مصرف دارچین در باراری

مصرف دارچین در بارداری و باقی ادویه و چاشنی ها همیشه یکی از دغدغه مادران باردار به حساب می آید. چرا که در این زمان هر فردی نظرات ضد و نقیضی را می دهد. گاها پزشکان نظرات قطعی برای مصرف آن  نمی دهند. همین دلیل با توجه به مقالات علمی و معتبر فواید و مواد منع مصرف دارچین در بارداری را مورد بررسی قرار داده ایم.

آیا مصرف دارچین در بارداری بی خطر است؟

دارچین را می توان در دوران بارداری با خیال راحت به عنوان یک ماده معطر و طعم دهنده به اندازه متعادل مصرف کرد. این گیاه به عنوان یک ضد التهاب، آنتی اکسیدان، تنظیم کننده قند خون و یک ماده طعم دهنده طبیعی دارای مزایایی است.اما این نکته قابل اهمیت می باشد که مصرف دارچین در بارداری می تواند مضراتی را نیز در پی داشته باشد. چرا که این ادویه خوش عطر دارای خواص رقیق کنندگی خون است. در نتیجه آن مفید و یا مضر بودن آن کاملا به میزان مصرف مادر باردار دارد.

مطلب پیشنهادی
فواید و مضرات بادام زمینی در بارداری + ارزش غذایی

فواید مصرف دارچین در بارداری

فواید مصرف دارچین در بارداری

1. افزایش آنتی اکسیدان با مصرف دارچین در بارداری

دارچین جزء یکی از با ارزش ترین چاشنی ها محسوب می شود. این ادویه در خود دارای آنتی اکسیدان های بسیار مهم مانند پلی فنول ها می باشد.

در دوران بارداری بسیار ضروری است خوراکی هایی مصرف شود که سطح آنتی اکسیدان های بدن مادر و در نتیجه جنین داخل رحم را افزایش دهد. مصرف دارچین در بارداری تا اندازه چشمگیری میزان این ماده ی محافظ را افزایش می دهد. این ماده مبارز خوبی برای جلوگیری از آسیب رادیکال آزاد به بدن محسوب می شود. به طور کلی  سلامت مادر و کودک را به خوبی ارتقا می بخشند.

نکنه: مصرف متعادل دارچین در بارداری، در مبارزه با عفونت های ناشی از قارچ، باکتری و انگل نقش دارد.

2. کاهش التهابات در بارداری

یکی از مشکلاتی که مادران باردار با آن در این رو به رو می شوند، التهابات بدنی است. این التهابات گاهی با درد و گاهی بدون درد است، اما باعث آزار مادر باردار خواهد شد. 

مطلب پیشنهادی
خاکشیر در بارداری چه فواید و مضراتی به همراه دارد؟

مصرف دارچین در بارداری می تواند این التهابات را تا اندازه ای بهبود بخشئ. چرا که این ادویه در خود دارای ترکیبات ضد التهابی است. عوامل ضد التهابی موجود در دارچین مانند Cassia با مقابله آنزیم هایی که منجر به التهاب در بدن می شوند شناخته شده اند. در صورت مصرف آن، همین آنزیم ها می تواند دردهای مفاصل و تورم در بدن را تسکین دهند.

3. کاهش فشار خون ناشی از بارداری با دارچین

مصرف متعادل دارچین در مواد غذایی باعث خواهد شد که، فشار خون سیستولیک قابل کنترل شود. این امر برای جلوگیری از فشار خون بالا در زنان باردار بسیار مفید می باشد. در نتیجه این اتفاق خطر ابتلا به پره اکلامپسی در دوران بارداری را کاهش پیدا خواهد کرد.ز مصرف دارچین در بارداری در اگر به رژیم غذایی مادران اضافه شود، یک راه پیشگیری از بیماری های ذکر شده محسوب می شود.

4. کنترل دیابت بارداری و ارتباط آن با مصرف دارچین

پوست دارچین حاوی مواد فعال است که می تواند سطح قند خون را تنظیم کند. هنگامی که این ادویه خوش طعم و بو به مقدار کم همراه غذا مصرف شود، می تواند قند خون را در بانوانی که دیابت بارداری دارند را، کنترل کند. 

مطلب پیشنهادی
15 نشانه افسردگی پس از زایمان (راه درمان و علت ابتلا)

نکته:  نقش دارچین در بارداری و ارتباط آن با  درمان های قبل از دیابتی و دیابت بارداری نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

موارد منع مصرف دارچین در دوران بارداری

موارد منع مصرف دارچین در دوران بارداری
  • دارچین دارای خواصی در خود می باشد که قادر است، سطح قند خون را بسیار پایین آورد. در نتیجه بانوان بارداری که دارای دیابت هستند، و قرص های مربوط به دیابت را مصرف می کنند، در دوران بارداری نباید آن را مصرف کنند.
  • برخی از بانوان در دوران بارداری مجبور به استفاده از دارو های ضد انعقاد خون و رقیق کننده می باشند. این بانوان از مصرف دارچین در بارداری باید خودداری کنند. چرا که دارچین از لخته شدن خون تا حد بسیاری جلوگیری خواهد کرد.

نکته: مادران باردار نزدیک به زایمان باید از مصرف خوراکی های رقیق کننده خون خودداری کنند. چرا که در زمان زایمان خون بسیاری را از دست می دهند.

  • بانوانی که دوران بارداری پرخطری را طی می کنند، بهتر است از این ادویه خوش طعم و عطر استفاده نکنند. را که احتمال سقط جنین را بالا خواهد برد.
مطلب پیشنهادی
آیا خوردن عسل در بارداری خطرناک است؟ + 5 ضرورت مصرف آن

در آخر:

پزشکان در هر دوره ای به بانوان پیشنهاد می کنند تا جای ممکن از بارداری های ناخواسته جلوگیری کنند. اما این این نوع برداری برای هر بانویی ممکن است پیش بیاید. در نتیجه لازم است برای سلامت خود و جنین داخل رحمش رژیم غذایی سالمی را در پیش گیرند، تا بدن آن ها بهترین عملکرد را در این 9 ماه و بعد از آن داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید