مکمل و داروهاورزش و تناسب اندام

تستسترون در بدنسازی – آشنایی با نحوه عملکرد این هورمون

تستسترون در بدنسازی و مصرف آن در چند دهه اخیر به شدت رو به افزایش است. تستسترون یکی از هورمون های بدن است که در بدنسازی از آن برای حجیم سازی عضلات استفاده می کنند.

این هورمون در بدن به طور طبیعی ترشح می شود و از طریق خون در حال چرخش در اعضای بدن است؛ اما بدون شک تزریق کردن یا خوردن پودر های مکمل آن زیر نظر پزشک می تواند عملکرد ورزش را بهتر می کند.

 تاریخچه مصرف تستسترون در بدنسازی

در سال 1935 کشف جالبی اتفاق افتاد و آن این بود که هورمونی را در بدن خانم ها و به خصوص آقایان کشف کردند که می توانست باعث افزایش نیرو و کاهش پیری و بهبود عملکرد اندام جنسی منتسب به آقایان شود. همچنین با ادامه تحقیقات این نتیجه رسیدند این هورمون نقش های دیگری مانند بم کردن صدا و افزایش ریش را در افراد دارا می باشد.

مطلب پیشنهادی
دوچرخه سواری چه مزایا و معایبی دارد؟ نکات آنرا بشناسید

در همان سال دو محقق لئوپولد روزیکا از سوئیس و محقق آلمانی آدولف بوتنانت کشف کردند که چگونه می توان از ترکیبات آن در تجارت برای مثال از تستسترون در بدنسازی استفاده کرد. همچنین این دو دانشمند هر دو بعداً مشترکاً برای کسب این موفقیت جایزه نوبل شیمی را دریافت کردند.
از آن زمان تا به حال، پادشاه هورمون ها یکی از جنجالی ترین ترکیبات برای استفاده در موارد سلامتی، تناسب اندام و ورزش بوده و مورد استفاده قرار گرفته است.

تستسترون چیست و چگونه تولید می شود؟

فرمول شیمیایی تستسترون

برای استفاده از تستسترون در بدنسازی لازم است ابتدا با فرمول و عملکرد آن از قبل آشنایی وجود داشته باشد؛ در نتیجه باید گفت از نظر شیمیایی، تستوسترون یک استروئید است و از نظر بیولوژیکی، این هورمون جنسی آندروژنیک (مردانه) می باشد و از نظر قانون، تستوسترون یک ماده کنترل شده است.

زنان و مردان هر دو تستسترون تولید می کنند، در حالی که یک مرد بالغ معمولی روزانه حدود 5-10 میلی گرم و بدن یک زن بالغ حداقل 10 برابر کمتر از یک آقا در روز از این هورمون تولید می کند.

مطلب پیشنهادی
کراتین چیست؟ 6 تاثیر مهم آن برای عضلات و عوارض احتمالی

درمردان تقریبا 95 درصد از این هورمون را سلول های مستقر در بیضه تولید می کنند و همچنین در زنان تا 50 درصد از هورمون تستوسترون در غدد جنسی یعنی تخمدان ها تولید می شود.

نحوه عملکرد تستسترون در بدنسازی

در کنار مکمل ها استفاده از تستسترون در بدنسازی بسیار رایج است. این هورمون تولید شده در بدن تمامی افراد به آندروژن یا استروژن تبدیل می شود که باعث قدرتمندی در فرد می شود؛ اما این هورمون ترشح شده در بدن بر روی ماهیچه ها هیچ تاثیری ندارد؛ در نتیجه تنها با تزریق آن به طور مستقیم می توان رشد عضلات را تحریک کرد.

نحوه عملکرد تستسترون در بدنسازی

1. بزرگ شدن ماهیچه ها پس از مصرف تستسترون در بدنسازی

تستسترون در بدنسازی را بیشتر طبق نظریه زیر برای ماهیچه ها مصرف می کنند:

نظریه غالب این است که تستوسترون تعداد زیادی از سلول های پیش ساز فیبر عضلانی را فعال می کند، با این عملکرد تعداد آن را افزایش می دهد. اکثریت آن ها را به نام سلول های ماهواره ای می شناسند.

مطلب پیشنهادی
12 فایده و ضرر لاغری با حلقه یا هولاهوپ را بشناسید

پس از فعال شدن، این سلول های پیش ساز می توانند در فیبرهای عضلانی موجود قرار بگیرند تا آن ها بزرگتر شوند (هیپرتروفی) یا سلول های ماهواره ای می توانند با هم فیوز شوند و خود فیبرهای عضلانی جدیدی را تشکیل دهند (هایپرپلازی).

2. نحوه قوی سازی عضلات با مصرف تستسترون

تا همین اواخر تصور می شد که تستوسترون با افزایش حجم عضلات و قدرت رابطه ی مستقیم دارد، در نتیجه تستسترون در بدنسازی با خیال آسوده تری مورد استفاده قرار می گرفت.

با این حال، نشان داده شده است که تستوسترون میزان کلسیم موجود در سلول را افزایش می دهد و این می تواند نیروی انقباضات عضلانی را تقویت کند.

به طور مشابه، در یک مطالعه اخیرا در مورد جوندگان، نشان داده شده است که DHT مانند یک محرک خارجی عمل کرده و به طور مستقیم نیروی انقباض عضلات را تا حدود 24 تا 30 درصد افزایش می دهد؛ در نتیجه ی آن فیبرهای عضلانی قدرت و استقامت پیدا می کنند.

مطلب پیشنهادی
12 خواص منیزیوم - (6 فایده منیزیوم در بارداری +منابع غذایی)

3. نقش تستسترون در بالا بردن استقامت بدن

افرادی که تستسترون در بدنسازی مصرف می کنند، تنها به عضله سازی توسط این هورمون علاقه ندارند. تستوسترون EPO را افزایش می دهد. این عامل باعث تحریک رشد گلبول های قرمز می شود.

 نقش تستسترون در رشد عضلات و سلامت بدن

گلبول های قرمز بیشتر به معنی حمل اکسیژن و غذای بیشتر و رساندن آن ها به بافت و عضلات بدن است. همچنین در یک مطالعه، این هورمون به جوندگان بالغ تزریق شد و محققان به این نتیجه رسیدند که، تعداد کارخانه های چربی سوزی و تولید انرژی (میتوکندری) موجود در سلول ها افزایش پیدا کرده است و عملکرد میتوکندری بهبود پیدا کرده است. (منبع)

در آخر:

 تستسترون در بدنسازی در رشد عضلات و سلامت بدن نقش بسیار موثری از خود ایفا می کند. اما باید مصرف آن برای هر جنسیتی زیر نظر متخصص باشد و مصرف بی اندازه و بدون تجویز پزشک بدون شک عوارضی را در پی خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
مولتی ویتامین ول من و ضرورت مصرف آن برای آقایان + عوارض

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *