مکمل و داروها

ویتامین ب کمپلکس – 4 ضرورت مصرف آن + 7 فایده برای سلامت

ویتامین ب کمپلکس جزو مکمل هایی است که باعث بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می شود. البته این را در نظر داشته باشید برای مصرف آن حتما پزشک باید آن را تجویز کند.

ب کمپلکس باعث بالا رفتن سطح انرژی و بهبود عملکرد مغز می شود. همچنین این مکمل برای خانم های باردار با تشخیص پزشک کاملا بی خطر است؛ چرا که ویتامین های آن همگی محلول در آب هستند و اضافی آن از طریق ادرار دفع می شوند.

مکمل ها بسیار متنوع و زیاد هستند و اغلب این تصور وجود دارد که عملکرد آن ها شبیه به یکدیگر است؛ در نتیجه پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با آن ها به مطالب زیر رجوع کنید:

پرفکتیل – 4 عملکرد آن برای سلامت پوست + مو + ناخن

خواص قرص زینک پلاس برای سلامت پوست، مو و زیبایی

جامع‌ترین اطلاعات در مورد بیوتین یا ویتامین B7 برای بدن

ترکیبات ویتامین ب کمپلکس

ترکیبات ویتامین ب کمپلکس

ویتامین ب کمپلکس ترکیبی از ویتامین خانواده B می باشد. خانواده این ویتامین جز ویتامین های حیاتی بدن محسوب می شود. ب کمپلکس با شکل های دارویی شربت، قرص و آمپول در تمامی داروخانه ها موجود است که با توجه به نوع بیماری و مکانیسم بدنتان پزشک آن را تجویز می کند. ب کمپلکس شامل ویتامین های زیر می باشد:

 • تیامین (ویتامین B1)
 • ریبوفلاوین (ویتامین B2)
 • نیاسین (ویتامین B3)
 • پیریدوکسین (ویتامین B6)
 • پانتوتنیک اسید (ویتامین B5)
 • اسید فولیک (ویتامین B9)
 • بیوتین (ویتامین B7)
 • کوبالامین (ویتامین B12)
مطلب پیشنهادی
علائم کمبود مس - (5 نشانه شایع کمبود مس + عوارض)

نکته: ترکیبات این دارو همگی محلول در آب هستند.

چه افرادی باید از مکمل ب کمپلکس استفاده کنند؟

افرادی که باید از مکمل ب کمپلکس استفاده کنند

ویتامین ب کمپلکس شامل ترکیبات حیاتی بدن است. البته شما می توانید با تغییر در رژیم غذایی، سطح ویتامین های موجود در این مکمل را در بدنتان به تعادل برسانید.

اما ممکن است شرایطی ایجاد شود که لازم باشد میزان این ویتامین ها در بدن چند برابر شود یا به هر دلیلی جذب آن کاهش پیدا کند. در تمام این موارد مصرف ب کمپلکس بسیار ضروری است.

1. ضرورت مصرف ویتامین ب کمپلکس برای خانم های باردار

خانم ها در دوران بارداری سطح مواد معدنی و ویتامین های بدنشان باید دو برابر شود؛ چرا که جنین از طریق بند ناف برای رشد و تکامل از مواد موجود در بدن مادر تغذیه می کند. به همین دلیل خیلی از مادران که رژیم غذایی سالمی را دنبال نمی کنند یا ناخواسته باردار شده اند احتمال فقر این ویتامین ها در بدنشان بسیار بالا است.

اغلب پزشکان برای جلوگیری از مشکلات مکمل ب کمپلکس را به صورت خوراکی برای خانم های باردار تجویز می کند. این مکمل برای مادران باردار دارای فواید زیر می باشد:

 • ب کمپلکس دارای ویتامین های خونساز است که با مصرف آن کادران می توانند از کم خونی دوران بارداری و پس از زایمان پیشگیری کنند.
 • اغلب خانم ها در دوران بارداری بسیار احساس خستگی دارند و بسیار بی انرژی هستند، مصرف ب کمپلکس باعث می شود متابولیسم آن ها بالا رفته و در نتیجه، احساس نشاط و سر حالی خواهند داشت.
 • این مکمل باعث می شود جذب کلسیم مادر و جنین بالا برود و این عملکرد باعث می شود استخوان بندی و شکل گیری استخوان ها مستحکم باشد.
 • ب کمپلکس سیستم ایمنی مادر و جنین را بسیار بالا می برد.
 • مصرف ویتامین ب کمپلکس ریسک تولد نوزادی با بیماری های نخاعی و عصبی را کاهش خواهد داد.
مطلب پیشنهادی
قرص افزایش وزن ؛ بررسی مکانیزم اثر 4 نوع معروف

2. افراد میانسال و ضرورت مصرف مکمل ب کمپلکس

با افزایش سن تغییراتی در مکانیسم بدن رخ می دهد که باعث کاهش جذب و کاهش تولید برخی از مواد ضروری بدن خواهد شد. کمبود ویتامین ها و مواد معدنی را باید از طریق رژیم غذایی سالم و با مصرف مکمل هایی چون ویتامین ب کمپلکس جبران کرد.

نکته: از سن 50 سالگی به بالا نیاز است با مشورت پزشک مکمل های لازم را مصرف کرد و در کنار آن رژیم غذایی سالمی را دنبال کرد.

 • از اتفاق هایی که در سنین بالا رخ می دهد این می باشد که بدن دیگر مانند قبل قادر به جذب ویتامین B12 نمی باشد. معده نیز به تنهایی نمی تواند این ویتامین را در سطح بدن متعادل نگه دارد.
  در نتیجه سطح ویتامین B12 پایین می آید و فرد دچار کم خونی از نوع فقر ویتامین B12 خواهد شد. با مصرف ب کمپلکس به اندازه ی چشمگیری در سنین بالا می توانید از این عارضه پیشگیری کنید.
 • به دلیل کمبود و جذب بسیاری از مواد حیاتی در سنین بالا تحقیقات نشان داده است افسردگی در میانسالان افزایش پیدا می کند؛ به همین دلیل ب کمپلکس در کنار رژیم غذایی سالمندان از گزینه های عالی برای کاهش ریسک ابتلا به افسردگی است.
 • همچنین کمبود بسیاری از ویتامین ها باعث اختلال خلقی در افراد میانسال خواهد شد؛ از این جهت پزشکان علاوه بر تغییر رژیم غذایی به این افراد مصرف ویتامین ب کمپلکس را نیز توصیه خواهند کرد.
مطلب پیشنهادی
مولتی ویتامین سنتری ؛ 10 خاصیت مهم + جدول ترکیبات

3. مصرف ویتامین ب کمپلکس برای افراد وگن

افراد وگن رژیم غذایی خاصی را رعایت می کنند که نیاز به مصرف مکمل هایی چون ویتامین ب کمپلکس دارند. رژیم غذایی وگن ها این گونه است که فقط غذاهای گیاهی مصرف می کنند. علاوه بر این افراد وگن هر فراورده ای که از حیوانات تهیه شده باشد نیز استفاده نمی کنند. فرآورده هایی مانند ماست، کره، عسل و غیره را مصرف نمی کنند. در نتیجه این رژیم غذایی، برخی از مواد مغذی و حیاتی به بدن آن ها نمی رسد.

برای مثال ویتامین خانواده B بیشتر در فرآورده های دامی یافت می شود و با مصرف نکردن آن ها سطح این ویتامین های ضروری و حیاتی در بدن بسیار پایین خواهد آمد؛ بنابراین لازم می باشد افراد وگن برای متعادل نگه داشتن مواد حیاتی بدن خود هر چند وقت یکبار از آمپول یا قرص های حاوی ویتامین ب کمپلکس با تجویز پزشک خود استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی
کمبود روی در بدن چه عوارضی دارد؟ 7 نشانه نبود زینک

وگان نوعی از رژیم غذایی می باشد که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است و رستوران های زیادی مخصوص با رژیم غذایی آن ها افتتاح شده است. برای آشنایی بیشتر با این سبک رژیم می توانید به مطلب زیر را مطالعه کنید:
وگن به چه معناست؟ + تفاوت وگن و وجترین (عادات غذایی)

4. پیشگیری از عوارض برخی داروها 

مصرف برخی از داروها باعث خواهد شد ویتامین خانواده B سطحش از میزان طبیعی پایین تر بیاید که این اتفاق را از عوارض جانبی آن دارو ها می دانند؛ به همین علت پزشکان به این افراد پس از مدتی مصرف ویتامین ب کمپلکس و مولتی ویتامین های دیگر را تجویز خواهند کرد.

 • افرادی که از داروهای ضدبارداری استفاده می کنند به علت تغییرات در عملکرد هورمون ها دچار کمبود ویتامین هایی نظیر B12، B6 ،B2 و فولات می شوند.
 • بیماران دیابتی قرصی به نام متفورمین استفاده می کنند؛ یکی از عوارض جانبی این دارو ایجاد اختلال در عملکرد معده می باشد؛ در نتیجه ی این اختلال جذب ویتامین B12 در معده کاهش پیدا کرده و از طرف دیگر معده ویتامین B12 کمتری تولید می کند. در این شرایط فرد دارای دیابت دچار کم خونی فقر ویتامین B12 خواهد شد. اغلب پزشکان با در نظر گرفتن مکانیسم بدن فرد دارای دیابت تزریق ب کمپلکس را برای او تجویز خواهند کرد.
مطلب پیشنهادی
شناختی از ویتامین E + فواید پنهانی اما اثبات شده ویتامن ای

فواید استفاده از ویتامین ب کمپلکس

فواید استفاده از ویتامین ب کمپلکس

ویتامین ب کمپلکس مانند هر مکمل و مولتی ویتامین دیگر فوایدی را برای فرد به همراه خواهد داشت که با تشخیص پزشک مصرف آن ضروری می باشد که این فواید به طور کلی شامل موارد زیر است:

1. بهبود عملکرد سیستم عصبی با ویتامین ب کمپلکس

ویتامین ب کمپلکس دارای ویتامین هایی چون اسید فولیک در خود می باشد که باعث می شود سیستم عصبی بهترین عملکرد خود را داشته باشد. همچنین از آن جایی که این ویتامین ها محلول در آب هستند به راحتی به سلول های مغذی دسترسی پیدا می کنند.

2. بالا بردن سوخت و ساز بدن (متابولیسم)

یکی از فواید مصرف ویتامین ب کمپلکس آن است که سوخت و ساز بدن را بالا می برد. این مکمل دارای ویتامین هایی است که پس از مصرف چربی های اشباع شده در بدن را پیدا کرده و به عنوان سوخت برای مکانیسم بدن از آن استفاده می کنند.

3. بهبود عملکرد دستگاه گوارش

برخی از ویتامین ها تنها در دستگاه گوارش جذب و تولید می شود و کمبود آن باعث اختلال در کار دستگاه گوارش می شود. از آن جایی که ویتامین خانواده B بیشترین نقش را در سلامت بدن بازی می کنند در سیستم گوارشی نیز نقش مهمی را ایفا می کنند.

مطلب پیشنهادی
کراتین چیست؟ 6 تاثیر مهم آن برای عضلات و عوارض احتمالی

با مصرف ویتامین ب کمپلکس معده برای هضم غذا قدرت بیشتری پیدا می کند و از طرفی می تواند داروی خوبی برای درمان و التهابات معده باشد. همچنین برخی از ویتامین های موجود در این مکمل در روده جذب می شوند و باعث قدرت ماهیچه های روده خواهند شد.

4. بالا بردن سطح انرژی

یکی از شناخته شده ترین خاصیت ویتامین ب کمپلکس افزایش سطح انرژی است؛ چرا که این ویتامین ها سوخت و ساز بدن را بالا می برند و از طرفی با وجود افزایش ویتامین B12 اکسیژن بیشتری به بافت های بدن می رسد، در نتیجه سطح انرژی بالا خواهد رفت.

اما مهمترین عاملی که باعث خواهد شد سطح انرژی پس از مصرف ب کمپلکس بالا برود وجود ویتامینی به نام نیاسین است. نقش اصلی این ویتامین در بدن آن است که به سرعت مواد غذایی را تبدیل به انرژی کند.

5. بهبود عملکرد مغز

سلول های مغز توسط یک سد بسیار قوی محافظت می شود و هر ماده ای نمی تواند به آن ها دسترسی داشته باشد. اما ویتامین های محلول در آب اغلب به راحتی می توانند به سلول های مغذی دسترسی داشته باشند.

ویتامین ب کمپلکس محلول در آب است، در نتیجه یک غذای عالی برای مغز به حساب می آید. ویتامین اسید فولیک یا فولات برای عملکرد مغز بسیار حیاتی است و باعث می شود مغز انرژی بیشتر داشته باشد تا سیگنال ها را با سرعت بیشتری به بدن برساند.

مطلب پیشنهادی
ویتامین های لاغر کننده و چربی سوز در 5 گزینه موثر

جالب است بدانید ویتامین های موجود در مکمل ب کمپلکس می توانند سد محافظ مغزی را تقویت کنند و خود غشایی دور مغز ایجاد کنند، این ویتامین ها اجازه نمی دهند مواد سمی و خطرناک از آن ها عبور کنند و به مغز برسند.

6. جلوگیری از ضعف مغز و پیری زودرس

مصرف ویتامین ب کمپلکس با اکسیژن رسانی بیشتر به بافت های بدن و مغز همراه است. زمانی که اکسیژن بیشتری به مغز برسد سلول ها غذای بیشتری برای عملکرد خود دارند و از طرفی مغز هوشیار تر عمل خواهد کرد.

ب کمپلکس در خود دارای ویتامین های اسید فولیک، پیریدوکسین و کوبالامین است. این سه ویتامین بیشترین نقش را در جلوگیری از پیری مغز و آلزایمر ایفا می کنند. چرا که آن ها می توانند جلوی رادیکال های آزاد را گرفته و اجازه آسیب به سلول ها را ندهند.

7. پیشگیری از کم خونی با ب کمپلکس

اغلب این تصور وجود دارد که کم خونی به دلیل کمبود آهن در بدن رخ می دهد. اما جالب است بدانید کم خونی بسیار با کمبود ویتامین B12 در ارتباط است. این ویتامین در معده تولید و جذی می شود و زمانی که معده دچار اختلال شود سریع تولید این ویتامین حیاتی قطع می شود و فرد بیمار علائم کم خونی را از خود نشان می دهد.

مطلب پیشنهادی
بپانتن چیست؟ (عملکرد آن بر روی موی سر چگونه است؟)

با مصرف ویتامین ب کمپلکس این ویتامین حیاتی همراه با دیگر ویتامین های خونساز وارد بدن می شوند و تا حدودی کم خونی را درمان می کنند. از طرفی این ویتامین ها می توانند معده را درمان کرده و مجدد جذب و تولید ویتامین خونساز B12 آغاز شود.

منابع سرشار از ویتامین ب کمپلکس

منابع سرشار از ویتامین ب کمپلکس
 • گوشت مرغ
 • ماهی
 • جگر گوساله
 • تخم مرغ
 • لبنیات
 • گوشت قرمز
 • حبوبات
 • جوی دوسر
 • موز
 • آجیل
 • اسفناج

در آخر:

ویتامین ب کمپلکس یکی از مکمل های تقریبا بی خطر برای تمام سنین است؛ از آنجایی که این ترکیبات این مکمل همگی محلول در آب هستند اغلب اضافی آن در بدن از طریق ادرار و عرق کردن دفع خواهد شد. اما باید در نظر داشت باز هم برای استفاده از این مکمل حیاتی بهتر است مصرف آن را پزشک تاکید کند.

مکمل ها بسیار متنوع و زیاد هستند و اغلب این تصور وجود دارد که عملکرد آن ها شبیه به یکدیگر است؛ در نتیجه پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با آن ها به مطالب زیر رجوع کنید:

پرفکتیل – 4 عملکرد آن برای سلامت پوست + مو + ناخن

خواص قرص زینک پلاس برای سلامت پوست، مو و زیبایی

جامع‌ترین اطلاعات در مورد بیوتین یا ویتامین B7 برای بدن


مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *