بیماری آب آوردن ریه چیست؟

ریه بخشی از بدن می باشد که اگر دچار بیماری شود طول درمان آن بسیار سخت خواهد بود. علت آن این می باشد که ریه دارای محیط مرطوبی می باشد و به علت عمل دم و بازدم دائم در حال انقباض و انبساط می باشد. یکی از بیماری های ریوی که در این مقاله به طور جامع درباره آن صحبت خواهیم کرد آب آوردن ریه می باشد.

تعریفی از آب آوردن ریه

ریه نیز مانند باقی اعضای بدن از بافت و عضله ایی تشکیل شده است که هزاران مویرگ و رگ خونی از آن عبور کرده است. در برخی مواقع این امکان وجود دارد که در ریه شخصی آب میان بافتی تجمع کند. در این حالت گفته می شود شخص دچار ادم ریوی شده است. آب آوردن ریه را به نوعی می توان بسیار خطرناک تلقی کرد. تحقیقات نشان داده است افراد دارای سن بالا هنگامی که دچار آب آوردن ریه می شوند خطر فوتشان بسیار بالا است.

مطلب پیشنهادی
زونا چیست؟ آیا واگیردار است؟ (9 راه درمان خانگی سریع)

آب آوردن ریه را بسیار باید جدی گرفت و سریعا اقدام به درمان های اورژانسی برای آن کرد. به علت بافت مرطوب ریه ای بیماری می تواند بسیار پیشروی کند. از سمتی دیگر تنفس شخص بیمار را بسیار با مشکل رو به رو خواهد کرد. بنا بر این اتفاق هنگامی که تنفس با مشکل انجام شود، اکسیژن رسانی نیز با مشکل همراه خواهد شد. در نتیجه کا اعضای بدن درگیر خواهند شد.

عواملی که باعث آب آوردن ریه می شوند

عوامل آب آوردن ریه

1. اختلال قلبی و آب آوردن ریه

مشکلات قلبی و ریه ها تقریبا رابطه ی مستقیمی با یکدیگر دارند. یکی از شایع ترین علت های آب آوردن ریه اختلال در عملکرد قلب می باشد. هنگامی که قلب شخصی دچار بیماری شود اولین اتفاقی که می افتد این می باشد که دیگر قلب قادر نمی باشد خون را با انرژی و متناسب با نیاز بدن پمپاژ کند. رگ های بدن در این حالت دچار فشار می شوند. این عملکرد باعث خواهد شد رگ های خونی و عروقی مایعی به علت فشار زیاد به خود مایعی را به میان بافت های ریه ترشح کنند. این عامل باعث ادم ریوی در شخص بیمار می شود.

مطلب پیشنهادی
برونشیت چه نشانه هایی دارد؟ (راهکار بهبود درد ریه در منزل)

ریه های یک شخص سالم اکسیژن را در طی عمل دم از محیط اطراف می گیرد و اکسیژن را وارد جریان خونی می کند. اما هنگامی که شخص دچار آب آوردن ریه شده باشد، حجم ریه کاهش پیدا می کند، در نتیجه ریه دیگر قادر نمی باشد حجم مورد نیاز بدن اکسیژن دریافت کند. همین عامل باعث خواهد شد، اعضای بدن انرژی لازم برای فعالیت خود را دریافت نکنند.

2. عفونت های ریوی و ادم

وجود عفونت در هر بخشی از بدن بسیار خطرناک می باشد. اما وجود عفونت در ریه از خطر بسیار بالاتری برخوردار است. ریه محیطی مرطوب دارد در نتیجه این یک عامل مناسب برای رشد عفونت در محیط ریه می باشد. هنگامی که ریه شخصی دچار عفونت ریوی می شود بافت های ریه التهابات بسیاری پیدا می کنند. این التهابات علاوه بر درد در ناحیه قفس سینه، باعث خواهد شد، با رگ های خونی و عروقی شخص از دو جهت فشار آورده شود. نتیجه ی این فشارها ترشح مایع از رگ ها خواهد بود و در آخر آب آوردن ریه برای شخص اتفاق خواهد افتاد. 

مطلب پیشنهادی
درد قفسه سینه و 15 علت اصلی آن به همراه راه درمان

3. تومور ریه

شش ها هنگام سلامت حجم کافی برای جای دادن اکسیژن مورد نیاز بدن را در خود دارند. اما عواملی مانند تومور ریه باعث خواهند شد، این حجم کاهش پیدا کند. این تومور ها بسته به اندازه بر دیواره ریه فشار وارد می کنند. در نتیجه ی این اتفاق رگ های خونی عملکرد عکس از خود نشان می دهند. یعنی برای کاهش فشار وارد شده بر خود مایعی را از خود خارج می کنند که این مایع در میان ریه تجمع خواهد کرد. هین عملکرد تومور ها باعث خواهد شد؛ آب آوردن ریه در شخص اتفاق بیفتد.

4. آسیب و جراحت خارجی بر ریه

این امکان وجود دارد بر اثر تصادف و یا هر صدمه شدید دیگری ریه ها دچار آسیب شوند. یکی از اتفاقات شایعی که در زمان بهبودی ریه اتفاق می افتد، آب آوردن ریه یا ادم ریوی می باشد. این ادم ریوی می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. یکی آن که پس از جراحت محیط برای رشد عفونت و باکتری ها فراهم می شود. از طرفی نمی توان آنتی بیوتیک را به صورت مستقیم در این ناحیه از بدن فرستاد. از طرفی دیگر به علت آن که اکسیژن رسانی با مشکل جدی روبرو شده است رگ ها دچار فشار می شوند. به طور خلاصه می توان اینگونه بیان کرد که با جراحت خارجی بر ریه تمام عوامل آب آوردن ریه نیز فراهم می شود.

مطلب پیشنهادی
کولیت روده ؛ از نشانه‌های ابتلا تا تشخیص دقیق و راهکارهای درمانی

عوامل دیگری نیز وجود دارد که احتمال |آب آوردن ریه را در شخص بسیار بالا می برند که در ادامه از آن ها نام برده شده است.

 • بالا رفتن ناگهانی فشار خون 
 • سرطان ریه
 • اختلالات کلیوی
 • سپسیس بالای خون
 • التهابات پانکراس
 • تمرینات زیاد در ارتفاعات 
 • مصرف برخی دارو ها
 • افزایش سن
 • تنفس هوای سمی و آلوده

نشانه های ادم ریه چیست؟

 • تنگی نفس
 • سختی در عمل دم و بازدم
 • درد هنگام نفس کشیدن
 • درد در ناحیه قفسه سینه
 • سوزش ریه
 • کاهش غیر طبیعی وزن و اشتها
 • نامنظم بودن ضربان قلب
 • صدای خس خس هنگام عمل دم و بازدم
 • سرفه های خلط دار
 • تغییر رنگ پوست
 • تورم به خصوص در ناحیه پا و دست ها
 • احساس خستگی و بی حالی

آیا آب آوردن ریه درمان دارد؟

درمان آب آوردن ریه

اگر به نشانه های اولیه و اختلالات ریه توجه شود و سریعا برای درمان آن اقدام شود. احتمال بهبودی و درمان کامل در فرد بیمار بسیار بالا می باشد.

مطلب پیشنهادی
فیبروز ریه و هر آنچه از آن باید دانست (علائم + عوامل)

بررسی ها نشان داده است اولین راهکاری که پزشکان برای درمان آب آوردن ریه انجام می دهند اتصال دستگاه اکسیژن به فرد بیمار می باشد. هنگامی که اکسیژن مورد نیاز بدن تامین شود حجم بسیار زیادی از فشار ناشی روی رگ های خونی و عروقی برداشته می شود. در نتیجه عمل ترشح مایع از رگ ها کاهش پیدا می کند.

از طرفی پزشک برای از کاهش مایع جمع شده در بافت ریه داروهایی نظیر دیورتیک ها برای بیمار تجویز می کنند. این دارو ها ادرار آور هستند. این عمل باعث می شود با تولید ادرار آب های اضافی عروق و رگ ها از این طریق خارج شوند. اینگونه فشار از روی رگ ها برداشته خواهد شد.

نکته: در مواقعی که آسیب بسیار حاد باشد و بیمار درد بسیاری داشته باشد، پزشک برای کاهش درد و استرس که هر دو باعث بالا رفتن فشار خون می شود، مورفین تجویز خواهد کرد.

نکته: در مواقعی که آب آوردن ریه به علت تنش های عصبی و فشار قلبی باشد، پزشک اغلب داروهای کاهنده فشار خون و ضد اضطراب برای فرد بیمار تجویز خواهد کرد.

در آخر: 

مطلب پیشنهادی
سرماخوردگی و 21 نکته مهم برای پیشگیری و درمان آن

آب آوردن ریه به دلایلی که درباره ی آن صحبت شد بسیار خطرناک است و می تواند جان شخص را تهدید کند. در نتیجه لازم است مشکلات ریوی را جدی گرفته و با نشانه های اولیه سریعا برای معاینه به پزشک مراجعه کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید