بیماری ها و سلامتدیابت

پیشگیری از دیابت با 7 راه بسیار موثر + ضرورت آن

پیشگیری از دیابت در مواردی که زمینه وراثتی و ژنتیکی نداشته باشد، تنها با تغییرات بسیار ساده‌ای در سبک زندگی حاصل خواهد شد. دیابت زمانی ایجاد می‌شود که بدن قادر به تبدیل قند ورودی به انرژی نبوده و آنرا به خون باز می‌گرداند. از آنجایی که باید برای مقابله با بسیاری از بیماری‌ها راه مهم پیشگیری را انجام داد، در ادامه به راهکارهایی اشاره خواهیم کرد تا از ابتلا به این بیماری به طور کامل جلوگیری کند.

بهترین راهکارهای پیشگیری از دیابت

دیابت میلیون‌ها فرد را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. نابینایی، نارسایی کلیه و خطر بروز بیماری‌های قلبی از جمله عوارضی است که دیابت به همراه خواهد داشت. پیش از ابتلا به دیابت شرایطی وجود دارد که قند خون بیش از حد نرمال است اما به عنوان دیابت در نظر گرفته نمی‌شود و پیش دیابت نامیده می‌شود. خوشبختانه پیشگیری از دیابت در این مرحله بسیار ساده‌تر از درمان است. در ادامه به راهکارهای بسیار مهم در این رابطه خواهیم پرداخت که تاثیر به سزایی خواهند داشت.

مطلب پیشنهادی
قند خون بالا - هر آن چه از آن باید دانست + تاثیرات آن

نقش تغذیه در پیشگیری از دیابت

بدن شکر و کربوهیدرات وارد شده به بدن را به سرعت شکسته و به شکل قند وارد جریان خون می‌کند. ترشح انسولین بیشتر برای کنترل این مقدار لازم است و در گذر زمان ترشح انسولین ممکن است با مشکل مواجه شده و قند خون بالا رود. پس بهتر است مقدار متعادل از این مواد غذایی در رژیم مصرف شود.

تغذیه پیشگیری از دیابت

تغذیه از مهمترین عواملی است که برای بالا بردن قند خون تاثیر گذار است و باید برای جلوگیری از بالا رفتن قند خون از رژیم کم کربوهیدرات با فیبر بالا و همینطور قند کم و یا صفر پیروی کرد. رژیم کتوژنیک یا رژیم مدیترانه‌ای از جمله رژیم‌هایی هستند که روند خوبی برای این منظور دارند.

ورزش و پیشگیری از دیابت

زمانی که فعالیت بدنی انجام می‌شود، انسولین کمتری نیاز است تا برای تنظیم قند خون ترشح شود. در نتیجه این فعالیت‌ها به پیشگیری از دیابت منجر خواهند شد. زیرا انرژی ایجاد شده با فعالیت بدنی مصرف شده و از بالا رفتن قند خون جلوگیری می‌شود.

ورزش برای پیشگیری از دیابت

نوشیدن آب به جای نوشیدنی‌های مضر و ناسالم

آب به عنوان یکی از نوشیدنی‌های سالم طبیعی، مزایای بسیاری دارد که یکی از آنها کنترل قند خون و ترشح انسولین است. آب را جایگزین هر نوشیدنی ناسالم دیگر مانند انواع نوشابه و نوشیدنی‌های حاوی افزودنی کنید.

مطلب پیشنهادی
علائم دیابت و راهکارهایی برای پیشگیری از آن

وزن متعادل گام مهم برای پیشگیری از دیابت

افرادی که اضافه وزن دارند نسبت به سایر افراد بیشتر در معرف ابتلا به دیابت نوع 2 هستند. پیروی از یک رژیم غذایی کاهش وزن اصولی طبق شرایط فیزیکی راه مناسبی برای کاهش وزن و جلوگیری از بالا رفتن قند خون خواهد بود.

سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن با خطر ابتلا به دیابت رابطه مستقیم دارد. ترک سیگار علاوه بر اینکه از بیماری‌های متعددی مانند انواع سرطا، بیماری قلبی و… جلوگیری می‌کند، به پیشگیری از دیابت نیز منجر می‌شود. حتی دود سیگار نیز در این زمینه موثر است.

چای و قهوه بنوشید

آب را به عنوان نوشیدنی اصلی در نظر داشته باشید ولی از خواص چای و قهوه برای پیشگیری از دیابت غافل نشوید. مصرف روزانه این دو نوشیدنی بدون قند، حساسیت به انسولین را بهبود بخشیده و از ابتلا به دیابت جلوگیری خواهد کرد.

2 گیاه طبیعی برای پیشگیری از دیابت

گیاهان طبیعی وجود دارند که در جلوگیری از ابتلا به دیابت بسیار موثر هستند:

  1. زردچوبه با داشتن کورکومین خاصیت ضد التهابی دارد و از آرتریت و دیابت پیشگیری می‌کند
  2. زرشک با در بر داشتن بربرین که در گیاهان دیگری نیز وجود دارد، به کاهش وزن، کاهش کلسترول و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها قلبی و دیابت منجر خواهد شد
مطلب پیشنهادی
قند خون نرمال چه مقداری است؟ انواع دیابت و پیشگیری

ضرورت پیشگیری از دیابت

انسولین به عنوان هورمونی که از طحال ترشح می‌شود، فرایندهای کنترلی متعددی را در بدن انجام می‌دهد. یکی از این فرایندهای کنترلی تنظیم مقدار مواد مغذی است که در رگ‌ها در حال گردش هستند. سوخت و ساز چربی‌های بدن، متابولیسم پروتئین و از همه مهم‌تر کنترل قند خون بر عهده انسولین است.

ضرورت پیشگیری از دیابت

وقتی مواد غذایی سرشار از قند وارد بدن شود، قند در رگ‌های خونی افزایش یافته و انسولین که دائم در رگ‌ها در جریان است، دستور انتقال قندها به سلول‌ها را می‌دهد. به دنبال آن قند خون متعادل شده و مقداری از آن یا به انرژی تبدیل می‌شود و یا در سلول‌ها ذخیره می‌شوند.

عوامل متعددی وجود دارند که در ترشح انسولین اختلال ایجاد می‌کنند. به مرور زمان ترشح زیاد انسولین بر اثر وارد شدن قند خون زیاد به بدن، سبب وارد شدن آسیب به طحال خواهد شد. در پی آن ترشح انسولین با مشکل مواجه می‌شود و قند خون افزایش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی
دیابت ملیتوس چیست؟ | آشنایی با مهمترین انواع دیابت شیرین

این موضوع در پی افزایش وزن، چربی خون بالا، استرس، چربی شکمی، جذب زیاد فروکتوز، التهابات بدنی، عدم تحرک، سابقه خانوادگی و بسیاری از موارد دیگر سبب تشدید ابتلا به قند خون بالا و دیابت خواهد شد. عوارضی که دیابت به همراه خواهد داشت و ضرورت نیاز پیشگیری از دیابت را تقویت می‌کند، شامل موارد زیر است:

  • تاری دید که به مرور زمان منجر به از دست دادن بینایی خواهد شد
  • ایجاد عفونت در لثه‌ها
  • خستگی بیش از حد و همیشگی
  • تشنگی و عطشان بودن در بسیاری از مواقع
  • افزایش احتمال از دست دادن کلیه‌ها و آسیب دیدن دستگاه گوارش
  • فراهم شدن زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
  • عفونت استخوان‌ها و تشدید احتمال قطع عضو
  • مرگ زودرس و کاهش کیفیت عمر

نکات پایانی

در این متن به ضرورت کنترل قند خون و پیشگیری از دیابت به طور کامل اشاره شد. همراه پیروی از سبک زندگی سالم در کنار مدیریت استرس، فعالیت بدنی منظم، خواب کافی و تغذیه درست راهی اصولی برای در امان ماندن از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها است.

مطلب پیشنهادی
8 نکته مهم برای رژیم غذایی دیابت نوع 2 و راه کنترل آن

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *