همه چیز از زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم یکی از بیماری های خانم ها و افراد ترنسکشوال F to M ( ترنس هایی که چنج نشده اند) می باشد. این بیماری ممکن از در طی حیات برای برخی از افراد دارای رحم به دلایل مختلفی رخ دهد. بیماری های مربوط به رحم در مراحل اولیه هیچ نشانه ای از خود بروز نمی دهند. اما با کمی پیشروی نشانه های خود را بروز خواهد داد. در این مقاله درباره ی نشانه ها و علل زخم دهانه رحم به طور جامع صحبت خواهیم کرد.

زخم دهانه رحم چیست؟

زخم دهانه رحم چیست

رحم خود در کنار مثانه قرار دارد. ایج قسمت از بدن توسط عضلات و رباط های لگنی در بدن نگهداری می شود. قسمتی از رحم که به آن دهانه رحم می گویند، در پایین ترین قسمت رحم دارد. دهانه رحم تا قسمت واژن ادامه پیدا می کند. اگر بخواهیم مکان این قسمت از بدن را به تصویر بکشیم، دهانه ی رحم قسمتی می باشد که خون پریود (قاعدگی) از آن خارج می شود. 

مطلب پیشنهادی
عفونت رحم چیست؟ علائم، پیشگیری + 5 راه درمان خانگی

نکته: دهانه رحم قسمتی می باشد که نوزاد هنگام تولد از آن عبور می کند و به مجرای تولد می رسد.

نکته: دهانه رحم حالت ارتجاعی دارد.

دهانه رحم مانند هر بافت دیگری در بدن این امکان را دارد که، به علت های مختلف دچار آسیب بیند. این آسیب ایجاد شده را زخم دهانه رحم می گویند. در علم پزشکی به آن سرویسیت می گویند.

دلایل زخم دهانه رحم چیست؟

دلایل زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم به دلایل مختلفی ممکن است در بدن افراد دارای رحم ایجاد شود. اما برخی از این علت ها جزء موارد شایع به حساب می آیند. آسیب دهانه رحم یا به صورت مزمن هستند و یا به صورت حاد خود را نمایان می کنند. زخم های دهانه ی رحم اگر به صورت مزمن باشند خود را در طی چند ماه با علائم ریز نشان می دهند. اما زخم دهانه رحم سخت و مزمن به صورت ناگهانی شخص را درگیر خود خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی
افزایش شیر مادر با تغذیه و راه‌کارهای مناسب، برای افزایش وزن نوزاد

در میان افرادی که دچار زخم دهانه رحم شده اند نشان داده شده است، عفونت اولین عامل زخم های دهانه رحم می باشد. این عفونت ها اغلب به دلیل رابطه های متعدد محافظت نشده در فرد دارای رحم ایجاد شود. اما نکته ی قابل اهمیت این می باشد که این زخم ها همیشه به خاطر رابطه ی محافظت نشده نمی باشد. عوامل دیگری در این آسیب ها نقش دارد. 

 • تبخال ناحیه تناسلی و زخم دهانه رحم

تبخال ناحیه تناسلی یکی از بیماری های شایع عفونتی می باشد که از طریق روابط متعدد محافظت نشده در ناحیه دستگاه تناسلی می شود. عامل این تبخال ویروسی به نام هرپس سیمپلکس می باشد. این ویروس عفونت هایی را ایجاد می کند که تا ناحیه رحم و دهانه ی رحم کشیده می شود. در نتیجه ی این اتفاق خطر زخم دهانه رحم در فرد بسیار بالا خواهد رفت.

 • تریکوموناس و آسیب های دهانه رحم
مطلب پیشنهادی
کیست هموراژیک چه علائمی دارد؟ + راه درمان مناسب

هنگامی که انگلی به نام پروتوزوئر در واژن شروع به فعالیت کند، بیماری را در دستگاه تناسلی به نام تریکوموناس ایجاد خواهد کرد. این بیماری عفونت هایی را در واژن ایجاد می کند که احتمال دارد آسیب های ناشی از آن تا دهانه ی رحم کشیده شود. همانطور که اشاره شد عفونت عامل اصلی در زخم دهانه رحم می باشد.

 • سوزاک و ایجاد زخم دهانه رحم

سوزاک یکی از بیماری های ویروسی می باشد که این بیماری نیز از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود. سوزاک خود را به صورت ترشح و عفونت در ناحیه واژن افراد دارای دستگاه تناسلی خانم ها نشان می دهد. عفونت های ناشی از سوزاک محیط را برای ایجاد زخم دهانه رحم در بدن افراد دارای رحم ایجاد خواهد کرد.

 • کلامیدیا و سرویسیت رحم

یکی دیگر از بیماری های مقاربتی که همراه زخم دهانه رحم را نیز همراه خود دارد بیماری کلامیدیا می باشد. عامل این بیماری باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس می باشد. این بیماری عفونت هایی را در واژن ایجاد خواهد کرد که رحم و دهانه رحم را درگیر بیماری می کند.

 • نقش HPV در آسیب دهانه رحم
مطلب پیشنهادی
خارش سینه نشانه چیست؟ + عواملی باعث خارش ناحیه سینه در بارداری

ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV یکی از ویروس هایی می باشد که از طریق آمیزش جنسی و تماسی پوستی در این هنگام منتقل می شود. انتقال این ویروس در افرادی که روابط متعدد محافظت نشده دارند احتمال بالاتری دارد. این ویروس رحم و دهانه رحم را در ابتدا دچار عفونت های مزمن خواهد کرد که نتیجه ی اولیه ی آن زخم دهانه رحم و آسیب های رحمی می باشد. اما اگر این بیماری درمان نشود، سرطان دهانه ی رحم را به همراه خواهد داشت.

علت زخم دهانه رحم همیشه مربوط به عفونت های ناشی از بیماری های آمیزشی نمی باشد. عوامل دیگری در ایجاد این بیماری نقش دارند که می تواند شامل موارد زیر باشد.

 • واکنش آلرژیک به ترکیبات شیمیایی تامپون ها، نوار بهداشتی و پد های بهداشتی
 • واکنش آلرژیک به ترکیبات تشکیل دهنده ی کاندوم
 • حساسیت داشتن به ترکیبات اسپرم کش ها
 • باکتری هایی که در ناحیه واژن وجود دارند، که بودن آن ها برای واژن و بدن ضروری می باشد. اما اگر به هر دلیلی این باکتری ها تعدادشان از اندازه ی طبیعی بیشتر شود، عفونت هایی را ایجاد می کنند. این عفونت ها اگر سریع درمان نشوند منجر به زخم دهانه رحم در فرد خواهد شد
مطلب پیشنهادی
پروژسترون در بدن چه نقشی دارد؟ موارد مصرف آمپول آن

نشانه و علائم زخم دهانه رحم 

علائم زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم هنگامی که کم باشد اغلب از خود نشانه ای را نمایان نمی کند. اما با پیشروی این بیماری نشانه هایی را از خود بروز می دهد که در افراد دارای رحم می تواند متفاوت باشد. اما علائم زیر شایع ترین نشانه های این بیماری داخلی می باشد.

 •  خروج ترشحات غیرطبیعی از واژن. این ترشحات اغلب رنگ کرمی و خاکستری دارند و بوی نامطبوعی می دهند.
 • در بین مدت زمان دو پریود شخص دچار خونریزی های غیر طبیعی می شوند. 
 • لکه بینی غیر طبیعی در بین مدت زمان دو پریود.
 • درد و احساس ناراحتی در ناحیه دستگاه تناسلی مربوط به زنان
 • احساس کشیدگی و درد در ناحیه لگن و کمر
 • احساس درد زیاد و غیر طبیعی هنگام دخول
 • لکه بینی و خونریزی هنگام رابطه جنسی

نکته: با دیدن نشانه بیماری های داخلی نظیر زخم دهانه رحم سریعا برای درمان آن باید اقدام شود. چرا که این بیماری ممکن است بسیار پیشروی کند و زخم های ایجاد شده باز شوند. باز شدن این زخم ها ترشحات بسیار چرکی را به همراه خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
درد سینه چرا ایجاد می‌شود؟ (13 علت اصلی+راه درمان)

در آخر:

زخم دهانه رحم جز بیماری های عفونی می باشد که اگر به موقع درمان نشود مشکلات دیگر را به همراه خواهد داشت. این را در نظر داشته باشید هر عفونتی در بدن قابلیت این را دارد که سریعا تکثیر شود و وارد خون شود. بنابر همین دلایل همیشه به افراد دارای رحم و دارای اندام تناسلی مربوط به خانم ها این پیشنهاد می شود که سالیانه دوبار تحت نظر پزشک متخصص بررسی های لازم برای سلامت این نواحی را انجام دهند.