عفونت واژن

عفونت واژن را بسیاری از خانم‌ها در طول دوران زندگی خود حداقل یک مرتبه تجربه کرده‌اند. از این رو نیاز است تا این ناراحتی زنانه را بیشتر بشناسند. موضوع این متن با سر تیترهای زیر می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

 • علت ایجاد عفونت واژن
 • انواع آن
 • علائم ابتلا
 • راهکارهای درمانی
 • پیشگیری از ابتلا

عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن (vaginal infection) از شایع‌ترین بیماری های زنانه است که توسط قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس (Candida Albanians) در دستگاه تناسلی زنان به وجود می آید.

نوعی التهاب در واژن است که باعث ایجاد ترشحات واژن، ایجاد سوزش و خارش واژن خواهد شد. در حقیقت عفونت واژن یا واژنیت، بسیار شایع است، به طوری که هر زنی دست کم یک بار در طول زندگی خود این عفونت را تجربه می کند.

مطالب مرتبط با عفونت واژن

مطلب پیشنهادی
زایمان طبیعی چه مراحلی دارد؟ 9 راهکار موثر برای زایمان راحت‌تر

این عفونت اغلب در سنین باروری یعنی از سن بلوغ تا سن یائسگی رخ می دهد. به طور طبیعی در واژن تعداد بسیار زیادی باکتری دفاعی (غیر بیماری زا) و تعداد بسیار کمی باکتری که به حالت عادی در بدن زندگی می کنند، وجود دارند. باکتری های دفاعی از دستگاه تناسلی در برابر عفونت‌های بیماری‌زا محافظت می کنند.

عفونت واژن چیست؟

اگر این تعادل به هم بخورد، یعنی باکتری های دفاعی کار خود را درست انجام ندهند، در صورت ضعیف یا کم شدن میکروب‌های دفاعی، موجب بروز عفونت می شوند، در واقع موجب افزایش باکتری های عفونی خواهند شد. در شرایط عادی عفونت های ذکرشده قادر به رشد و تکثیر در این محیط نیستند، مگر اینکه مشکلی وجود داشته باشد.

رایج ترین انواع عفونت واژن

عفونت واژن انواع مختلفی دارد که برای زنان ایجاد می‌شود. هر یک علت ابتلا، علائم و راه درمان مخصوص به خود را دارند. در ادامه هر یک از آنها را برایتان معرفی خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی
فولیکول تخمدان چه علائمی دارد؟ ضرورتی برای درمان وجود دارد؟

عفونت واژینوز باکتریایی

عفونت واژینوز باکتریایی موجب تغییر در سطح طبیعی باکتری‌های واژن و رشد بیش از حد آن ها می‌شود. معمولا باکتری‌هایی به نام لاکتوباسیل به طور طبیعی در واژن وجود دارند که تعدادشان از باکتری‌های دیگر (آناروبیک) بیشتر است.

ولی در شرایط خاص ممکن است تعداد باکتری‌های آناروبیک بیشتر از حد معمول شوند که باعث بروز عفونت می شود. یکی از راه‌های انتقال این بیماری، تماس جنسی و نیز داشتن شریک‌های جنسی متعدد است. با این حال این عفونت می‌تواند در زنانی که رابطه جنسی ندارند نیز رخ دهد.

عفونت قارچی واژن

این عفونت در اثر وجود نوعی قارچ موسوم به کاندیدا آلبیکانس (Candida Albanians) است. کاندیدا معمولا به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد و محیط اسیدی واژن از رشد این قارچ ها جلوگیری می کند.

اگرچه، این قارچ در یک محیط گرم، مرطوب، و بدون هوا می‌تواند زندگی کند، اگر از اسیدی بودن محیط واژن کاسته شود در چنین شرایطی می‌تواند به سرعت رشد کند و سبب بروز عفونت واژن شود.

مطلب پیشنهادی
نشانه های پنهان سرطان سینه چیست؟ + معرفی راه درمان

عفونت انگلی یا تریکومونیازیس (Trichinosis)

این عفونت از نوعی انگل تک سلولی به نام تریکوموناس واژینالیس (Trichinosis vaginal is) به وجود می آید. این انگل به طور طبیعی در دستگاه تناسلی زندگی نمی‌کند، فرد ممکن است از طریق تماس جنسی و یا برخی لوازم (مانند حوله آلوده) و محیط‌های آلوده (مانند استخر) به آن مبتلا شود.

در بسیاری از موارد بروز این عفونت فاقد علائم بارزی است و یا توأم با علایم خفیفی خواهد بود که از بارزترین نشانه آن وجود ترشح واژینال بیش از حد معمول است.

علائم و نشانه های عفونت واژن

 • سوزش و خارش در ناحیه واژن
 • احساس درد در طول رابطه‌ جنسی
 • خونریزی واژنی خفیف یا مشاهده لکه بینی
 • تغییر در حجم، بو و رنگ ترشحات واژن
 • وجود درد در هنگام ادرار
 • ملتهب شدن اطراف واژن
 • بروز جوش و قرمزی در ناحیه واژن

نشانه های عفونت قارچی

بارزترین علامت آن خارش واژن است. احتمالا نوعی ترشح غلیظ سفید هم در فرد ایجاد می شود که شبیه پنیر کاتِیج است.

مطلب پیشنهادی
علت پریود نشدن چیست؟ راهکارهایی برای بهبود این وضعیت

نشانه های واژینوز باکتریال

ترشحاتی به رنگ سفید یا خاکستری و بدبو، ترشحاتی که معمولا شبیه به بوی ماهی هستند و بعد از رابطه جنسی بیشتر مشهود هستند.

نشانه های عفونت تریکومونایز واژن

علائم این عفونت ترشحاتی به رنگ سبز یا زرد به همراه دارد که معمولا شبیه کف هستند.

عوامل موثر در افزایش ابتلا به عفونت واژن

 1. استفاده از برخی داروها نظیر آنتی بیوتیک و استروئیدها
 2. عدم کنترل دیابت
 3. فعالیت‌های جنسی متعدد یا داشتن بیش از یک شریک جنسی
 4. پوشیدن لباس‌های تنگ و یا مرطوب
 5. استفاده از محصولات بهداشتی نظیر دئودورانت‌ها و اسپری های خوشبو کننده و یا حمام کف
 6. استفاده از اسپرم کش‌ها برای پیشگیری از بارداری
 7. استفاده از آی یو دی برای کنترل بارداری
 8. دوش واژینال و استفاده از بتادین برای شستشوی ناحیه تناسلی

راه های درمان عفونت واژن

همانطور که در این متن اشاره شد، عفونت واژن انواع مختلفی دارد که هر کدام راه درمان مناسب خود را نیاز دارد. در ادامه به راه درمان درست هر یک از انواع آن خواهیم پرداخت.

مطلب پیشنهادی
افزایش شیر مادر برای وزن‌گرفتن نوزاد + 5 علت کم بودن شیر مادر

درمان عفونت باکتریال

برای درمان این نوع از عفونت پزشک ممکن است قرص مترونیدازول یا ژل مترونیدازول یا کرم واژینال کلیندامایسین تجویز کند. این داروها باید براساس نسخه و آزمایشی که روی فرد انجام شده تهیه شود.

درمان عفونت قارچی

برای درمان این نوع عفونت معمولا از کرم‌ها یا شیاف استفاده می کنند. از قرص‌هایی نظیر فلوکونازول نیز برای درمان موثر هستند استفاده نادرست از داروها باعث طولانی شدن بیماری می شود و روند بهبود را به تاخیر می اندازد. بنابراین در صورت تجویز پزشک از داروها استفاده نمائید.

درمان عفونت تریکومونیازیس

پزشک ممکن است برای درمان این نوع عفونت قرص مترونیدازول (فلاژیل) یا تینیدازول (تینداماکس) تجویز کند.

درمان عفونت واژن

توصیه های موثر بر پیشگیری از عفونت واژینال

از لباس زیرهای کتانی که زیاد تنگ و چسبان نباشند استفاده کنید و نیزاستفاده از لباس‌ زیرهای نخی یا جوراب‌ شلواری‌ هایی از جنس نخ هستند، بسیار مناسب است.

گاهی استفاده از دیافراگم که برای جلوگیری از بارداری مصرف می‌شود که ممکن است باعث ایجاد حساسیت، خارش و سوزش در ناحیه واژن شود، در این صورت بهتر است از روش دیگری استفاده شود.

مطلب پیشنهادی
پروژسترون در بدن چه نقشی دارد؟ موارد مصرف آمپول آن

در زمان قاعدگی از مواد عطری، اسپری عطری، تامپون (Tampons) و همینطور از پدهای معطر استفاده نکنید.

پس از دوش روزانه مجرای خارجی تناسلی را با حوله خوب خشک کنید و از حمام، وان و جکوزی موجود در مراکز عمومی و اسپاها پرهیز کنید.

گاهی خارش و سوزش در مجرای تناسلی احتمالا به دلیل آلرژی به مواد پاک کننده باشد. بنابراین بهتر است که پودر لباسشوئی و یا مایع نرم کننده پارچه را برای شستشو عوض کنید.

برای پاک کردن و نظافت واژن لزومی به دوش واژینال نیست، چرا که دوش مداوم این ناحیه سبب ایجاد اختلال در تعادل ارگانیسم‌های طبیعی واژن می‌شود و احتمال عفونت را افزایش می‌دهد. علاوه بر این دوش واژینال تاثیری در رفع عفونت واژن ندارد.

مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها، باکتری‌های مفید و طبیعی را که در حفظ سلامت بدن موثر هستند از بین برده و باعث افزایش عفونت های قارچی می شود.

مطلب پیشنهادی
آشنایی با عفونت ادرار در بارداری + درمان و پیشگیری

مطالب مرتبط با عفونت واژن

سخن پایانی

در صورت بروز علائمی مثل خارش و سوزش در ناحیه تناسلی به خصوص زمانی که ترشحاتی در این قسمت از بدن ظاهر می شود، حتما به پزشک متخصص مراجعه شود. همه‌ این عفونت‌ها قابل درمان اند، بسته به اینکه که کدام عفونت ناحیه‌ واژن شما را درگیر کرده‌ باشد، براساس آن درمان مناسب صورت گیرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید