آشنایی با نحوه عملکرد هورمون تستسترون در بدنسازی

مصرف تستسترون در بدنسازی در چند دهه اخیر به شدت رو به افزایش می باشد. تستسترون یکی از هورمون های بدن است که در بدنسازی از آن برای حجیم سازی عضلات استفاده می کنند. با اینکه این هورمون در بدن وجود دارد اما بدون شک تزریق کردن آن زیر نظر پزشک می تواند کمکی به نتیجه ی عملکرد ورزش باشد. در این مقاله به مصرف این هورمون در بدنسازی پرداخته ایم.

 تاریخچه مصرف تستسترون در بدنسازی

در سال 1935 کشف جالبی اتفاق افتاد و آن این بود که هورمونی را در بدن خانم ها و به خصوص آقایان کشف کردند که می تواند باعث افزایش نیرو و کاهش پیری و بهبود عملکرد اندام جنسی منتسب به آقایان شود. همچنین به این نتیجه رسیدند این هورمون نقش های دیگری مانند بم کردن صدا و افزایش ریش در افراد را دارا می باشد.
در همان سال دو محقق سوئیس ، لئوپولد روزیکا و محقق آلمانی آدولف بوتنانت کشف کردند که چگونه می توان آن را برای تجاری سازی ترکیب کرد. و برای مثال از تستسترون در بدنسازی استفاده کرد. همچنین این دو دانشمند هرد و بعداً مشترکاً برای کسب این موفقیت جایزه نوبل شیمی را دریافت کردند
از آن زمان تا به حال، پادشاه هورمون ها یکی از جنجالی ترین ترکیبات برای استفاده در موارد سلامتی، تناسب اندام و ورزش مورد استفاده بوده است.

مطلب پیشنهادی
برای کمبود ویتامین D چه بخوریم ؟ 11 خوراکی غنی از این ویتامین

تستسترون چیست و چگونه تولید می شود؟

فرمول شیمیایی تستسترون

برای استفاده از تستسترون در بدنسازی لازم است ابتدا با فرمول و عملکرد آن از قبل آشناییت وجود داشته باشد. در نتیجه باید گفت از نظر شیمیایی، تستوسترون یک استروئید است. از نظر بیولوژیکی، این هورمون جنسی آندروژنیک (مردانه) است. از نظر قانون ، تستوسترون یک ماده کنترل شده است.
زنان و مردان هر دو تستسترون تولید می کنند. در حالی که یک مرد بالغ معمولی روزانه حدود 5-10 میلی گرم و زن بالغ متوسط ​​را حداقل 10 برابر کمتر در روز تولید می کند. در مردان، تقریبا 95 درصد در گروهی از سلولهای مستقر در بیضه تولید می شود، و همچنین زنان نیز تا 50 درصد تستوسترون خود را در غدد جنسی مربوطه یعنی تخمدان ها تولید می کنند.

نحوه عملکرد تستسترون در بدنسازی

نحوه عملکرد تستسترون در بدنسازی

در کنار مکمل ها استفاده از تستسترون در بدنسازی بسیار رایج می باشد. اگرچه بسیاری از فواید تستوسترون تولید شده در بدن تمامی افراد در نتیجه تبدیل این هورمون به آندروژن یا استروژن قوی تر از آن اتفاق می افتد، اما این نکته قابل اهمیت است که، این هورمون در ماهیچه ها اینگونه نیست. این بدان معنا است که، تستوسترون به طور مستقیم برای تحریک و رشد عضلات عمل می کند.

مطلب پیشنهادی
ترامپولین چیست؟ 12 تاثیر مهم آن بر سلامت جسم و روان

1. بزرگ شدن ماهیچه ها پس از مصرف تستسترون در بدنسازی

تستسترون در بدنسازی بیشتر طبق نظریه زیر برای ماهیچه ها مصرف می کنند.
نظریه غالب این است که تستوسترون تعداد سلول های پیش ساز فیبر عضلانی را فعال می کند، در نتیجه فعال شدن تعداد آن را افزایش می دهد. آن ها را به نام سلول های ماهواره ای می شناسند.
پس از فعال شدن، این سلول های پیش ساز می توانند در فیبرهای عضلانی موجود قرار بگیرند تا آن ها بزرگتر شود (هیپرتروفی)، یا سلول های ماهواره ای می توانند با هم فیوز شوند و خود فیبرهای عضلانی جدیدی را تشکیل دهند (هایپرپلازی).

2. نحوه قوی سازی عضلات با مصرف تستسترون

تا همین اواخر تصور می شد که تستوسترون با افزایش میزان عضلات و قدرت رابطه ی مستقیم دارد. در نتیجه تستسترون در بدنسازی با خیال آسوده تری از آن استفاده شد.
با این حال، نشان داده شده است که تستوسترون میزان کلسیم موجود در سلول را افزایش می دهد و این می تواند نیروی انقباضات عضلانی را تقویت کند.
به طور مشابه، در یک مطالعه اخیرا در مورد جوندگان، نشان داده شده است که DHT به طور مستقیم تحریک خروجی نیروی انقباض عضلات را تا حدود 24 تا 30 درصد افزایش می دهد. در نتیجه ی آن فیبرهای عضلانی قدرت و استقامت پیدا می کنند.

مطلب پیشنهادی
آشنایی با عملکرد مکمل های بدنسازی + ضرورت مصرف آن

3. نقش تستسترون در بالا بردن استقامت بدن

افرادی که تستسترون در بدنسازی مصرف می کنند، تنها به عضله سازی توسط این هورمون علاقه ندارند. تستوسترون EPO را افزایش می دهد، که باعث تحریک رشد گلبول های قرمز می شود.
گلبول های قرمز بیشتر، به معنی ظرفیت حمل اکسیژن بیشتر در خون و عضلات در حال کار است. همچنین تزریق این هورمون به جوندگان بالغ نشان داده شده است که تعداد کارخانه های چربی سوزی و تولید انرژی (میتوکندری) موجود در سلول ها را افزایش می دهد و عملکرد میتوکندری را بهبود می بخشد. (منبع)

 نقش تستسترون در رشد عضلات و سلامت بدن

در آخر:

 تستسترون در بدنسازی در رشد عضلات و سلامت بدن نقش بسیار موثری از خود ایفا می کند. اما باید مصرف آن برای هر جنسیتی زیر نظر متخصص باشد و مصرف بی اندازه و بدون تجویز پزشک بدون شک عوارضی را در پی خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید