خواص و عوارض عرق شاتره

در چند دهه اخیر از عرقیات گیاهان برای درمان و سلامت بدن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. عرق شاتره یکی از این مواد خوراکی گیاهی است که در سلامت بدن می تواند به افراد کمک شایانی داشته باشد. در این مقاله عرق شاتره و خواص آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

شناختی بر گیاه شاتره و مشتقات آن

عرق شاتره از تقطیر گلبرگ های گیاهی با همین نام گرفته می شود. گیاه شاتره را می توان بیشتر در دامنه های زاگرس پیدا کرد. اما آن را به صورت گلخانه نیز می توان کشت داد. طعم عرق این گیاه تلخ است و بویی شبیه به دود می دهد. طبع عرق شاتره سرد است و در طب سنتی اغلب برای افرادی که دارای طبع گرم هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص و فواید عرق شاتره 

فواید عرق شاتره

1. درمان التهابات با عرق شاتره

التهابات درونی ناشی از عفونت و آسیب دیدگی می تواند بسیار دردناک باشد. مسکن و داروهای شیمیایی زیادی وجود دارد که می تواند التهابات را تسکین دهند. اما هر دارویی شیمیایی بدون شک عوارضی را به همراه خواهد داشت. این امکان وجود دارد با استفاده از خوراکی های گیاهی مانند عرق شاتره سلامت را به بدن خود بازگرداند. یکی از خواص عرق شاتره این می باشد که، سرشار از ترکیبات ضد التهابی است. با استفاده از همین خاصیت با مصرف آن این امکان وجود دارد التهابات بدنی را به مرور زمان کاهش داد و حتی درمان کرد.

مطلب پیشنهادی
خواص عرق یونجه در 23 مورد موثر بر سلامتی + مواد مغذی آن

2. کاهش آکنه و جوش با شاتره

 کاهش آکنه و جوش با شاتره

اکثر افراد بر اثر خوردن شیرینی و خوراکی های حاوی قند فراوان دچار آکنه و جوش می شود. این درست است که در خوردن خوراکی های دارای گلوکز بالا باید تعادل را رعایت کرد اما تقریبا نخوردن آن ها کاری غیر ممکن است. درنتیجه با مصرف عرق شاتره می توان به خنکی بدن کمک کرد و تاثیرات منفی گلوکز بر پوست را خنثی کرد. همچنین عرق شاتره علاوه بر خاصیت ضد التهابی دارای خاصیت آنتی اکسیدانی نیز می باشد. همین عامل کمک میکند پوست را از باکتری و آلودگی توسط عرق این گیاه پاکسازی کرد. این دو خاصیت باعث می شود عفونت و باکتری های پوست رشد نکنند و همچنین التهابات ناشی از عفونت جوش را کاهش خواهد داد.

3. پاکسازی خون با مصرف عرق شاتره

عرق شاتره به دلیل وجود آنتی اکسیدان های سرشار و متنوعی که در خود دارد، یکی از گزینه های مناسب برای پاکسازی خون و کبد محسوب می شود. امروزه به دلیل رژیم غذایی اشتباه کبد و خون در معرض خطرات و بیماری های زیادی قرار دارند. اگر خون دچار سموم باشد این آلودگی به تمامی بدن منتقل می شود و باقی اجزای بدن را با مشکل روبرو خواهد کرد. این امکان وجود دارد با مشورت یک پزشک طب سنتی مصرف عرق شاتره را با میزانی که او تجویز می کند برای سم زدایی خون و کبد مورد استفاده قرار دهیم.

مطلب پیشنهادی
عرق بادرنجبویه و بررسی 7 خاصیت بسیار مهم آن برای سلامتی

4. درمان گرمازدگی در فصل تابستان

یکی از بیماری هایی که افراد بسیاری را در فصل گرما روانه درمانگاه ها می کند گرمازدگی است. این بیماری مدت زمان کمی شخص را درگیر خواهد کرد. یکی از گزینه ها برای درمان سریع و پیشگیری از گرمازدگی در فصل تابستان خوردن خوراکی های سرد و مرطوب است. عرق شاتره یکی از عرقیاتی است که کمک شایانی به رفع گرمای بدن خواهد کرد.

5. خارج کردن سموم بدن با ادرار

عرق شاتره و دمنوش آن یکی از خوراکی های ادرار آور است. افرادی که برای سنگ کلیه یا عفونت مجبور می باشند مایعات زیادی مصرف کنند، مصرف مشتقات این گیاه از بهترین گزینه ها است. از طرفی با ادرار زیاد بسیاری از سموم بدن دفع می شود. همچنین برخی افراد دچار بیماری های تجمع آب میان بافتی هستند که با مصرف عرق این گیاه و خاصیت ادرار آوریش کم کم این بافت ها از مایعات جمع شده خالی می شود.

مطلب پیشنهادی
7 خاصیت ویژه عرق بهار نارنج برای جسم و آرامش روان

6. سلامت قلب با مصرف مشتقات گیاه شاتره

سلامت قلب با مصرف مشتقات گیاه شاتره

به دلیل مختلف قلب در معرض خطرات بالایی قرار داد. یکی از خطراتی که قلب و رگ ها را تهدید می کند بالا بودن فشار خون است.  یکی از خواص معجزه آسای عرق شاتره این می باشد که، با وجود ترکیباتی که دارد فشار خون را متعادل می سازد.

گیاه شاتره سرشار از آنتی اکسیدان است که کلسترول های جمع شده در رگ ها را پس از مصرف مداوم از تمامی رگ و عروق جدا می کند و به گونه ای با آن مبارزه می کند. 

7. تقویت دستگاه گوارش 

یکی دیگر از خواصی که عرق شاتره با خود دارد، بهبود عملکرد دستگاه گوارش است. مصرف آن باعث خواهد شد غذا هضم آسان تری داشته باشد و سریع از معده خارج شود. در نتیجه ی این عملکرد علاوه بر کمک به معده باعث اشتها آوری نیز می شود. عرق گیاه شاتره از آنجایی که دارای خواص ضد باکتریایی است، عضلات روده را نیز تقویت خواهد کرد. عملکرد آن اینگونه است میزان باکتری های مخرب روده را کاهش خواهد داد و بر میزان باکتری های مفید داخل روده می افزاید.

مطلب پیشنهادی
5 خاصیت شگفت انگیز عرق بوقناق برای سلامت + موارد منع مصرف

8. افزایش وزن با مصرف عرق شاتره

عرق شاتره ترکیباتش به گونه ای است که هضم غذا را بسیار می کند. یعنی باعث می شود غذا مدت زمان کمی در معده باقی بماند. از طرفی به دلیل وجود آنتی اکسیدان ها سوخت و ساز بدن را بسیار بالا می برد در نتیجه ی این عملکرد شخص نسبت به قبل زودتر احساس گرسنگی خواهد کرد. اما این متابولیسم و هضم سریع غذا با جذب خوب مواد غذایی همراه است.

عوارض شاتره و مشتقات آن

  • مصرف طولانی مدت عرق شاتره باعث خواهد شد، رگ های شبکیه پاره شوند.
  • برای افرادی که دارای مزاج سرد هستند، مصرف تنهای عرق شاتره باعث خواهد شد، به اصطلاح سردی کنند.
  • اگر شاتره را متعادل مصرف نکرد. به دلیل پایین آوردن فشار خون می تواند باعث شود، شخص دچار سرگیجه و حالت تهوع شود.

در آخر:  

عرق شاتره یکی از عرقیات گیاهی مفید برای بدن است که مصرف متعادل آن در افرادی که به آن واکنش بد نشان نمی دهند بسیار توصیه می شود. عرق این گیاه نوعی سم زدا برای بدن محسوب می شود. اما این نکته قابل اهمیت است مصرف داروهای گیاهی مانند شیمیایی بهتر است با تجویز پزشک باشد. چرا که هر دارویی می تواند عوارض خود را داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
6 خواص ناشناخته از عرق نعناع + فواید مصرف آن در بارداری و شیردهی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید