بیماری ها و سلامت

سوزاک چیست؟ علائم و راه درمان + 5 آسیب جدی عدم درمان به موقع

سوزاک چیست و از آن چه می‌دانید؟ در واقع سوزاک یک بیماری مقاربتی است که می‌تواند افراد مختلفی را مبتلا کند. این بیماری صدها هزار نفر در سراسر دنیا را درگیر کرده و اغلب در طول رابطه جنسی منتقل می‌شود.

به همین دلیل سوزاک اغلب اوقات مجاری ادراری، رکتوم، گلو و همینطور دهانه رحم در زنان و افراد دارای رحم منتسب به زنان را آلوده می‌کند. اما بهتر است اطلاعات بیشتری در رابطه با این بیماری داشت تا بتوان آنرا به موقع تشخیص داد و راهکارهای درمانی درست را پیش گرفت. در ادامه متن این اطلاعات را برایتان گردآوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد سوزاک

سوزاک به عنوان یک عفونت شایع شناخته می‌شود که تقریبا علائم زیادی ندارد. عفونت ناشی از بیماری‌های مقاربتی عاملی بر ایجاد سوزاک به شمار می‌رود.

سوزاک چیست؟

علائم اولیه این نوع عفونت ممکن است در ابتدا شبیه عفونت واژن و عفونت مثانه باشد. حدود چند روز تا یک ماه طول می‌کشد تا فرد متوجه وجود این نوع عفونت شود.

مطلب پیشنهادی
سرطان رحم چگونه تشخیص داده می‌شود؟ (بررسی 9 نشانه شایع)

گاهی ممکن است بدون داشتن هیچ نشانه‌ای این عفونت را همراه داشت و به شریک جنسی انتقال داد. در این صورت تا زمانی که هر دو نفر درمان کامل نشوند احتمال ابتلای مجدد نیز وجود خواهد داشت.

علائم سوزاک بر دستگاه تناسلی زنانه و مردانه

علائم سوزاک چیست و چه افرادی را درگیر می کند؟ این عفونت روی زنان و مردان به شکل‌های مختلف خود را نشان می‌دهد. برقراری رابطه جنسی در مردان و زنان می‌تواند زمینه‌ای برای ابتلا به سوزاک باشد.

این عفونت مقاربتی ممکن است عوارض جدی به همراه داشته باشد و درمان آن امکان‌پذیر نباشد. نشانه‌های ابتلا به سوزاک در مردان سریعتر از زنان بروز کرده و تشخیص داده می‌شود. این موضوع به علت داخلی بودن و کوتاه بودن آلت تناسلی زنانه است.

علائم سوزاک در دستگاه تناسلی زنانه

 • افزایش یافتن مقدار ترشحات واژن
 • دردناک بودن دفع ادرار
 • خونریزی مکرر واژینال به ویژه بعد از مقاربت واژینالی
 • دردهای زیر شکم و لگنی
 • داشتن مقاربت دردناک
مطلب پیشنهادی
تلخ‌ شدن شیر مادر (15 علتی که سبب تغییر طعم می‌شود)

علائم سوزاک در دستگاه تناسلی مردانه

 • ترشحات مکرر از نوک آلت تناسلی
 • تورم و احساس درد در بیضه‌ها
 • دردناک بودن دفع ادرار

سوزاک کدام قسمت‌ها را درگیر می‌کند؟

بعد از دانستن اینکه علائم سوزاک چیست، باید به بررسی قسمت‌هایی از بدن که ممکن است با این بیماری عفونی درگیر شوند را شناخت. در ادامه هر یک را به صورت مجزا بیان کرده‌ایم.

درگیر شدن مقعد به سوزاک

از جمله قسمت‌هایی که ممکن است تحت تاثیر عفونت مقاربتی سوزاک قرار گیرد مقعد است. علائمی که بر اثر درگیری این قسمت وجود دارد شامل موارد زیر می‌شود:

 • خارش مقعد
 • ترشحات از رکتوم
 • وجود لکه‌های خونی در بافت مدفوع
 • فشار برای دفع و حرکات روده

سوزاک برای چشم‌ها

عضو دیگری که ممکن است به این نوع عفونت مبتلا شود، چشم‌ها هستند. علاوه بر زنان و مردان، نوزادان نیز ممکن است به این نوع عفونت مبتلا شوند. علائمی همچون موارد زیر را در پی خواهد داشت:

 • درد چشم
 • حساسیت به نور
 • ترشح چرک از یک یا هر دو چشم
مطلب پیشنهادی
معرفی 7 اپلیکیشن قاعدگی برای مدیریت پریود و تخمک گذاری

عفونی شدن گلو بر اثر سوزاک

تاثیر سوزاک بر گلو چیست؟ گلوی مبتلا به این عفونت چه علائمی دارد؟ این قسمت بر اثر درگیری به عفونت سوزاک علائمی از جمله موارد زیر را، که بسیار اذیت کننده هستند را بروز خواهد داد:

 • تورم غدد لنفاوی در گردن
 • گلو درد

رابطه جنسی دهانی می‌تواند عاملی بر ایجاد و انتقال باکتری این نوع عفونت محسوب شود.

درگیر شدن مفاصل

اگر یک یا چند مفصل به عفونت سوزاک توسط باکتری‌ها (آرتریت عفونی) دچار شده باشد، علائمی همچون گرم شدن مفاصل، قرمزی، تورم و درد ایجاد خواهد شد. این علائم به ویژه اوقاتی که مفصل‌ها حرکت داده می‌شوند، تشدید می‌شود.

بیماری سوزاک چگونه منتقل می‌شود؟

این عفونت مقاربتی بر اثر وجود باکتری نایسریا گونورآ ایجاد می‌شود. این باکتری معمولا از فردی به فرد دیگر منتقل خواهد شد. باکتری نایسریا گونورآ از طریق تماس جنسی، مقاربت از واژن، مقعد و همینطور دهان نیز قابل انتقال است.

چرا سوزاک مگیریم؟

تنها در حین درمان قرار گرفتن دلیل بر بهبودی کامل نمی‌شود و باید دوره درمان تکمیل شود تا کاملا این باکتری‌ها از بین بروند. از این رو بهتر است در ادامه راه درمان آن را برایتان بیان کنیم.

مطلب پیشنهادی
کیست درموئید چیست؟ 5 نوع شایع آن + راه‌های درمان

راه درمان سوزاک چیست؟

اگر هر یک از علائم نام برده شده احساس شود حتما باید به پزشک متخصص برای درمان و جلوگیری از تشدید آن مراجعه کرد. طول درمان این عفونت‌ها، بهتر است بین زن و مرد باهم انجام شود تا از انتقال مکرر آن جلوگیری شود. از نشانه‌های اولیه آن احساس سوزش خفیف در حین دفع ادرار است.

راه درمان سوزاک

در ادامه پیشروی آن ترشحاتی چرک مانند از مهبل خارج می‌شود که نشانه تشدید عفونت‌ها به شمار می‌رود. در این صورت هر چه سریعتر باید به درمان پرداخت. مراجعه همزمان به پزشک با شریک جنسی نیز در درمان سوزاک بسیار مهم است.

پزشک بعد از معاینه فیزیکی و یا انجام آزمایش ادرار به تشخیص دقیق خواهد رسید. برای درمان سریعتر و کامل باید از داشتن رابطه جنسی مقاربتی پرهیز شود.

خانم‌های باردار برای جلوگیری از انتقال عفونت به نوزاد خود حتما باید تحت درمان توسط پزشک متخصص قرار گیرند. داروهایی که برای متوقف کردن عفونت‌ها تجویز می‌شوند، نمی‌توانند آسیب‌های ایجاد شده را از بین ببرند. این مرحله نیاز به مراقبت در گذر زمان را دارد.

مطلب پیشنهادی
درد زیر شکم در بارداری - ( 4 علت شایع + 2 علت خطرناک)

عوامل خطر ابتلا به سوزاک چیست؟

اینکه بدانیم عوامل تشدید و بالا برنده احتمال ابتلا به عفونت سوزاک چیست، نکته بسیار حائز اهمیتی است. سنین جوانی سن پرخطر برای ابتلا به این نوع عفونت‌ها به شمار می‌رود.

شریک جنسی مبتلا و داشتن رابطه‌های جنسی پرخطر شایع‌ترین عامل برای ابتلا به این عفونت محسوب می‌شوند. داشتن رابطه جنسی مقعدی و همینطور انواع عفونت‌های مقاربتی نیز زمینه ساز ابتلا به سوزاک هستند.

عوارض عدم درمان به موقع سوزاک چیست ؟

اگر سوزاک به موقع درمان نشود ممکن است منجر به عوارض جبران ناپذیری شود. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

 1. ناباروری در زنان؛ در صورت عدم درمان به موقع این عفونت جدی موجب درگیر شدن لوله‌های فالوپ، التهاب لگن و زخم لوله‌ها خواهد شد.
 2. ناباروری در مردان؛ التهاب بیضه‌ها و درگیر شدن مجاری اسپرم را ایجاد خواهد کرد.
 3. احتمال انتقال عفونت از طریق رگ‌ها به مفصل‌ها و سایر اعضای بدن، ایجاد زخم و تورم را نیز به همراه خواهد داشت.
 4. بالا رفتن خطر احتمال ابتلا به اچ آی وی و سایر بیماری‌های عفونی را دارد.
 5. نابینایی، زخم سر و عفونت در نوزادان، از مادران مبتلا منتقل می‌شود.
مطلب پیشنهادی
افزایش شیر مادر برای وزن‌گرفتن نوزاد + 5 علت کم بودن شیر مادر

نحوه پیشگیری از ابتلا به سوزاک چیست ؟

 1. استفاده از کاندوم برای داشتن رابطه جنسی سالم
 2. پرهیز از رابطه جنسی نامطمئن
 3. پرهیز از رابطه جنسی مقعدی و دهانی
 4. انجام آزمایش و غربالگری توسط پزشک برای هر شریکان جنسی
 5. غربالگری سالانه برای همه افراد باید انجام شود
 6. درمان سریع هر نوع عفونت مقاربتی
 7. پرهیز از رابطه جنسی محافظت نشده به ویژه یک هفته بعد از اتمام دوره درمان

سخن پایانی

رعایت بهداشت، گامی مهم برای در امان ماندن از انواع بیماری‌های قابل انتقال به شمار می‌رود. با مشاهده علائم بیماری‌ها برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی جبران ناپذیر، بهتر است توسط پزشک متخصص، دوره درمان پیش گرفته شود. با مرور این مطلب متوجه علائم و اینکه خطرات گسترش سوزاک چیست، آشنا شدیم. بهتر است در صورت مشاهده علائم آن هر چه سریعتر به درمان پرداخته شود.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *