زیباییزیبایی موضعیمراقبت زیباییمو

کراتینه مو | هر آنچه از فواید تا مضرات کراتینه باید دانست

کراتینه مو یکی از درمان های زیبایی مو است که امروزه در سالن های زیبایی بسیار خواهان پیدا کرده است. کراتینه کردن مو باعث می شود وزی مو کاملا گرفته شود. از طرفی این نحوه درمان باعث درخشندگی و شادابی موقتی مو می شود.

کراتین نوعی پروتئین است که مو، پوست و ناخن های شما را تشکیل می دهد. کراتین همچنین می تواند در اندام های داخلی و غدد نیز دیده شود.کراتین یک پروتئین محافظ است که کمتر از انواع دیگر سلول هایی که بدن شما تولید می کند خراشیده یا پاره می شود.

از آنجا که کراتین عنصر ساختاری موها محسوب می شود. برخی از افراد معتقدند که مکمل ها، محصولات و روش های درمانی کراتین می توانند به تقویت موها کمک کرده و باعث زیبایی موهای شما شوند.

کراتین چیست؟

کراتین در اصل یک پروتئین است که در ساختار طبیعی مو نقش اساسی را ایفا می کند. البته این پروتئین حیاتی در ناخن و پوست نیز یافت می شود.

همچنین امروزه محصولات آرایشی و مراقبتی مو زیادی را در بازار و تبلیغات می بینیم که ادعا دارند از این پروتئین در ترکیبات خود برای تقویت و زیبایی بیشتر استفاده کرده اند. 

کراتینه مو جزو درمان های زیبایی مو است که باعث می شود موهای فر و مجعد صاف شوند. همچنین درمان های کراتین موجب براق و ابریشمی شدن مو های وز خواهد شد. البته باید به این نکته اشاره کنیم این صافی دائمی نیست.

مطلب پیشنهادی
کلاژن با 9 فایده + معرفی غذاهای مفید برای کلاژن سازی

جالب است بدانید این صاف شدن مو بخاطر کراتین نیست. برای این که مو ها صاف شود از محلولی حاوی فرمالدئید یا یک ماده ایمن تر به نام اسید گلیوکسیلیک استفاده می کنند.

این مواد باعث می شوند پیوند های مو شکسته شود و در موقعیت صاف تری قرار بگیرند. سپس این مواد و محلول را با استفاده از اتو های حرفه ای کاملا خشک، مهر و موم می شود. نتیجه ی این کار می تواند از 3 تا 6 ماه روی مو ماندگاری داشته باشد.

کارشناسان زیبایی می گویند این روش درمانی در اکثر انواع مو ها به خوبی پاسخ می دهد.

همچنین این روش برای هر کسی که قصد دارد سشوار یا صاف کردن مو های خود را با وسیله های آرایشی داغ قطع کند و از طرفی موخوره را کاهش دهد یا باعث تقویت درخشش بیشتر موی خود شود؛ توصیه می شود.

چرا کراتینه مو برای کسانی که فرهای طبیعی دارند متفاوت است؟

چرا کراتینه مو برای کسانی که فرهای طبیعی دارند متفاوت است

کارشناسان زیبایی و مو معتقد هستند کراتینه مو روی اکثر انواع مو ها به خوبی کار می کند و مشکلی را ایجاد نمی کند. اما جالب است بدانید افرادی که موهایی با فر بیشتری دارند زمانی که موهای خود را با کراتین صاف می کنند مو ها براقیت بیشتری از خود نشان می دهند. 

همچنین آن ها می گویند موهای فر به راحتی نسبت به موهای صاف نور را منعکس می کنند؛ بنابراین پس از درمان کراتینه متوجه درخشش بیشتری خواهید شد.

از طرف دیگر نکته ی جالبی که در مورد کراتین کردن مو وجود دارد آن است که موهای رنگ شده زمانی کراتین می شود مدت زمان طولانی رنگ خود را حفظ می کنند و همچنین باعث زنده شدن مو ها خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
رازهای جلوگیری از شل شدن پوست بعد از لاغری

در نتیجه کارشناسان زیبایی و مو توصیه می کند قبل از درمان کراتینه در مورد تغییر رنگ موی خود با آرایشگر و رنگ شناس خود صحبت کنید.

نکته: رنگ موی مهر و موم شده با کراتین باعث ماندگاری و روشن تر شدن رنگ می شود.

فواید کراتینه درمانی

افرادی که کراتینه مو انجام می دهند اگر موادی که در کار استفاده شده خوب باشند، اغلب از نتیجه ی کار راضی هستند. موهای آن ها پس از کراتین درمانی نرم و بسیار لخت می شود.

البته باید به این نکته اشاره کنیم نتیجه ی نهایی کار بستگی به موهای شما دارد. یعنی این تأثیرات بسته به سالم بودن موهای شما، ضخامت طبیعی موها و نوع درمان کراتینه بسیار متفاوت است.

کراتین با صاف کردن سلول هایی که روی هم قرار می گیرند باعث ایجاد رشته موهای نرم می شود. لایه های سلول ها که کوتیکول مو نامیده می شوند از نظر تئوری کراتین را جذب می کنند و در نتیجه شاهد موهایی پر و براق خواهید بود.

آرایشگر هایی که کراتین درمانی انجام می دهند همچنین ادعا می کنند افرادی که دارای موهای فر هستند پس از انجام این لاین درمانی فر موهای آن ها بسیار کم می شود.

مطلب پیشنهادی
بوتاکس برای جنبه‌های زیبایی و درمانی + 3 نکته برای مراقبت بعد از آن

همچنین از طرفی این روش درمانی و زیبایی موجب نرم شدن موهای آن ها می شود و به راحتی می توانند موی خود را شانه بزنند.

آیا کراتینه مو همان لخت ژاپنی (ریباندینگ) است؟

آیا کراتینه مو همان لخت ژاپنی است

کراتینه مو و لخت ژاپنی در ابتدا شبیه به یک درمان صاف کننده مو هستند. اما درمان کراتین مو به طور متمایزی با ریباندینگ متفاوت است.

کارشناسان زیبایی و مو در این باره توضیح می دهند درمان کراتین در مقایسه با سایر روش های صاف کننده مانند صاف کننده های قوی خشونت کمتری با مو دارند.

همچنین کراتین برای افرادی که موهایشان وز است و می خواهند موهای صاف و بلند برای طولانی مدت داشته باشند انتخاب بسیار مناسبی است.

از طرفی آن ها می گویند مواد شیمیایی با کراتین نسبت به سایر روش هایی صاف کننده ضرر کمتری برای مو خواهد داشت. به قول این کارشناسان کراتین کردن مانند یک آرام بخش برای مو است که برای صافی کمی خشن با مو رفتار می کند.

درمان های موی ژاپنی و شل کننده های سنتی با استفاده از تیو گلیکولات آمونیوم و هیدروکسید سدیم پیوندهای موی شما را به طور دائمی از بین می برد. البته این کار باعث می شود مو جون خود را از دست بدهد و به شدت آسیب پذیر شود.

همچنین در ریباندینگ کردن سرعت رشد مو افزایش بیشتری نسبت به کراتین کردن مو پیدا می کند؛ چرا که شبیه به این است شما مویی ندارید و فولیکول های مو می خواهند مجدد باعث رشد مو با بافت طبیعی شوند.

مطلب پیشنهادی
درمان شوره سر با 3 روش موثر + معرفی علل بروز شوره سر

آیا فرمالدئید در کراتین کردن مو خطرناک است؟

درمان های کراتینه مو در سالن حاوی مقادیر زیادی فرمالدئید است. برخی از کارمندان در آرایشگاه ها حتی از خونریزی بینی و مشکلات تنفسی ناشی از استفاده از محصولات درمانی کراتین و استنشاق مداوم بخارات آن ها در طول زمان خبر دادند.

این سطوح فرمالدئید پنج برابر از استاندارد ایمنی ملی برای قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی فراتر رفت. به همین دلیل خانم های باردار باید از انجام این روش درمانی و زیبایی خودداری کنند. افرادی که به فرمالدئید حساسیت دارند یا دارای مشکلات تنفسی هستند نیز باید از درمان های کراتین خودداری کنند.

1. آسیب کراتینه کردن مو با بو

بخشی از نگرانی هایی که در مورد کراتینه مو وجود دارد در مورد موادی است که برای انجام کراتینه کردن در آرایشگاه استفاده می کنند.

بیشتر موارد سوختگی مو به خاطر کراتینه کردن مو به دلیل وجود ماده ای به نام فرمالدئید در ترکیبات مواد آرایشی است. این ترکیب را در مراکز کنترل بیماری (CDC) به عنوان گازی بی رنگ و بوی قوی می شناسند.

این ترکیب شیمیایی را معمولاً برای ساخت مصالح ساختمانی، محصولات خانگی مانند چسب و تخته فیبر استفاده می کنند. همچنین هنگام حل شدن در آب به عنوان ماده نگهدارنده استفاده می شود.

اما در درمان مو به روش کراتینه ترکیباتی وجود دارد که مسئول قفل شدن موها به حالت لخت و صاف برای چند ماه می باشد. البته باید به این نکته مهم اشاره کنیم که در واقع ترکیبات داخل مواد کراتین فرمالدئید نیست. چرا که این ماده سرطان زا شناخته شده است.

مطلب پیشنهادی
با رعایت 6 نکته دیگه برای چین و چروک بوتاکس نکن

اما نکته ی اصلی که می توان آن را از عوارض این کار دانست آن که مواد کراتین دارای موادی مانند متیلن گلیکول، فرمالین، متانول و متاندیول است که در هنگام مخلوط شدن با آب است ترکیبات سمی زا مانند فرمالدئید از خود آزاد می کنند. در نتیجه مواد کراتین درست است فاقد فرمالدئید باشد، اما در مواجهه با آب مواد خطرناکی را از خود آزاد می کنند.

این را در نظر داشته باشید این این بوی سمی نه تنها برای تکنسین آرایشگاه خطرناک است بلکه برای شما نیز خطر زیادی را به همراه دارد اگر بارها بخواهید این کار را در محیط بسته ی آرایشگاه انجام دهید.

CDC عوارض جانبی رایج قرار گرفتن در برابر این ماده خطرزا را شامل موارد زیر دانسته است.

  •  گلو درد 
  • خونریزی بینی
  • خارش چشم
  • اشک آمدن از چشم

نتایج  تحقیقات سازمان ها و آژانس های معتبر: 

1. در سال 1987 آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا مواد کراتین را به عنوان ماده ای طبقه بندی کرند که در صورت قرار گرفتن مدت طولانی در نزدیکی آن می تواند به طور بالقوه باعث سرطان شود.

2. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) همچنین در مورد خطرات احتمالی سلامتی برای افراد در معرض خطر هشدار می دهد و خاطرنشان می کند که فرمول ها و محصولاتی که ادعا می کنند طبیعی، ارگانیک یا فرمالدئید نیستند قابل اطمینان نیستند.

مطلب پیشنهادی
4 ماسک مو برای رشد سریع مو ها و تقویت کننده ریشه‌ها

نکته: FDA مردم را تشویق می کند که همیشه برچسب روی محصولات استفاده شده را بخوانند و از متخصصان مو لیست مواد تشکیل دهنده را بخواهند و همه و همه واکنش های بد را گزارش دهند.

3. آسیب های کراتینه مو

کراتینه مو همچنین می تواند به مرور زمان آسیب زیادی به موهای شما وارد کند. از آن جا که این روش های درمانی برای قفل شدن موهای شما به گرمای زیاد احتیاج دارند برای کسانی که موهای خیلی ریز یا آسیب دیده دارند توصیه نمی شود.

اگر به دنبال یک درمان با آی سی کمتر و واقعاً بدون فرمالدئید هستید از آرایشگر خود بخواهید که از درمان های حاوی گلیوکسیل اسید استفاده کنند. آن ها موها را به طور چشمگیری صاف نمی کنند بلکه بیشتر برای تقویت، درخشش و مبارزه با وز مو هستند. اما بسیار ایمن تر هستند.

روش ها و کاربردها

روش های کراتینه مو

1. درمان های سالنی کراتینه مو

انجام کراتینه مو به روش سالنی که به روش کراتین برزیلی نیز معروف است شامل چندین مرحله می باشد. ابتدا کرم حاوی فرمالدئید را قبل از آن که خشک شود به موهای شما در سالن می زنند. سپس با کمک اتو موهای بسیار قوی این مواد شیمیایی را به موهای شما فیکس می کنند.

پس از استفاده از این درمان زیبایی مو شما باید به مدت چند روز موهای خود را اصلا خیس نکنید تا مواد کراتین کاملا به خورد موهای تان برود.

مطلب پیشنهادی
زاج سفید با 7 تاثیر باورنکردنی + مهمترین موارد کاربرد

همچنین هنگامی که برای شستشوی مواد شیمیایی به سالن مراجعه می کنید برای نگه داشتن اثر صاف کردن از درمان زیبایی دیگری استفاده می شود. این نوع درمان ها ادعا می کند که تا 12 هفته موهای شما مانند روز اول خواهد بود.

2. سرم ها، شامپوها و نرم کننده های کراتینه

سرم ها، شامپوها و نرم کننده های کراتینه مو نمی توانند ادعاهای مشابه درمان کراتینه در سالن را داشته باشند. اما آن ها ادعا می کنند موها را در برابر آسیب محافظت کرده و موهایی را که با گرما و رنگ مو خشک شده ترمیم می کنند.

برای شناسایی این محصولات ، به دنبال عبارت “keratin hydrolysates” در لیست مواد تشکیل دهنده بگردید. محققان در سال 2013 به این نتیجه رسیدند که اجزای فعال کراتین یک ماده امیدوار کننده برای افرادی است که خواهان موهای قوی تر هستند.

3. مکمل های کراتین

از جمله مواردی که برای کراتینه مو بدون سالن رفتن امروزه بسیار تبلیغ می شود کپسول های حاوی کراتین است. این کپسول ها کمک خوبی به رشد مو و ناخن های شما می کند و از طرفی موجب استحکام و ضخامت آن ها می شود.

اما باید این را به خاطر داشته باشید استفاده سرخود و از اندازه این خوراکی ها می تواند موجب تجمع پروتئین بیش از حد در بدن شما شود.

مطلب پیشنهادی
8 ترکیب معجزه آسای روغن برای افزایش رشد مو

نحوه نگهداری از مو کراتین شده چگونه است؟

نحوه نگهداری از مو کراتین شده چگونه است

اصلی ترین قانونی که برای کراتینه مو باید رعایت کنید این است که حداقل 3 روز آب به موهای شما نخورد و همچنین موهای خود را دم اسبی نبندید.

همچنین متخصصان زیبایی در این لاین درمانی می گویند دومین کلید برای حفظ کراتین مو این است که تا جای ممکن از شامپوها و محصولات بدون سولفات برای موهای خود استفاده کنید.

برای کسانی که فرهای طبیعی دارند متخصصان زیبایی مو می گوید تا سه روز موهای خود را خیس نکنند. همچنین توصیه می کنند از محصولات بدون کلرید سدیم استفاده کنند و موهای خود را با روسری ابریشمی یا ساتن (یا روبالشی) بپیچند تا رطوبت در موها قفل شود. زیرا درمان باعث خشک شدن سریع مو می شود.

در آخر:

کراتینه مو فوایدی برای مو خواهد داشت. با استفاده از کراتین بر روی کوتیکول مو و مهر و موم کردن آن با گرما موهای شما ظاهر براق تری پیدا می کند.

اما قبل از انجام چنین درمانی شناخت مواد شیمیایی در آن بسیار مهم است. برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که پس از یک بار درمان کراتینه مجبور به ادامه این نوع درمان شوند تا آسیب ناشی از حرارت بر روی مو ها از این طریق نشان داده نشود.

نکته: قبل از استفاده از درمان کراتینه سعی کنید یک محصول موی حاوی کراتین را امتحان کنید تا ببینید آیا می توانید به براق و صافی مورد نظر خود برسید.

منابع:
harpersbazaar
healthline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *