بیماری ها و سلامتسلامت زنان

زخم دهانه رحم و هر آنچه از آن باید بدانیم + نشانه های سرویسیت

زخم دهانه رحم یکی از بیماری های خانم ها و افراد ترنسکشوال F to M ( ترنس هایی که چنج نشده اند) می باشد. این بیماری ممکن از در طی حیات برای برخی از افراد دارای رحم به دلایل مختلفی رخ دهد. بیماری های مربوط به رحم در مراحل اولیه هیچ نشانه ای از خود بروز نمی دهند. اما با کمی پیشروی علائم خود را بروز خواهند داد.

در این مقاله درباره ی نشانه ها و علل زخم دهانه رحم به طور جامع صحبت خواهیم کرد.

زخم دهانه رحم چیست؟

زخم دهانه رحم چیست

رحم خود در کنار مثانه قرار دارد. این قسمت از بدن توسط عضلات و رباط های لگنی در بدن نگهداری می شود. قسمتی از رحم که به آن دهانه رحم می گویند، در پایین ترین قسمت رحم قرار دارد. دهانه رحم تا قسمت واژن ادامه پیدا می کند. اگر بخواهیم مکان این قسمت از بدن را به تصویر بکشیم، دهانه ی رحم قسمتی است که خون پریود (قاعدگی) از آن خارج می شود.

مطلب پیشنهادی
قارچ تناسلی چیست؟ + عوامل ایجاد آن در تمامی گروه های جنسی

نکته: دهانه رحم قسمتی می باشد که نوزاد هنگام تولد از آن عبور می کند و به مجرای تولد می رسد.

نکته: دهانه رحم حالت ارتجاعی دارد.

دهانه رحم مانند هر بافت دیگری در بدن این امکان را دارد که به دلایل مختلف دچار آسیب شود. این آسیب های ایجاد شده را زخم دهانه رحم می گویند. در علم پزشکی به آن سرویسیت می گویند.

دلایل زخم دهانه رحم چیست؟

دلایل زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم به دلایل مختلفی ممکن است در بدن افراد دارای رحم ایجاد شود؛ اما برخی از این عوامل جزو موارد شایع به حساب می آیند. آسیب دهانه رحم به صورت سطحی یا به صورت حاد خود را نمایان می کنند. زخم های دهانه ی رحم اگر به صورت سطحی باشند خود را در طی چند ماه با علائم ریز خود را نشان می دهد. اما زخم دهانه رحم سخت و مزمن به صورت ناگهانی شخص را درگیر خود خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی
آندومتریوز دقیقا چیست؟ (آیا این بیماری قابل درمان است؟)

در میان افرادی که دچار زخم دهانه رحم شده اند نشان داده شده است، عفونت اولین عامل زخم های دهانه رحم می باشد؛ این عفونت ها اغلب به دلیل رابطه های متعدد محافظت نشده در فرد دارای رحم ایجاد شود؛ اما نکته ی قابل اهمیت این می باشد که این زخم ها همیشه به خاطر رابطه ی محافظت نشده نمی باشد. عوامل دیگری در این آسیب ها نقش دارد. 

1. تبخال ناحیه تناسلی و زخم دهانه رحم

تبخال ناحیه تناسلی یکی از بیماری های شایع عفونتی می باشد که از طریق روابط متعدد محافظت نشده در ناحیه دستگاه تناسلی ایجاد می شود. عامل این تبخال ویروسی به نام هرپس سیمپلکس می باشد.
این ویروس عفونت هایی را ایجاد می کند که تا ناحیه رحم و دهانه ی رحم کشیده می شود؛ در نتیجه ی این اتفاق خطر زخم دهانه رحم در فرد بسیار بالا خواهد رفت.

2. تریکوموناس و آسیب های دهانه رحم

هنگامی که انگلی به نام پروتوزوئر در واژن شروع به فعالیت کند، بیماری را در دستگاه تناسلی به نام تریکوموناس ایجاد خواهد کرد. این بیماری عفونت هایی را در واژن ایجاد می کند که احتمال دارد آسیب های ناشی از آن تا دهانه ی رحم کشیده شود. همانطور که اشاره شد عفونت عامل اصلی در زخم دهانه رحم می باشد و این بیماری نیز عفونتی است.

مطلب پیشنهادی
افزایش شیر مادر برای وزن‌گرفتن نوزاد + 5 علت کم بودن شیر مادر

3. سوزاک و ایجاد زخم دهانه رحم

سوزاک یکی از بیماری های ویروسی می باشد که این بیماری نیز از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود. سوزاک خود را به صورت ترشح و عفونت در ناحیه واژن افراد دارای دستگاه تناسلی منتسب بانوان نشان می دهد. عفونت های ناشی از سوزاک محیط را برای ایجاد زخم دهانه رحم در بدن افراد دارای رحم ایجاد خواهد کرد.

4. کلامیدیا و سرویسیت رحم

یکی دیگر از بیماری های مقاربتی که زخم دهانه رحم را نیز همراه خود دارد بیماری کلامیدیا می باشد. عامل این بیماری باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس است. این بیماری عفونت هایی را در واژن ایجاد خواهد کرد که رحم و دهانه رحم را درگیر بیماری می کند.

5. نقش HPV در آسیب دهانه رحم

ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV یکی از ویروس هایی می باشد که از طریق آمیزش جنسی و تماسی پوستی در این هنگام منتقل می شود. انتقال این ویروس در افرادی که روابط متعدد محافظت نشده دارند احتمال بالاتری دارد.
این ویروس رحم و دهانه رحم را در ابتدا دچار عفونت های مزمن خواهد کرد که نتیجه ی اولیه ی آن زخم دهانه رحم و آسیب های رحمی می باشد. اما اگر این بیماری درمان نشود،به سرطان دهانه ی رحم ختم خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
هر آنچه از بیماری افتادگی رحم باید دانست + علائم و راه های پیشگیری

علت زخم دهانه رحم همیشه مربوط به عفونت های ناشی از بیماری های آمیزشی نمی باشد. عوامل دیگری در ایجاد این بیماری نقش دارند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • واکنش آلرژیک به ترکیبات شیمیایی تامپون ها، نوار بهداشتی و پد های بهداشتی
 • واکنش آلرژیک به ترکیبات تشکیل دهنده ی کاندوم
 • حساسیت داشتن به ترکیبات اسپرم کش ها
 • باکتری هایی در ناحیه واژن وجود دارند که بودن آن ها برای واژن و بدن ضروری می باشد؛ اما اگر به هر دلیلی این باکتری ها تعدادشان از اندازه ی طبیعی بیشتر شود، عفونت هایی را در این ناحیه ایجاد می کنند. این عفونت ها اگر سریع درمان نشوند منجر به زخم دهانه رحم در فرد خواهد شد

نشانه و علائم زخم دهانه رحم 

علائم زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم هنگامی که کم باشد اغلب از خود نشانه ای را نمایان نمی کند؛ اما با پیشروی این بیماری نشانه هایی را از خود بروز می دهد که در افراد دارای رحم می تواند متفاوت باشد. اما علائم زیر شایع ترین نشانه های این بیماری داخلی می باشد:

 •  خروج ترشحات غیرطبیعی از واژن؛ این ترشحات اغلب رنگ کرمی و خاکستری دارند و بوی نامطبوعی می دهند.
 • در بین مدت زمان دو پریود فرد بیمار دچار خونریزی های غیر طبیعی می شوند. 
 • لکه بینی غیر طبیعی در بین مدت زمان دو پریود.
 • درد و احساس ناراحتی در ناحیه دستگاه تناسلی منتسب به زنان
 • احساس کشیدگی و درد در ناحیه لگن و کمر
 • احساس درد زیاد و غیر طبیعی هنگام دخول
 • لکه بینی و خونریزی هنگام رابطه جنسی
مطلب پیشنهادی
سرطان رحم چگونه تشخیص داده می‌شود؟ (بررسی 9 نشانه شایع)

نکته: با دیدن نشانه بیماری های داخلی نظیر زخم دهانه رحم سریعا برای درمان آن باید اقدام شود؛ چرا که این بیماری ممکن است بسیار پیشروی کرده و زخم های ایجاد شده باز شوند. باز شدن این زخم ها ترشحات بسیار چرکی را به همراه خواهد داشت.

در آخر:

زخم دهانه رحم جز بیماری های عفونی می باشد که اگر به موقع درمان نشود مشکلات دیگر را به همراه خواهد داشت. این را در نظر داشته باشید هر عفونتی در بدن قابلیت این را دارد که سریعا تکثیر شود و وارد خون شود؛ بنابر همین دلایل همیشه به افراد دارای رحم و دارای اندام تناسلی منتسب خانم ها این پیشنهاد می شود که سالیانه دوبار تحت نظر پزشک متخصص بررسی های لازم برای سلامت این نواحی را انجام دهند.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *