بیماری های اعصاب و روان چه علائمی دارد؟

هر نوع بیماری بدون شک بدن را از لحاظ جسمی نیز درگیر خواهد کرد. اما متاسفانه این نکته ی مهم را اغلب فراموش می شود که، بیماری های اعصاب و روان می تواند صدمات جدی را به بدن وارد کند. در این مقاله درباره ی بیماری های اعصاب و روان صحبت خواهیم کرد

بیماری های اعصاب و روان هم قدم با زندگی

امروزه به علت فشار های روزمره که انسان ها متحمل می شوند بیماری های اعصاب و روان هم قدم با آن ها هستند بدون انکه شخص و اطرافیان متوجه آن بشوند. شخص مبتلا و اطرافیان تماما سعی بر آن دارند که تا جای ممکن این بیماری ها کتمان کنند، که این داستان ریشه در  باور های غلط موجود جامعه اطرافیان دارد.

شخص و اطرافیان مبتلا به اختلال های اعصاب و روان اغلب به علت همان باور های غلط در جامعه تا جای ممکن برای درمان خود اقدامی انجام نمی دهند. اما متاسفانه نمی دانند درمان نکردن این بیماری ها بدون شک آسیب های جبران ناپذیری را به شخص و یا حنی اطرافیان وارد خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
بیماری پارانویا چه علائمی دارد؟+ عوامل ایجاد بیماری پارانوئید

شناخت بیماری های اعصاب و روان

چه مواردی شامل اختلال های اعصاب و روان می شود

در طول زندگی همه ی انسان ها دچار احساساتی از قبیل غم، استرس و افسردگی های موقت شده اند، این احساسات با اینکه تماما این ناخوشآیند و آزار دهنده هستند اما گذری و موقت هستند؛ به همین علت جزء بیماری ها به حساب نمی آیند. پزشکان و محققان برای این بیماری ها ملاک هایی را مشخص کرده اند.

  • تابو ها و ناهنجاری های جامعه

هر جامعه ای رفتارها و اخلاقیاتی را برای خود دارد که مطابق آن نبودن جزء ناهنجاری ها و تابو ها به حساب می آید. برای مثال در برخی از جامعه ها اما این را در نظر داشته باشید، هر جامعه ای ممکن است تابو ها و سنت هایی اشتباه داشته باشد که مطابق آن رفتار نکردن هرگز جزء بیماری ها به حساب نمی آید ولی جامعیت آن را از بیماری ها به حساب می آورد.

برای مثال در بعضی از کشور ها زندگی LGBT ها به رسمیت شناخته شده است و آن ها را بیمار نمی دانند، اما متاسفانه در اغلب کشور ها و جامعه ها این تفراد را در بهترین حالت به چشم بیمار نگاه می کنند.

  • ناآرامی های درونی
مطلب پیشنهادی
بیماری هیستریک چیست؟ (5 نشانه کلی+علت و درمان)

برخی از پزشکان نحوه ی درمان خود را ابتدا در ناآرامی و پریشانی های شخص بیمار جستجو می کنند؛ مانند: اضطراب ها و استرس های بی دلیل، بی اشتهایی و یا پرخوری های بی اراده و احساس افسردگی مداوم. البته به تنهایی تمام اینها نمی تواند عامل بیماری باشد.

  • مناسب نبودن رفتارها

اکثریت پزشکان به جای آن که رفتار های شخصی را بر اساس تابو ها و هنجارهای جامعه بسنجند؛ نوع واکنش و تاثیری که رفتار آن ها بر خود شخص و جامعه می گذارد را مورد سنجش قرار می دهند.

نکته: ملاک هایی که در بالا در باره ی آن صحبت به کیان آمد باز نمی تواند ملاک مناسبی برای تشخیص صددرصدی بیناری های اعصاب و روان باشد.

تصورات غلط درباره ی بیمار های اعصاب و روان

از آن جایی که در اکثریت جوامع اطلاعات درستی درباره ی بیماری های روحی و روانی به افراد داده نمی شود، علاوه بر آن که باعث می شود درمان به درستی صورت نگیرد همچنین باعث خواهد شد، باور های غلطی درباره ی این بیماری ها و نوع درمان آن بر جامعه باشد که، نتیجه ی آن باز هم چیزی جز آسیب های جبران ناپذیر نمی باشد.

  • مصرف دارو های اعصاب و روان وابستگی می آورد
مطلب پیشنهادی
اختلال دو قطبی چه راه کنترلی دارد؟ انواع و علل ایجاد آن

متاسفانه یکی از باور های غلط که در جامعه وجود دارد این است که دارو های مخصوص بیماران اعصاب وابستگی می آورد. این را باید در نظر داشت همانطور که هنگام آسیب جسم در مواقع ضرروی برای بهبود به دارو احتیاج است. روح هم مانند جسم مریض می شود و در مواقع ضرروی به دارو نیاز دارد.

این را باید در نظر داشت همان گونه که همه ی دارو ها برای درمان بیماری برای بدن مفید هستند، اما ضرر هایی نیز دارند. بنابراین لازم است به دکتر متخصص اطمینان کرد و دارو ها را تنها با تجویز دکتر مصرف کرد. خودسرانه میزان آنم ها را زیاد و کم نکرد. اگر مطابق با دستور پزشک متخصص جلو رفت بدون شک هیچ وابستگی و مشکلی پیش نخواهد آمد.

  • هیچ راه درمانی برای بیماری های اعصاب وجود ندارد

این تصور اشتباه در جامعه وجود دارد که هیچ راه درمان و بهبودی برای بیمار های اعصاب و روان وجود ندارد. به طور هولناکی این تصور اشتباه و خطرناک است. چرا که ممکن است شخص از درمان بیماری خود سرباز زند و یا اینکه اطرافیان با شخص رفتار درستی نشان ندهند. اما این را باید همیشه در نظر داشت، امروزه علم پزشکی به اندازه ای پیشرفت کرده است که تقریبا هیچ بیماری غیر قابل درمان نیست. حتی اگر درمان آن کاملا امکان پذیر نباشد می تواند جلوی پیشرفت آن را به میزان شایانی بگیرد.

  • بیمارانی که در بیمارستان های اعصاب و روان بستری هستند افراد خطرناکی هستند
مطلب پیشنهادی
سایکوز چیست؟ (2 نشانه اصلی روان‌پریشی+علت ابتلا)

یکی دیگر از تصورات آسیب رسان این است که،افرادی که در بیمارستان های اعصاب و روان بستری می شوند حتما افراد خطرناکی هستند. اما این باور کاملا اشتباه است. افرادی که در آنجا هستند، اکثرا انسان های بی آزار و غیر خطرناکی هستند. در مواردی که آن ها باعث مشکل و خطر باشند از آن ها محافظت می شود.

اغلب این افراد بعد از مرخص شدن از بیمارستان توسط جامعه پذیرفته نمی شوند، و این به جای کمک به بهبودی بیمار دوباره باعث می شود علائم بیماری تشدید شود؛ در موارد حاد شخص را دچار افسردگی های حاد نیز می کند.

این را همیشه باید در نظر داشت روح انسان نیز مانند جسم مریض می شود و کسی که برای درمان روحی به بیمارستان مراجعه می کند فرقی با دیگر افراد ندارد. این افراد غالبا بسیار حساس تر و زودرنج تر از بقیه هستند.

بیماری های شایع روحی و روانی

شایع ترین بیماری های روان

تعدادی از بیماری های اعصاب و روان وجود دارد که در اکثر جوامع بسیار شایع هستند. خوشبختانه طی تحقیقات انجام شده این بیماری ها اکثرا قابل درمان هستند. البته این نکته را باید در نظر داشت که نسبیت این بیماری ها در جوامع مختلف می تواند متفاوت باشد. چرا که علاوه بر عوامل ژنتیکی عوامل محیطی بسیار تاثیر گذار هستند.

مطلب پیشنهادی
درد مثانه (بررسی 5 علت اصلی و مهم + درمان صحیح)

1.افسردگی

افسردگی یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در اکثریت جوامع دیده می شود. متاسفانه در سالیان اخیر میزان افسردگی بسیار بالا رفته است و از طرفی دیگر سن مبتلا شدن به آن بسیار پایین آمده است. این بیماری بسیار خاموش است به حدی که ممکن است اطرافیان شخص مبتلا به افسردگی متوجه آن نشوند.

2. اختلال در خلق

یکی دیگر از شایع ترین بیماری های روحی در بین انسان ها اختلال در خلق است. نام دیگر این بیماری اختلالات عاطفی نیز نامیده می شود. این بیماری نشانه هایی شامل غم و اندوه ناگهانی و یا هیجانان بالا و خوشحالی زیاد است. به زبان ساده شخص دچار نوسان در احساسات خود است.

3. اختلالات روان پریشی

در این نوع اختلالات آگاهی و تصورات فرد دچار مشکل می شود. بارزترین نشانه ی آن توهم شنیدن صدا ها و تصویر هایی است که اصلا وجود خارجی ندارد و تمام این ها در ذهن شخص مبتلا به این نوع بیماری ایجاد می شود. شایع ترین آن اسکیزوفرنی است.

مطلب پیشنهادی
اسکیزوفرنی چیست ؟ علائم و عوامل ایجاد شیزوفرنی کدامند؟

در آخر

بیماری های اعصاب و روان می تواند هم عامل محیطی و هم عامل ژنتیکی داشته باشد. اما بسیار مهم است که بدانیم این بیماری ها به خاموش ترین شکل در اطراف ما وجود دارد و ممکن است هر یک از افراد دچار آن شوند. در نتیجه بهتر است درباره ی این بیماری ها شناخت کافی پیدا کرد.

همچنین این را همیشه در نظر داشته باشیم که روح انسان نیز مانند بدن دچار بیماری می شود؛ بنابراین با مشاهده ی اولین علائم بیماری، بدون ترس از قضاوت شدن به پزشک مراجعه کرد؛ چراکه این بیماری ها مانند هر بیماری دیگری در همان ابتدا راحتتر قابل درمان و پیشگیری است