ویتامین ب کمپلکس چیست؟

ویتامین ب کمپلکس جز مکمل های حیاتی بدن است که به نوعی مانند هر مولتی ویتامین و مکمل دیگر جز ضرورت های زندگی می باشد. امروزه به علت عوض شدن سبک زندگی و نوع کار، سطح بسیاری از ویتامین های حیاتی بدن کاهش پیدا کرده است، بخصوص ویتامین هایی که بیشتر از راه خوراکی باید جذب بدن شوند.
در این مقاله به معرفی ویتامین ب کمپلکس پرداخته و علت ضرورت استفاده از آن را مورد صحبت قرار داده ایم.

ترکیبات ویتامین ب کمپلکس

ترکیبات ویتامین ب کمپلکس

ویتامین ب کمپلکس ترکیبی از ویتامین خانواده B می باشد. خانواده این ویتامین جز ویتامین های حیاتی بدن محسوب می شود. ویتامین ب کمپلکس شکل دارویی شربت، قرص و آمپول را دارد که با توجه به نیاز بیمار و سیستم بدنی او دکتر برایش تجویز می کند. ویتامین ب کمپلکس شامل ویتامین های زیر می باشد.

 • تیامین (ویتامین B1)
 • ریبوفلاوین (ویتامین B2)
 • نیاسین (ویتامین B3)
 • پیریدوکسین (ویتامین B6)
 • پانتوتنیک اسید (ویتامین B5)
 • اسید فولیک (ویتامین B9)
 • بیوتین (ویتامین B7)
 • کوبالامین (ویتامین B12)
مطلب پیشنهادی
مولتی ویتامین فارماتون + آیا مصرف آن در بارداری امن است؟

نکته: ترکیبات این دارو همگی محلول در آب هستند.

چه افرادی باید از مکمل ب کمپلکس استفاده کنند؟

افرادی که باید از مکمل ب کمپلکس استفاده کنند

ویتامین ب کمپلکس همان گونه که گفته شد، شامل ترکیبات حیاتی بدن است. البته مواد تشکیل دهنده ی این مکمل با تغییر در رژیم غذایی در سطح بدن به تعادل خواهد رسید؛ اما ممکن است شرایطی ایجاد شود که لازم باشد سطح این ویتامین ها در بدن چند برابر شود یا به هر دلیلی جذب آن کاهش پیدا کند. در تمام این شرایط ضروری می باشد از آن استفاده کرد.

1. ضرورت مصرف ویتامین ب کمپلکس برای خانم های باردار

خانم ها در دوران بارداری سطح مواد معدنی و ویتامین های بدنشان باید دو برابر باشد؛ از آن جهت که جنین نیز از مواد بدن مادر تغذیه می کند، امکان دارد مادر دچار فقر برخی از مواد مهم در بدن شود. در نتیجه باید از این اتفاق پیشگیری کرد.
مصرف ویتامین ب کمپلکس یکی از ضرورت های دوران بارداری به حساب می آید. ترکیبات این مکمل به گونه ای می باشد که از کم خونی های دوران بارداری جلوگیری خواهد کرد. انرژی مادر باردار را نیز به اندازه ی چشمگیری افزایش خواهد داد.
از طرفی دیگر این ترکیبات به رشد و سلامت جنین کمک بسیاری نیز خواهند کرد. مصرف ویتامین ب کمپلکس خطر تولد نوزادی با بیماری های نخاعی و عصبی را کاهش خواهد داد.

مطلب پیشنهادی
شناختی از ویتامین E + فواید پنهانی اما اثبات شده ویتامن ای

2. افراد میانسال و ضرورت مصرف مکمل ب کمپلکس

با افزایش سن، تغییراتی در مکانیسم بدن رخ می دهد که باعث کاهش جذب و تولید برخی از مواد ضروری خواهد شد؛ در نتیجه ی این اتفاق مصرف مکمل هایی مانند ویتامین ب کمپلکس از سنین 50 سال به بالا جز ضرورت ها محسوب می شود.
یکی از اتفاق هایی که در سنین بالا در بدن می افتد این است که، بدن دیگر مانند قبل قادر به جذب ویتامین B12 نمی باشد. معده نیز به تنهایی نمی تواند این ویتامین را در سطح بدن متعادل نگه دارد، در نتیجه ی این عملکرد سطح این ویتامین پایین می آید و فرد دچار کم خونی از نوع فقر ویتامین B12 خواهد شد.

علاوه بر این تحقیقات بر روی افراد میانسال نشان داده است فقر ویتامین B12 باعث خواهد شد ریسک ابتلا به افسردگی در آن ها بالا برود. همچنین کمبود این ویتامین باعث تغییرات خلقی نیز خواهد شد؛ از این جهت لازم می باشد پزشکان علاوه بر تغییر در رژیم غذایی افراد میانسالان به آن ها مصرف ویتامین ب کمپلکس را نیز توصیه خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی
ویتامین های لاغر کننده و چربی سوز در 5 گزینه موثر

3. مصرف ویتامین ب کمپلکس برای افراد وگن

افراد وگن رژیم غذایی خاصی را رعایت می کنند که نیاز به مصرف مکمل هایی مانند ویتامین ب کمپلکس دارند. رژیم غذایی وگن ها این گونه می باشد که، فقط غذاهای گیاهی مصرف می کنند؛ علاوه بر این افراد وگن از هر فراورده ای که از حیوانات تهیه شده باشد نیز استفاده نمی کنند. فرآورده هایی مانند ماست، کره، عسل و غیره را مصرف نمی کنند. در نتیجه این رژیم غذایی برخی از مواد مغذی به بدن آن ها نمی رسد.
برای مثال ویتامین خانواده B بیشتر در فرآورده های دامی یافت می شود و با مصرف نکردن آن ها سطح این ویتامین های ضروری و حیاتی در بدن بسیار پایین خواهد آمد؛ بنابراین لازم می باشد افراد وگن برای متعادل نگه داشتن مواد حیاتی بدن خود هر چند وقت یکبار از آمپول ها یا قرص های حاوی ویتامین ب کمپلکس مصرف کنند.

مطلب پیشنهادی
قرص ونوستات چیست؟ تاثیر بر لاغری، عوارض و نحوه مصرف

4. عوارض برخی از داروها 

مصرف برخی از داروها باعث خواهد شد ویتامین خانواده B سطحش از میزان طبیعی پایین بیاید که این ها از عوارض جانبی آن دارو ها می باشد؛ به همین علت پزشکان به این افراد پس از مدتی مصرف ویتامین ب کمپلکس و مولتی ویتامین های دیگر را تجویز خواهند کرد. 

برای مثال افرادی که از داروهای ضدبارداری استفاده می کنند به علت تغییرات در عملکرد هورمون ها دچار کمبود ویتامین هایی نظیر B12، B6 ،B2 و فولات می شوند.
بیماران دیابتی قرصی به نام متفورمین استفاده می کنند؛ یکی از عوارض جانبی این دارو ایجاد اختلال در عملکرد معده می باشد؛ در نتیجه ی این اختلال جذب ویتامین B12 در معده کاهش می کند و از طرف دیگر معده ویتامین B12 کمتری تولید می کند، در نتیجه شخص دچار کم خونی فقر ویتامین B12 خواهد شد. در این زمان پزشک با در نظر گرفتن مکانیسم بدن فرد بیمار تزریق ویتامین ب کمپلکس را تجویز خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو (7 مکمل بسیار عالی)

فواید استفاده از ویتامین ب کمپلکس

فواید استفاده از ویتامین ب کمپلکس

ویتامین ب کمپلکس مانند هر مکمل و مولتی ویتامین دیگر فوایدی را برای فرد به همراه خواهد داشت که با تشخیص پزشک مصرف آن ضروری می باشد که این فواید به طور کلی شامل موارد زیر است:

1. بهبود عملکرد سیستم عصبی

2. بالا بردن سوخت و ساز (متابولیسم) بدن

3. بهبود عملکرد دستگاه گوارش

4. افزایش انرژی

5. عضله سازی در ورزشکاران

6. بهبود عملکرد مغز 

7. جلوگیری از ضعف مغز و پیری زودرس

8. تقویت پوست، مو و ناخن

9. جلوگیری از کم خونی

10. برطرف کردن بی اشتهایی

منابع سرشار از ویتامین ب کمپلکس

منابع سرشار از ویتامین ب کمپلکس
 • گوشت مرغ
 • ماهی
 • جگر گوساله
 • تخم مرغ
 • لبنیات
 • گوشت قرمز
 • حبوبات
 • جوی دوسر
 • موز
 • آجیل
 • اسفناج

در آخر:

ویتامین ب کمپلکس یکی از مکمل های تقریبا بی خطر برای تمام سنین است؛ از آنجایی که این ترکیبات این مکمل همگی محلول در آب هستند اغلب اضافی آن در بدن از طریق ادرار و عرق کردن دفع خواهد شد. اما باید در نظر داشت باز هم برای استفاده از این مکمل حیاتی بهتر است مصرف آن را پزشک تاکید کند.

مطلب پیشنهادی
خواص منیزیوم - (6 فایده منیزیوم در بارداری + سلامت بدن)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید