های ریزش موی مردان رعایت نکردن بهداشت موی سر می باشد. عدم رعایت بهداشت مو باعث می شود پوست کف سر ابتدا دچار خارش و آسیب شود. این زخم ها می تواند دریچه ای برای ورود عفونت و میکروب به داخل پوست سر باشد. هر عاملی که پوست سر را دچار بیماری کند اغلب فولیکول ها را تحت تاثیر قرار می دهد؛ سپس باعث ریزش مو در فرد می شود.

البته نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کرد این می باشد که افرادی که روزانه مو های خود را شستشو می دهند نیز بیشتر از افرادی که بهداشت را رعایت نمی کنند دچار ریزش موی سر می شوند؛ چرا که با این کار باعث خواهند شد، پوست سر چربی و مواد مغذی خود را از دست بدهد.

2. تنش های عصبی

بررسی ها نشان داده است آقایانی که تنش روزانه ی زیادی را متحمل می شوند نسبت به افراد دیگر بیشتر دچار ریزش موی سر می شوند. البته این نوع از ریزش مو می تواند گذرا باشد و به طاسی منجر نشود.
در این نوع ریزش موی مردان نظریه بر این است زمانی که فردی دچار تنش های عصبی می شود، سیستم دفاعی به طور طبیعی به شدت دچار ضعف خواهد شد و مکانیسم بدن به خوبی عملکرد خود را انجام نمی دهند؛ در نتیجه اغلب در این زمان شاهد ریزش مو شدید خواهیم بود.

مطلب پیشنهادی
کراتینه مو | هر آنچه از فواید تا مضرات کراتینه باید دانست

3. نقش تیروئید در ریزش موی مردان

از دیگر عواملی که می تواند باعث ریزش موی سر و کم پشتی آن شود مشکلات تیروئیدی است. فعالیت غدد تیروئید کاملا با میزان هورمون های بدن در ارتباط می باشد. در برخی از آقایان نشان داده شده است کم کاری تیروئید در آن ها باعث اختلال در متابولیک بدن شده است و این اختلال گاها خود را با ریزش موی سر نشان می دهد.

در آخر:

عوامل متعدد و زیادی باعث ریزش موی مردان می شود که در بالا به اصلی ترین های آن پرداخته ایم. این نکته قابل ذکر است که ریختن روزی 100 عدد موی سر کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد؛ اما اگر این ریزش ها غیر طبیعی باشد پیشنهاد می شود ابتدا نزد پزشک رفته تا عامل اصلی را پیدا کنید و سپس برای درمان آن اقدام شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید