بیماری ها و سلامت

نوردرمانی | هر آنچه از نحوه درمان با نورتراپی باید بدانید

نوردرمانی یکی از روش های نوینی است که برای درمان برخی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر این درمان فتوگراف تراپی نیز می باشد.

این سبک نوین درمانی بیشتر برای افرادی استفاده می شود که دچار افسردگی های فصلی و تاریکی می شوند. همچنین نوع اشعه هایی که در نورتراپی استفاده شده است به گونه ای است می تواند در درمان برخی از بیماری پوستی نیز مفید باشد.

نوردرمانی  چیست؟

نوردرمانی راهی برای درمان اختلال عاطفی فصلی است که به اختصار به آن (SAD) می گویند. البته این روش برای درمان برخی از بیماری های روحی دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اختلال (SAD) نوعی افسردگی است که هر ساله در یک زمان مشخص و در فصلی مشخص فرد را درگیر خود می کند. این بیماری اغلب در زمان فصل های سردی چون پاییز و زمستان خود را بروز می دهد.

زمانی که شما تحت این نوع از درمان قرار می گیرید در کنار یا دور صورت شما یک دستگاهی شبیه جعبه قرار دارد که داخل آن پر از نور هایی مشابه با نور های طبیعی قرار گرفته است که طول موج این نور ها مشابه سازی شده با طول موج نور های طبیعی است.

مطلب پیشنهادی
طب سوزنی چیست؟ (هر آنچه از فواید و عملکرد آن باید بدانید)

نظریه ای که وجود دارد آن است که نورتراپی می تواند بر هورمون و سیگنال هایی که باعث خواب و خلق و خو می شود تاثیر مثبت داشته باشد و علائم افسردگی فصلی را تا میزان چشمگیری کاهش دهد.

در چه شرایطی از نوردرمانی استفاده می شود؟

در چه شرایطی از نوردرمانی استفاده می شود

به چند دلیل ممکن است پزشک معالج از شما بخواهد از نوردرمانی برای بهبود حال خود استفاده کنید که شامل موارد زیر می شود:

 • پزشک شما این نوع درمان را برای اختلال افسردگی فصلی یا بیماری های دیگر توصیه می کند.
 • در زمان بیماری شما می خواهید مورد راهکار درمانی قرار بگیرید که بسیار ایمن باشد و عوارض جانبی بسیار کمتری داشته باشد.
 • شما با صلاح دید پزشک خود می خواهید اثربخشی داروهای ضد افسردگی یا روان درمانی را افزایش دهید.
 • لازم است در زمان بارداری یا شیردهی مصرف دارو های ضد افسردگی را کاملا قطع کنید.
 • اگر لازم باشد تا دوز داروهای ضد افسردگی خود را کم کنید این امکان وجود دارد بتوانید از نوروتراپی استفاده کنید.
مطلب پیشنهادی
بادکش درمانی را به طور کامل بشناسید + 9 فایده بادکش

نورتراپی را برای چه بیماری هایی مورد استفاده قرار می دهند؟

نوردرمانی به عنوان درمانی برا چندین بیماری مورد استفاده می گیرد که شایع ترین آن ها از موارد زیر می باشد

 • احساس غم دائمی
 • انواع افسردگی هایی که به صورت فصلی رخ نمی دهد
 • تاخیر جت
 • اختلالات خواب
 • تنظیم برنامه برای کار های شبانه
 • درمان زوال عقل

آیا نور درمانی برای درمان بیماری های پوستی استفاده می شود؟

آیا نور درمانی برای درمان بیماری های پوستی استفاده می شود

نور درمانی که برای درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس استفاده می شود؛ اما جالب است بدانید نوع نوری که در درمان بیماری های پوستی استفاده می شود دارای طول موج متفاوتی نسبت به طول موجی است که برای بیماری و اختلالات روحی و روانی استفاده می شود.

نکته: هنگامی که از نورتراپی برای درمان  بیماری های پوستی استفاده می کنند حتما چشم های شما را با عینک های مخصوص فیلتر می کنند؛ چرا که اشعه این نور می تواند به چشم ها آسیب های جبران ناپذیری را وارد کند.

نوردرمانی چه عوارضی را به همراه خود دارد

نوردرمانی به طور کلی بی خطر است و در موارد بسیار نادری دیده شده است که بدن به آن واکنش نشان دهد. البته جای نگرانی وجود ندارد؛ چرا که عوارض آن نیز بسیار کوتاه مدت است. این عوارض خفیف شامل موارد زیر می باشد:

 • احساس خستگی در ناحیه چشم
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • تحریک پذیری آلرژیک به برخی مواد
 • دوره های کوتاه شیدایی
 • احساس سرخوشی بی دلیل
 • بیش فعالی
 • نشانه هایی از دوقطبی بودن
مطلب پیشنهادی
اوزون درمانی - اوزون تراپی برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود

در اکثر مواقع با بروز عوارض جانبی نورتراپی پس از چند روز این نشانه ها خود به خود از بین می رود. افرادی که به این نوع درمان عوارض نشان می دهند برای درمان بعدی خود پزشک معالج مدت زمان درمان داخل جعبه نور را کاهش می دهد و همچنین شدت نور را کم خواهد کرد.

از طرف دیگر جلسات درمان را طولانی تر خواهد کرد تا بدن فرد بیمار فرصت استراحت داشته باشد تا بتواند عوارض جانبی این درمان را کنترل کند.

نوع درمان با نورتراپی چگونه است؟

نوع درمان با نورتراپی چگونه است

برای شروع نوردرمانی مانند اختلالات روحی و روانی مانند افسردگی های فصلی شما را داخل محفظه ای از نور هایی با طول موج طبیعی قرار می دهند و در اینجا باید نور از چشم های شما عبور کند تا مغز سیگنال های افسردگی را کم کند و به مرور زمان قطع کند.

در این نوع درمان بسیار مهم است مغز شما به این باور برسد که نور طبیعی را به اندازه ی کافی دریافت کرده است. برخی از پزشکان از بیماران خود می خواهند دستگاه های ال ای دی خاصی را تهیه کنند و هنگام مطالعه در شب از آن استفاده کنند یا تا جای ممکن از لپ تاپ و دستگاه های دارای نور استفاده کنند تا کمی از نور لازم را چشم دریافت کند و به مغز بفرستد.

مطلب پیشنهادی
مزوتراپی چیست؟ - با انواع مزو آشنا شوید (معایت + مزایا)

اما این نکته را به خاطر داشته باشید اگر می خواهید بیماری های پوستی خود را درمان کنید یا آن که برای جوانسازی از ماسک های حاوی نور های فرابنفش استفاده کنید حتما این کار را پیش یک متخصص انجام دهید تا آسیبی به پوستتان نرسد.

در آخر:

برای تاثیر نوردرمانی این را به یاد داشته باشید برای آن که به نتیجه ی درست و دلخواه برسید باید بسیار صبور باشید تا خلق و خوی شما نرمال شود.

همچنین در این نوع درمان اغلب پزشکان از بیماران خود می خواهند روند درمان را به صورت خودسرانه ترک نکنند؛ چرا که علائم بیماری مجدد و سریع باز خواهد گشت.

در کشور هایی که اغلب روزها بارانی است و افراد دارای SAD در آن جا زندگی می کنند برای آن که بتوانند افسردگی خود را درمان کنند و خلق خود را بالا نگه دارند با مشورت پزشک خود جعبه های نور را یا می توانند درست کنند یا آن را میخرند و در خانه نیز از آن هنگام خواب نیز استفاده می کنند.

مطلب پیشنهادی
هیپنوتراپی - هر آنچه از تکنیک های هیپنوتیزم درمانی باید دانست

منبع: mayoclinic

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *