افزایش وزن در بارداری

افزایش وزن در بارداری امری طبیعی برای لذت مادر شدن است. اما برخی از مادران نگران برگشت به وزن اولیه خود بعد از زایمان هستند. اما اینکه این تغییر وزن تا چه حدی طبیعی و نرمال است می‌تواند دغدغه هر مادری به شمار رود. از این رو در این متن نکاتی را گردآوری کرده‌ایم که می‌تواند به مادران نگران برای تناسب اندام و سلامت جنین و خودشان کمک کند.

حد نرمال افزایش وزن در بارداری

مقدار طبیعی افزایش وزن در دوران بارداری به عادات غذایی و ویار فرد دارد. معمولا خانم‌های باردار در سه ماهه ابتدایی افزایش وزن چشمگیری نخواهند داشت و حتی در برخی موارد ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی و به دنبال آن داشتن ویار، حالت تهوع و کاهش اشتها ممکن است کاهش وزن نیز داشته باشند که این موضوع بعد از سپری شدن 3 الی 4 ماهگی برطرف خواهد شد. در ادامه آن نیز مادر و جنین هر دو وزن خواهند گرفت.

مطلب پیشنهادی
دلایل درد ناف در بارداری + 5 راهکار برای تسکین آن

اما اینکه این وزن گرفتن تا چه مقداری طبیعی است نکته بسیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود. هر خانم بر طبق شرایط فیزیکی و تغذیه‌ای که دارد ممکن است وزن متفاوتی از بقیه افراد را اضافه کند. بسته به شرایط مختلف خانم‌ها ممکن است در طی 9 ماه بارداری 8 الی 16 کیلوگرم اضافه وزن برای خانم ایجاد شود.

حد نرمال افزایش وزن در بارداری

کالری دریافتی برای افزایش وزن در بارداری چقدر است؟

در دوران بارداری برای بارداری 1 قلو و حالت نرمال برای مادر و جنین، بر خلاف اعتقادات غلط که می‌گویند در این دوران باید مادر به اندازه 2 نفر غذا بخورد، تنها باید در سه ماهه ابتدایی 200 الی 300 کالری بیشتر از سابق انرژی و مواد غذایی برای بدن مادر تامین شود.

برای سه ماهه دوم، بین 300 الی 450 کالری و سه ماهه سوم نیز 450 کالری به صورت روزانه اضافه بر سابق مصرف شود. این مقدار به اندازه نصف پرس غذایی است که همیشه می‌خوریم. البته این مقدار را نباید در یک وعده غذایی گنجاند.

مطلب پیشنهادی
سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی؟ مزایا و معایب این روش کدامند؟

طبق رژیم غذایی صحیح دوران بارداری، باید این مقدار را بین وعده‌های اصلی و میان وعده‌ها تقسیم کرد. اما مادران نباید از این مقدار کمتر غذا بخورند و به فکر کاهش وزن بعد از زایمان باشند. زیرا ممکن است رشد جنین کامل نشود و مواد مغذی کاملی که مورد نیاز برای سلامت جنین است تامین نشود.

علت وزن نگرفتن مادر در دوران بارداری چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد که مادران ممکن است وزن نگیرند. همانطور که گفته شد در سه ماهه اول طبیعی است که مادران وزن چشمگیری اضافه نکرده باشند. زیرا در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی، عادات غذایی ممکن است تغییر کرده و ویار و حالت تهوع مداوم برای مادر ایجاد شده باشد. اما در سه ماهه دوم اگر ای اتفاق ادامه دار شود، حتما باید به پزشک متخصص برای بهبود این وضعیت مراجعه کرد.

نکات تکمیلی افزایش وزن دوران بارداری

مادران باید در طول دوران بارداری 5 یا 6 وعده غذایی استفاده کنند. این موضوع به این معنی نیست که در هر وعده مقدار زیادی غذا بخورند. باید وعده غذاهای اصلی که مصرف می‌کنند را تقسیم کرده و مقدار متعادلی را نوش جان کنند. از میان وعده‌های مقوی غافل نشوند و حجم غذا را در طور روز تقسیم کرده و میل کنند.

مطلب پیشنهادی
آیا خوردن عسل در بارداری خطرناک است؟ + 5 ضرورت مصرف آن