درد مفاصل

درد مفاصل ممکن است در بسیاری از فصول سال برای افراد مختلف در همه سنین اتفاق افتد اما گاهی این دردها ممکن است در فصول سرد سال بیشتر ایجاد شود. اینکه ناشی از چه چیزی هستند و راه تسکین و درمان آن چیست را در ادامه متن به طور کامل برایتان توضیح خواهیم داد.

درد مفاصل ناشی از چیست؟

حرکاتی که در طول روز انجام می‌دهیم در گرو سلامت مفاصل و وجود آنها است. مفاصل هستند که سبب می‌شوند دو و حتی چند استخوان در بدن به همدیگر متصل شده و بتوانند حرکت کنند. در واقع مفاصل برای پشتیبانی و حمایت از سلامت استخوان‌ها وجود دارند.

در واقع سه دسته مفصل برای بدن می‌توان در نظر داشت: 1- مفاصل پرتحرک مانند زانو، آرنج و انگشت‌ها 2- مفاصل کم تحرک مانند مفاصل بین مهره‌ها 3- مفاصل بی تحرک مانند جمجمه که اغلب مفاصل پرتحرک هستند که درد بیشتری برای افراد ایجاد می‌کنند.

درد مفاصل چیست؟

برخی از فعل و انفعالات و حتی برخی از فعالیت‌های بدنی سبب می‌شود سلامت مفاصل تحت تاثیر قرار گرفته و دردی جدی را از خود بروز دهند. اما همیشه نباید این دردها را نشانه‌ای از یک بیماری جدی قلمداد کرد و گاهی ممکن است به دلایل سطحی این دردها ایجاد شده باشند. علت درد مفاصل به طور کلی ممکن است یکی از موارد زیر به شمار رود:

 • تاندنیت از جمله دلایلی است که با التهاب تاندون یا زردپی و مفاصل همراه می‌شود. اغلب این اتفاق دردی ایجاد می‌کند که با درد مفصل اشتباه گرفته می‌شود.
 • آرتریت که به نوعی بیماری خود ایمنی نیز شناخته می‌شود، التهاب مفاصل را به همراه دارد. گاهی ابتلا به بیماری‌هایی از جمله نقرس نیز ممکن است سبب ابتلا به آن شود و در کنار درد مفاصل ممکن است درد، خشکی حرکت و التهاب نیز ایجاد شود.
 • کشیدگی رباط بنا به هر علتی از جمله در رفتگی و وضعیت نامناسب مفصلی که ممکن است بر اثر انجام فعالیت بدنی و ورزشی ایجاد شده باشد درد مفاصل در قسمت‌های درگیر کننده را به همراه خواهد داشت.
 • ابتلا به سرطان استخوان از موارد نادری است که این نوع درد یکی از علائم آن به شمار می‌رود. این نکته را باید در نظر داشته باشید که اگر تومور در نزدیکی مفاصل باشد این درد احساس خواهد شد.
 • پاسخ التهابی که سیستم عصبی مرکزی در شرایط استرس‌زا برای بدن ارسال می‌کند، ممکن است سبب ایجاد درد در هر یک از قسمت‌های بدن از جمله درد مفاصل شود.
 • استفاده از برخی از داروها ممکن است در بازه زمانی مشخصی درد مفاصل را به همراه داشته باشد که بهتر است در این مورد از پزشک خود در مورد مصرف داروها جویا شوید.
مطلب پیشنهادی
التهاب مفصل را با 7 نشانه تشخیص دهید + کنترل و درمان

درمان درد مفاصل با روش‌های سریع

با دریافتن اینکه چه عواملی سبب ایجاد درد مفاصل می‌شود، حالا باید به این موضوع پی برد که چگونه این درد را رفع کنیم که آسیب جبران ناپذیری برای استخوان‌ها و مفاصل ایجاد نشود. در ادامه متن راهکارهای بسیار عالی و کارآمدی را در این زمینه برایتان ارائه خواهیم کرد.

درمان درد مفاصل

درمان درد مفاصل با تغذیه مناسب

مهمترین موردی که برای دردهای بدن به فکر هر فردی می‌رسد، مواد غذایی و رژیم غذایی درستی است تا به کمک آن بتواند دردها را تسکین دهد. رژیم غذایی و تغذیه‌ای که در دوران بروز این نوع دردها پیروی می‌شود شامل موارد زیر است:

 • استفاده از ماهی‌های سرشار از امگا 3 مانند ماهی ساردین، ماهی آزاد، ماهی شیرکو، جگر ماهی و…
 • مصرف زردچوبه در رژیم غذایی سبب از بین بردن التهابات شده و با در بر داشتن خواص آنتی اکسیدانی به بهبود هرچه سریع‌تر بیماری‌هایی که سبب درد مفاصل نیز می‌شوند کمک خواهد کرد
 • برای اینکه درد مفاصل کمر و زانو در افراد چاق بهبود یابد نیاز است تا وزن خود را با رژیم غذایی درست و فعالیت بدنی مناسب مانند ورزش در آب بهبود بخشند.
 • در این مدت بهتر است از رژیم غذایی که حاوی کلسیم بیشتری است استفاده کرد مانند استفاده بیشتر از مواد لبنی از جمله شیر، ماست و…
 • مصرف زنجبیل در رژیم غذایی به کاهش التهابات مفاصل و کاهش درد آنها کمک شایانی می‌رساند
 • استفاده از آب قلم، آب پای مرغ بدون چربی (بهتر است چربی آنرا جدا کرده و بعد مصرف شود)
مطلب پیشنهادی
درد کف پا و بررسی 10 علت ایجاد آن + راه درمان موثر

فعالیت بدنی مناسب برای درد مفاصل

برای اینکه این دردها بهبود یابند نباید فعالیت بدنی را متوقف ساخت. اینکه بالا رفتن سن سبب افزایش درد مفاصل می‌شود امری طبیعی است و باید برای پیشگیری راهکارهای مناسبی را پیش گرفت.

درد مفصل زانو از دردهای شایع مفصلی است که در بین بزرگسالان بسیار شایع است و حتی گاهی جوانان نیز به این درد مبتلا می‌شوند. برای درمان بهتر است راهکارهای مناسبی از جمله موارد زیر را باید پیش گرفت:

 • ورزش در آب می‌تواند فشار وزن بدن روی مفاصل را کاهش دهد، برای این منظور حتی می‌توان پیاده‌روی در آب را پیش گرفت تا درد مفاصل بهبود یابند
 • پیاده‌روی آرام از دیگر فعالیت‌های بدنی مناسبی است که می‌توان برای بهبود درد مفاصل پیش گرفت
 • انجام حرکات کششی آرام روند بهبود را سرعت خواهد بخشید

راهکارهای سریع برای درمان درد مفاصل

درمان سریع درد مفاصل

راهکارهای ارائه شده کمی زمان بیشتری برای تاثیر گذاری نیاز دارند و گاهی این درد نیاز به بهبود سریع دارد. برای این کار باید سعی کنید آسیبی به مفاصل و استخوان‌ها وارد نکرد و راهکارهای زیر را انجام دهید:

 • استفاده از کمپرس سرد برای کاهش و تسکین درد می‌توان از کمپرس سرد استفاده کرد. برای این منظور تنها کافی است به مدت 10 دقیقه و روزانه چند مرتبه این کار را انجام دهید.
 • ترکیب زنجبیل با روغن زیتون و ماساژ دادن بسیار آرام ناحیه‌ای از مفصل که دچار درد شده است، می‌تواند به تسکین درد کمک شایانی برساند.
 • بانداژ کردن مفصل با یک باند کشی مناسب می‌تواند از آسیب‌های وارد شده به مفصل کاهش داده و به مرور زمان آنرا بهبود بخشد.
 • استفاده از پمادهای موضعی حاوی کپسایسین که در فلفل قرمز موجود است تا مقدار قابل ملاحظه‌ای مفاصل را گرم کرده و درد ناشی از التهابات را به سرعت بهبود خواهد بخشید.
 • استفاده از داروهای مسکن مانند استامینوفن و بروفن می‌تواند درد مفاصل را به سرعت بهبود بخشیده اما بهتر است به دنبال آن، به فکر راهکارهای درست برای درمان بود و همیشه برای رفع درد این نواحی از داروهای مسکن استفاده نکرد تا برای مدت کوتاهی فقط درد رفع شود.
مطلب پیشنهادی
درد دست چپ چرا ایجاد می‌شود؟ بررسی 10 علت + راه درمان

نکات تکمیلی

در این متن به طور کامل به بررسی علت درد مفاصل پرداختیم. در صورتی که این دردها برای مدت زمان طولانی شما را درگیر کردند باید به پزشک مراجعه کرده و با تشخیص درست به درمان سریع و اصولی پرداخت. راهکارهای تسکین دهنده پیشنهادی در این متن می‌تواند مقدار قابل ملاحظه‌ای از این دردها را بکاهد.