بیماری ها و سلامت

گردن درد چرا ایجاد می‌شود؟ چهار راه درمان فوری و اصولی

گردن درد بر اثر دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که دردی بسیار اذیت را به همراه دارد. طوری که گاهی سر را به هیچ سمتی نمی‌توان تکان داد. با درک این موضوع، در ادامه این متن موضوعاتی تحت عناوین زیر آماده کرده‌ایم تا در این زمینه یاری راست باشد:

 • علت ایجاد درد در ناحیه گردن
 • عوارض و علائم همراه با آن
 • راه درمان گردن درد
 • پیشگیری از بروز آن

چرا گردن درد ایجاد می‌شود؟

در طول سال مراجعان بسیاری برای درمان گردن درد و بررسی علت اصلی ایجاد آن به پزشک و مراکز سلامت مراجعه می‌کنند. گاهی خود فرد علت ایجاد آنرا می‌داند و در مورد آن به پزشک اطلاع می‌دهد ولی گاهی بدون اینکه فرد متوجه آسیب‌های وارد شده به گردن باشد، برای بررسی علت دردهای ایجاد شده و راه درمان به پزشک مراجعه خواهد کرد.

علت ایجاد گردن درد

در بسیاری از موارد دلایلی که سبب بروز این درد می‌شود و نیاز به بررسی بیشتری دارد، در گزینه‌های زیر گنجانده می‌شود:

1. کشیدگی عضلات گردن

شایع‌ترین علت درد گردن، کشیدگی عضلات اطراف گردن است که در بسیاری از موارد پس از چند روز بهبود خواهد یافت.

مطلب پیشنهادی
درد پشت سر چه علتی دارد؟ 7 راه درمان سریع و خانگی

2. قرار گرفتن گردن در وضعیت نامناسب

برای زمانی است که فرد در طولانی مدت حالت یکنواختی را برای گردن داشته باشد. این موضوع برای افرادی که زیاد روی صندلی می‌نشینند به ویژه حین مطالعه یا رانندگی و کار با کامپیوتر ایجاد می‌شود. این آسیب‌ها ممکن است در طول خواب شبانه و بالش نامناسب نیز ایجاد شوند.

3. حرکات ورزشی

آسیب‌های ورزشی و انجام غلط برخی از حرکات ورزشی از دیگر دلایل بروز گردن درد هستند. اغلب این نوع از درد در بیشتر ورزشکارانی که تازه شروع به کار کرده‌اند دیده می‌شود.

4. وارد شدن صدمات

این صدمات اغلب برای زمانی است که تصادف یا ضربه به گردن وارد شود که ممکن است بافت‌های گردن از یکدیگر گسسته شده باشند.

5. دیسک بین مهره‌ای

احتمال بروز این موضوع با افزایش سن افزایش خواهد یافت و به علت از بین رفتن آب بافت‌های بین مهره‌ای ممکن است ایجاد شود. این موضوع سبب نزدیک شدن مهره‌ها به یکدیگر و خروج ریشه‌های عصبی از نخاع شده و فشار ناشی از آن درد گردن را ایجاد خواهد کرد. اغلب تنگ شدن کانال نخاعی و آرتروز گردن نیز ناشی از افزایش سن خواهند بود.

مطلب پیشنهادی
پای پرانتزی چرا ایجاد می‌شود؟ درمان + عوارض عدم درمان

6. ابتلا به بیماری‌های التهابی

آنفولانزا در بروز درد در تمامی قسمت‌ها منجر خواهد داشت و مننژیت نیز سبب التهاب بافت‌های نخاعی و همینطور مغز خواهد شد که التهاب این بافت در ناحیه گردن درد را در پی خواهد داشت.

7. بروز مشکلات پزشکی

گاهی تورتیکول یا کجی گردن است با کوتاه شدن یکی از عضلات گردن ایجاد خواهد شد که گاهی درد را در پی دارد. آرتریت، فیبرومیالژیا، عفونت یا تومور در ناحیه گردن، علائم ناراحتی قلبی و حتی روماتیسم ستون فقرات از موارد بیماری‌هایی هستند که گردن درد را در پی خواهند داشت.

گردن درد با چه علائم و عوارضی همراه است؟

ستون فقرات در قسمت گردن از ساختار پیچیده‌ای برخوردار است که بسیاری از حرکات را باید با روش صحیح و اصولی انجام داد که به مرور زمان آسیب‌های متعددی به آن وارد نشود. حتی نشستن اصولی، راه رفتن، ایستادن و بسیاری از حرکات روزمره می‌تواند در صورت اشتباه انجام شدن، آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

عوارض گردن درد


طناب نخاعی رد شده از ستون فقرات و ریشه‌های عصبی خارج شده از آن، سبب انجام حرکات و حس بسیاری از اندام‌ها را بر عهده دارد. این موضوع می‌تواند اهمیت سلامت نخاع را تا حد زیادی بالا ببرد. در صورت وارد شدن آسیب به هر دلیلی، درد گردن ایجاد خواهد شد. عوارض گردن درد ممکن است به صورت موارد زیر نیز بروز داده شوند:

 1. احساس سوزش گردن همراه با درد و صدای شکستن قولنج مهره‌های گردن
 2. عدم توانایی برای حرکت دادن سر و گردن
 3. خشک شدن گردن برای انجام حرکات
 4. سفت شدن عضلات اطراف گردن یا اسپاسم عضلات اطراف آن
 5. تیر کشیدن درد به سمت پشت سر
 6. مشکل در حرکت دادن یا بلند کردن اجسام
 7. دردهای سوزنی و منتشر شده در سایر اندام‌های بدن مانند دست‌ها
 8. در برخی موارد التهاب گردن را نیز در پی خواهد داشت
 9. در موارد پیشرفت، بلع غذا سخت خواهد شد
 10. در موارد تشدید ممکن است بی‌حسی برای دست و سرشانه را در پی داشته باشد
مطلب پیشنهادی
پوکی استخوان چه علائمی دارد؟ + (5 راه درمان طبیعی)

در صورتی که گردن درد با عوارض گفته شده همراه باشد باید سریعا برای درمان به پزشک مراجعه کرد و از انجام اقدامات خودسرانه و حرکات ورزشی غلط پرهیز کرد تا آسیب‌های جدی و جبران ناپذیر برای نخاع ایجاد نشود.

راهکارهای بسیار سریع و موثر برای درمان گردن درد

بسیاری از دردهایی که برای اعضای بدن ایجاد می‌شوند اگر دلیل سطحی داشته باشند، در منزل قابل درمان هستند. اما در صورتی که دردهای ایجاد شده با بی‌حسی برخی از اندام‌ها و اعضای بدن یا عدم توانایی در حرکت دادن سایر اندام‌ها همراه بود باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد. در غیر این صورت راهکارهای پیشنهادی در ادامه متن برای درمان و تسکین گردن درد می‌تواند بسیار موثر باشد.

درمان گردن درد

درمان گردن درد با کمپرس گرم و ماساژ

یکی از بهترین راهکارهایی که برای تسکین و درمان گردن درد می‌توان پیش گرفت، کمپرس گرم است. برای این منظور کافی است یک کیسه آب گرم را به مدت 20 الی 30 دقیقه روی گردن خود قرار دهید.

مطلب پیشنهادی
استخوان درد و بررسی 5 علت اصلی ایجاد آن + راه درمان

در مواردی یک دوش آب گرم می‌تواند تسکین بسیار موثری برای بهبود درد گردن باشد و برای نتیجه بهتر لازم است گردن را زیر دوش گرم کمی به آرامی ماساژ دهید. اگر می‌توانید گردن را به آرامی به سمت چپ و راست حرکت دهید. این روش کاملا ایمن است و آسیبی را در پی نخواهد داشت اما از حرکات سریع و ماساژ خیلی محکم باید پرهیز کنید.

استفاده از زنجبیل برای درمان گردن درد

یکی از ادویه‌های ضد التهابی که برای رفع دردهای عضلانی و آرتروزی بسیار مفید عمل می‌کند، زنجبیل است. برای درمان گردن درد می‌توانید کمی زنجبیل را در روغن زیتون ریخته و گردن را با آن ماساژ دهید. مصرف خوراکی از دم کرده زنجبیل با کمی عسل نیز می‌تواند التهابات ایجاد شده با بهبود بخشد.

انجام حرکات فیزیوتراپی و ورزشی برای درمان گردن درد

بهترین راهکار برای بهبود درد گردن انجام حرکات فیزیوتراپی است اما برای افرادی که آسیب نخاعی دارند باید با احتیاط بیشتری انجام شود. برای نتیجه بهتر باید زیر نظر پزشک متخصص فیزیوتراپیست آنها را آموخت و انجام داد.

مطلب پیشنهادی
زانو درد (11 علت درد زانو + 11 راه ایمن برای درمان)

هر یک از حرکات زیر را باید بسیار آرام و با آرامش و بدون فشار انجام داد تا نتیجه گرفت. ترجیحا گردن را کمی با کمپرس گرم، نرم کنید تا کمی گرفتگی عضلات از بین رفته و نتیجه بهتری ایجاد شود.

 1. در حالی که سرشانه‌های خود را به سمت بالا نگه داشته‌اید، گردن خود را به آرامی به سمت بالا برده و 10 شماره نگه دارید.
 2. تا جای ممکن از حرکات بیش از حد و یک دفعه‌ای گردن پرهیز کنید و گردن را صاف نگه داریدطوری که چانه موازی سطح زمین باشد.
 3. روی یک صندلی صاف نشسته و دو دست را اطراف بدن قرار دهید و گردن و ستون فقرات را به سمت بالا بکشید. برای نتیجه بهتر شانه‌ها را به سمت عقب بدهید و 5 ست 10 ثانیه‌ای این کار را تکرار کنید.
 4. صاف روی صندلی نشسته و گردن را به آرامی و کمی به سمت چپ خم کنید و دست چپ را از بالای سر روی سمت راست سر به آرامی و طوری که فشاری وارد نشود، قرار دهید و این کار را برای سمت چپ نیز انجام دهید. برای هر طرف 10 ثانیه این کار را تکرار کنید.
 5. دو دست را روی هم گذاشته و روی پیشانی قرار دهید و به آرامی پیشانی را به دست‌ها به مدت 10 ثانیه فشار دهید.
مطلب پیشنهادی
تا چه اندازه با آسیب ها و مضرات تلفن همراه آشنا هستید؟

درمان دارویی و موضعی گردن درد

برای بهبود سریع دردهای شدیدی که در ناحیه گردن ایجاد می‌شوند، برخی از درمان‌های دارویی بسیار موثر خواهند بود. البته ترجیحا در مورد آنها باید از پزشک مشورت گرفت که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • استفاده از گردن‌بندهای طبی برای ثابت نگه داشتن مهره‌های گردن و کاهش آسیب وارده بر نخاع
 • طب سوزنی از جمله روش‌های قدیمی بسیار موثر برای درمان گردن درد است
 • مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن و بروفن
 • تزریق ترکیبات کورتیزون‌دار برای کاهش التهابات و رفع درد
 • استفاده از پمادهای ضد درد با ترکیبات فلفل

پیشگیری از بروز درد گردن

بهترین راهکار برای پیشگیری از درد در این ناحیه انجام حرکات ورزشی اصولی برای تقویت عضلات اطراف گردن است. علاوه بر این موضوع گزینه‌های زیر را نیز باید رعایت کرد:

 • قوز نکنید و صاف بنشینید
 • طوری راه بروید که چانه موازی با زمین باشد
 • صفحه نمایش مانیتور برای کار با کامپیوتر باید دقیقا روبروی چشم‌ها باشد
 • به هیچ وجه حرکات چرخشی گردن را انجام ندهید
 • از بالش با ارتفاع مناسب برای خواب استفاده کنید
 • حداقل هر 40 دقیقه یک مرتبه از وضعیت ثابت خود روی صندلی به ویژه صندلی اتومبیل تغییر حالت دهید
 • از خوابیدن روی شکم پرهیز کنید
 • وسایل سنگین را روی دوش خود برای حمل کردن قرار ندهید
مطلب پیشنهادی
درد کشاله ران چه دلایلی دارد؟ 7 راه درمان بسیار موثر

نکات پایانی

در این متن به طور کامل در مورد دلایل بروز گردن درد و راه درمان آن توضیحاتی را ارائه کردیم. با پیش گرفتن راهکارهای درمانی می‌توانید به راحتی آنرا رفع کنید اما در مواردی که این درد در طولانی مدت ایجاد شده و سبب بی‌حسی برخی از اندام‌ها شود، باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه