بیماری ها و سلامتروحی و روانی

درمان افسردگی با 8 راهکار بسیار موثر + معرفی انواع آن

درمان افسردگی با پیش رفتن در زندگی این زمان، مورد نیاز بسیاری از جوامع و اقشار جامعه است. از فقیر تا غنی در هر سن و جنسیتی ممکن است دچار افسردگی شوند.

اما راه درمان و تسکین آن بسیار مهم است که حتی افراد به تنهایی و یا با کمک اطرافیان می‌توانند آنها را پیش گیرند که در ادامه متن به طور جامع آنها را معرفی خواهیم کرد.

درمان افسردگی چگونه محقق می شود؟

برای همه ما این مسئله پیش آمده که در برهه ای از زمان زانوی غم بغل گرفته و تمایل به انجام هیچ کاری نداریم. اما سوال اینجاست همین که ناراحت هستیم نمیتواند به معنی ابتلا به افسردگی باشد؟

راه درمان افسردگی

باید به این مسئله آگاه باشید که افسردگی تنها بر روی روان افراد تاثیر نذاشته و همانند ناامیدی، جسم را نیز درگیر می کند. اما نکته اینجاست که برای درمان افسردگی نمیتوان تنها علائم مشخصی را در نظر گرفت. زیرا افسردگی، در تمامی افراد علائم یکسانی ندارد.

در واقع انواع مختلفی از افسردگی وجود دارد که برای درمان اول باید این مسئله مشخص شده و سپس درمان متناسب با آن از سر گرفته شود. در این مقاله در نظر داریم تا پس از معرفی انواع افسردگی، شما را با درمان آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انواع افسردگی

در دنیای پیشرفته امروزی، این مسئله به اثبات رسیده که انواع مختلفی از افسردگی وجود دارد. از همین رو پزشکان در وهله اول برای درمان افسردگی، به سراغ شناسایی نوع آن رفته و سپس درمان متناسب با آن را پیشنهاد می کنند.

مطلب پیشنهادی
خود مراقبتی با 10 تمرین ساده برای تضمین سلامت روان

قبل از اینکه به معرفی انواع افسردگی بپردازیم باید بدانید که اغلب این بیماری با تغییراتی در حالت روانی و جسمی افراد با افزایش وزن، کاهش خواب و دردهای مزمن بروز پیدا می کند.

سپس در صورت پیشرفت آن، مدیریت زندگی روزمره را مختل کرده و در بسیاری از موارد تمایل جنسی افراد را تا حدود زیادی کاهش می دهد. البته این مسئله با توجه به میزان خفیف یا شدت بیماری متفاوت است. حال به معرفی انواع افسردگی می‌پردازیم.

 • افسردگی ماژور

یکی از انواع افسردگی، افسردگی ماژور نام دارد که از جمله شایع ترین این بیماری است. برای اینکه بتوانید این بیماری را شناسایی کنید باید در طول مدت دو هفته فرد مورد نظر را تحت نظر داشته باشید و علائم آن را بررسی کنید.

تشخیص و درمان افسردگی ماژور

زیرا علائم افسردگی ماژور تنها یکبار در افراد بروز پیدا می کند. اگر با چنین مشکلی روبرو هستید باید بدانید که پزشکان اغلب داروهای ضد افسردگی را برای درمان افسردگی ماژور پیشنهاد می دهند. البته صحبت درمانی از جمله دیگر روش های موثری است که نتایج خوبی را به همراه داشته است.

علائم و نشانه های افسردگی ماژور

 • افراد با کمبود انرژی روبرو می شوند.
 • تحریک پذیری در آنها کاهش پیدا می کند.
 • تمرکزشان را از دست می دهند.
 • تغییرات بسیار زیادی در عادات خواب و تغذیه ایجاد می شود.
 • احساس گناه همیشگی، به سراغ آنها می آید.
 • همواره افکار مرگ و یا خودکشی در ذهنشان وجود دارد.
 • افسردگی دیستایمیا

دیستایمیا از جمله دیگر انواع افسردگی است که هر چند بسیار بلند است اما شدت افسردگی ماژور را ندارد. معمولا پزشکان این بیماری را در طول یک سال تشخیص می دهند زیرا از دوره های بلند افت خلقی تشکیل شده است.

مطلب پیشنهادی
قاتل افسردگی پاییزی را بشناسید (9 راهکار در دسترس)

طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که صحبت درمانی بهترین روش درمان افسردگی دیستایمیا محسوب می شود.

نکته بسیار مهمی که در رابطه با این نوع از افسردگی وجود دارد این است که این نوع بیماری، احتمال ابتلا به افسردگی ماژور و حتی بالینی را تا حدود زیادی افزایش می دهد.

علائم افسردگی دیستایمیا

 • این دسته از افراد احساس غم همیشگی دارند
 • برای تمرکز با مشکل روبرو می شوند.
 • احساس خستگی مداوم دارند.
 • تغییراتی در عادات خواب و اشتها افراد ایجاد می شود.
 • افسردگی پس از زایمان

مطمئنا با واژه افسردگی پس از زایمان روبرو شده اید. دورانی بسیار سخت که هر زنی پس از زایمان با آن روبرو خواهد شد. احساساتی سرشار از غم و ناراحتی به واسطه دردها، شب بیداری ها و هیکل نافرم به سراغ آنها می آید و همین مسئله میتواند مشکلات بسیار زیادی را برای آنها به همراه داشته باشد.

درمان افسردگی بعد از زایمان

از همین رو پزشکان توصیه می کنند که برای درمان افسردگی پس از زایمان باید در سریع ترین زمان ممکن اقدامات لازم را انجام داد. لازم است بدانید که برای درمان این بیماری اغلب پزشکان به واسطه نتایج خوبی که از صحبت درمانی و یا دارو درمانی دریافت کرده اند این روش را پیشنهاد می کنند.

مطلب پیشنهادی
سندرم داون چیست؟ چه علائمی دارد؟ درمان پذیر است؟

علائم افسردگی پس از زایمان

 • احساس خستگی بسیار زیاد به سراغ آنها می آید.
 • به طور مداوم از آسیب رساندن کودک خود واهمه دارند.
 • در برقراری با کودک خود احساس شکست می کنند.
 • همواره افکار خودکشی در سر دارند.
 • به طور مداوم احساس تنهایی دارند.
 • اختلال دوقطبی

یکی از مهمترین انواع افسردگی، اختلال دوقطبی نام دارد. در واقع بالا و پایین های بسیار زیادی که در خصوصیات اخلاقی افراد رخ می دهد را اختلالات دوقطبی گویند که در گذشته از آن با عنوان اختلال افسردگی شیدایی نیز یاد می‌شود.

معمولا این دسته از افراد در طول یک سال، چندین بار با این پدیده روبرو می شوند و برای درمان افسردگی در ابتدا باید نوع آن مشخص شده و سپس متناسب با آن داروهایی پیشنهاد شود.

علائم اختلال دوقطبی

 • انرژی بسیار زیادی در وجود خود احساس می کنند.
 • هیجانات بالایی دارند.
 • افکار بسیار زیادی به صورت پشت سر هم به سراغ آنها می آید.
 • در قضاوت کردن با ضعف روبرو می شوند.

روش های درمان افسردگی

اگر بتوانید افسردگی را در مراحل اولیه شناسایی کرده و روند درمان را در پیش گیرید، مطمئنا در کمترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

نکته اینجاست که درمان افسردگی در افراد مختلف متفاوت بوده و همین مسئله کار را مقداری سخت خواهد کرد. اما برخی از روش ها در تمامی افراد یکسان بوده که عبارتند از مواردی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. دارو درمانی

این روزها با توجه به پیشرفت های قابل توجهی که در علم و تکنولوژی رخ داده، داروهای ضد افسردگی بسیار زیادی در بازار موجود می باشد که تاثیر متفاوتی بر روی افراد مختلف میگذارد. حتی برخی موارد نیاز است که فرد مورد نظر چند دارو را مصرف کرده تا بهترین دارو را شناسایی کند.

درمان دارویی افسردگی
 1. روان درمانی

روان درمانی یا همان صحبت درمانی یکی دیگر از روش هایی است که برای درمان افسردگی به کار گرفته می شود و افراد همواره نتایج بسیار موثری را دریافت می کنند. البته نکته اینجاست که افراد میتوانند به دلایل مختلفی و نه تنها به واسطه افسردگی به سراغ روان درمانی بروند.

مطلب پیشنهادی
این 30 کار راحت می تواند جایگزین شبکه های اجتماعی شود

در واقع صحبت کردن با افراد متخصص و آموزش دیده فرصت بسیار خوبی است تا افراد خشم، ناراحتی، هیجان و شادی خود را بروز دهند و خود را از تمام ناراحتی هایی که به سراغشان می آید خلاص کند.

 1. بستری شدن

لازم است که بدانید تنها زمانی افراد مبتلا به افسردگی بستری خواهند شد که؛ افسردگی آنها خیلی شدید باشد، نتوانند امنیت خود و یا دیگران را تضمین کنند، نتوانند از خودشان مراقبت کنند.

این دسته از افراد در طول دوران بستری باید داروهای متناسبی را تحت نظارت پزشک دریافت نمایند تا تغییرات مثبتی در حالات روحی و روانی و حتی جسمی آنها ایجاد شود.

 1. شوک درمانی

این روش درمان افسردگی، جزء روش های رایج محسوب نمی شود و چه بسا که برای تمامی افراد مبتلا به افسردگی روش مناسبی نیست.

اما میتواند برای آن دسته از افرادی که برای درمان این بیماری از خود مقاومت نشان می دهند مناسب باشد. زیرا همواره نتایج خوبی از خود بروز می دهد.

 1. تغییر سبک زندگی

به گفته بسیاری از پزشکان هیچ درمان خانگی برای افسردگی وجود ندارد. اما انجام برخی از کارها میتواند افراد را از شر این بیماری خلاص کند. برخی از این کارها عبارتند از:

 • پیروی از یک برنامه درمانی
 • پرهیز از نوشیدن الکل و مصرف مواد
 • انجام روزانه ورزش
 • تنظیم مناسب خواب و برنامه غذایی
 • مصرف برخی داروهای گیاهی زیر نظر پزشک
مطلب پیشنهادی
لیستی از بهترین غذاهای شادی آور را بشناسید و مصرف کنید

درمان افسردگی با ورزش

راهکارهای درمانی به کمک ورزش در کنار درمان دارویی می‌تواند بسیار موثر واقع شود. گاهی این راهکارها به تنهایی می‌توانند موجب درمان و تسکین افسردگی شوند. این راهکارهای طبیعی و ورزشی را در ادامه برایتان معرفی خواهیم کرد.

– دویدن راهی عالی برای درمان افسردگی

همانطور که میدانید دویدن یکی از بهترین ورزش هایی است که میتواند علاوه بر افزایش متابولیسم بدن، کاهش اشتها و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی را برای افراد به دنبال داشته باشد.

دویدن برای درمان افسردگی

طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که افراد مبتلا به افسردگی میتوانند با روی آوردن به این ورزش به درمان افسردگی خود بپردازند و نتایجی به مراتب بهتر از استفاده از داروهای ضد افسردگی دریافت نمایند.

در واقع دویدن باعث می‌شود که افراد خواب راحت و کافی داشته باشند و سطح استرس را در خود کاهش داده و با افسردگی مبارزه کنند.

مطلب پیشنهادی
لیستی از بهترین غذاهای شادی آور را بشناسید و مصرف کنید

– پیاده روی در جنگل

مطمئنا پیاده روی میتواند فواید بسیار زیادی را با خود به همراه خواهد داشته باشد. اما تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که آیا پیاده روی در جنگل موثر خواهد بود؟

در واقع با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که مشاهده طبیعت، گیاهان و درختان؛ استرس و اضطراب را از افراد دور کرده و سلامتی روانی را به آنها برمیگرداند.

از همین رو برخی از پزشکان برای درمان افسردگی بیماران خود به آنها توصیه می کنند که برای پیاده روی به دل جنگل بروند و علاوه بر لذت بردن از طبیعت بکر، هیجان تازه ای را تجربه کنند.

– یوگا بهترین راه برای کسب آرامش

در دنیای پیشرفته امروزی کمتر کسی را میتوانید پیدا کنید که نسبت به مزایا و ویژگی های ورزش یوگا آگاه نباشد. به طور کلی آن دسته از افرادی که برای درمان افسردگی خود به سراغ کلاس های یوگا رفته اند پس از گذشت مدتی متوجه شده اند که علاوه بر افسردگی، میزان خشم، اضطراب و اختلالات عصبی آنها تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است.

یوگا برای درمان افسردگی

همین مسئله باعث شده تا تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت گیرد و محققان دریابند که یوگا علاوه بر انعطاف پذیری و تقویت عضلات، تمرکز ویژه ای بر تنفس افراد میگذارد و آرامش ذهنی را که یکی از عوامل درمان افسردگی است برای آنها پدید می آورد.

مطلب پیشنهادی
5 کار برای اینکه بدن خود را بیشتر دوست داشته باشید

باورهای نادرست درباره افسردگی

وقتی صحبت از افسردگی می شود، اولین تصویری که در ذهن افراد شکل میگیرد، فردی غمگین، پکر و ژولیده است. اما در صورتی که چنین نبوده و این یک باور کاملا غلط است که در ذهن افراد شکل گرفته است.

افراد افسرده، لزوما غمگین نیستند و حتی به راحتی میتوانند با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند. از همین رو در این قسمت به معرفی برخی از باورهای غلط میپردازیم.

 • افراد افسرده، افرادی بی نظم و ژولیده هستند

اولین تصویر ذهنی افراد، از مبتلایان به افسردگی، فردی ژولیده و بی نظم است که همواره به سراغ غذاهای ناسالم میرود.

اما باید بدانید که افراد افسرده کاملا رفتار عادی از خود نشان می دهند، آنها لباس های کاملا معمولی به تن می‌کنند و نظافت خود را حتی از افراد عادی نیز بیشتر رعایت می کنند. اما این مسئله به این معنی نیست که درونشان احساس ناامیدی، کمبود لذت و انرژی کم نداشته باشند.

 • تاثیر افسردگی بر روی همه یکسان است

یکی دیگر از باورهای غلطی که به واسطه تبلیغات داروی ضد افسردگی به وجود آمده این است که تمامی افراد با مصرف داروهای ضد افسردگی میتوانند از شر این مشکل خلاص شوند.

در صورتی که این تنها ظاهر قضیه بوده و تاثیر دارو بر روی افراد مختلف، متفاوت است. فرد افسرده لزوما غمگین نیست گاهی ممکن است افسردگی به صورت تندخویی یا ستیزه جویی در آنها ظاهر شود.

مطلب پیشنهادی
اگر شما هم ترس از پیر شدن دارید، این 10 توصیه را جدی بگیرید

اینکه افراد به واسطه هر مسئله کوچکی ناراحت می شود میتواند از جمله افرادی باشد که به تازگی دچار افسردگی شده اند.

باورهای غلط در مورد درمان افسردگی
 • برطرف کردن افسردگی با مثبت اندیشی

یکی از مخرب ترین وضعیت هایی که افراد مبتلا به افسردگی میتوانند با آن روبرو شوند، تلاش اطرافیان برای وادار کردن وی، به مثبت اندیشی و نگاه کردن به نیمه پر لیوان است.

هر چند این مسئله با نیت کمک کردن رخ خواهد داد اما ممکن است بیمار را به فاز جدیدی از بیماری ببرد و آنها با قضاوت کردن خود و بالا بردن انتظارشان از مهار افسردگی وضعیت را از آن چیزی که هست بدتر کنند.

دقت داشته باشید که درمان افسردگی به سادگی میسر نخواهد و همواره پروسه طولانی است که خود بیمار و پزشک باید با یکدیگر آن را طی کنند.

نکات پیشنهادی در مورد درمان انواع افسردگی

در این متن انواع افسردگی نام برده شد و راه درمان آن‌ها نیز به اختصار ارائه شد. اما برای درمان افسردگی بهتر است با دیدن چند علائم آن در کنار هم حتما به پزشک متخصص مراجعه شود. خود فرد هم بهتر است تا نیاز به درمان را جدی گرفته و سعی در بهبود حال خود داشته باشد اما این موضوع نباید از طرف اطرافیان به فرد تحمیل شود.

المیرا حسن زاده

المیرا حسن زاده هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *