بیماری ها و سلامت

جوراب واریس چه فوایدی دارد؟ بررسی ممنوعیت مصرف

جوراب واریس یا جوراب‌های فشاری، روشی برای درمان واریس شناخته می‌شود. این جوراب‌ها اغلب تنگ هستند. از این رو موجب فشرده شدن عروق پا می‌شوند.
واریس به عنوان شایع‌ترین بیماری مربوط به عروق شناخته می‌شود که حدود 10 الی 20 درصد افراد را به خود درگیر کرده است. اما آیا پوشیدن جوراب می‌تواند تنها راه درمان برای این مشکل باشد؟
با ادامه این مقاله همراه باشید تا ابتدا بررسی کنیم جوراب چه تاثیری بر درمان دارد و آیا در حالت کلی موثر است؟ سپس به راهکارهای مناسب دیگر بپردازیم.

مطالب مرتبط با جوراب واریس

جوراب واریس چیست؟

جوراب‌های فشاری که دیگر با نام جوراب واریس شناخته می‌شوند، جوراب‌هایی کاملا کش‌سان و ارتجاعی هستند. آنها پا را فشار می‌دهند و در قسمت مچ پا فشار بیشتری دارند. طوری که در قسمت ساق پا این فشار کمتر می‌شود.

این جوراب‌ها خاصیتی الاستیکی دارند. آنها با فشاری که وارد می‌کنند باعث می‌شوند قطر رگ‌های بزرگ شده، کم شود. در نتیجه سرعت جریان خون بیشتر خواهد شد. از این رو تاثیر دریچه عروق نیز بیشتر می‌شود.

جوراب واریس چیست

پوشیدن این جوراب‌ها برای افرادی که واریس را تجربه می‌کنند از تجمع مایعات در رگ و سنگین شدن عروق جلوگیری خواهد کرد. اغلب این جوراب‌ها موجب تسکین درد ناشی از واریس می‌شوند و التهاب ایجاد شده را کاهش می‌دهند.
اما در صورت عدم درمان واریس چه مشکلاتی ممکن است ایجاد شود؟

مطلب پیشنهادی
سنگ کیسه صفرا | از چیستی تا نحوه درمان و رژیم غذایی

واریس چه عوارضی به همراه دارد؟

مشکلات مربوط به رگ‌ها و عروق در حال تبدیل به شرایطی شایع و حتی مزمن در ایالت متحده آمریکا است. طبق آمار انجام شده حدود 40 درصد جمعیت آمریکا تحت تاثیر این نارسایی مزمن وریدی قرار دارند.
در چنین وضعیتی ممکن است شرایط جدی‌تری برای فرد بروز داده شود.
اگر نارسایی مزمن وریدی وجود داشته باشد، فرد موادی همچون گزینه‌های زیر را تجربه کند:
احساس سنگینی در پاها
مچ پای متورم و ملتهب
احساس درد و گرفتگی پا در شب
از بین رفتن زیبایی ظاهری پوست پا

این علائم زمانی بروز داده می‌شود که دریچه‌های رگ‌ها و شریان رگ‌ها آسیب دیده باشند. طوری که حرکت جریان خون از سمت پاها به سمت قلب، در مقابل گرانش زمین، دشوار شود.
در پی این موضوع خون شروع به جمع شدن در اطراف مچ و ساق پا خواهد کرد. این اختلال ممکن است پیچ خوردگی‌های رگ مانند طنابی تیره و روشن با رنگی متمایل به آبی و بنفش را نشان دهد. طوری که از روی سطح پوست نیز قابل مشاهده هستند.

در صورتی که شرایط وریدی و علائم مرتبط با واریس روی پا تاثیرگذار باشد، جوراب‌های فشرده یا جوراب واریس می‌تواند راهکاری برای کنترل چنین وضعیتی باشد. (منبع)

چرا جوراب‌های فشرده برای واریس مناسب هستند؟

جوراب‌های فشرده مخصوص واریس با خاصیت الاستیکی که دارند موجب آسایش پا شده و از گردش خون سالم در پا حمایت می‌کنند. حتی می‌توانند برای شرایط زیر نیز مناسب باشند:

 • نارسایی مزمن وریدی
 • رگ‌های سیاه یا واریس عنکبوتی
 • رگ‌های واریسی
مطلب پیشنهادی
درمان روده تحریک پذیر با 3 راه‌حل بسیار موثر و دائمی

فشاری که این جوراب‌های بلند و فشرده به مچ پا، ساق و ران پاها وارد می‌کند، شریان‌ها و رگ‌های سطحی را فشرده خواهد کرد. از این رو موجب می‌شود تا دریچه‌های رگ‌ها، به درستی عمل کنند. در نتیجه خون بدون انسداد به قلب بازمی‌گردد.

جوراب واریس تاثیرات متعددی را برای بهبود عروق پا به همراه دارد. انواع مدرن و امروزی آنها، علاوه بر اینکه به کاهش فشار روی رگ‌های پا می‌انجامد، سبب افزایش جریان خون در پا نیز خواهد شد.

عملکرد جوراب واریس

این ابزار بسیار ساده، موجب تسکین مشکلات رایج در پا، مانند التهاب، درد و ناراحتی، می‌شود. از این ابزار برای تسکین علائم مرتبط با واریس و حتی مشکلاتی همچون لختگی خون در پاها یا لنف می‌توان کمک گرفت.

فواید جوراب واریس

با توجه به موارد بیان شده، می‌توان گفت استفاده از این جوراب‌ها می‌تواند فواید متعددی را در پی داشته باشد. در ادامه آنها بررسی خواهیم کرد.

تقویت کردن عروق پا

استفاده از جوراب واریس به پیشگیری از رگ‌زایی و رشد عمیق آنها در پاها کمک می‌کند.

افزایش جریان خون و مایع لنفاوی

یکی از مهمترین تاثیراتی که جوراب واریس برای پاها به همراه دارد، افزایش جریان خون است. زیرا با فشاری که در قسمت مچ پا وارد می‌کند، موجب وارد شدن خون با جریان بیشتر به عروق می‌شود.
از طرفی دیگر به افزایش گردش مایعات در زهکشی لنفاوی منجر خواهد شد. از این رو برای کاهش التهابات ایجاد شده بر پا نیز بسیار مفید و موثر است.

مطلب پیشنهادی
سرماخوردگی و 21 نکته مهم برای پیشگیری و درمان آن

کاهش درد

یکی از مهمترین تاثیراتی که جوراب واریس به همراه دارد، کاهش درد ناشی از گرفتگی عروق پا است. اکثر افرادی که از این جوراب‌ها استفاده می‌کنند به کاهش درد بعد از استفاده از آن اشاره کرده‌اند.

پیشگیری از خونریزی

در برخی از افراد بر اثر واریس شدید و نازک شدن عروق، ممکن است خونریزی ایجاد شود. برای پیشگیری از بروز خونریزی در رگ‌های پا می‌توان از جوراب واریس استفاده کرد. البته در چنین مواردی بهتر است توصیه استفاده از این ابزار را از پزشک جویا شد.

جوراب واریس برای چه افرادی مناسب است؟

در مواردی که نارسایی مزمن وریدی یا واریس عنکبوتی و رگ‌های واریسی وجود داشته باشند، اکثر متخصصین استفاده از این جوراب‌ها را به عنوان ابزاری برای کنترل و درمان واریس تجویز می‌کنند.
فاکتورهایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، بهتر است از این جوراب‌ها استفاده کنند.

جوراب واریس برای دوران بارداری

باید در نظر داشته باشیم که در دوران بارداری میزان خون افزایش می‌یابد تا جنین بتواند رشد کند. اما یکی از عوارضی که بر اثر این افزایش خون ممکن است در برخی مادران ایجاد شود، واریس است.

این مشکل در بیشتر موارد در سه ماه ابتدایی بارداری ایجاد می‌شود. همواره باید در نظر داشت زنان باردار 6 برابر بیشتر از افراد عادی در معرض ابتلا به لخته شدن خون قرار دارند.
همینطور از طرفی دیگر وزن کودک موجب فشار بیشتر روی پاها می‌شود. حتی تغییرات هورمونی نیز به نازک شدن عروق و افزایش حجم خون منجر خواهد شد. از این رو احتمال بروز واریس افزایش خواهد یافت.
جوراب واریس می‌تواند تا حدی در کنترل عوارض ناشی از واریس در بارداری کمک کند.
البته بهتر است صلاح‌دید استفاده از آن در دوران بارداری را از پزشک جویا شد.

مطلب پیشنهادی
کیست مویی چیست؟ راه درمان و پیشگیری از عود مجدد

جوراب واریس برای افراد ورزشکار

در برخی از موارد افراد ورزشکار و به ویژه دوندگان، برای بهبود جریان خون به منظور بهبود عملکرد خود، از این جوراب‌های فشرده استفاده کنند. این راهکار علاوه بر بهبود گردش خون به بهبود گردش مایعات در جریان لنفاوی برای آنها منجر خواهد شد.

جوراب واریس برای کنترل مشکلات عروق پا

برخی از مشکلات عروق پا وجود دارد که با پوشیدن جوراب قابل رفع است. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که به مشکلات گردش خون مانند رگ‌های واریسی دچار هستند
 • افرادی که به ترومبوز وریدی عمیق یا همان لخته شدن خون شدید دچار هستند
 • افرادی که به سختی قادر به حرکت دادن پاهای خود نیستند

جوراب واریس برای نشستن‌های طولانی

افرادی که مدت زیادی باید وضعیت نشسته داشته باشند، مانند کارمندان یا خلبانان در سفرهای طولانی یا مسافران راه دور، می‌توانند برای جلوگیری از لخته شدن خون که ناشی از وضعیت بی تحرکی است، از این جوراب‌ها استفاده کنند.

جوراب واریس برای سرپا ایستادن طولانی

همچنین افرادی که مدت زیادی باید سرپا بایستند، مانند فروشندگان، پرستاران، معلمان و یا کارگران برای پیشگیری از التهاب و خستگی در پاها می‌تواند از جوراب واریس استفاده کنند.
البته جوراب‌هایی که فشار کمی را به پا وارد می‌کنند، گزینه‌های مناسب‌تری هستند.

مطلب پیشنهادی
ذات الریه چه علائمی دارد؟ 13 نشانه مهم + درمان و پیشگیری

جوراب واریس پس از عمل‌های جراحی

در مواردی که عمل جراحی در قسمت پایین بدن انجام شده باشد، ممکن است پزشک توصیه استفاده از جوراب واریس را داشته باشد.
استفاده از جوراب واریس بعد عمل جراحی به کاهش التهاب، کاهش درد و کاهش خونریزی داخلی کمک خواهد کرد.
البته نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که جورابی که برای بعد از عمل توصیه می‌شود جوراب آنتی آمبولی یا ضد ترومبوز یا ضد لخته شدن خون، است که با جوراب واریس تفاوت‌هایی دارد.

بهترین زمان استفاده از جوراب واریس

یکی از بهترین راهکارهایی که می‌توان برای پوشیدن راحت جوراب واریس انجام داد، این است که بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، فرد آن را بپوشد. این کار را باید قبل از پایین آمدن از تخت و بلند شدن از رختخواب انجام داد.

فواید جوراب واریس

خوابیدن در موقعیت افقی باعث می‌شود دریچه‌های وریدی بازتر از زمانی باشند که بدن در موقعیت نشسته قرار دارد.
موقعیت عمودی موجب تاثیر از فشار گرانش می‌شود و در نتیجه جریان خون به دلیل دریچه‌های آسیب دیده به خطر می‌افتد. به همین دلیل است که افرادی که واریس دارند اغلب صبح‌ها احساس بهتری دارند و درد کمتری احساس می‌کنند.
این درد در اکثر موارد با پیشرفت در طول روز افزایش خواهد یافت.

پس با این اوصاف باید جوراب واریس را صبح‌ها که رگ‌ها در موقعیت مناسب‌تری هستند استفاده کرد. برای حمایت از جریان خون سالم لازم است جوراب‌ها را در طول روز برای پا نگه داشت.

مطلب پیشنهادی
آیا شما هم به اندازه کافی پلک می زنید یا خیر؟

جوراب واریس برای چه افرادی مناسب نیست؟

در برخی از موارد، این جوراب برای همه افراد نمی‌تواند مناسب باشد. معمولا در موارد زیر این جوراب توصیه نمی‌شود:

 • در مواردی که حس پوست کاهش یافته است مانند افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی یا افراد مبتلا به دیابت و نوروپاتی
 • افرادی که به بیماری‌های شریان محیطی مبتلا هستند
 • افرادی که سابقه جراحی عروق دارند حتما باید با صلاح‌دید پزشک از این جوراب‌ها استفاده کنند
 • در مواردی که هر نوع عفونت یا التهاب پوستی وجود داشته باشد، نباید از این جوراب‌ها استفاده کرد
 • در صورتی که سابقه بیماری در پاها یا بیماری پیشرفته در قلب و ریه وجود داشته باشد باید از پزشک برای استفاده از این جوراب‌ها جویا شد

انتخاب جوراب مناسب برای واریس

یکی از سوالاتی که اکثر افراد با آن مواجه می‌شوند، این است که چه جورابی را برای درمان واریس انتخاب کنند.
برای این منظور بهترین راه مشورت گرفتن از پزشک و متخصصین است تا بتوان فشار مناسب را انتخاب کرد. اغلب چهار سطح مختلف بسته به میزان فشار جوراب‌ها، وجود دارد.

فشرده سازی خفیف

در صورتی که نارسایی وریدی مزمن یا خفیف وجود داشته باشد، برای حمایت از جریان خون سالم در پاها و احساس سبکی در پاها، می‌توان از این نوع استفاده کرد.

فشرده سازی متوسط

این سطح کمی موثرتر است. اغلب برای مواردی که علائم واریس و واریس عنکبوتی وجود داشته باشد، این نوع خیلی مناسب است.

فشرده سازی اضافی

در موارد جدی‌تر که واریس پای فرد را تحت تاثیر قرار داده باشد، توسط پزشک این درجه از جوراب واریس توصیه و تجویز می‌شود. حتی برای برخی از بیماری‌های مربوط به پا مانند ترومبوز وریدی عمیق، زخم پا و مشکلات لنفاوی نیز پزشک ممکن است این نوع را توصیه کند.

مطلب پیشنهادی
زخم بستر با 13 راه درمان موثر برای آن + بررسی علل

جوراب واریس استاندارد

این نوع را با فشاری متوسط می‌سازند و فشار مشخصی را در ناحیه مچ وارد می‌کند. در برخی موارد، این نوع برای پیشگیری از بروز واریس نیز مناسب است.

چگونه باید سایز مناسب برای جوراب واریس را انتخاب کرد؟

انتخاب اندازه مناسب برای جوراب ساق بلند و فشرده سازی شده بسیار مهم است. برای اطمینان از انتخاب گزینه مناسب باید اندازه‌گیری مناسب انجام داد و گزینه مناسب را طبق سایز انتخاب کرد.

 1. فرد پیش از اینکه از رختخواب بلند شود باید به اندازه گیری پا برای انتخاب جوراب واریس اقدام کند
 2. لازم است از دور ساق پا، دور مچ پا، قد پا و تا جایی که باید جوراب کشیده شود را اندازه گیری کرد
 3. باید برای اندازه گیری مناسب روی صندلی نشست، پا را در قسمت زانو در زاویه 90 درجه قرار داد و از کف پا تا زانو را اندازه گیری کرد
 4. برای جورب‌های ساق بلند باید اندازه گیری را تا زیر باسن ادامه داد؛ طوری که اندازه از پایینتر از باسن تا کف پا ادامه داشته باشد

در مواردی که خود فرد قادر به اندازه گیری نباشد یا اینکه مطمئن از اندازه گیری خود نباشد، بهتر است از پزشک در رابطه با آن کمک دریافت کند.

مراقبت از جوراب واریس

برای اینکه طول عمر و کیفیت جوراب واریس را افزایش داد بهتر است موارد زیر را رعایت کرد:

 • باید آنها را با آب سرد شست
 • برای شستشوی آنها بهتر است از لباسشویی استفاده نکرد
 • فقط با صابون آنها را بشوئید و از نرم کننده و مواد شوینده غلیظ استفاده نکنید
 • از خشک کن برای آنها نباید استفاده کرد
 • از جای مناسب برای خشک شدن تدریجی آنها استفاده کنید
مطلب پیشنهادی
پرخوری شبانه - 5 راهکار موثر در کاهش اشتهای شبانه

جوراب واریس به تنهایی برای درمان کافی است؟

جوراب واریس به فشرده سازی عروق پا کمک می‌کند اما در کنار آن راهکارهای دیگری وجود دارد که به بهبود سریع‌تر کمک خواهد کرد. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورزش کردن
 • بودن در وزن مناسب با قد و سن
 • رژیم غذایی مناسب
 • پرهیز از غذاهای چرب و شور غیر رژیمی
 • اجتناب از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند
 • اجتناب از پوشیدن جوراب با یک قسمت کش‌دار تنگ
 • تغییر دادن وضعیت نشستن و ایستادن
 • گاهی جراحی و لیزر نیز ممکن است طبق صلاح‌دید پزشک توصیه شود

مطالب مرتبط با جوراب واریس

جمع‌بندی

جوراب واریس به عنوان ابزاری برای مشکلات ایجاد شده برای عروق می‌تواند تاثیرات و فواید متعددی را داشته باشد. این جوراب‌ها برای جلوگیری از گسترش و تشدید واریس بسیار موثر و مفید هستند. به جریان خون بهتر در پاها کمک می‌کنند. اما باید برای استفاده از جوراب واریس از پزشک مشورت دریافت کرد.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *