خواص عرق کاسنی

خواص عرق کاسنی برای سم زدایی کبد، پالایش و تصفیه خون بدن بسیار موثر است. به همین علت موجب صافی پوست و از بین رفتن جوش و لک ها می شود و در کنار آن موجب از بین رفتن مشکلات کبدی و اختلالات هورمونی خواهد شد. کاسنی به عنوان گیاهی با گل های آبی ارغوانی در نواحی مختلف می روید که فواید بسیاری برای درمان انواع بیماری ها دارد.

همه چیز در مورد کاسنی

کاسنی را به عنوان گیاهی که خواص درمانی بسیاری دارد می توان نام برد. کاهش مشکلات گوارشی، آرام بخش، تقویت سیستم ایمنی بدن و سم زدایی کیسه صفرا و کبد از مهمترین خواص این گیاه به شمار می رود. گیاه کاسنی در شرایط های مختلف قابلیت رشد دارد. در اکثر مناطق اروپا به صورت خودرو رشد می کند ولی اصالت این گیاه را متعلق به مناطق آمریکا می دانند.

ریشه، برگ ها، جوانه ها و گل های این گیاه همگی خاصیت های مفیدی برای بدن دارند. ریشه پودر شده این گیاه مانند قهوه مصرف می شود و خواص درمانی بسیاری دارد. از انواع نوشیدنی این گیاه به صورت های مختلف از جمله دمنوش ریشه ها، عرق کاسنی و دمنوش برگ ها و گل ها برای درمان بسیاری از بیماری ها می توان استفاده کرد. که در ادامه به خواص عرق کاسنی بیشتر خواهیم پرداخت.

مطلب پیشنهادی
آشنایی با خواص عرق بیدمشک و دمنوش های آن

 مواد مغذی موجود در عرق کاسنی

عرق کاسنی سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی است. املاح معدنی همچون منیزیم، روی، کلسیم، منگنز، آهن اسید فولیک و پتاسیم را شامل می شود. ویتامین هایی نظیر ویتامین A, K, C, E, B6 را که برای بدن بسیار ضروری هستند، در ترکیبات آن می توان یافت. ترکیبات موجود در عرق کاسنی بسیار مفید برای سلامتی و ایمنی بدن است.

طبع عرق کاسنی سرد است و گرایشی رو به اعتدال دارد که برای رفع عطش و بیماری های پوستی و تصفیه خون بسیار مفید واقع می شود.

خواص عرق کاسنی

تقویت سیستم ایمنی

عرق کاسنی به عنوان تقویت کننده ای برای سیستم ایمنی بدن شناخته می شود. تاثیراتی که به عنوان یک آنتی باکتریال بر بدن می گذارد موجب مقاومت بدن در مقابل باکتری های خطرناک می شود. پلی فنول به عنوان یکی دیگر از ترکیبات موجود در عرق کاسنی نقش آنتی اکسیدانی و زدایندگی رادیکال های آزاد را در رگ ها دارد، که موجب جلوگیری از بروز انواع بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی عروقی و سرطان می شود.

خواص عرق کاسنی برای کبد

عرق کاسنی تاثیرات خوبی روی کبد می گذارد، زمینه دفع صفرا برای کبد را فراهم می کند و یرقان را از بین می برد. مسکنی تاثیر گذار برای کاهش تب محسوب شده و بار کبد را بسیار سبک می کند. کبد به عنوان عضوی از بدن  که وظیفه سم زدایی، جدا کردن مواد زائد از مواد مغذی، تجزیه کردن مواد شیمیایی، از بین بردن میکروب ها، متابولیسم چربی ها، تنظیم هورمون ها، دفع اوره و سوخت و ساز پروتئین ها و ویتامین ها و بسیاری وظایف دیگر را بر عهده دارد.

مطلب پیشنهادی
عرق بادرنجبویه و بررسی 7 خاصیت بسیار مهم آن برای سلامتی

نوشیدنی هایی که مصرف می کنیم، غذاهایی که می خوریم، هوایی که استشمام می کنیم و با پوستمان تماس دارد، همه و همه بر کبدمان اثر گذار است و به کبد می رسد. پس در صورت بروز اختلال برای کبد همه اعضای بدن درگیر می شوند، عوارضی جدی در بدن انتشار یافته و علائمی مانند یرقان و زردی پوست، التهابات در بدن، احساس خستگی، عطش شدید، افزایش چربی خون و مشکلاتی دیگر را در بر خواهد داشت.

خواص عرق کاسنی برای از بین بردن و دفع سموم از بدن موجب از بین رفتن التهابات بدن، کاهش تب های صفراوی، از بین بردن یرقان و زردی بر اثر گرمی، از بین بردن سنگ کلیه و سنگ مثانه، بهبود التهاب معده و دستگاه گوارش خواهد شد.

بهتر است این نکته را در نظر گرفت که هرچه عرق کاسنی تلخ تر باشد، خواص آن بیشتر و برای بهبود امراض کبدی موثر تر واقع خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
8 خواص اثبات شده عرق شاتره + عوارض مصرف نامتعادل آن

ضد سرطان

وجود پلی فنول ها و مواد شیمیایی دیگر در ترکیبات عرق کاسنی با تاثیرات آنتی اکسیدانی از رشد سلول های سرطانی و بروز تومور ها جلوگیری می کند. برای پیشگیری سرطان روده بزرگ و سرطان سینه می توان از خاصیت آنتی اکسیدانی عرق کاسنی استفاده کرد و از تاثیرات پلی فنول های موجود در ترکیبات آن بهره برد.

خواص عرق کاسنی برای سلامت پوست

جوش های ناشی از کثیفی خون، گرمی و حرارت بدن بر اثر عدم سلامت کبد هستند. برای تصفیه کبد، تصفیه و پاکسازی خون و کاهش یافتن غلظت خون می توان از خواص عرق کاسنی بهره برد. هنگامی که کبد صاف شود پوست صورت و بدن نیز شفاف و بدون جوش و لک خواهد شد. بهترین راه حل برای درمان کبد و پاکسازی آن برای درخشندگی پوست، مصرف عرق کاسنی است. روزی سه فنجان از ترکیب عرق کاسنی و آب، به نسبت 1 به 2 قبل از هر وعده غذایی می تواند موجب رهایی از جوش و لک و رسیدن به پوستی با طراوت و شاداب شود.

مطلب پیشنهادی
گلاب مرغوب چه خواص و انواعی دارد و چگونه تهیه می شود؟

رفع گرمی و خنک شدن

با مصرف خوراکی های با طبع گرم ممکن است سبب بروز جوش و لک بر سطح پوست شود. عرق کاسنی دارای طبعی سرد است. با مصرف آن طبع افراد معتدل شده، از بروز جوش های ناشی از گرمی جلوگیری می کند و موجب درمان آنها نیز می شود.

خواص کاسنی برای کاهش وزن

فروکتوز و اینولین به عنوان فیبر طبیعی که موجود در ترکیبات گیاه کاسنی هستند، اگر در برنامه غذایی به کار گرفته شوند تاثیر بسیاری بر تحرک روده ها و درمان یبوست گذاشته و به کاهش اشتها نیز کمک می کند.

گرلین به عنوان اسید آمینه ای برای ایجاد احساس گرسنگی و ولع برای خوردن غذا در ارتباط است. عرق کاسنی با کاهش ترشح این هورمون باعث کنترل پرخوری و گرسنگی می شود. احساس پری و سیری در فرد ایجاد شده که این امر موجب کمک به کاهش وزن و حفظ تناسب اندام خواهد شد.

تنظیم کننده هورمون ها

با به هم ریختن تنظیمات هورمونی در سطح پوست علائمی همچون لک، جوش و موهای زائد در برخی قسمت ها بروز داده می شود. از وظایفی که برای کبد می توان برشمرد تنظیم هورمون ها است. با بروز اختلال در عملکرد کبد، مشکلاتی در سطح هورمون ها ایجاد می‌شود. استفاده متعادل از عرق کاسنی می تواند موجب دفع صفرا از بدن شده و منجر به بهبود عملکرد کبد شود. مصرف عرق کاسنی زمینه ای برای تنظیم سطح هورمون ها و از بین رفتن علائم ناگوار خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
خواص عرق یونجه (23 مورد مهم برای سلامتی+مواد مغذی آن)

بهبود سلامت کلیه ها و مثانه

عرق کاسنی خاصیت ادرار آوری بالایی به همراه دارد و از این رو موجب دفع سموم زائد از بدن می شود. کلیه و مثانه را از ایجاد سنگ در امان نگه داشته و نارسایی کلیه و مثانه را بهبود می بخشد.

درمان یبوست

افرادی که در اجابت مزاج دچار مشکل هستند و یا دچار دل درد می شوند، می توانند به عنوان یک داروی بسیار تاثیر گذار و مفید به مصرف عرق کاسنی رجوع کنند و از خواص دارویی آن بهره ببرند. عرق کاسنی همانطور که گفته شد موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از به وجود آمدن رادیکال های آزاد در بدن و ورود به جریان خون جلوگیری می کند. عرق کاسنی با خاصیت مدر بودن مانع از تشکیل رسوب و چربی در رگ ها و مجاری ادراری خواهد شد.

کاهش درد های مفصلی

در طب سنتی از کاسنی برای تسکین درد های مفصلی بهره می برند. عرق کاسنی با از بین بردن التهابات موجب کاهش دردهای استخوانی و مفصلی می شود. بیماران تحت درمان با عرق کاسنی به طور چشمگیری دردهایشان کاهش یافته و سبب از بین رفتن دردهای ماهیچه ای و مفصلیشان شده است.

مطلب پیشنهادی
زنیان چیست؟ عرق زنیان چه خواص و مضراتی دارد؟ (13 مورد برجسته)

خواص عرق کاسنی در دوران بارداری و رفع زردی نوزاد

ایجاد یرقان و زردی در نوزادان یکی از مشکلاتی است که در بدو تولد نوزاد، خانواده و نوزاد را درگیر میکند. از روش های سنتی که موجب جلوگیری از بروز زردی در نوزادان می شود و باید در دوران بارداری برای پیشگیری از بروز در نوزاد مصرف شود، عرق کاسنی است. با پاک سازی و دفع سموم زائد از کبد، تصفیه خون و سمومات بدن توسط عرق کاسنی در طول زمان بارداری، به میزان چشمگیری از بروز زردی در نوزاد جلوگیری می شود.

وقتی کبد و خون مادر از سموم زائد پاک شده باشد، اثر بسزایی بر زیبایی، سلامت و رنگ پوست جنین خواهد داشت. مصرف عرق کاسنی در دوران بارداری نقش مهمی در زیبایی کودک می گذارد.

از مواد غذایی مفیدی که در دوران بارداری برای تنظیم فشار خون و غلظت خون می توان استفاده کرد عرق کاسنی است. طبع سرد و خنک کننده عرق کاسنی به طور موثر فشار خون را کنترل می کند.

با مصرف عرق کاسنی در دوران بارداری، بدن مادر در مقابل بیماری های عفونی مقاوم می شود. با خاصیت ادرار آوری موجب تصفیه کلیه ها، مثانه و پاکسازی آنها از سنگ و تخلیه سموم خواهد شد. مجاری ادراری را پاکسازی کرده و در جلوگیری از بیماری های عفونتی مجاری ادراری در دوران بارداری جلوگیری می کند.

مطلب پیشنهادی
6 خواص ناشناخته از عرق نعناع + فواید مصرف آن در بارداری و شیردهی

مصرف بهینه عرق کاسنی

بهتر است بدون تجویز و تایید پزشک از مصرف داروهای گیاهی و طبیعی و همینطور عرقیات به صورت خودسرانه پرهیز کنید. نوع بیماری، تداخلات دارویی و موارد آلرژی زا در انتخاب داروهای طبیعی بسیار مهم است.

به گفته کارشناسان بهتر است برای بهره بردن از خواص درمانی و دارویی عرق کاسنی آنرا با آب هم دما با محیط مخلوط کرده و بنوشید. بهترین زمان برای نوشیدن عرق کاسنی هنگام صبح به صورت ناشتا است که اگر لازم به مصرف بیشتر از آن شد، بهتر است در طول روز قبل از وعده های غذایی میل کرد.

موارد مصرف عرق کاسنی در منزل

  • تهیه شربت کاسنی برای رفع تشنگی در روز های گرم تابستانی یا برای خنک کردن کبد در ایام ماه رمضان که به جلوگیری از بروز یبوست نیز بسیار کمک می کند. مخلوط کمی عرق شاتره به این شربت می تواند به پاکسازی موثر تری برای کبد نیز موثر باشد.
  • عرق کاسنی به عنوان دهان شویه طبیعی منجر به رفع آفت های دهانی شده و برای کاهش التهابات بسیار مفید است.
  • از تخمیر آرد جو با عرق کاسنی می توان به عنوان مخمری برای رفع تپش قلب ناشی از گرمی استفاده کرد و سبب تقویت قلب نیز خواهد شد.
مطلب پیشنهادی
عرق بهار نارنج چه خواصی دارد؟ تمام فواید برای جسم و روح

مضرات مصرف بیش از حد عرق کاسنی و موارد منع مصرف آن

  • خانم های باردار باید دقت کنند که از مصرف خودسرانه و بیش از حد عرق کاسنی به شدت پرهیز کنند، زیرا احتمال زایمان زودرس، انقباض عضلات رحمی، خونریزی و سقط جنین وجود دارد و بهتر است در دوران شیردهی نیز به اعتدال مصرف شود.
  • در صورت عدم رعایت اعتدال در مصرف عرق کاسنی ممکن است دچار ترش کردن معده شد. افرادی که می خواهند از خواص عرق کاسنی بهره ببرند اما معده شان ترش می کند، بهتر است از آن بعد از میل کردن غذا استفاده کنند.
  • مصرف بیش از حد و طولانی مدت از عرق این گیاه ممکن است موجب تخریب عروق شبکیه شود و بینایی را کاهش دهد.
  • مصرف بیش از حد و رعایت نکردن اعتدال ممکن است موجب افت فشار خون و افزایش یافتن ترشحات صفراوی شود.