بپانتن چیست

نام بپانتن بدون شک به گوش افرادی که به دنبال بازگرداندن سلامت موی خود هستند، بسیار خورده باشد.است این ماده همراه با مصرف بیوتین یکی از راه های درمانی ریزش و ضعف مو می باشد. مطمئنا افرادی که به دنبال این راه درمانی برای مو های خود هستند، لازم است بدانند این ماده دقیقا چیست و چه عملکردی بر روی مو ها پیاده خواهد کرد. در این مقاله شناخت از بپانتن را مورد بررسی قرار داده ایم.

بپانتن چیست؟

بپانتن همان ویتامین B5 است که، آن را با نام علمی اسید پانتوتنیک نیز می شناسند. این ماده مانند خانواده ویتامین ب محلول در آب است. بپانتن در بسیاری از خوراکی ها جای شده در وعده های غذایی یافت می شود. این ویتامین نقش بسیاری در سلامتی ایفا می کند. 

بپانتن برای سلامت مو

امروزه داشتن مویی سالم و درخشان جزء شاخصه های زیبایی محسوب ی می شود. بدون شک با چرخ زدن در صفحات مجازی راهکار های بسیاری را برای زیبایی و سلامت مو دیده اید. هر کدام از آن ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارا هستند. این روش ها شامل، جراحی، خوردن قرص، استفاده موضعی از محلول و یا شامپو می باشد.

مطلب پیشنهادی
کراتین چیست؟ 6 تاثیر مهم آن برای عضلات و عوارض احتمالی

استفاده از تزریق، قرص و پماد های بپانتن یکی از روش های خوبی است که برای جلوگیری از ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین این ماده قادر می باشد تارهای نازک مو را به ضخامت متناسب برساند.

عملکرد بپانتن بر روی سلامت مو چگونه است؟

بپانتن بر روی سلامت مو

1. بالا بردن خونرسانی با بپانتن

یکی از اتفاقاتی که پس از مصرف و یا تزریق بپانتن در ناحیه سر صورت می گیرد این می باشد که خون رسانی و یا همان جریان خون در سر افزایش پیدا می کند. در نتیجه ی این عملکرد دو اتفاق در ناحیه پوست و موی سر می افتد. با افزایش گردش خون، مواد مغذی و اکسیژن بیشتر به فولیکول های مو می رسد. فولیکول ها قوی می شوند و ابتدا ضخامت مو های سر کم کم زیاد می شود. سپس با افزایش ضخامت مو، در بسیاری از افراد شاهد رویش مجدد مو خواهیم بود.

2. نقش اکسیژن رسانی در سلامت مو

ویتامین B5 یا همان بپانتن یکی از ویتامین هایی است که در خونسازی نقش دارد. اما اصلی ترین نقش آن در سلامت مو رساندن اکسیژن و مواد مغذی به فولیکول ها است. در این هنگام بافت پوست سر به همراه فولیکول ها قوی می شوند و از ریزش غیر طبیعی مو جلوگیری خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
8 نکته بسیار مهم مراقبت از مو برای داشتن موهای سالم

3. ضخیم سازی مو با ویتامین B5

در دهه اخیر بسیار شنیده می شود در یک محصول بهداشتی برای مو کراتین وجود دارد. یا روشی را به عنوان کراتین تراپی برای احیا و سلامت مو معرف می کنند. جنس این ماده از پروتئین می باشد. ترکیباتی که دقیقا داخل ویتامین B5 وجود دارد. کراتین به رشد مجدد موها و غذا رسانی شاخه های مو بسیار کمک می کند. علاوه بر آن تا مو های نازک را نیز ضخیم خواهد کرد.

4. کاهش استرس و عوامل تنش زا

با مدرنیته شدن دنیای امروز عوامل تنش زا نیز ازیاد پیدا کرده است. در نتیجه ی افزایش استرس ها و تنشهای عصبی اولین اتفاقی که در بدن رخ می دهد این می باشد که، سیستم دفاعی بدن پایین می آید و اتفاق بعدی که می افتد، این است که، سیگنال های عصبی بیشتر از حد معمول عمل می کنند. همه ی این عوامل استرس بیشتر، بیخوابی، بد غذایی و هر آنچه بهبود سلامت را به خطر می اندازد.

مطلب پیشنهادی
قرص افزایش وزن ؛ بررسی مکانیزم اثر 4 نوع معروف

اولین علائمی که بعد از تنش های عصبی رخ می دهد، ریزش و ضعف مو می باشد. این داستان ممکن است تا جایی پیش رود که دچار نگرانی شخص شود. خبر خوب این است که، بپانتن یکی از ویتامین هایی است که سیگنال هایی که باعث تنش عصبی می شود را با فعل و انفعالات خود خنثی می کند. بنابراین یکی از عوامل اصلی ریزش مو را تا حدود زیادی پس از تزریق از بین خواهد برد.

آیا ویتامین B5 بی خطر است؟

آیا تزریق ویتامین B5 بی خطر است

هر دو سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و موسسه ملی بهداشت (NIH) اعلام و تصویب کرده اند که بپانتن برای مصرف موضعی در مواد آرایشی و استفاده تزریقی برای مو کاملا بی خطر است. چرا که این ویتامین یکی از ویتامین های تشکیل دهنده ی بدن می باشد و برای افراد در صورت نداشتن آلرژی بسیار مفید نیز می باشد.

نکات 

اگر در مرورگر خود یک سرچ ساده کرده باشید مشاهده خواهید کرد از بپانتن در کنار قرصی به نام بیوتین نام برده می شود. باید گفته شود بیوتین یک قرص کامل از خانواده ویتامین B  می باشد که خود، به تنهایی برای درمان ریزش مو استفاده می شود. بنابراین هنگامی که شخصی مورد درمان از طریق تزریق ویتامین B5 قرار می گیرد. طبق نظر پزشک با مصرف قرص بیوتین روند درمان و سلامت مو را تسریع می بخشد.

مطلب پیشنهادی
خواص آب سیب زمینی برای مو و آموزش 5 ماسک عالی با آن

در آخر: 

این موضوع بسیار اهمیت دارد که مو ها جلوه ی بسیاری به افراد می بخشند. اما باید در نظر داشت برای سلامت و درمان آن خودسرانه دارویی را تزریق و یا مصرف نکرد. بپانتن هم جدا از دارو های دیگر نمی باشد. همچنین این مقاله صرفا جهت معرفی این راه درمانی و عملکرد آن می باشد. برای نوع درمان حتما با پزشک متخصص باید صحبت شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید