خشکی پوست

پوستی نرم و شفاف خواسته ای است که همه برای داشتن آن تلاش می کنند. عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است زیبایی پوست را به خطر بیندازد. یکی از عواملی که سلامت پوست را تهدید خواهد کرد، خشکی پوست است.

خشکی شدن پوست به نظر مشکلی جدی نباشد، اما این را در نظر داشته باشید همین خشکی ساده پوست ممکن است زنگ خطری باشد برای بیماری های دیگر و یا آن که خود رفته رفته تبدیل به ضایعه ای مزمن شود. در این مقاله سعی شده است به طور کامل درباره ی خشک شدن پوست صحبت کنیم.

چه عواملی باعث خشک شدن پوست می شود؟

عوامل زیادی وجود دارد که باعث آن خواهد شد پوست دچار خشکی شود. خشکی پوست اغلب با سوزش و پوسته پوسته شدن لایه ی سطحی آن همراه است. برخی از عوامل خشک شدن پوست بسیار شایع است و با شناخت این عوامل بدون شک کمک زیادی به پیشگیری آن خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
بیماری گال ، علت، علائم، درمان و راه های پیشگیری از آن

1) اختلال در غدد چربی

غدد های چربی غدد بسیار ریزی هستند که در زیر پوست قرار دارند. وظیفه ی این غدد تولید چربی و رساندن آن به سطح پوست است. زمانی که به علت هایی این غدد دچار مشکل شوند دیگر چربی مورد نیاز پوست تولید نخواهد شد و پوست دچار خشکی می شود

2) کم آبی بدن

آب در بدن نقش مهمی برای داشتن پوستی سالم را ایفا می کند. کم آبی باعث می شود پوست انعطاف خود را از بدهد و کم کم دچار خشکی و پوسته پوسته شدن شود.

3) غذای نامناسب

یکی از عوامل تاثیر گذار بر خشکی شدن پوست مصرف مداوم غذای نامناسب است. مصرف غذاهای نامفید باعث کمبود ویتامین های مهم مانند ویتامین E، ویتامین A و ویتامین خانواده B باعث خواهد شد. کمبود این ویتامین ها عامل مهمی برای خشکی شدن پوست محسوب می شوند.

4) محرک های محیطی

عوامل محیطی می تواند باعث خشک شدن پوست شود. قرار گرفتن پوست در زیر نور مستقیم آفتاب، خوردن سرما و سوز شدید به پوست از جمله این موارد هستند.

مطلب پیشنهادی
انواع آکنه پوست + راهکارهای خانگی آسان برای درمان

5) شوینده

استفاده از شوینده هایی که PH آن ها مناسب پوست نمی باشد یکی از عامل های مهم برای خشکی پوست به حساب می آید. این عامل به مرور زمان پوست را به سمت خشکی می برد.

خشکی پوست و هشدار بیماری ها

عواملی که از آن ها نام برده شد خود به تنهایی میتوانند عامل خشکی شدن پوست باشند. اما همیشه خشک شدن پوست نشانه ی خوبی نمی باشد. گاهی علامت خطر برای هشیاری یک بیماری است.

  • کم کاری تیروئید

هورمون هایی به وسیله ی غده ی تیروئید ترشح می شوند که این هورمون ها توسط پوست جذب می شوند. جذب این هورمون‌ها نقش بسیار مهمی را در ترمیم سلول های پوستی ایفا می کنند. هنگامی که تیروئید دچار کم کاری می شود این هورمون های ضروری بسیار کم تولید می شوند در نتیجه این عمل پوست دچار خشکی حاد خواهد شد.

زمانی که غده تیروئید کم کار میشود علت ترشح نشدن هورمونهای مفید فعالیت بدن بسیار کاهش پیدا می کند و ممکن است شخص دچار افسردگی، خستگی و غیره شود.

  • اگزما

اگزما نوعی بیماری پوستی است که همراه با خارش و التهابات قرمز رنگ خود را نشان می دهد. در این بیماری خیلی از مواقع پوست حالت خشکی به خود می گیرد بسته به نوع اگزما ممکن است این خشکی پوست به حدی زیاد شود که ناحیه دچار اگزما پوسته پوسته شود.

  • قند خون

شاید برای اکثریت پوست خشک و ارتباطش با قند بالا نامفهوم باشد اما زمانی که شخصی دچار دیابت باشد، به سرعت مایعات را از بدن خارج می شود. هنگامی که بدن دچار کمبود آب شود پوست هم به دنبال آن رطوبت و حالت کشسانی خود را از دست می‌دهد. بنابراین پوست دچار خشکی و در زمان های حاد این خشکی ها به حدی عمیق می شوند که زخمهای مزمن را ایجاد می کنند.

  • سرطان پوست

یکی از نشانه های سرطان پوست، خشکی مداوم، زمخت شدن پوست و التهابات همراه با خارش می باشد. این التهابات و خشکی ها در سرطان پوست روز به روز بیشتر خواهد شد در نتیجه بهتر است با مشاهده این علائم شخص سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کند.

مطلب پیشنهادی
زاج سفید چه کاربردهایی دارد؟ انواع و نحوه استفاده آن

راهکار های شگفت انگیز خانگی برای درمان خشک شدن پوست

۱) روغن زیتون

روغن زیتون حاوی آنتی اکسیدان ها و اسید های چرب بسیار خوب است. از این جهت این روغن مفید نقش بسیار مهمی را در برطرف کردن خشک شدن پوست ایفا می کند.

۲) ژل آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از گیاهانی است که هم مصرف موضعی و هم خوراکی آن برای بدن بسیار خاصیت دارد. ژل آلوئه ورا دارای خاصیت خنک کنندگی و رطوبت رسانی خوبی برای پوست می باشد.

۳) عسل

عسل دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و ضد التهابی است. عسل جاذب بسیار بالای رطوبت برای پوست می باشد. بنا با داشتن همه ی این خواص یکی از مواد بسیار عالی برای برطرف کردن خشک شدن پوست و پوسته پوسته شدن آن می باشد.

در آخر

خشکی پوست را می توان با مرطوب کننده های خانگی برطرف کرد. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است، گاهی هیچ کدام از راه حل ها پاسخ نخواهد داد. بنابراین لازم است با برطرف نشدن علائم سریعا به پزشک مراجعه شود.

مطلب پیشنهادی
بوتاکس و کاربردهای آن برای زیبایی و رفع چروک پوست