زیباییمراقبت زیباییمو

علت موخوره – 18 کاری که با موی خود نباید انجام دهید

علت موخوره می تواند دلایل زیادی داشته باشد که با دانستن آن می توانید جلوی آسیب رسیدن به موهای خود را بگیرید و اجازه ندهید موهایتان دچار آسیب شود.

موخوره زیبایی را به طرز باور نکردنی از مو می گیرد و اگر از همان ابتدا جلوی ایجاد آن را نگیرید در آخر ممکن است مجبور شوید موهای خود را بسیار کوتاه کنید.

ما با معرفی دلایل ایجاد موخوره به شما یاد خواهیم داد چگونه می توانید همیشه موهای خود را سالم و شاداب نگه دارید. 

موخوره چیست؟

علت موخوره چیست

زمانی که مو در برابر عوامل آسیب زا قرار می گیرد، نوک مو شروع به خشک شدن می کند و پس از آن شاخه های مو شروع به تقسیم شدن می کند. این تقسیم شدم مو را دو شاخه یا چند شاخه می کند که به آن موخوره می گویند.

علت موخوره را عوامل زیادی رقم می زند که با دانستن و انجام ندادن آن ها می توانید مو های خود را از آسیب موخوره نجات دهید.

علت موخوره چیست؟

1. بستن نادرست مو و علت موخوره

بستن نادرست مو و علت موخوره

یکی از مهمترین علت موخوره بستن نادرست موها است. اغلب افراد دارای موهای بلند این عادت را دارند که موهای خود را دم اسبی و محکم بالای سر خود ببندد، حتی اگر بلندتر باشد آن را می پیچند و گوجه ای شکل بالای سر می بندد.

این مدل راحت ترین روش برای جمع کردن موهای بلند است و همچنین آسیب زننده ترین روش به مو ها است؛ چرا که در این حالات موها بسیار کشیده می شود و مواد غذایی لازم به آن ها نمی رسد؛ در نتیجه باعث می شود نوک مو ها به مرور خشک شده و دچار موخوره شوند.

مطلب پیشنهادی
بررسی 11 علت ریزش مو در زنان + موثرترین راهکارهای درمانی

2. رعایت نکردن شستن اصولی مو

رعایت نکردن شستن اصولی مو و موخوره

از دیگر عمده ترین علت موخوره شستن غیر اصولی مو ها است. افرادی که دارای موهای بلندی هستند و زیاد دچار موخوره می شوند شستن اصولی موهای خود را نمی دانند.

روش صحیح شستن موها این گونه است که:

  • باید ابتدا شامپو را در کمی آب رقیق کنید و روی کف سر خود بریزید.
  • سپس با نوک انگشت به آرامی چربی های پوست سر را بشوید.
  • بعد از آن کف های ایجاد شده را به پایین موها هدایت کنید و به آرامی چربی مو ها را نیز بگیرید.
  • برای آبکشی موها نیز تنها کافیست زیر دوش با ماساژ کف سر شامپوها را آبکشی کنید سپس ساقه های مو را تمیز کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید جمع کردن مو ها در بالای سر و چنگ زدن آن ها برای شستن اشتباه است و این کار باعث آسیب دیدن موهایتان می شود.

3. استفاده از شامپوی نامناسب

آسیب زدن به موها با استفاده از شامپوی نامناسب

بدون شک در اینستاگرام و صفحات مجازی دیگر تبلیغات شامپو های گیاهی و غیر گیاهی زیادی را دیده اید که ادعا دارند می توانند جلوی ایجاد موخوره را بگیرند. اما افرادی که از آن ها استفاده کرده اند به این نتیجه رسیده اند مصرف این شامپو ها تنها تبلیغی بیشتر نیست.

مطلب پیشنهادی
ترفندهای تیک تاکی برای بهبود مو 

یکی دیگر علت موخوره زدن موها این می باشد که اغلب افراد شامپوی متناسب با موی خود را استفاده نمی کنند. همین مسئله باعث می شود مو دچار آسیب شود و اولین نشانه های خود را با موخوره زدن نشان می دهد.

در نتیجه اگر دوست دارید موهایی زیبا و بدون موخوره داشته باشید ابتدا باید جنس موهای خود را بشناسید و متناسب با آن شامپوی خود را انتخاب کنید.

4. استفاده نکردن از ماسک مو داخل حمام

استفاده نکردن از ماسک مو داخل حمام و موخوره

ماسک موهای داخل حمام اغلب کمی گران قیمت هستند به همین علت بیشتر افراد یا از آن ها استفاده نمی کنند یا نرم کننده به موهای خود می زنند.

اما باید به افرادی که به سلامت موهای خود بسیار اهمیت می دهند بگوییم، ماسک موهای داخل حمام بسیار با نرم کننده ها متفاوت هستند.

ماسک مو در ترکیبات خود حاوی مواد مغذی است که باعث افزایش شادابی و سلامت مو می شود. اما نرم کننده دارای ترکیباتی است که تنها وز بودن مو را می گیرد.

در نتیجه از دیگر علت موخوره استفاده نکردن از ماسک موهای داخل حمام است؛ چرا که آن ها جلوی خشک شدن احتمالی مو را با داشتن مواد مغذی می گیرند.  البته این نکته را در نظر داشته باشید در هفته تنها دو الی سه بار باید ماسک موی مخصوص خود را استفاده کنید.

  • برای زدن ماسک مو، باید مو ها را به دو دسته تقسیم کنید.
  • کمی از ماسک مو را داخل کف دست خود بریزید.
  • سپس کمی پایین تر از ریشه از بالا به پایین مو ها را بین دو دست قرار دهید و موها را کاملا به این واد مغذی آغشته کنید.
  • پس از 4 دقیقه موها را آبکشی کنید. اما به گونه ای که 30 درصد از مواد روی مو باقی بماند.
مطلب پیشنهادی
درخشندگی موها با استفاده از ماسک خانگی ارزان و دم دستی

5. شانه زدن مو در حمام و موخوره

از دیگر اشتباهاتی که علت موخوره شما است، شانه زدن موهای خود در حمام است. زمانی که شما در حمام مو های خود را شانه می زنید موهایتان به دور دانه های برس یا شانه می پیچد و کشیده می شود.

این کشیدگی باعث می شود موهای خود را مستعد موخوره قرار دهید؛ چرا که با آسیب دیدن مو دیگر مواد مغذی درست به آن ها نمی رسد؛ با این اتفاق مو خشک می شود و ساقه های آن چند شاخه می شود.

6. شانه زدن موهای خیس

علت موخوره و شانه زدن موهای خیس

از کارهای اشتباهی که علت موخوره موهایتان است شانه زدن موهای خیس است. شاید با خود بگویید پس چگونه باید گره های مو بعد از دوش گرفتن را باز کنید؟! بسیار ساده است.

تنها کافیست کمی با موهایتان مهربان باشید و یک شانه ی دانه درشت چوبی تهیه کنید و به آرامی گره مو های خود را با استفاده از آن باز کنید. برای باز کردن گره مو عجله نکنید؛ چرا که موی خیس بسیار آسیب پذیر تر از موی خشک شده است. 

مطلب پیشنهادی
پرفکتیل - 4 عملکرد آن برای سلامت پوست + مو + ناخن

7. بافت موهای خیس

بافت موهای خیس

از دیگر علت موخوره بافت موهای خیس است. برخی از خانم ها و آقایان عادت دارند برای تغییر فر کردن یا حجم دادن به موها، آن ها را پس از حمام زمانی که مو کاملا خیس است ببافند.

این روش برای برخی از زمان ها آسیب چندانی به موها وارد نمی کند، اما اگر عادت دارید هربار این کار را انجام دهید باید بدانید علت وز شدن و موخوره موهایتان بافتن موهای خیس است.

  • موهای خیس بسیار آسیب پذیر هستند و با پیچ و تاب دادن به آن باعث کشیدگی و شکستن آن می شوید.
  • از طرفی پس از بافت با بستن ساقه های مو باعث خشکی چند برابر آن ها می شوید؛ در نتیجه ساقه های مو پس از مدتی دچار موخوره و وزی می شود.

8. خشک کردن مو با حوله

خشک کردن مو با حوله و موخوره گرفتن

برخی از افراد عادت دارند موهای خود را بین حوله قرار دهند و بدون لطافت موها را با حوله چنگ بزنند و خشک کنند. این کار یکی از علت موخوره است. اگر به دنبال موهایی بدون موخوره و بسیار زیبا هستید این را در نظر داشته باشید باید از موهایتان مانند یک کودک مراقبت کنید.

برای خشک کردن مو با حوله بدون ایجاد موخوره تنها کافیست به مدت 15 دقیقه یا 20 دقیقه موها را بدون چنگ زدن دور یک حوله بپیچید و آب موهایتان را بگیرید.
سپس حوله را از دور موهایتان باز کنید؛ چرا که حوله خیس خود باعث خواهد شد موهایتان به اصطلاح کپک بزند و مستعد آسیب بشود.

مطلب پیشنهادی
6 رازی که موهای سر در مورد سلامت بدن آشکار می‌کنند

9. استفاده نکردن از ماسک مو بعد از حمام

استفاده نکردن از ماسک مو بعد از حمام

همان اندازه استفاده نکردن ماسک موی مخصوص داخل حمام می تواند علت موخوره باشد، استفاده نکردن از ماسک موی بیرون حمام نیز می تواند موها را مستعد موخوره قرار دهد.

پس از آبکشی برای آن که موها از مواد مغذی تامین شوند گفته شد 30 درصد از ماسک مو باید روی موها باقی بماند. اما این مسئله باعث نمی شد از ماسک موی بعد از حمام غافل شوید.

ماسک موهای بیرون حمام را باید زمانی که مو کمی رطوبت دارد به موهای خود بزنید. اغلب آن ها حاوی آبرسان و ترکیبات کلاژن هستند که از وز شدن مو جلوگیری می کند. همچنین باعث می شوند گره های مو راحت تر باز شوند.

نکته: بهترین ماسک موی بیرون حمام روغن آرگان است؛ چرا که هم باعث تغذیه مو می شود هم از آن محافظت می کند.

10. استفاده ی دائم از اتو و سشوار

استفاده ی دائم از اتو و سشوار

بدون شک اگر موهای بلندی دارید و دائم از سشوار و اتو یا بابلیس استفاده می کنید، تجربه موخوره های زیاد را خواهید داشت. این وسایل همان اندازه که جلوه ای زیبا و درخشان به مو می دهند به همان اندازه می توان آن ها را از علت موخوره دانست.

مطلب پیشنهادی
کاشت مو با روش‌های جدید؛ 6 نکته مراقبت بعد از پیوند مو

این وسایل به دلیل حرارت بسیار بالایی که دارند به موها آسیب شدیدی می زنند و باعث خشک شدن مو ها می شوند. زمانی که ساقه های مو خشک شوند کم کم شاهد مو خوره خواهید بود.

11. استفاده سشوار از نزدیک

استفاده سشوار از نزدیک و موخوره

متخصصان مو اینکه از سشوار اصلا استفاده نکنید تا دچار موخوره نشوید را کاملا رد می کنند؛ چرا که مو در هوای طبیعی بخواهد خشک شود بیشتر دچار موخوره و آسیب می شود.

در نتیجه آن ها پیشنهاد می کنند برای آن که علت موخوره با سشوار را از بین ببرید تنها کافیست سشوار را دور قرار دهید تا باد داغ آن موها را نسوزاند.

همچنین اگر سشوار شما قابلیت تنظیم حرارت را دارد می توانید دمای آن را روی ملایم قرار دهید سپس با باد ملایم و از نزدیک موهای خود را خشک کنید.

12. استفاده از برس فلزی یا پلاستیکی

ایجاد موخوره با برس فلزی یا پلاستیکی

علت موخوره می تواند استفاده از برس های نامرغوب پلاستیکی و فلزی باشد که اغلب ما از آن ها بسیار استفاده می کنیم. اما کارشناسان زیبایی و سلامت مو به این نتیجه رسیده اند استفاده از این نوع شانه یا برس ها باعث می شود الکتریسیته در مو جریان پیدا کند و این اتفاق ساقه های مو را چند شاخه می کند.

به گفته ی متخصصان سلامت مو بهترین برس برای شانه زدن موها آن هایی است که دانه های چوبی دارند؛ چرا که آن ها دیگر الکتریسیته ایجاد نمی کنند و از طرفی خود باعث گره خورده مجدد مو نمی شوند.

مطلب پیشنهادی
ریزش موی مردان - آشنایی با 2 علت اصلی + 3 عامل شایع

13. استفاده از آب داغ برای شستن مو

آسیب دیدن مو با آب داغ

شستشوی مو با آب داغ از دیگر علت موخوره است. این تصور وجود دارد که آب داغ بهتر چربی های موی سر را از بین می برد بسیار رایج است.

اما این را در نظر داشته باشید شما چربی و آلودگی مویتان را می توانید با آب ولرم نیز کاملا از بین ببرید. آب داغ باعث می شود به موها آسیب وارد شود و کم کم مو ها خشک و چند شاخه شوند.

14. شستن زیاد موها

شستن زیاد موها

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که عادت دارید موهای خود را هر روز و هر بار به تعداد دفعات زیاد با شامپو بشویید باید بگوییم خود را در خطر موخوره قرار داده اید.

تمیزی مو برای سلامت مو بسیار مهم است. اما در نظر داشته باشید شستن زیاد مو باعث خواهد شد چربی های مفید مو که باعث می شوند مو حالت ارتجاعی خود را حفظ کند از بین می رود.

15. استفاده نکردن از کلاه مناسب هنگام شنا

استفاده نکردن از کلاه مناسب هنگام شنا

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که به شنا کردن علاقه دارید و زیاد به استخر می روید باید بدانید کلر موجود در استخر یکی از علت موخوره است. کلر چربی مو را می گیرد و باعث شکنندگی ساقه موها می شود.

مطلب پیشنهادی
10 نکته مهم برای بالا بردن طول عمر اکستنشن مو

16. اشتباه شانه زدن مو ها

علت موخوره با اشتباه شانه زدن مو ها

شاید جالب باشد بدانید از دیگر علت موخوره اشتباه شانه زدن مو ها است. اگر موهای بلندی دارید باید همیشه ابتدا پایین موهای خود را شانه کنید و گره های آن را به آرامی باز کنید. در آخر از ریشه به ساقه ها شانه کنید.

با این مدل شانه زدن، گره های کمتری در ساقه های مو ایجاد می شود

17. کوتاه نکردن شاخه های مو

 کوتاه نکردن شاخه های مو

از دیگر علت موخوره این است که ساقه موهای خود را کوتاه نمی کنید. ساقه های مو بسیار مستعد آسیب هستند و سریع چند شاخه می شوند؛ در نتیجه لازم است هر 6 ماه ساقه های مو را نوک گیری کنید.

18. استفاده زیاد از حالت دهنده های مو

استفاده زیاد از حالت دهنده های مو

حالت دهنده های مو باعث زیبایی و جلوه زیادی به موها می شوند و همیشه شما را وسوسه می کنند تا از آن ها دائم استفاده کنید. اما باید به شما بگویم استفاده دائم ار آن ها باعث شکننده شدن و آسیب مو ها می شود. در نتیجه می توان از علت موخوره آن ها را دانست. 

در آخر:

موخوره اتفاق بدی است که می تواند برای موها بیفتد. چرا که شما مجبور می شوید برای رهایی از چند شاخه شدن موها آن ها را تا جای ممکن کوتاه کنید. در نتیجه بهتر است از همین امروز تا می توانید از موهای خود مراقب کنید.

منابع:

Food.ndtv
Healthline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *