تغذیهکالری هانوشیدنی ها

6 خواص ناشناخته از عرق نعناع + فواید مصرف آن در بارداری و شیردهی

عرق نعناع از گذشته تا به امروز، جز عرقیاتی است که تقریبا در خانه تمامی افراد ایرانی وجود دارد. این خوراکی خوشبو در میان افراد بیشتر جنبه ی درمانی دارد. اما بدون شک بهتر است، با علت خواص درمانی و فواید آن آشنا بود. چرا که با دانستن خواص و نوع عملکرد آن بهتر از عرق نعناع می توان بهره برد.

شناختی از نعناع و مشتقات آن

بیش از ده ها نوع گیاه وجود دارد که آن ها را جز خانواده نعناع دسته بندی می کنند. برگ و ریشه ی این گیاه نعناع داری بویی است که برای اغلب افراد خوشایند؛ می باشد.یکی از خواصی که طعم نعناع دارد، حس خنکی آن است. بابت همین خاصیت که به دهان حس خنکی و تازگی به دهان کی دهد، محبوبیت خاص خود را برای استفاده های موارد مختلف بدست آورده است، مانند: چای ها و نوشیدنی های الکلی گرفته تا سس ها ، سالادها و دسرها.

بررسی ها نشان داده است عرق نعناع و گیاه آن همان گونه که از طریق خوراکی دارای خواص بسیار زیادی برای سلامت دارند. استفاده موضعی و بوییدن آن نیز در سلامت و بهبود عملکرد بدنی نقش مهمی از خود ایفا می کنند.

مطلب پیشنهادی
7 نوع آب طعم دار بدون کالری برای رفع عطش تابستانی

خواص کمتر شناخته شده نعناع

خواص کمتر شناخته شده نعنا

بدون شک تا اس عرق نعناع می آید، به یاد مسکن بودن آن برای دل درد می افتیم. اما جالب است بدانیم این نوشیدنی پرخاصیت فواید بسیاری جز این مورد درمانی در خود دارد. در ادامه ی این مقاله با استفاده از منابع معتبر باقی مزیت های کمتر گفته شده این نوشیدنی گیاهی را مورد صحبت قرار داده ایم. 

1. تقویت بینایی با مصرف عرق نعناع

در دهه اخیر کودکان نسبت به قبل، بازی کردن با گوشی، تبلت و غیره علاقه پیدا کرده اند. همچنین سبک کاری بزرگسالان به گونه ای شده است که بیشترین زمان را با سیستم های کامپیوتری می گذرانند.از طرف دیگر سبک غذایی بسیار تغییر کرده است. تمام این عوامل باعث شده است، چشم در معرض خطر بیشتری قرار گیرد. 

بهترین اقدام برای بهبود سلامت بینایی تغییر در سبک زندگی است. اما اگر این امکان وجود ندارد، راهکار دیگری وجود دارد و آن این می باشد که مواد خوراکی مانند عرق نعناع که حاوی ویتامین A در خود هستند به رژیم غذایی استفاده شود. این ویتامین یک ویتامین محلول در چربی محسوب می شود. علاوه بر آن که عضلات چشم را از آسیب های احتمالی اشعه ها محافظت می کند. قادر می باشد بینایی در شب را بهبود بخشد.(منبع)

مطلب پیشنهادی
گلاب برای پوست و اعصاب + 10 خاصیت باورنکردنی دیگر

2. پیشگیری از انواع سرطان

سرطان یکی از بیماری هایی است که در عصر جدید به دلایل مختلف کودکان و بزرگسالان بسیاری را مورد تهدید خود قرار می دهد. این داستان بر کسی پوشیده نیست درمان این بیماری، علاوه بر هزینه بسیار بالایی که دارد، طول درمان سخت و زیادی را نیز دارد. بنابر تمام این صحبت ها،پیشنهاد می شود قبل از ابتلا به آن پیشگری را در پی گیریم. 

عرق نعناع و مشتقات گیاه نعناع حاوی آنتی اکسیدان های بسیار قوی در خود هستند. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که به دور سلول های بدن قرار می گیرند و نقش محافظ را برای آن ها ایفا می کنند. بدن به طور طبیعی رادیکال های آزاد تولید می کنند، این رادیکال ها در اصل نقش فرسایشی را برای سلول ها دارند. اما در مواقعی سلول های سالم را تحریک کرده و آن ها را به سلول های سرطانی تبدیل می کنند. آنتی اکسیدان ها در اینجا تا حد زیادی جلوی سرطانی شدن سلول ها را می گیرند.

مطلب پیشنهادی
7 خاصیت ویژه عرق بهار نارنج برای جسم و آرامش روان

3. درمان آنفولانزا و سرماخوردگی

فصل پاییز و زمستان فصلی است که آمار سرماخوردگی بسیار بالا می رود. همچنین به دلایل مختلف افراد به انواعی از آنفولانزا ها مبتلا می شوند. نوشیدن مقدار کمی از عرق نعناع در روز باعث می شود، سیستم ایمنی بدن تا حدود زیادی تقویت شود. در نتیجه ی این عملکرد زمانی که ویروسی وارد بدن می شود، سیستم دفاعی از قبل تقویت شده است، در نتیجه ی آن بهتر قادر می باشد با ویروس مبارزه کند. 

4. کمک به افراد دارای آسم

در بیماری های نظیر آسم، راه تنفس شخص مبتلا به شدت درگیر می شود. به گونه ای که هنگام حملات آسم عمل دم و بازدم به سختی انجام می شود. این مورد ممکن است تا جایی پیش رود که شخص در حال خفگی قرار گیرد. عرق نعناع علاوه بر خاصیت خوراکی که باعث سلامت می شود. به صورت بویایی نیز بسیار به افراد کمک خواهد کرد. مشتقات گیاه نعناع داری بوی تندی هستند که با تنفس آن،به طور طبیعی دستگاه تنفس در افراد داری آسم به حالت عادی خود باز می گردد.

مطلب پیشنهادی
عرق بوقناق - (5 خاصیت درمانی + موارد منع مصرف)

نکته: استفاده بویایی از عرق نعناع برای بهبود حملات آسمی از نظر علمی تا به امروز در جایی ثبت نشده است.

5. بهبود عملکرد مغز با مصرف عرق نعناع

یکی دیگر از اعضای بدن که لازم می باشد، قبل از به زوال رسیدن تا جای ممکن آن را تقویت کرد، مغز می باشد. این مسئله مهم بر کسی پوشیده نیست که آسیب های عصبی به مغز می تواند تا جایی پیش رود که زندگی شخص را مختل کند. عرق نعناع از آن جهت که دارای آنتی اکسیدان های قوی، ویتامین و مواد معدنی حیاتی و ضروری در خود می باشد. قادر است سلول های مغزی را تا جای ممکن تقویت کرده و از زوال یا پیری آن جلوگیری کند. در نتیجه با افزایش سن، ریسک ابتلا به آلزایمر بسیار پایین خواهد آمد.

علاوه بر مصرف خوراکی عرق نعناع ، ادعا هایی وجود دارد که استنشاق عطر و روغن های اسانسی این گیاه می تواند مزایای سلامتی عملکرد مغز را به همراه داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
خواص عرق کاسنی ؛ 13 خاصیتی که بدن را پاکسازی می‌کند

یک مطالعه بر روی 144 جوان بالغ نشان داد که، بو کردن عطر نعناع به مدت 5 دقیقه قبل از آزمایش باعث بهبود چشمگیر در حافظه می شود (منبع). مطالعه دیگری نشان داد که بو کردن این عرق نعناع هنگام رانندگی باعث افزایش هوشیاری و کاهش سطح افسردگی، اضطراب و خستگی می شود.

نکته: با این حال، همه مطالعات موافق نیستند که نعناع و مشتقات آن می تواند باعث بهبود عملکرد مغز شوند. یک مطالعه نشان داد که اگرچه مشتقات نعناع نیرومند بوده و منجر به کاهش خستگی می شود، اما هیچ تاثیری در عملکرد مغز نداشته است.

6. کمک به درمان سوء هاضمه

سوء هاضمه بر اثر عوامل مختلفی برای افراد ممکن است رخ دهد. اما اصلی ترین علتی که شخص را دچار مشکل می کند این می باشد که، غذا مدت طولانی در معده باقی می ماند و به راحتی به دستگاه گوارشی روده وارد نمی شود. برخی شواهد این را نشان داده است که عرق نعناع می تواند عملکرد معده را برای هضم مواد غذایی بهتر کند. 

مطلب پیشنهادی
عرق خار مریم با 7 خاصیت برجسته و مهم برای سلامتی

مطالعات متعدد نشان داده است که وقتی افراد نعناع را با وعده های غذایی مصرف می کنند، غذا با سرعت بیشتری از معده خارج خواهد شد. در نتیجه ی این اتفاق، علائم این نوع سوء هاضمه را که شخص را به شدت درگیر خود کرده است، برطرف خواهد کرد. البته اگر نعناع در کنار غذا وجود نداشته باشد، با بهره گیری از عرق نعناع پس از غذا، قادر است، هضم غذا را تسریع بخشد. 

یک مطالعه بالینی در مبتلایان به سوء هاضمه نشان داد که ترکیبی از روغن نعناع یا عرق نعناع و روغن کاروائی،  دارای عملکردی مشابه داروهایی است که برای درمان سوء هاضمه استفاده می شود. این امر به بهبود درد معده و سایر علائم گوارشی کمک می کند 

آیا مادران باردار و شیرده می توانند عرق نعناع مصرف کنند؟

مصرف عرق نعنا برای مادران باردار و شیرده

بارداری و شیردهی دورانی است که، مادران باید بسیار مراقب رژیم غذایی خود باشند. در این دوره با توجه به رژیم غذایی که پزشک به مادران می دهد، سلامت آن ها و جنین تا حدود زیادی تضمین می شود. اما برخی عوامل در بانوان باردار باعث می شود سیستم گوارشی آن ها دچار اختلال شود. یبوست و دیر هضم شدن غذا یکی از مشکلات دوران بارداری است که بر اثر کاهش تحرک برای آن ها اتفاق خواهد افتاد. بانوان باردار اگر به عرق نعناع آلرژی یا ویار بارداری نداشته باشند می توانند با مصرف متعادل آن این مشکلات را تا حدود بسیاری بر طرف کنند.

مطلب پیشنهادی
خواص عرق یونجه ؛ 23 خاصیت فوق العاده برای سلامت

مادران در دوران شیردهی رژیم غذایی خود را دارند. چرا که ترکیبات مواد غذایی همراه شیر وارد بدن کودک می شود. برخی از ترکیبات مواد غذایی زمانی که با شیر وارد بدن کودک می شود، دچار دل درد در آن ها می شود. در این زمان بهترین گزینه برای مادران مصرف عرق نعناع در روز است.

ارزش غذایی و کالری 

ترکیبات اصلیمقدار در 14 گرم
کالری6 کالری
فیبر1 گرم
ویتامین A12 درصد
آهن9 درصد
فولات 4 درصد

در آخر:

عرق نعناع دارای خواص درمانی گوارشی و تنفسی می باشد. همچنین به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی برای پوست و جوانسازی نیز بسیار مفید است. اما باید در نظر داشت. این ماده خوراکی را مانند هر مواد غذایی دیگری باید متعادل مصرف کرد.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *