تغذیه

اشتهای کاذب – (عوامل ایجاد ذهن گرسنه + راهکار برای درمان)

اشتهای کاذب یکی از عواملی است که نقش مهمی در اضافه وزن و چاقی دارد. اغلب افرادی که به اصطلاح دچار گشنگی ذهنی می شوند این را می دانند که رفتن به سوی غذا کاملا بی اراده است و اغلب هنگام تنش های عصبی متوجه می شوند بی دلیل به سراغ غذا خوردن می روند.

با بررسی و تحقیقات انجام شده در زمینه تغذیه و سلامت به این نتیجه رسیده اند این اتفاق را می توان درمان کرد؛ چرا که پروتئین هایی در بدن ترشح می شوند که مغز را به اشتباه خواهند انداخت.

اشتهای کاذب چیست؟

اشتهای کاذب یا گرسنگی ذهنی یک اختلال در سیگنال های مغزی است که برخی از عوامل باعث آن می شوند. در این زمان معده کاملا پر است و در حالت طبیعی فرد نباید احساس گرسنگی کند؛ اما با ترشح پروتئینی به نام لپتین به مغز سیگنال های گرسنگی و کمبود انرژی فرستاده می شود.

مطلب پیشنهادی
5 خاصیت مهم مصرف انار در بارداری + عوارض زیاده‌روی

در این زمان فرد احساس گرسنگی بی دلیل می کند. از آن جایی که مغز و بدن هر دو به دنبال راحت ترین سوخت برای تامین انرژی بدن هستند فرد ناخواسته به سمت خوراکی های حاوی کربوهیدرات و گلوکز می رود. 

اما این مواد میزان کمی از انرژی بدن را تامین می کند و باقی آن به چربی های اشباع شده تبدیل می شود و در بدن ذخیره می شود و فرد دچار چاقی و اضافه وزن می شود. از طرفی چون انرژی کاملا تامین نشده است بدن مجدد احساس گرسنگی می کند و به سمت همین خوراکی ها کشیده می شود.

آشنایی با عوامل ایجاد کننده اشتهای کاذب

آشنایی با عوامل ایجاد کننده اشتهای کاذب

1. نقش استرس در ایجاد اشتهای کاذب

استرس و تنش های عصبی اولین عامل برای ایجاد احساس اشتهای کاذب در برخی از افراد می باشد. در این زمان سیگنال های عصبی با وجود پر بودن کامل معده پیام گرسنگی برای مغز می فرستد و فرد احساس گرسنگی می کند.

مطلب پیشنهادی
10 تا از بهترین خوراکی های ضد اسید معده را بشناسید

در این زمان فرد دچار اختلال گرسنگی ذهنی بیشتر برای آرام کردن تنش های عصبی و استرس های خود به مرور یاد گرفته است برای دور شدن از استرس های ایجاد شده به خوردن غذا روی بیاورد و در مقابل سیگنال ها راهکار های درست را در پیش نگیرد.

2. مقاومت به پروتئین لپتین

چربی های اشباع شده و ذخیره شده در بدن پروتئینی به نام لپتین ترشح می کنند. این پروتئین کمی پس از ترشح تبدیل به هورمون می شود و پیغام سیر شدن را به مغز می فرستد.

افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی زیادی هستند به طور غیر طبیعی این هورمون در بدن ها مقاوم می شود؛ این بدان معنا است که فرد پس از وعده های سنگین غذایی به طور غیر طبیعی مجدد احساس گرسنگی خواهد کرد.

از طرفی زمانی که بدن این هورمون را زیاد ترشح می کند، تمامی سلول های بدن حتی سلول های مغزی سیگنال گرفتن این هورمون را خاموش می کنند و آن هنگام که این اتفاق در بدن رخ دهد، فرد دچار پرخوری خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
خواص ماکارونی در بدنسازی | 6 دلیل برای خوردن ماکارونی

نکته:هرچقدر فردی بیشتر چربی های اشباع شده در خود داشته باشد، سلول ها بیشتر به لپتین مقاومت نشان می دهند.

3. اشتهای کاذب و فشار خون بالا

یکی از بیماری هایی که بیشتر افراد دارای اضافه وزن به آن مبتلا می شوند چربی خون بالا است. البته افرادی که فست فود و خوراکی های سرشار از گلوکز زیاد میل می کنند اما لاغر هستند آن ها هم در معرض بیماری چربی خون بالا قرار دارند.

زمانی که فردی دچار چربی خون بالا باشد باعث می شود هورمون های سیری نتوانند از سد رگ ها عبور کنند و به مغز برسند در نتیجه فرد دائم احساس گرسنگی می کند و دچار اشتهای کاذب می شود.

نکته ی قابل اهمیت این است که هر چقدر میزان مصرف خوراکی های حاوی کربوهیدرات و گلوکز بیشتر باشد بدن در مقابل این هورمون مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد، در نتیجه ناخودآگاه با وجود معده ی پر فرد خوراکی و غذای بیشتری میل می کند.

مطلب پیشنهادی
منابع امگا 3 - آشنایی با 13 بمب امگا 3 در خوراکی ها

راهکار برای درمان اشتهای کاذب

راهکار برای درمان اشتهای کاذب

1. درمان اشتهای کاذب با آرامش غذا خوردن

بررسی و تحقیق بر روی افرادی که دارای اضافه وزن هستند نشان داده است این افراد بسیار سریع غذا می خورند به گونه ای که غذای آن ها کاملا جویده نشده است آن را قورت می دهند. این عمل باعث می شود سیگنال سیر شدن و پر شدن معده دیرتر از سمت مغز به بدن فرستاده شود و فرد پرخوری زیادی داشته باشد.

افرادی که این گونه غذا می خورند باعث می شود به مرور زمان دچار چاقی شوند و همانطور که در بالا گفته شد این افراد در مقابل هورمون های پیغام برنده سیری مقاومت از خود نشان می دهند و در آخر دچار بیماری اختلال اشتهای کاذب می شوند و دائم احساس گرسنگی خواهند کرد.

برای آن که عادت تند غذا خوردن از بین برود تنها کافیست برای چند روز هنگام غذا خوردن حواستان به آن باشد. برای راحتی کار کافیست از چنگال یا قاشق کوچک برای میل کردن غذا استفاده کنید و جویدن خود را در ذهن بشمارید.

مطلب پیشنهادی
با این رژیم غذایی به افزایش طول عمر برسید

نکته: متخصصان تغذیه در تحقیقاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند هر مقدار لقمه ای که در دهان است بیشتر جویده شود سطح هورمون های مرتبط با ایجاد گرسنگی در فرد کاهش پیدا می کند. از طرفی دیگر زمانی که بدون استرس غذا میل شود مغز زمان کافی دارد که پیغام یا سیگنال سیر شدن را برای فرد بفرستد.

  • جالب است بدانید سبکی به نام رژیم ایتالیایی وجود دارد که در آن عادات غذایی ایتالیایی ها را در پیش می گیرند. این رژیم غذایی می تواند یکی از موثر ترین درمان ها برای اشتهای کاذب افراد باشد. در نتیجه پیشنهاد می شود برای جلوگیری از این اختلال با این سبک رژیم آشنا شوید:  آشنایی با رژیم ایتالیایی و چگونه این رژیم باعث تناسب اندام و لاغری می شود

2. بدون استرس غذا بخورید

سبک کاری اغلب افراد به گونه ای شده است که نیاز است سریعا غذای خود را بخورند و مجدد به کار خود بازگردند همین عامل استرس غذا خوردن را بالا می برد.

مطلب پیشنهادی
این 7 خوراکی مقوی بهترین جایگزین قند هستند

زمانی که استرس بالا باشد بدن برخی از افراد در مقابل سیگنال گرسنگی مقاومت نشان می دهد و فرد دچار اشتهای کاذب می شود. در نتیجه برای درمان آن تنها کافیست برای غذا خوردن از پشت میز یا مانیتور کار بلند شوید و در جای دیگری از محل کار خود با آرامش و بدون استرس غذای خود را میل کنید.

اگر در خانه هستید پیشنهاد می شود هنگام غذا خوردن با گوشی همراه بازی نکنید یا فیلم نبینید؛ چرا که بررسی و تحقیقات نشان داده است این عوامل باعث پرخوری و ذهن گرسنه خواهد شد.

در آخر:

اشتهای کاذب یا ذهن گرسنه اختلالی است که می تواند از بچگی در فردی ایجاد شده باشد و دائم احساس گرسنگی کند. اما وجود راهکار های آسان این اختلال در او رفع می شود. این نکته را باید به یاد داشت اگر سریع جلوی اشتهای کاذب گرفته نشود تبدیل به یک عادت غذایی می شود و در آخر دچار اضافه وزن و چاقی خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
تغذیه در دوران پریود - (خوراکی مناسب + خوراکی مضر)

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *