پودر گینر چیست؟

پودر گینر یکی از پر طرفدارترین مکمل های ورزشی می باشد که مصرف آن میان ورزشکاران حرفه‌ ای شایع است. این پودر جزو مکمل های روزانه آن ها محسوب می شود. بیشتر ورزشکارانی که به دنبال حجم دادن سریع به عضلات هستند و افرادی که بسیار لاغر می باشند با توصیه پزشک تغذیه خود از آن استفاده می کنند.
در این مطلب مکمل گینر را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم و نحوه ی عملکرد آن در بدن را شرح خواهیم داد.

آشنایی با پودر گینر

پودر گینر یکی از مکمل های پر کالری است که ترکیبات اصلی آن از انواع چربی های حیاتی، پروتئین های مختلف، کربوهیدرات ها، آمینو اسید ها و مواد معدنی تشکیل شده است. گینر در مقایسه با مکمل وی میزان پروتئین کمتری دارد، اما برای افزایش وزن و حجم کمی از عضلات سرشار از کربوهیدرات می باشد.

نکته: از آن جایی که کالری گینر بسیار بالا است توصیه می شود افرادی که دارای اضافه وزن هستند یا به صورت حرفه ای و سنگین ورزش نمی کنند از آن مصرف نکنند.

عملکرد گینر در بدن چگونه است؟

عملکرد گینر در بدن چگونه است؟

پودر گینر به دلیل کالری بالایی که بخاطر چربی و کربوهیدرات ها در خود دارد بیشتر باعث افزایش وزن می شود، اما اگر در کنار مکمل های دیگر مصرف شود حجم دهی فوق العاده ای خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
مولتی ویتامین ول من و ضرورت مصرف آن برای آقایان + عوارض

واکنش پودر گینر پس از ورزش

1. گینر را اغلب به صورت شیک میل می کنند. اگر این پودر را پس از انجام ورزش های سنگین مصرف کنند باعث خواهد شد آسیب هایی که به بافت رسیده است سریعا بهبود پیدا کند. این عملکرد به آن دلیل است، ترکیبات این پودر به گونه ای ساخته شده است که سطح گلیکوژن در بدن را حفظ خواهد کرد.

2. اغلب افراد پس از انجام ورزش های سخت، دچار گرفتگی عضله و درد می شوند، پودر گینر به فرد ورزشکار کمک می کند این درد ها را تا جای ممکن احساس نکند و روند بهبود او را سریع تر خواهد کرد.

3.یکی از مشکلاتی که بیشتر ورزشکاران با آن روبرو می شوند کمبود آب بدن است؛ چرا که در طی ورزش های سنگین آب زیادی را از دست می دهند و مصرف یک جای آب به میزان زیاد، این کمبود را جبران نمی کند بلکه در اکثر مواقع این میزان آب با تعریق و ادرار دفع می شود. اما گینر باعث خواهد شد جذب آب در بدن بیشتر و راحت تر صورت بگیرد.

مطلب پیشنهادی
امگا 3 در بدنسازی ؛ هفت ضرورت برای مصرف با دوز متعادل

واکنش پودر گینر قبل از ورزش

به ورزشکاران حرفه ای این پیشنهاد داده می شود قبل از شروع یک دوره تمرینات سخت حتما پودر گینر مصرف کنند، چرا که لازم است در طی ورزش سطح انرژی خود را حفظ کنند. گینر به دلیل ترکیبات خاص خود به خصوص وجود کربوهیدرات های مفید تا میزان زیادی به ورزشکاران کمک می کند دیرتر احساس خستگی کنند و همچنین بدنشان پس از ورزش احساس ضعف نداشته باشد.

میزان مصرف گینر در روز چقدر است؟

پودر گینر منبعی از چربی و کربوهیدرات است که این دو باعث افزایش وزن می شود. البته این نکته قابل اهمیت است که این پودر به دلیل میزان پروتئین کمی که دارد کمتر در عضله سازی موفق است؛ در نتیجه میزان مصرف گینر کاملا به وزن فرد و سنگینی ورزشی است که ورزشکار انجام می دهد و دوز مناسب آن را باید یک متخصص تجویز کند.

موارد منع مصرف پودر گینر

  • افراد زیر 20 سال
  • خانم های باردار و شیرده
  • افرادی که به مکمل های شیر، سویا و بادام زمینی حساسیت دارند
  • استفاده ی نامتعادل از آن برای افزایش وزن
  • افرادی که دارای اضافه وزن هستند بهتر است از پودر گینر برای تامین انرژی و افزایش حجم عضلات استفاده نکنند، چرا که در این افراد باعث انباشته شدن چربی های اضافی در ناحیه شکم خواهد شد.
مطلب پیشنهادی
مکمل های بدنسازی - (نحوه عملکرد + ضرورت مصرف)

آشنایی با مزایای گینر ها

آشنایی با مزایای گینر ها

1. کاهش نفخ با پودر گینر

بسیاری از ورزشکاران به دلیل نوع تغذیه خود اغلب دچار نفخ شکم یا مشکلات گوارشی می شوند. این پودر سرشار از فیبر است. در نتیجه علاوه بر آن که به هضم غذا در معده کمک می کند، عملکرد روده را نیز بهبود می بخشد.

2. کمک به حفظ عضلات

افرادی که به طور حرفه ای ورزش ها هوازی انجام می دهند، در اکثر زمان ها سریع دچار کاهش چربی و سپس تحلیل عضلات می شوند؛ بنابراین لازم است علاوه بر آن که رژیم غذایی پروتئین داری داشته باشند، از مکمل هایی چون پودر گینر استفاده کنند. پروتئین های این مکمل تا حدود زیادی مشابه با پروتئین های ویتامین وی می باشد اما میزان آن بسیار کمتر است.
بنابراین گزینه مناسبی برای ورزشکاران هوازی است؛ چرا که هم باعث می شود آن میزان از عضلاتی که می خواهند حفظ شود و هم انرژی از دست رفته سریعا به بدن باز گردد.

مطلب پیشنهادی
قرص لاغری ادیوس با 10 ترکیب طبیعی برای کاهش وزن

در آخر:

پودر گینر بسیار برای ورزشکاران هوازی مناسب است و البته برای افرادی که لاغر هستند یا به طور سنگین ورزش می کنند گزینه ی خوبی است. اما باید در نظر داشت مصرف و میزان دوز آن ها حتما باید تحت نظر یک پزشک تغذیه باشد. اگر نه می تواند مشکلات جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید