سوزاک چیست

سوزاک چیست و از آن چه می دانید؟ در واقع سوزاک یک بیماری مقاربتی است که می تواند مردان و زنان بسیاری را مبتلا کند. این بیماری صدها هزار نفر در سراسر دنیا را درگیر کرده و اغلب در طول رابطه جنسی انتقال می‌یابد. سوزاک اغلب اوقات مجاری ادراری، رکتوم، گلو و همینطور دهانه رحم در زنان را آلوده می کند.

همه چیز در مورد سوزاک

سوزاک به عنوان یک عفونت شایع شناخته می شود که تقریبا علائم زیادی ندارد. عفونت ناشی از بیماری های مقاربتی عاملی بر ایجاد سوزاک به شمار می‌رود. علائم اولیه این نوع عفونت ممکن است در ابتدا شبیه عفونت واژن و مثانه باشد. حدود چند روز تا یک ماه طول می کشد تا فرد متوجه وجود این نوع عفونت شود. گاهی ممکن است بدون داشتن هیچ نشانه‌ای این عفونت را همراه داشت و به شریک جنسی انتقال داد. در این صورت تا زمانی که هر دو نفر درمان کامل نشوند احتمال ابتلای مجدد نیز وجود خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
افسردگی پس از زایمان با 15 نشانه + علت و درمان موثر

علائم سوزاک بر دستگاه تناسلی زنان و مردان

علائم سوزاک چیست و چه افرادی را درگیر می کند؟ این عفونت روی زنان و مردان به شکل‌های مختلف خود را نشان می دهد. برقراری رابطه جنسی در مردان و زنان می تواند زمینه‌ای برای ابتلا به سوزاک باشد. این عفونت مقاربتی ممکن است عوارض جدی به همراه داشته باشد و درمان آن امکان‌پذیر نباشد. نشانه های ابتلا به سوزاک در مردان سریعتر از زنان تشخیص داده می شود. این موضوع به علت داخلی بودن و کوتاه بودن آلت تناسلی زنان است.

علائم سوزاک در زنان

 • افزایش یافتن مقدار ترشحات واژن
 • دردناک بودن دفع ادرار
 • خونریزی مکرر واژینال به ویژه بعد از مقاربت واژینالی
 • دردهای زیر شکم و لگنی
 • داشتن مقاربت دردناک

علائم سوزاک در مردان

 • ترشحات مکرر از نوک آلت تناسلی
 • تورم و احساس درد در بیضه ها
 • دردناک بودن دفع ادرار

سوزاک کدام قسمت‌ها را درگیر می‌کند؟

بعد از دانستن اینکه علائم سوزاک چیست باید به بررسی قسمت هایی از بدن که ممکن است با این درگیر شوند را شناخت.

مطلب پیشنهادی
درد تخمدان و بررسی 7 علت اصلی ایجاد آن + راه درمان

مقعد، از جمله قسمت هایی که ممکن است تحت تاثیر عفونت مقاربتی سوزاک قرار گیرد مقعد است. علائمی که بر اثر درگیری این قسمت وجود دارد شامل خارش مقعد، ترشحات از رکتوم، وجود لکه های خونی در بافت مدفوع، فشار برای دفع و حرکات روده می شود.

چشم، عضو دیگری که ممکن است به این نوع عفونت مبتلا شود، چشم‌ها هستند. علاوه بر زنان و مردان نوزادان نیز ممکن است به این نوع عفونت مبتلا شوند. علائمی همچون درد چشم، حساسیت به نور، ترشح چرک از یک یا هر دو چشم را به همراه خواهد داشت.

گلو، تاثیر سوزاک چیست و گلوی مبتلا به این عفونت چه علائمی دارد؟ این قسمت بر اثر درگیری به عفونت سوزاک علائمی از جمله تورم غدد لنفاوی در گردن و گلو درد را به همراه دارد. رابطه جنسی دهانی می‌تواند عاملی بر وجود باکتری این نوع عفونت باشد.

مفاصل، اگر یک یا چند مفصل به عفونت سوزاک توسط باکتری ها (آرتریت عفونی) دچار شده باشد، علائمی همچون گرم شدن مفاصل، قرمزی، تورم و درد ایجاد خواهد شد. این علائم به ویژه اوقاتی که مفصل ها حرکت داده می‌شوند، تشدید می‌شود.

مطلب پیشنهادی
پاره شدن کیست تخمدان (بررسی 7 علت اصلی+ علائم آن)

راه انتقال و علت ایجاد عفونت سوزاک چیست ؟

این عفونت مقاربتی بر اثر وجود باکتری نایسریا گونورآ ایجاد می‌شود. این باکتری معمولا از فردی به فرد دیگر منتقل خواهد شد. باکتری نایسریا گونورآ از طریق تماس جنسی، مقاربت از واژن، مقعد و همینطور دهان نیز قابل انتقال است. تنها در حین درمان قرار گرفتن دلیل بر بهبودی کامل نمی‌شود و باید دوره درمان تکمیل شود تا کاملا این باکتری ها از بین بروند.

راه درمان سوزاک چیست ؟

اگر هر یک از علائم نام برده شده احساس شود حتما باید به پزشک متخصص برای درمان و جلوگیری از تشدید آن مراجعه کرد. طول درمان این عفونت ها، بهتر است بین زن و مرد باهم انجام شود تا از انتقال مکرر آن جلوگیری شود. از نشانه های اولیه آن احساس سوزش خفیف در حین دفع ادرار است. در ادامه پیشروی آن ترشحاتی چرک مانند از مهبل خارج می شود که نشانه تشدید عفونت ها به شمار می رود. در این صورت هر چه سریعتر باید به درمان پرداخت. مراجعه همزمان به پزشک با شریک جنسی نیز در درمان سوزاک بسیار مهم است.

مطلب پیشنهادی
هر آنچه از علل زخم دهانه رحم باید دانست + نشانه های سرویسیت

پزشک بعد از معاینه فیزیکی و یا انجام آزمایش ادرار به تشخیص دقیق خواهد رسید. برای درمان سریعتر و کامل باید از داشتن رابطه جنسی مقاربتی پرهیز شود. خانم های باردار برای جلوگیری از انتقال عفونت به نوزاد خود حتما باید تحت درمان توسط پزشک متخصص قرار گیرند. داروهایی که برای متوقف کردن عفونت ها تجویز می‌شوند نمی‌توانند آسیب های ایجاد شده را از بین ببرند. این مرحله نیاز به مراقبت در گذر زمان را دارد.

عوامل خطر ابتلا به سوزاک چیست ؟

اینکه بدانیم عوامل تشدید و بالا برنده احتمال ابتلا به عفونت سوزاک چیست نکته بسیار حائز اهمیتی است. سنین جوانی سن پرخطر برای ابتلا به این نوع عفونت ها به شمار می‌رود. شریک جنسی مبتلا و داشتن رابطه های جنسی پرخطر شایع ترین عامل برای ابتلا به این عفونت است. داشتن رابطه جنسی مقعدی و همینطور انواع عفونت های مقاربتی نیز زمینه ساز ابتلا به سوزاک هستند.

مطلب پیشنهادی
تکرر ادرار بر اثر چه عواملی ایجاد می شود و راه درمان آن چیست؟

عوارض عدم درمان به موقع سوزاک چیست ؟

اگر سوزاک به موقع درمان نشود ممکن است منجر به عوارض جبران ناپذیری شود.

 • ناباروری در زنان، در صورت عدم درمان به موقع این عفونت جدی موجب درگیر شدن لوله های فالوپ، التهاب لگن و زخم لوله ها خواهد شد.
 • ناباروری در مردان، التهاب بیضه ها و درگیر شدن مجاری اسپرم را ایجاد خواهد کرد.
 • احتمال انتقال عفونت از طریق رگ ها به مفصل ها و سایر اعضا بدن، ایجاد زخم و تورم را به همراه خواهد داشت.
 • بالا رفتن خطر احتمال ابتلا به اچ آی وی و سایر بیماری های عفونی را دارد.
 • نابینایی، زخم سر و عفونت در نوزادان، این مورد از مادران مبتلا منتقل می شود.

نحوه پیشگیری از ابتلا به سوزاک چیست ؟

 • استفاده از کاندوم برای داشتن رابطه جنسی سالم
 • پرهیز از رابطه جنسی نامطمئن
 • پرهیز از رابطه جنسی مقعدی و دهانی
 • انجام آزمایش و غربالگری توسط پزشک برای هر شریکان جنسی
 • غربالگری سالانه برای زنان
 • غربالگری منظم برای مردان
 • درمان سریع هر نوع عفونت مقاربتی
 • پرهیز از رابطه جنسی محافظت نشده به ویژه یک هفته بعد از اتمام دوره درمان
مطلب پیشنهادی
هر آنچه از انواع فیبروم رحم باید دانست + نشانه ها و علل فیبروم

سخن پایانی

رعایت بهداشت گامی مهم برای در امان ماندن از انواع بیماری‌های قابل انتقال به شمار می‌رود. با مشاهده علائم بیماری‌ها برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی جبران ناپذیر، بهتر است توسط پزشک متخصص دوره درمان پیش گرفته شود. با مرور این مطلب متوجه علائم و اینکه خطرات گسترش سوزاک چیست آشنا شدیم. بهتر است در صورت مشاهده علائم آن هر چه سریعتر به درمان پرداخته شود.