زیباییزیبایی موضعیمراقبت زیباییمو

علت زود سفید شدن موها چیست؟

سفید شدن موها بنا به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد.
خیلی از افراد تمایل دارند رنگ موهای خود را تا آخر عمر داشته باشند. به همین دلیل در پی پیدا کردن علت اصلی سفید شدن موها هستند تا بتوانند جلوی آن را بگیرند. در این مقاله از مجله کوئیک فیت قصد داریم به طور دقیق دلایل زود سفید شدن موها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

مقالات پیشنهادی مرتبط با سفید شدن موها

چرا موها زود سفید می‌شوند؟

پیاز مو سلول‌هایی دارد که مسئول تولید رنگدانه ملانین هستند.
رنگ موها را ملانین مشخص می‌کند. ملانین به رنگ‌های قهوه‌ای، قرمز و مشکی وجود دارد.
ملانوسیت سلول‌های رنگدانه هستند که ملانین را تولید می‌کنند. یکی از مهمترین عوامل از بین برنده این سلول‌ها، بالا رفتن سن است. با بالا رفتن سن، این سلول‌ها شروع به از بین رفتن می‌کنند. وقتی سلول‌های رنگدانه‌ای کمتر می‌شوند، ملانین موجود در فولیکول‌های مو هم کمتر می‌شود. در نهایت هم بدون ملانین شروع به رشد می‌کنند. به همین دلیل رنگ آنها به سمت سفید مایل به خاکستری می‌رود و در ادامه کاملا سفید رشد می‌کند.

مطلب پیشنهادی
درمان پوسته پوسته شدن سر فقط با 7 راهکار ساده اما موثر

تاثیر ژنتیک روی سفید شدن موها

نکته مهمی که در رابطه با سفید شدن موها وجود دارد، نقش ژنتیک است. ژنتیک مشخص می‌کند که از چه زمانی سفید شدن موها شروع شود. اگر می‌خواهید بدانید کی وقت سفید شدن موهایتان است، به سابقه سفید شدن موهای والدین خود توجه کنید. حتی میزان و زمان سفید شدن موهای پدربزرگ و مادربزرگ هم می‌تواند نشانه بزرگی باشد.

سفید شدن موها

سفید شدن موها، پدیده‌ای کاملا طبیعی است. مانند تمام سلول‌های دیگر بدن که با بالا رفتن سن، کارکرد آنها تغییر می‌کند یا از دست می‌رود، این اتفاق هم برای فولیکول‌های مو بروز داده می‌شود. در این مورد سلول‌های ملانوسیت عملکرد خود را از دست می‌دهند و سفیدی موها به مرور زمان بیشتر می‌شود.
در این بین علاوه بر ژنتیک ممکن است عوامل مختلفی سبب متوقف شدن عملکرد ملانوسیت شوند.

بالا رفتن سن

سفید شدن موهای افراد مختلف، ممکن است در زمان‌های مختلفی از عمرشان شروع شود. به طور طبیعی در افراد سفید پوست، حدود 20 سالگی به مرور موها شروع به سفید شدن می‌کنند. ولی در افرادی که سیاه پوست یا تیره‌ هستند، حدود 30 سالگی سفید شدن موها شروع می‌شود.
معمولا 20 درصد افرادی که به 50 سالگی می‌رسند، بیش از نیمی از موهایشان سفید می‌شود. اما در صورتی که زودتر از این زمان‌ها سفید شدن موها اتفاق بیفتد، ممکن است نشان دهنده بروز مشکلی باشد.

مطلب پیشنهادی
9 راز زیبایی موی زنان هندی که به آن قسم می خورند

البته اگر فرد قبل از 20 سالگی هم چند تار موی سفید داشته باشد، جای نگرانی وجود ندارد. زیرا به ازای هر 100 تار مویی که در سر داریم، احتمال وجود تار مو با اختلال تولید ملانوسیت هم وجود دارد.

سفید شدن تکه‌ای موها

در برخی از افراد از سنین نوجوانی و حتی کودکی سفید شدن تکه‌ای موها دیده می‌شود. این موضوع می‌تواند در پی مشکلات داخلی که نیاز به درمان آنها وجود دارد، ایجاد شده باشد. در برخی از بیماری‌های ژنتیکی ممکن است موها به صورت تکه‌ای سفید شوند. باید برای برطرف کردن این موارد، بیماری‌های داخلی و زمینه‌ای فرد به طور دقیق بررسی شود. به ویژه در صورتی که زمینه بیماری‌های شنوایی و بینایی هم برای فرد وجود داشته باشد.

در این گروه از بیماری‌ها، رنگدانه‌های پوست از دست می‌روند. در نتیجه پوست سفید و بی رنگ می‌شود. حتی پیازهای مو در این نواحی هم رنگدانه خود را از دست می‌دهد. در نتیجه رنگ موی موهای این قسمت سفید می‌شود.

مطلب پیشنهادی
آیا تونر و میسلار واتر یکی هستند و می توان جایگزین هم از آن ها استفاده کرد؟

مشکلات تغذیه‌ای

برخی از کمبودهای ویتامینی و معدنی هم می‌توانند سبب زود سفید شدن موها شوند. از جمله این کمبودها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کمبود مواد معدنی همچون آهن، روی، سلنیوم
کمبود ویتامین‌هایی همچون ویتامین E، ویتامین B6 و B12، ویتامین D

اما باید این باور غلط را در نظر داشته باشید که می‌گویند با مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توان از سفید شدن موها جلوگیری کرد. فقط در صورتی که کمبودهای این ویتامین‌ها و مواد معدنی وجود داشته باشد، می‌توان با مصرف آنها در پیشگیری از سفید شدن موها نقش داشت. وگرنه مصرف بیشتر این ترکیبات به پیشگیری از سفیدی موها تاثیری نخواهد داشت. حتی روی برگشتن رنگدانه‌ها به موها نیز تاثیری ندارد.

استرس عاملی بر سفید شدن موها

یکی دیگر از فاکتورهایی که در سفید شدن موها موثر است، استرس محسوب می‌شود. استرس شدید و حاد می‌تواند زمینه دور شدن ملانوسیت‌ها از سلول‌های موها را فراهم کند. این عامل محیطی در خیلی از افراد زمینه سفیدی موها را فراهم می‌کند اما به تنهایی نمی‌تواند کل رنگدانه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

مطلب پیشنهادی
لیست بدترین خوراکی ها برای پوست ، مو و زیبایی

شرایط محیطی

آلودگی هوا هم می‌تواند از دیگر عوامل محیطی موثر بر سفید شدن موها باشد. حتی استفاده از رنگ موهایی که از ترکیبات شیمیایی غیراستاندارد هستند هم می‌تواند عاملی برای سفید شدن زودرس موها باشد.

سیگار کشیدن

یکی دیگر از عوام موثر بر سفیدی زودرس موها، سیگار کشیدن است. طبق مطالعات انجام شده، احتمال سفیدشدن موهای افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری، 2.5 برابر بیشتر است. طبق این مطالعات ثابت شد استرس اکسیداتیو با سیگار کشیدن افزایش می‌یابد. در نتیجه به سلول‌های رنگدانه‌ای موها می‌تواند آسیب وارد کند.

مقالات پیشنهادی مرتبط با سفید شدن موها

آیا می‌توان موی سفید را درمان کرد؟

موی سفید زیبایی چشمگیری دارد اما با این حال برخی از افراد تمایل دارند رنگ ابتدایی موهای خود را حفظ کنند یا برگردانند.
طبق تحقیقات علمی انجام شده، برخلاف تبلیغات گمراه کننده‌ای که وجود دارد، هیچ راه درمانی برای موهای سفید وجود ندارد. فقط با راهکارهایی مانند مدیریت استرس و تغذیه اصولی می‌توان از تشدید و تسریع روند سفید شدن موها جلوگیری کرد.

مطلب پیشنهادی
معرفی بهترین شامپو ریزش مو با رعایت 8 نکته بسیار مهم

حتی در صورتی که بیماری‌های زمینه‌ای سبب این موضوع شده باشند، با برطرف کردن آنها می‌توان زمینه تشدید سفید شدن موها را از بین برد.
کاهش و حذف دخانیات، دوری از عوامل مخرب مانند دوری از آلودگی هوا و ترکیبات شیمیایی، در حد به سزایی از سفید شدن زودرس موها جلوگیری خواهد کرد. همچنین ایمنی و محافظت از خود در مقابل خورشید می‌تواند به پیشگیری از سفید شدن زود هنگام موها کمک کند.

در آخر

سفید شدن موها فرایندی طبیعی از بدن است. اما در صورتی که متوجه سفید شدن غیرعادی موهای خود شدید، می‌توانید از مشورت با پزشک کمک بگیرید.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *