به چه افرادی وگن می گویند

وگن و وجترین کلماتی هستند که در چند دهه اخیر بسیار با آن ها رو به رو می شویم. اغلب برای اکثریت ما سوال پیش می آید که این کلمات به چه معنایی هستند. در ساده ترین حالت نوعی رژیم غذایی هستند که به فرد تضمینی از سلامت جسمی و روحی را می دهد.
در این مقاله به طور کامل این رژیم غذایی را مورد بررسی قرار داده ایم و تفاوت آن را با وجترین کامل توضیح داده ایم، همچنین به طور کامل عادات غذایی آن ها را نیز شرح داده ایم.

وگن به چه معناست؟

لغت (vegan) از لغت گیاهخوار (vegetarian) گرفته شده است. این واژه اولین بار در سال 1944 توسط دونالد واتسون به کار برده شد و وارد دایره لغات شد. وگن نوعی سبک رژیم در غذا است که افراد مختلفی برای سلامت یا عقاید خود آن را انتخاب می کنند.

نکته: روز اول نوامبر را روز وگن نام گذاری کرده اند که در این روز افراد وگن به تبلیغ و ترویج گیاهخواری می پردازند.

به چه افرادی وگن می گویند؟

افرادی که محصولات غذایی نظیر گوشت قرمز، گوشت سفید، لبنیات، تخم مرغ را نمی خورند وگن هستند. این افراد حتی از محصولاتی که از حیوانات گرفته شده باشد نیز استفاده نمی کنند.  هدف این افراد از انتخاب این روش غذایی و زندگی را می توان به دو دسته زیر تقسیم بندی کرد.

1. اعتقادات افراد وگن

بیشتر این افراد به علت اخلاقیات و انسانیت رو به این سبک زندگی و آداب غذایی می آورند. اغلب آن ها اعتقاد دارند حیوانات نیز مانند انسان ها حق زندگی دارند و انسان برای رفع نیاز های خود نباید جان حیوانی را بگیرد و همچنین برخی معتقد هستند افزایش بیماری به علت خوردن گوشت و محصولات حیوانی است که با تنش از حیوان تهیه می شود.

مطلب پیشنهادی
هر شب این 8 کار را انجام دهید تا خیلی راحت لاغر شوید

2. بهبود سلامت روح و بدن

وگن ها اعتقاد دارند با نخوردن هر نوع گوشتی در غذا های خود باعث می شود چربی های مضر، کلسترول های بد و مواد سمی وارد بدنشان نشود، در عوض تحت نظر متخصصان تغذیه سبزیجات، میوه و دانه هایی را جایگزین می کنند که مواد حیاتی بدن آن ها از دست نرود.

وگن و وجترین با هم چه تفاوتی دارند؟

وگن و وجترین با هم چه تفاوتی دارند

عامیانه مردم افراد وگن و وجترین را با هم اشتباه می گیرند، اما این دو با هم متفاوت هستند.

افراد وجترین در غذاهای خود فقط از گوشت قرمز و گوشت سفید استفاده نمی کنند، اما افراد وگن علاوه بر آن که گوشت قرمز و گوشت سفید نمی خورند، هر محصولی که از حیوانات بدست می آید یا تهیه می شود را نیز برای خود ممنوع کرده اند.

وگن ها غذا هایی مانند خورشت که داخل آن گوشت باشد را نیز نمی خورند؛ چرا که عصاره گوشت داخل آن وجود دارد. همچنین از تخم مرغ، لبنیات و عسل نیز به هیچ عنوان در وعده های غذایی خود استفاده نمی کنند.
افراد وگن خوراکی هایی که در آن شیر به کار رفته باشد مانند بستنی، سس مایونز و غیره را نیز مصرف نمی کنند.

پس زمانی که با این افراد رو به رو شدید این را بدانید با شخصی رو به رو هستید که به هیچ عنوان از محصولات حیوانی در زندگی روزمره خود استفاده نخواهد کرد؛ چه در پوشش و وسایل مورد استفاده و چه در غذا خوردن.

آشنایی با سبک غذایی

شاید برایتان سوال شود پس وگن ها چه چیزی می خورند؟ یا غذا درست کردن برای آن ها چقدر دشوار خواهد بود. اما باید بگوییم آن ها برای غذا خوردن دچار مشکل نیستند و همچنین پذیرایی از یک مهمان وگن بسیار آسان است؛ چرا که آن ها به جای گوشت و فرآورده های حیوانی از جایگزین آن استفاده می کنند.

برای مثال آن ها در خورشت خود به جای گوشت از قارچ و یا سویا استفاده می کنند؛ همچنین در صورت عدم دسترسی به این دو باز هم گوشت را کاملا از خورشت خود حذف می کنند و تا جای ممکن غلات و آجیل را به غذای خود اضافه می کنند.

مطلب پیشنهادی
11 راه هوشمندانه برای کاهش هزینه های خورد و خوراک

نکته: اگر مواد حیاتی بدن وگن ها با این سبک از رژیم غذایی موا حیاتی را از دست بدهد، پزشک متخصص رژیم غذایی برای آن ها مصرف مولتی ویتامین ها مانند فاراماتون یا مولتی دیلی ها را تجویز خواهد کرد.

در آخر:

اگر قصد این را دارید که یک وگن باشید باید کم کم به سمت این سبک زندگی بروید؛ چرا که بدنتان به مواد غذایی عادت دارد که ترک کردن ناگهانی آن ها ممکن است موجب شود دچار دلسردی در این رژیم غذایی شود یا باعث بیماری شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید