سلامت اجتماعیفناوری سلامت

با این 9 روش جلوی آسیب موبایل را بگیرید

آسیب موبایل یکی از نگرانی‌هایی است که خیلی از افراد با آن مواجه هستند. زیرا ساعات طولانی را با موبایل سپری می‌کنند و کم و بیش خبرهایی از آسیب‌هایی که به همراه دارد، می‌شنوند. گاهی آسیب‌هایی که موبایل به همراه دارد، غیرقابل جبران است و ترمیم شدنی نیست.
ولی به دلیل آسان شدن کارها، نمی‌توانیم به طور کامل این تکنولوژی را حذف کنیم. استفاده از تلفن‌های هوشمند به ابزاری برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مختلف، بازی‌ها و دیدن فیلم و… تبدیل شده است. با وجود اینکه نمی‌توان به طور کامل موبایل را کنار گذاشت، باید در پی راهکارهایی باشیم که مضرات و آسیب‌های آن را تا جایی ممکن کنترل کنیم. در این مقاله ابتدا آسیب‌هایی که ممکن است موبایل به همراه داشته باشد را بررسی می‌کنیم و سپس راهکارهایی را برای جلوگیری از آن ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مقالات پیشنهادی مرتبط با آسیب موبایل

مطلب پیشنهادی
9 علت برای اینکه روزانه 20 دقیقه پاهای خود را بالا نگه دارید

آیا موبایل برای سلامتی انسان مضر است؟

باید در نظر داشته باشید که امواج موبایل با سیستم بین سلولی انسان هم پوشانی دارند.
در نتیجه می‌تواند روی موارد مختلفی مانند تضعیف سیستم ایمنی بدن، قدرت باروری مردان، افت توانایی جنسی و موارد مختلف دیگر تاثیرگذار باشد. این موارد به طور علمی به اثبات نرسیده است و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. اما از دیگر آسیب‌هایی که موبایل ممکن است به همراه داشته باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغییر در عملکرد جذب مواد معدنی
  • افزایش احتمال ابتلا به سرطان و بیماری‌هایی مانند پارکینسون و آلزایمر
  • کاهش بینایی و ضعف بینایی
  • ایجاد مشکلات عصبی در کودکان
  • افت کیفیت خواب
  • بروز اختلالات ذهنی
  • آسیب به ستون فقرات و گردن
  • چاقی و افزایش وزن در کودکان به دلیل یکجا نشینی و کاهش فعالیت بدنی برای بازی با موبایل
  • افزایش احتمال بروز تومور مغزی
  • کاهش مهارت‌های ارتباطی

چه کنیم تا از آسیب موبایل دور بمانیم؟

آسیب موبایل

تا حدودی می‌توان جلوی آسیب‌های موبایل را گرفت. در ادامه به راهکارهای موثری که برای این هدف وجود دارند اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی
ایدز یک بیماری ویروسی، راهکارهای پیشگیری از آن

1. بیشتر از تلفن ثابت استفاده کنید

بجای استفاده از موبایل، بیشتر از تلفن ثابت استفاده کنید. ما فقط به استفاده از موبایل عادت کردیم. می‌توانیم این عادت را به مرور کمرنگ کنیم. استفاده از تلفن ثابت بی‌خطرتر از تلفن همراه است. تا جای ممکن تماس‌های خود را با تلفن ثابت انجام دهید.

2. مدت مکالمات را کوتاه کنید

برای اینکه بتوانید امواج موبایل را تا حدودی از خود دور کنید، بهتر است زمان مکالمه با موبایل را کوتاه کنید. مکالمه بیشتر از 2 دقیقه با موبایل می‌تواند امواج مغز را تحت تاثیر قرار دهد.

3. از SMS یا پیام کوتاه استفاده کنید

پیام رسان‌های مختلفی وجود دارند که کاملا کاربرپسند هستند و استفاده از آنها رایگان و راحت است. از آنجایی که دسترسی به آنها راحت است، معمولا مدت زمان استفاده از آنها از کنترل خارج می‌شود. برای اینکه بتوانیم ارسال پیامک را محدود کنیم، بهترین راه استفاده از سیستم پیام کوتاه یا SMS است. برای کاهش آسیب موبایل و حفظ سلامتی خود بهتر است از این راهکار استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی
علائم سرخک کدام است و عامل این بیماری چیست؟

4. فقط در موارد ضروری به کودکان گوشی بدهید

بازی با موبایل به یک عادت برای کودکان تبدیل شده است. اما برای اینکه بتوانید جلوی این عادت را بگیرید و مصرف آنها را کاهش دهید بهتر است ترفندهایی را برای دور کردن از موبایل پیش ببرید. به هیچ وجه صلاح نیست کودکان یک موبایل مخصوص خود داشته باشند. مغز کودکان در حال رشد است و عوارض امواج موبایل روی آنهامی‌تواند تاثیرات بیشتری داشته باشد.
فقط در موارد ضروری موبایل را در اختیار آنها قرار دهید.

5. از هندزفری و هدفون استفاده کنید

آسیب موبایل

زمانی که با موبایل مشغول مکالمه می‌شوید، قدرت امواج و تشعشعات به اوج خود می‌رسد. با استفاده از هندزفری می‌توانید تاثیرات این امواج را تا حدودی کاهش دهید و جلوی آسیب موبایل را بگیرید.

6. منابع آنتی اکسیدانی بیشتری در رژیم خود داشته باشید

هر قدر هم که مراعات کنیم و خود را از امواج موبایل دور نگه داریم، خواه ناخواه امواج موبایل به ما می‌رسد. یکی از بهترین راهکارهایی که می‌‍توانیم به کمک آن از بروز آسیب موبایل در اطراف خود جلوگیری کنیم، مصرف بیشتر منابع آنتی اکسیدانی است. استفاده بیشتر از منابع آنتی اکسیدانی از پیری زودرس و ابتلا به بیماری‌های مختلف جلوگیری می‌کند. تا می‌توانید از منابع آنتی اکسیدانی طبیعی استفاده کنید:
انواع مرکبات
انواع توت‌ها
سبزیجات پهن برگ
سبزی خوردن
سبزیجات رنگی متنوع
سبزیجات ریشه‌ای مانند هویج، شلغم و لبو
انواع فلفل
انواع کلم
انواع چای به ویژه چای سبز

مطلب پیشنهادی
خون دماغ | (انواع + علت + درمان خانگی + پیشگیری)

7. موبایل خود را در پوشش فلزی نگه ندارید

خیلی از افراد برای محافظت از موبایل خود اشتباها پوشش فلزی تهیه می‌کنند. اما باید در نظر داشته باشید محافظ‌های فلزی مانند گیرنده امواج عمل می‌کنند و تاثیرات امواجی که به سمت شما می‌آیند را منعکس و تشدید خواهند کرد.

8. وقتی به موبایل نیاز ندارید آن را از خود دور نگه دارید

موبایل برای خیلی از افراد به یکی از اعضای بدن آنها تبدیل شده است. زیرا تا حدی به آن اعتیاد پیدا کرده‌اند که نمی‌توانند حتی لحظاتی آن را از خود دور نگه دارند. حتی وقتی گوشی را برای شارژ به برق وصل می‌کنند هم از آن استفاده می‌کنند. موبایل شما برای اینکه شارژ شود به شما نیازی ندارد و می‌توانید دقایقی در این مدت آن را از خود دور نگه دارید. حتی می‌توانید بدون تلفن همراه مانند سابق به زندگی روزمره خود بپردازید. پس نیازی نیست در مواقعی که در شرایط مختلف مانند رانندگی، مسافرت، حضور در محل کار و جمع دوستان و خانواده و… هستید موبایل را به خودتان بچسبانید.

مطلب پیشنهادی
گرفتگی بینی | 14 درمان خانگی و موثر + 6 علت شایع

9. آسیب موبایل خود را نزدیک نکنید

در گذشته خیلی از افراد موبایل خود را در کیف کمری یا روی کمربند خود می‌بستند. امروزه این عادت کمتر رواج دارد اما قرار دادن موبایل در جیب شلوار یا پیراهن می‌تواند زیان‌های امواج را نزدیک کند. این موضوع آسیب بیشتر را برای مردان ایجاد می‌کند.
طبق تحقیقات رسمی انجام شده، مردانی که موبایل خود را در جیب نگه می‌دارند، مقدار اسپرم‌های تولید شده آنها تحت تاثیر امواج موبایل تا 30 درصد کاهش می‌یابد. در واقع به حالت عقیمی موقت دچار می‌شوند. از این رو اغلب توصیه می‌شود موبایل خود را نزدیک بدن قرار ندهید.

مقالات پیشنهادی مرتبط با آسیب موبایل

نکات پایانی

در حالت کلی زمانی که نیاز ضروری به موبایل ندارید، آن را به طور کامل از خود دور نگه دارید تا با آسیب‌های احتمالی که به همراه دارد مواجه نشوید.

مطلب پیشنهادی
8 خوراکی برای باهوش شدن فوری بزرگسالان و کودکان

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *