قرص ترنسید

قرص ترنسید که با نام ترانگزامیک اسید نیز شناخته می‌شود، معمولا برای کنترل خونریزی بیش از حد دوران قاعدگی به کار می‌رود.
علاوه بر این موضوع نامنظمی قاعدگی مشکل دیگری است که به دلایل مختلف، بسیاری از افراد را درگیر می‌کند. با مصرف این دارو می‌توان این مشکل را نیز کنترل کرد. با ادامه این مقاله همراه باشید تا به بررسی موارد مصرف، تداخلات دارویی و عوارض احتمالی این دارو بپردازیم.

مطالب مرتبط با قرص ترنسید

موارد مصرف قرص ترنسید

این دارو را می‌توان جزء داروهای مربوط به خون دسته بندی کرد:
دارویی است که بر انعقاد و لخته شدن خون تاثیر می‌گذارد؛
دارویی محسوب می‌شود که قادر به افزایش پلاسمای خون است؛
به خونسازی و بند آوردن خون کمک می‌کند.
اغلب ترانگزامیک اسید را برای بند آوردن خون در دوران قاعدگی برای زمانی که خونریزی بیش از حد باشد به کار می‌برند.

قرص ترنسید برای قاعدگی

لازم به ذکر است که ترنسید، اسید آمینه یا پروتئین لایزن است که با فرایندهای شیمیایی در صنعت داروسازی ساخته می‌شود. از آن به عنوان مانعی برای شکستن لخته‌های خون توسط آنزیم‌ها به کار گرفته می‌شود. افزون بر آن به جلوگیری از خونریزی شدید نیز منجر می‌شود.

مطلب پیشنهادی
آزیترومایسین ؛ درمان 7 عفونت شایع + بررسی عوارض

نکته: ترنسید به شکل قرص و آمپول در صنعت داروسازی تولید می‌شود.

اختلال در سیکل دوران قاعدگی یکی از مشکلات اکثر خانم‌ها محسوب می‌شود. این موضوع ممکن است به دلایلی مانند شرایط روحی، ژنتیک، اختلال در هورمون‌ها و بسیاری از موارد دیگر بروز داده شود. اغلب مصرف قرص ترنسید برای تنظیم سیکل قاعدگی تجویز می‌شود.

قرص ترنسید برای مبتلایان به هموفیلی

هموفیلی بیماری است که با وجود آن فرد مبتلا در صورت ایجاد بریدگی بر سطح بدن، خونریزی شدیدی را تجربه می‌کند که به سختی خون بند خواهد آمد. حتی در مواردی خون بند نمی‌آید یا به اصلاح لخته نمی‌شود مگر اینکه راهکارهای درمانی اورژانسی سریعا پیش گرفته شوند. پزشکان از این دارو برای کنترل این بیماری بهره می‌گیرند.

در واقع این بیماری به انعقاد خون مربوط می‌شود و مشکلات ناشی از آن اغلب در دوران کودکی به وضوح بروز داده می‌شود. این علائم به شکل کبودی، خونریزی بیش از حد بر اثر بریدگی، حتی خونریزی غیر طبیعی در صورت واکسیناسیون و حتی عمل جراحی و دندانپزشکی، وجود لخته خون در مدفوع و ادرار بروز داده می‌شوند.

مطلب پیشنهادی
آیا مصرف ماینوکسیدیل درمان قطعی برای ریزش مو به حساب می آید؟

یکی از موثرترین راهکارهای درمانی و کنترلی که برای این بیماری تجویز می‌شود قرص ترنسید است. برای مواردی که فرد مبتلا به هموفیلی جراحی یا دندانپزشکی در پیش داشته باشد برای کنترل خونریزی تجویز می‌شود. در برخی موارد نیز بعد از جراحی لازم است دوز مناسبی از این دارو را دریافت کنند.

البته از این دارو اغلب به شکل آمپول برای این بیماران تجویز می‌شود تا تزریق وریدی برای بازه یک هفته‌ای صورت پذیرد. نیاز به دوز دریافتی بسته به شدت خونریزی، وزن و سن بیمار دارد که پزشک آنرا لازم است بررسی کند و تشخیص دهد.

مهمترین تاثیر قرص ترنسید برای قاعدگی

مواردی که گفته شد کاربردی برای قرص ترنسید محسوب می‌شود. اما پرکاربردترین مورد برای استفاده از این قرص برای اختلالات دوران قاعدگی است. خونریزی شدید قاعدگی یا مواردی که قاعدگی به پایان نمی‌رسد، لازم است تا با راهکارهایی کنترل شود. قرص ترنسید طبق تجویز پزشک با دوز مناسب برای شرایط ایجاد شده، راهی عالی برای کنترل و درمان محسوب می‌شود.

خونریزی شدید در دوران قاعدگی ممکن است عوارض متعددی را به همراه داشته باشد. عوارضی مانند کم‌خونی ناشی از فقر آهن، گرفتگی عضلات، قاعدگی دردناک، بی‌حالی و ضعف بدنی را معمولا در پی خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
قرص لیتیوم در چه مواقعی تجویز می شود؟ (موارد منع مصرف)

در این بین اغلب دلایلی مانند اختلالات هورمونی، پولیپ رحم، فیبروز رحم یا تومورهای سرطانی خوش‌خیم، آندومتریوز، ابتلا به سرطان رحم یا تخمدان و دهانه رحم، بروز اختلال در عملکردهای تخمدان‌ها، پیشگیری از بارداری با IUD، اختلالات ژنتیکی، ابتلا به بیماری‌ها و حتی مشکلات غدد ممکن است سبب خونریزی شدید در دوران قاعدگی شوند. در مواردی قطع شدن خونریزی ناشی از این موارد تنها با دارو ممکن می‌شود.

لازم به ذکر است یکی از بهترین راهکارهایی که پزشکان تجویز می‌کنند استفاده از قرص ترنسید است اما باید این نکته را توجه کرد که قرص ترنسید قاعدگی را قطع نمی‌کند و فقط برای کم شدن خونریزی تجویز می‌شود. پس لازم است علت اصلی خونریزی شدید که ایجاد شده است بررسی شود و برای قطع خونریزی مداوم، درمان مناسب صورت گیرد.

 • برخلاف خونریزی شدید قاعدگی که برخی از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گاهی حتی پریود نشدن مشکلاتی را در پی خواهد داشت. این موضوع نیز دلایل متعددی را می‌تواند داشته باشد که گاهی بر اثر مصرف این دارو ممکن است ایجاد شود. از این رو لازم است تا دلایل پریود نشدن را به طور دقیق بررسی کرد تا بتوان آنرا رفع کرد. برای این منظور می‌توانید به مطلب علت پریود نشدن مراجعه کنید.
مطلب پیشنهادی
قرص هزال چیست؟ + مکانیسم این قرص بر بدن چگونه است

مقدار مصرف قرص ترنسید برای قطع خونریزی قاعدگی

نکته بسیار مهمی که در مورد انواع داروها باید در نظر داشت، عوارض جانبی است که ممکن است بعد از مدتی بروز داده شوند. از این رو ضروری است این قرص یا هر داروی دیگری را طبق تجویز پزشک، با بررسی شرایط فردی، مصرف کرد.

اغلب قرص ترنسید را پزشکان حداکثر تا 5 روز ابتدایی دوران قاعدگی تجویز می‌کنند. دوزهای مختلف این دارو وجود دارد که بسته به شدت درگیری باید مصرف شود. از این قرص حداکثر به مقدار 3900 میلی گرم در روز می‌توان برای قطع خونریزی شدید مصرف کرد.

قرص ترنسید در بارداری

دوران بارداری یکی از دوران‌های بسیار حساس است که ممکن است سلامت جنین و مادر با موارد مختلف به راحتی تحت تاثیر قرار گیرد. مادران در دوران بارداری و شیردهی در مورد مصرف قرص ترنسید حتما باید از پزشک خود مشورت گیرند.

قرص ترنسید در بارداری

قرص ترنسید در دوران شیردهی

گاهی دوران خونریزی پس از وضع حمل که طولانی می‌شود، نیاز به کنترل یا درمان دارویی دارد. با توجه به اینکه در این دوران، مادران مشغول به شیردهی به نوزاد هستند، از انواع دارو باید با احتیاط و در موارد ضروری استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی
عوارض قرص سرماخوردگی بزرگسالان چیست؟ (7مورد مهم)

داروها و هر ماده غذایی که مادر مصرف می‌کند یا حتی هوایی که نفس می‌کشد روی شیر تاثیرگذار است. داروی ترنسید برای دوران شیردهی نیز ممکن است به شیر نوزاد منتقل شود و برای نوزاد آسیب‌هایی را به همراه داشته باشد. از این رو فقط باید ضرورت نیاز به دریافت این دارو را با بررسی شرایط مادر، پزشک مشخص کند.

قرص ترنسید بعد از سقط جنین

گاهی ضرورت نیاز به سقط جنین بر اثر عدم رشد جنین یا موارد دیگر ایجاد می‌شود. اما یکی از عوارضی که بروز داده می‌شود، خونریزی شدید است. گاهی ممکن است این خونریزی شدید بیشتر از دو هفته به طول انجامد که زنان را به شدت نگران می‌کند.

یکی از راهکارهایی که در صورت نبودن مشکل جدی برای سلامت رحم تجویز می‌شود، استفاده از قرص ترنسید است. این قرص می‌تواند مقدار حجم خونریزی را کاهش دهد و از آن برای کنترل و درمان جانبی می‌توان استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی
پلاویکس برای چیست؟ (عوارض + مصرف با آسپرین)

برای درمان اصولی و ریشه‌یابی این مشکل نیاز است تا بررسی‌های دقیق‌تری توسط پزشک انجام شود. اگر برای سلامت رحم مشکلی ایجاد نشده باشد، این دارو بهترین گزینه برای کاهش خونریزی شدید و غیر طبیعی ناشی از سقط محسوب می‌شود.

نکته: در صورت مشاهده خونریزی شدید بعد از سقط که با تب و لرز، افت فشار خون، درد شدید شکمی همراه باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

قرص ترنسید چه عوارضی دارد؟

داروهای شیمیایی علاوه بر اینکه تاثیرات مثبت به همراه دارند، عوارض متعددی را ممکن است ایجاد کنند. تا حد امکان با پرهیز از مصرف بی‌مورد می‌توان از عوارض آنها کم کرد. عوارضی که قرص ترنسید ممکن است به همراه داشته باشد را در ادامه بریتان معرفی خواهیم کرد.

حالت تهوع و استفراغ

در مواردی حالت تهوع و استفراغ پس از مصرف این قرص گزارش شده است. اما این عوارض در خیلی از افراد بروز داده نمی‌شود و فقط ممکن است برخی از افراد را به خود درگیر کند.
در صورت ادامه دار شدن چنین عوارضی بهتر است از پزشک در مورد ادامه مصرف دارو مشورت دریافت کرد.

مشکلات گوارشی

یکی دیگر از عوارض مصرف این قرص، عوارض گوارشی است. اما به مرور دستگاه گوارش به آن عادت می‌کند و عوارض گوارشی از بین می‌رود. اما اگر دل پیچه و اسهال مداوم برای فرد بروز داده شود، باید حتما ادامه مصرف دارو را قطع کرده و برای جایگزین کردن آن از پزشک مشورت دریافت کند.

مطلب پیشنهادی
قرص کلونازپام در چه شرایطی موجب اعتیاد می شود؟ + عملکرد

سردرد و سرگیجه

برای برخی از افراد ممکن است سرگیجه‌های کوتاه مدت به همراه کمی از سردرد را به همراه داشته باشد. اما این مورد به ندرت برای برخی از افراد بروز داده شده است.

عوارض آلرژیکی

خارش پوست و بثورات پوستی از جمله عوارض آلرژیکی هستند که در پی مصرف این دارو ممکن است بروز داده شوند. افرادی که به ترکیبات این دارو حساسیت دارند بهتر است برای پیشگیری از بروز عوارض از پزشک برای جایگزین کردن آن مشورت دریافت کنند.

عوارض نادر

نادرترین عوارضی که از مصرف قرص ترنسید گزارش شده است، احساس و حالات شادی غیر منتظره است. این حالات در همه افراد بروز داده نمی‌شود و خیلی نادر است.

تداخلات دارویی با قرص ترنسید

هنگام مراجعه به پزشک، حتما در مورد مصرف داروهای مصرفی لیست و اطلاعات کاملی را در اختیار پزشک قرار دهید. با این کار از تداخل داروهایی که ترکیبات آنها با هم متفاوت است، جلوگیری خواهد کرد. موارد و ترکیبات زیر با قرص ترنسید نباید مصرف شوند:

 • داروهای ضد بارداری و حاوی ترکیبات استروژنی
 • داروهایی که برای لخته خون یا هر داروی خونی دیگر استفاده می‌شوند مانند فاکتور 8
 • مصرف انواع داروهای هورمونی
 • داروهای ترومبولیتیک
مطلب پیشنهادی
مکانیسم اثر لاکتولوز (درمان یبوست + موارد منع مصرف)

منع مصرف قرص ترنسید

این دارو را در صورت بروز مشکلاتی از قبیل گزینه‌های زیر باید قطع کرد و از پزشک در مورد ادامه مصرف و یا جایگزین کردن آن مشورت دریافت کرد:

 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • سرفه
 • التهاب لب و یا صورت
 • بروز هر نوع حساسیت
 • مصرف بیش از حد

مطالب مرتبط با قرص ترنسید

جمع‌بندی

در این مقاله در رابطه با قرص ترنسید نکات متعددی را مطرح کردیم. توصیه می‌کنیم به هیچ وجه از این دارو یا هر داروی دیگری بدون مشورت پزشک استفاده نکنید.
مصرف خودسرانه داروها ممکن است بدن را نسبت به دوز مناسب مقاوم کرده و در موارد لزوم، تاثیر مورد نیاز را ایجاد نکند.

6 دیدگاه‌ها

 1. قرص روی سقط اصلا تاثیری نداره و خونریزی حتی بیشترم میشه بعد مصرف ،پیشنهادم مراجعه به پزشک و سونوگرافی هست به هر کسی که خونریزی داره

  • سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   بله دقیقا باید از پزشک برای مصرف این دارو یا حتی انواع داروی دیگر مشورت گرفت.
   ممنونیم از توصیه شما

 2. سلام خانم دکتر مشکل بیماری خاصی ندارم،چند بار که خونریزی شدیدی داشتم ترنسید رو مصرف کردم،اما خب سوالم اینکه میشه به مدت منظم و طولانی مثه یک ماه هر روز مصرف کنم برای لکه های صورتم؟لک ملاسما دارم ضمن اینکه پریودم هم منظم نیست

  • سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز، من کارشناس تولید محتوا در مجله سلامت و تندرستی کوئیک فیت هستم. مطالب را برای آگاهی رسانی، خدمت شما بزرگواران گردآوری می‌کنم. به همین دلیل در نظر داشته باشید این مقاله و سایر مقالات ما صرفا برای آگاهی اولیه، نسبت به موضوعات مختلف دارویی و درمانی درج شده است.
   دوستانه بگم برای مصرف هر دارویی با توجه به شرایط خود از متخصصین مشورت دریافت کنید. از این طریق از آسیب‌ها و عوارض احتمالی مانند مشکلات پوستی جلوگیری خواهد شد.
   از طرف دیگر پیشنهاد می‌کنم به مقاله قاعدگی و 9 راه خانگی برای داشتن سیکل منظم سر بزنید.

 3. سلام
  براي فردي كه در دروره قاعدگي خونريزي طولاني و با شدت زياد دارد. لازم هست مصرف قرص از چند روز قبل از شروع خوريزي اغاز شود يا اينكه بهمراه شروع خونريزي مصرف شود؟

  • سلام دوست عزیز و همراه گرامی کوئیک فیت
   در رابطه با مصرف این دارو بهتر است این سوال را از پزشک جویا شوید. چون برای هر خانم ممکن است نیاز متفاوتی وجود داشته باشد. دوستانه عرض کنم از این قرص خودسرانه استفاده نکنید و طبق گفته پزشک پیش بروید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید