پوستتغذیهزیباییغذاهای سالم

سبوس برنج و تاثیرات عالی آن بر پوست + فواید در سلامت

سبوس برنج از خوراکی هایی می باشد که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. اکثریت استفاده از این نوع سبوس را فقط برای رژیم لاغری می شناسند. اما این سبوس به اندازه ای مغذی است که می توان از آن برای پیشگیری یا کاهش برخی از بیماری ها استفاده کرد؛ همچنین سبوس برنج در زیبایی پوست نقش شگفت انگیزی را ایفا می کند.  

سبوس برنج چیست؟

سبوس برنج لایه خارجی یا همان پوسته ی نازکی است که بر روی برنج قرار دارد. این پوسته به بخشی از برنج که دارای نشاسته می باشد چسبیده است. می توان گفت پوست دومیه برنج را سبوس برنج می گویند. این نوع از سبوس دارای خواص بسیار زیادی را شامل می شود، به طوری که اگر این پوسته را از برنج جدا کنند، فوایدآن را از برنج می گیرند. 

پوسته جدا شده از برنج را به تنهایی در مواد غذایی، نوشیدنی ها، نان و غیره استفاده می کنند. سبوس برنج به عنوان یک ماده ی مغذی و پرخاصیت شناخته می شود. طبع این نوع سبوس معتدل می باشد.

نکته: به برنجی که سبوس روی آن جدا نشده است، برنج قهوه ای می گویند.

ارزش غذایی و کالری سبوس برنج

ارزش غذایی و کالری سبوس برنج
تشکیل دهنده اصلیمقدار در100 گرم
انرژی (کالری)316 کیلوکالری
کربوهیدرات49.69 گرم
پروتئین13.35 گرم
چربی20.85 گرم
آب6.13 گرم
فیبر21.00 گرم
قند0.90 گرم
کلسترول0.00 میلی گرم
جدول ارزش غذایی سبوس برنج
نام ماده معدنیمقدار در 100 گرم
کلسیم57.00 میلی گرم
آهن18.54 میلی گرم
منیزیم781.00 میلی گرم
فسفر1677.00 میلی گرم
پتاسیم1485.00 میلی گرم
سدیم5.00 میلی گرم
روی6.04 میلی گرم
مس0.73 میلی گرم
منگنز14.21 میلی گرم
سلنیم15.60 میکروگرم
مواد معدنی سبوس برنج
نام ویتامینمقدار در 100 گرم
ویتامین E4.92 میلی گرم
ویتامین K1.90 میکروگرم
تیامین (B1)2.75 میلی گرم
ریبوفلاوین (B2)0.28 میلی گرم
نیاسین (B3)34.00 میلی گرم
کولین (B4)32.20میلی گرم
پانتوتنیک اسید (B5)7.39 میلی گرم
ویتامین B64.07 میلی گرم
فولات (B9)63.00میکروگرم
ویتامین های سبوس برنج

فواید بی نظیر سبوس برنج برای بدن

فواید بی نظیر سبوس برنج

1. استحکام بخشی به استخوان ها

سبوس برنج سرشار از فسفر و کلسیم می باشد. کلسیم خود به تنهایی نقش بسزایی از خود در استحکام بخشی به استخوان ها ایفا می کند؛ اما مسئله اصلی جذب کلسیم است که با وجود فسفر موجود در این نوع سبوس، جذب کلسیم بسیار بیشتر از قبل خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
کینوا چیست و چه خواصی دارد؟ 11 خاصیت + طریقه مصرف

نکته: مصرف فسفر باعث خواهد شد کلسیم راحت تر جذب استخوان ها شود.

2. تعادل قند خون

این نوع سبوس سرشار از فیبر می باشد. فیبر باعث خواهد شد تا سطح قند خون متعادل بماند. عملکرد آن اینگونه است که فیبر مدت بیشتری در معده باقی می ماند، در نتیجه لوزالمعده زمان بیشتری برای سوزاندن و مصرف قند خون برای به تعادل رساندن آن خواهد داشت. به علت دارا بودن همین خاصیت، مصرف سبوس برنج کمک شایانی به افرادی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند، خواهد کرد.

3. درمان یبوست با سبوس برنج

یبوست بیماری است که دستگاه گوارشی در آن درگیر و در اکثر مواقع با رعایت رژیم غذایی برطرف خواهد شد. یکی از راهکارهای غذایی که برای رفع یبوست به بیمار پیشنهاد می شود، مصرف بالای مواد غذایی حاوی فیبر می باشد.
فیبر ماده ای گیاهی است که در معده هضم نمی شود؛ در نتیجه کاملا وارد روده خواهد شد. فیبر زمانی که وارد روده می شود با تولید باکتری های مفید باکتری های مضر را از بین خواهد برد؛علاوه بر این فیبر حالات نیز موسیلاژی دارد.
هر دو عامل باعث خواهد شد، ماهیچه های روده تقویت و حرکت منظم تری داشته باشند تا مدفوع راحت تر صورت گیرد.
بنابراین مصرف سبوس برنج به علت آن که حاوی فیبرهای محلول در آب است، کمک چشمگیری به رفع یبوست خواهد کرد. 

مطلب پیشنهادی
خواص رازیانه در 20 مورد بسیار مهم و نحوه استفاده

4. کمک به درمان کم خونی

یکی از ویتامین های مهم که در بدن تولید می شود و نقش بسیاری در خون سازی دارد، ویتامین B12 می باشد. این ویتامین تنها در معده ساخته می شود و اگر معده دچار کوچکترین مشکلی شود، اولین اتفاقی که خواهد افتاد این است که، تولید ویتامین B12 در آن متوقف می شود. بنابراین لازم است این ویتامین ضروری از طریق خوراکی وارد بدن شود.
خانواده ویتامین B به وفور در سبوس برنج یافت می شوند؛ کافی است با اضافه کردن این ماده مغذی به وعده های غذایی، مشاهده کنید چگونه سطح کم خونی در بدن کاهش پیدا خواهد کرد.

نکته: علاوه بر ویتامین B12 این نوع سبوس حاوی آهن نیز می باشد. این ماده ی معدنی باعث بالا رفتن میزان گلبول قرمز در بدن خواهد شد.

5. کاهش کلسترول خون 

کلسترول بالا در خون باعث بیماری های گوناگون در شخص خواهد شد، علاوه بر این ریسک سکته مغزی و سکته قلبی را نیز بسیار بالا می برد.
سبوس برنج به دلیل دارا بودن فیبر و وجود آنتی اکسیدان های قوی در خود، کمک شایانی به کاهش سطح کلسترول در خون خواهد کرد؛ به همین دلیل گرفتگی عروق نیز برطرف خواهد شد؛ در نتیجه ی این عمل سلامت قلب و مغز به نوعی تضمین خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
قهوه بدون کافئین بهتر است یا قهوه معمولی؟

6. بهبود عملکرد مغز

یکی از بیماری های عصبی که در چند دهه ی اخیر بسیار شایع شده است، آلزایمر و مشکلات حافظه می باشد. این نکته درست است که عوامل محیطی بر این بیماری تاثیر می گذارد، اما می توان از طریق مواد خوراکی و مغذی از بیماری های مرتبط با مغز پیشگیری کرد.
سبوس در خود دارای منگنز و ویتامین های گروه B می باشد؛ این دو مواد عواملی هستند که مصرف آن به تقویت و عملکرد مغز کمک شایانی خواهد کرد.

7. پیشگیری از سرطان

از دیگر عواملی که باعث ایجاد سرطان می شود، وجود رادیکال های آزاد در بدن می باشد. این رادیکال ها باعث خواهند شد سلول های بدن به طور غیر طبیعی تکثیر و در آخر تبدیل به تومورهای سرطانی شوند. آنتی اکسیدان ها محافظ خوبی برای جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد به بدن هستند.

سبوس برنج دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشد؛ همچنین دارای ویتامین E نیز است. این دو ماده باهم خاصیت این را دارند که با سلول های سرطانی مبارزه کرده و از مبتلا شدن به سرطان پیشگیری کنند؛ همچنین مواد آنتی اکسیدانی و ویتامین E جلوی تکثیر سلول های سرطانی را خواهند گرفت.  

مطلب پیشنهادی
شنبلیله چیست؟ (7 خاصیت تخم شنبلیله + طریقه مصرف)

8. کمک به لاغری

در اکثر رژیم های غذایی افراد به دنبال مواد خوراکی هستند که بعد از خوردن آن مدت زمان طولانی احساس گرسنگی نداشته باشند؛ از طرفی دیگر لازم است علاوه بر حس نکردن گرسنگی ویتامین های لازم بدن کم نشود؛ جالب است بدانید سبوس برنج پیشنهاد اکثر پزشکان تغذیه برای لاغری می باشد.

سبوس برنج دارای فیبر فراوان در خود می باشد. فیبر موجود در پوسته ی برنج باعث خواهد شد غذا مدت زمان بیشتری در معده بماند، به همین علت باعث خواهد شد به شخص مدت زمان طولانی احساس گرسنگی دست ندهد.
علاوه بر فیبر، آنتی اکسیدان موجود در این پوسته به طور چشمگیری متابولیسم بدن را افزایش خواهد داد، همین عمل باعث کاهش وزن و سایز می شود.

فواید سبوس برنج برای پوست

فواید سبوس برنج برای پوست

تمایل به داشتن پوستی زیبا و شفاف مسئله ای است که اکثریت به دنبال آن هستند؛ چرا که پوست سالم از قسمت های مهم در زیبایی به حساب می آید.
پوست خوب و سالم می تواند فرد را جوان تر جلوه و زیبایی او را چند برابر نشان دهد. امروزه بیشتر تلاش ها برای زیبا و شفاف سازی پوست این می باشد که، اول به سراغ مواد طبیعی موجود در خانه رفت؛ چرا که استفاده از مواد شیمیایی و دستگاه های مربوط به پوست بدون شک عوارضی را در پی خواهد داشت.
سبوس برنج علاوه بر آن که خاصیت غذایی بسیاری دارد، دارای خواص عالی برای پوست نیز می باشد.

مطلب پیشنهادی
خواص کنجد (14 خاصیت مهم) + ارزش غذایی و نحوه مصرف

1. رطوبت رسانی

سبوس برنج سرشار از ویتامین E و آنتی اکسیدان می باشد. این دو ماده خاصیت بسیار عالی در خود برای پوست دارند و یکی از آن ها مرطوب نگه داشتن پوست است. این پوسته مغذی برنج را می توان در فصل زمستان هنگام سرما و سوز هوا برای جلوگیری از خشک شدن پوست به صورت ماسک استفاده کرد.

2. اسکراب سبوس برنج

سبوس برنج را بیشتر برای اسکراب و پاکسازی پوست از آلودگی ها استفاده می کنند. مواد مغذی و ویتامین های موجود در پوسته ی برنج بسیار در شفاف سازی پوست از طریق لایه برداری سطح کمک خواهند کرد. این مواد قابلیت آن را دارند که به سلول های مرده پوست چسبیده و آن ها را به راحتی از سطح پوست جدا کنند. می توان گفت تقریبا اسکراب ملایمی را بر روی پوست اعمال خواهند کرد.

علاوه بر ماسک سبوس، روغن سبوس برنج نیز به عنوان اسکراب مورد استفاده قرار می گیرد. البته لایه برداری آن به اندازه متوسط است که آن را مابین اسکراب کردن پوست و لایه برداری قرار داده اند.
روغن پوسته برنج سرشار از ویتامین E می باشد. این ویتامین خود یک آنتی اکسیدان قوی در برابر رشد سلول های سرطانی است که با استفاده از آن بر روی پوست به میزان چشمگیری ابتلا سرطان پوست کاهش پیدا خواهد کرد.
نکته: این روغن را می توان برای از بین بردن جای جوش و آکنه، پوسته پوسته شدن های ناشی از اگزما و غیره مورد استفاده قرار داد.

3. جوانسازی با خواص سبوس برنج

عصاره ی سبوس برنج در خود خاصیت جوانسازی پوست را دارا است. همانگونه که اشاره شد این لایه از برنج دارای خواص آنتی اکسیدانی، اسید های آمینه و اسیدهای چرب می باشد. این مواد از لایه های اولیه ی پوست گذر کرده و به لایه های پایینی می رسند و در آن قسمت ها کاملا جذب سلول ها می شوند؛ نتیجه ی نفوذ این مواد کلاژن سازی مجدد پوست می باشد که کمک بسیاری در رفع چین و چروک های صورت خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
رازیانه در بارداری چه فواید و خطراتی به همراه دارد؟

نکته: اگر روغن سبوس برنج هرشب قبل خواب به صورت مداوم استفاده کرد، بسیاری از چروک ها از بین خواهد رفت.

ماسک سبوس برنج و انواع آن

ماسک سبوس برنج بسیار راحت درست می شود و استفاده از آن بسیار آسان می باشد. برای تهیه آن تنها کافی است مقداری از پودر این سبوس را بسته به نوع پوست با مواد مختلفی چون روغن زیتون مخلوط کرده و بر روی صورت قرار دهید و در آخر آن را با آب ولرم و یک شوینده ملایم پاک کنید.

  • ماسک عسل و سبوس 
  • مخلوط سبوس برنج و آب
  • سبوس برنج و روغن های گیاهی

نکته: حتما قبل از گذاشتن این ماسک ها بر صورت، بر قسمت کوچکی از بدن آن را تست کنید تا از نداشتن آلرژی به آن مطمئن شوید.

در آخر:

سبوس برنج دارای ارزش غذایی بالایی است که این امکان را به ما می دهد با مصرف متعادل از آن سلامت را به بدن خود هدیه دهیم؛ همچنین گزینه مناسبی برای افرادی می باشد که رژیم غذایی لاغری را دنبل می کنند. از دیگر خواص سبوس برنج آن است که می توان از آن به عنوان اسکراب و لایه بردار نیز استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی
خواص زیره ؛ 10 خاصیت درمانی و کاربردی انواع زیره

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *