حرکات ورزشیزیبایی

افزایش قد فقط با 4 فرمول بسیار ساده؛ بررسی سن قد کشیدن

افزایش قد برای سنین بالاتر از 18 سال گاهی به عنوان آرزو محسوب می‌شود اما با پیشرفت علم و تکنولوژی این اتفاق ممکن شده است. در نتیجه راهکارهایی برای این منظور ارائه شده است که می‌توان برای داشتن افزایش قد پیش گرفت. در ادامه مطلب در مورد این موضوع برایتان توضیحات کاملی ارائه کرده‌ایم.

افزایش قد دغدغه بسیاری از افراد

برای برخی از افراد اینکه در بین جمعی از دوستان کوتاهتر نباشند گاهی به عنوان دغدغه محسوب می‌شود. البته قبل از تبدیل شدن این موضوع به عنوان دغدغه، بهتر است عواملی که سبب داشتن ظاهر و طول قد می‌شود را نیز در نظر گرفت.

این عوامل که بر اندازه قد موثر هستند شامل مواردی از قبیل ژنتیک، تغذیه، دوران بلوغ، هورمون‌های بدن و تنش‌های وارد شده بر بدن به شمار می‌رود.

امکان افزایش قد

این دغدغه جنسیت خاصی ندارد و ممکن است بسیاری از افراد را در سنین مختلف درگیر کند. اینکه مطرح می‌شود افزایش قد، پرسشی برای دو دستگی ایجاد می‌شود. یعنی اول اینکه برای افزایش قدِ زیرِ سنِ رشد و بلوغ هدفی مد نظر است و دوم اینکه آیا بعد از بلوغ و سن رشد نیاز به سعی برای افزایش قد وجود دارد؟

مطلب پیشنهادی
8 ماسک ورقه ای کره ای محبوب منتخب سال 2022

برای کسب افزایش قد در هر سنی یک سری از راهبردها وجود دارد که نتیجه مساوی را ایجاد می‌کند. اما این راهکارها در سنین بلوغ و قبل از تکامل رشد تاثیر بیشتری را بر جای می‌گذارند.

افزایش قد تا چه سنی ممکن می‌شود؟

رشد و افزایش قد برای دختران و پسران تا حدود 24 سالگی ادامه دارد. در سن بلوغ نوجوانان در هر سال، حدود 10 سانتی متر قد می‌کشند و این موضوع ممکن است با بالاتر رفتن سن کمتر شود. با این اوصاف برای هر فرد ممکن است متفاوت نشان داده شود.

در دوران بلوغ دختران ممکن است به صورت تدریجی افزایش وزن داشته باشند اما پسرها معمولا یکدفعه رشد می‌کنند و قدشان بلند می‌شود. این موضوع اغلب تا پایان دوران بلوغ ادامه خواهد داشت.

فاکتورهای مهم در افزایش قد

در افزایش قد 60 الی 80 درصد عوامل ژنتیکی تاثیرگذار به شمار می‌روند. از طرفی دیگر هم عوامل مختلفی مانند ورزش، فعالیت بدنی و تحرک، عوامل محیطی و تغذیه به طور میانگین بین 20 الی 40 درصد در افزایش قد تاثیرگذار هستند.

مطلب پیشنهادی
هایفوتراپی ؛ بررسی عوارض، مزایا، هزینه و نحوه عملکرد بر صورت و بدن

اگر در سنین رشد از ورزش‌ها و تغذیه خوب برای بلند شدن قد بهره گرفته شود، افزایش قد چشمگیری برای فرد حاصل می‌شود که تنها باید از تحلیل رفتن آن بر اثر بالا رفتن سن جلوگیری کرد.

چگونه می‌توان افزایش قد داشت؟

اغلب بر این باورند که بعد از دوران بلوغ رشد قد متوقف می‌شود که می‌توان گفت اینطور نیست. افزایش قد گاهی تا سن 24 سالگی نیز ممکن است اتفاق افتد. اما ممکن است در سنین بالاتر افزایش قد امری شدنی باشد و بهتر است از عواملی که سبب تحلیل رفتن قد می‌شوند نیز غافل نماند.

راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند به افزایش قد کمک شایانی را برساند. البته این موضوع بستگی به این دارد که صفحات رشد همواره باز باشند و احتمال افزایش وزن وجود داشته باشد که این موضوع در افراد مختلف متفاوت بروز داده می‌شود.

پس در سنین مختلف می‌توان از این راهکارها برای داشتن قد بلندتر استفاده کرد و نباید از این موضوع ناامید شد. تنها با بررسی صفحات رشد می‌توان به امکان بلندتر شدن قد پی برد. به هر حال لازم می‌دانیم تا راهکارهای موثر در این زمینه را برایتان در ادامه بیان کنیم.

مطلب پیشنهادی
روشن کردن پوست با 5 ترفند و ماسک خانگی بسیار موثر

برای افزایش قد چه بخوریم؟

یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند به بهره‌مند شدن از قد بلند، تاثیر به سزایی را به همراه داشته باشد. غذاهایی مانند انواع محصولات لبنی، مواد غذایی حاوی پروتئین، غلات سبوس دار، انواع میوه و سبزیجات تازه به عنوان مفیدترین غذاها برای این منظور به شمار می‌روند.

تغذیه برای افزایش قد

علاوه بر آنها باید از مواد غذایی مانند غذاهای چرب و ترانس بالا، مواد قندی و حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی کمتر مصرف کرد و جایگزین آنها از کلسیم بیشتری استفاده کرد. البته استفاده از مکمل کلسیم در حد اعتدال می‌تواند به تراکم استخوان در سنین بزرگسالی نیز کمک شایانی برساند.

غذاهایی مانند انواع ماهی، شیر غنی شده از ویتامین D و زرده تخم مرغ از جمله مواد غذایی هستند که بیشترین میزان کلسیم و ویتامین D را در خود دارند و منابعی خوب برای افزایش قد و تراکم استخوان محسوب می‌شوند.

استفاده متعادل از مکمل‌ها

مکمل‌های کلسیم D بهترین راه برای جذب کلسیم در بدن هستند. البته بهتر است طبق تجویز پزشک و به صورت متعادل مصرف شوند. در واقع این نکته را نیز باید در نظر گرفت که با بسته شدن صفحات رشد دیگر امکان افزایش قد وجود ندارد. در نتیجه بهتر است برای این منظور که باید چه دوزی از مکمل‌ها را مصرف کرد، از پزشک جویا شد.

مطلب پیشنهادی
آموزش 5 ماسک صورت با تخم مرغ برای جوانسازی پوست

خواب کافی و لازم

ممکن است خواب زیاد تاثیری بر افزایش قد نداشته باشد اما کم بودن خواب ممکن است از رشد و قد کشیدن جلوگیری کند. در واقع خواب کمتر از مقدار معین شده مورد نیاز بدن، ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای تمام نوجوانان و همه افراد به همراه داشته باشد. خواب متعادل به تنظیم بودن هورمون‌ها به ویژه هورمون رشد کمک شایانی می‌رساند.

ورزش منظم و مناسب برای افزایش قد

نکته مهم دیگری که بسیار موثر در افزایش قد به شمار می‌رود، فعالیت بدنی مناسب است. برخی از حرکات ورزشی هستند که می‌توانند در افزایش قد موثرتر از سایرین باشند.

مثل حرکات کششی که برای گرم کردن و آماده شدن برای ورزش پیش گرفته می‌شود. ورزش‌هایی از جمله ورزش‌های پرشی، تنیس، دوچرخه سواری و طناب زدن نیز بسیار تاثیرگذار برای این منظور عمل می‌کنند.

در سنین بزرگسالی می‌توان با انجام حرکات قدرتی به استحکام عضلات کمک کرد و از تحلیل رفتن قد جلوگیری کرد.

ورزش برای افزایش قد

استفاده از حرکات ورزشی یوگا می‌تواند تاثیرات به سزایی را برای افزایش قد به همراه داشته باشد. مزیتی که یوگا دارد این است که تنها با دیدن چند فیلم آموزشی می‌توان آنها را در خانه انجام داد و از سلامتی و افزایش قد بهره‌مند شد.

مطلب پیشنهادی
جوانسازی دست: دست های خود را به راحتی جوان نگه دارید!

سخن پایانی

برای داشتن افزایش قد بهتر است جوانان و نوجوانان تا دیر نشده است به فکر راه چاره باشند. البته این نکته را بهتر است در نظر داشته باشند که مهم وجود سالم است و داشتن قد بلند نباید دغدغه‌ای سخت برایشان باشد.

اکثر بزرگسالان که بعد از سن بلوغ علاقمند به افزایش وزن هستند، بهتر است از نکات ارائه شده در این متن کمک بگیرند و با خود روراست باشند که نمی‌توان بعد از رد شدن از سن بلوغ، افزایش وزن داشت و باید برای رو فرم نگه داشتن بدن تلاش کرد تا از آب رفتن قد بر اثر بالا رفتن سن جلوگیری شود.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *