آشنایی با خواص عرق فراسیون

عرق فراسیون مانند بسیاری از عرقیجات دیگر علاوه بر مصرف درمانی، میل کردن آن ها می تواند به بهبود سلامت بدن و زیبایی کمک بسیار کند. در چند دهه اخیر مصرف مجدد عرقیات گیاهی روی کار آمده است؛ به طوری که کافه ها یک بخش از منوی خود را به آن ها اختصاص داده اند.

اما لازم است برای انتخاب و مصرف عرقیات با خواص و مضرات آن ها مانند هر خوراکی دیگر آشنا بود تا بتوان از آن ها بهترین استفاده را برد.
این مطلب را به بررسی خواص و مضرات عرق فراسیون برای بدن اختصاص داده ایم.

آشنایی با گیاه فراسیون

گیاه فراسیون

فراسیون گیاهی از خانواده نعناع می باشد که به صورت خودرو و مانند گیاهان وحشی رشد می کند. این گیاه بیشتر در کشور های بومی اروپا و آسیا رشد می کند و همچنین این گیاه دارای برگ های بیضی شکل است که با موهای سفید، پشمی پوشیده شده و دارای گل های کوچک و سفید رنگ می باشد.(منبع)

نکته: نام علمی این گیاه Marrubium vulgare است و در عموم آن را با نام horehound نیز می شناسند.

فواید عرق فراسیون برای سلامت بدن

فواید عرق فراسیون برای سلامت بدن

1. کاهش درد قاعدگی با مصرف عرق فراسیون

دوره های پریود برای برخی از خانم ها دوره ای بسیار دردناک و آزار دهنده ای می باشد. اغلب خانم ها به مصرف داروهای شیمیایی روی می آورند که آن ها نیز خود عوارض جانبی را در طولانی مدت از خود نشان داده است.

بررسی ها نشان داده است خانم هایی که از عرق فراسیون در این دوره مصرف می کنند، دچار درد قاعدگی کمتری هستند. همچنین ترکیبات عصاره ی فراسیون به گونه ای است که بر روی اختلالات خلقی در این دوره تاثیرات بسیاری می گذارد؛ به گونه ای که نشان داده شده است مستقیما بر میزان هورمون ها تاثیر گذار بوده است.

2. بهبود عملکرد دستگاه گوارش

دستگاه گوارش قسمتی از بدن است که اختلال در یکی از قسمت های آن باقی دستگاه و ارگان های بدن را نیز دچار مشکلات کوچک تا جدی می کند. مصرف متعادل از عرق فراسیون یکی از تقویت کننده های دستگاه گوارش است و عملکرد آن را بهبود می بخشد.

3. رفع یبوست با فراسیون

یبوست یکی از بیماری های گوارشی است که اغلب بر اثر تغذیه نامناسب یا مشکلات گوارشی برای افراد رخ می دهد. درمان های زیادی برای رفع این بیماری وجود دارد و یکی از موثرترین آن ها مصرف عرق فراسیون می باشد.

عرق این گیاه به عضلات روده کمک می کند تا قدرت بیشتری برای خروج مدفوع داشته باشند. از طرفی ترکیبات این گیاه به گونه ای است که باکتری های مضر روده را از بین می برد و در نتیجه ی این عملکرد باعث خواهد شد، عواملی که باعث یبوست های مداوم می شوند از بین روند.

4. رفع سو هاضمه

به علت رژیم غذایی نامناسب یا از بین رفتن باکتری های مفید معده یکی از اتفاقاتی که در این زمان می افتد، ماندن بسیار غذا در معده به دلیل کافی نبودن اسید معده و نداشتن قوت برای هضم غذا می باشد. در این زمان شخص دچار سوء هاضمه می شود.

برای رفع این مشکل اغلب توصیه می شود خوراکی هایی خورده شود که باعث ترشح اسید معده شود. مانند آبلیمو یا خوراکی های ترش مزه. اما این خوراکی ها در دراز مدت خود می تواند به معده آسیب برساند.

عرق فراسیون یکی از خواص فوق العاده ی دیگری که دارد این می باشد که باکتری های مسئول ترشح معده را تحریک کرده تا به هضم غذا کمک کنند.

5. افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن

یکی خواص عرق فراسیون این می باشد که در ترکیبات خود خواص آنتی اکسیدانی، آنتی باکتریایی و ضد عفونی کنندگی دارد؛ در نتیجه گزینه مناسبی برای بالا بردن سیستم دفاعی بدن و کاربرد های دیگر می باشد.

زمانی که آنتی اکسیدان ها در بدن زیاد شوند اگر ویروس یا عفونتی وارد بدن شود سریعا با قدرت تمام به مبارزه با آن ها می پردازد؛ در نتیجه سرماخوردگی، آنفولانزا و باقی عفونت ها مدت زمان کمی در بدن دوام می آورند.

در قدیم از محلول این گیاه به عنوان دهان شویه و ضد عفونی کننده التهابات دهانی نیز استفاده می شده است. اما بیشترین استفاده آن برای درمان گلو درد و سرفه بوده است.

آیا عرق فراسیون را می توان در بارداری استفاده کرد؟

آیا عرق فراسیون را می توان در بارداری استفاده کرد

عرق فراسیون دارای خواص زیادی است و در حالت عادی قادر می باشد به سلامت بدن بسیار کمک کند. اما این را باید در نظر داشت این گیاه به شدت باعث قاعدگی و رقیق کننده خون می باشد. در نتیجه توصیه می شود چند ماه قبل از بارداری و در زمان بارداریخانم ها از مصرف آن اجتناب کنند.

در آخر: 

عرق فراسیون یکی از عرقیات پر خاصیت برای بدن می باشد. به گونه ای که اگر آن را به صورت متعادل مصرف کرد، سلامت بدن به گونه ای تضمین می شود. اما باید در نظر داشت شاید برای اکثریت خوب باشد اما عده ای نیز هستند که به خواص این گیاه واکنش های برعکس نشان می دهند؛ در نتیجه لازم است با شناخت بدن خود نوع نوشیدنی مصرفی و خوراکی های دیگر را انتخاب کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید