بیماری ها و سلامتسلامت زنان

ترشحات واژن چه انواعی دارد؟ + بررسی 6 عامل شایع

ترشحات واژن معمولا موضوعی طبیعی است که گاهی به طور منظم اتفاق می‌افتد.
اما برخی از انواع ترشحات وجود دارند که نشان دهنده عفونت هستند. این ترشحات غیر طبیعی، ممکن است رنگ زرد و سبز یا حالتی غلیظ و حتی بد بو داشته باشند.
عفونت‌های باکتریایی معمولا ترشحات غیر طبیعی به همراه دارند. اغلب توصیه می‌شود در صورت مشاهده ترشحات غیر عادی یا بد بو برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه شود.
در ادامه این مقاله می‌خواهیم اطلاعاتی در رابطه با موارد زیر اطلاعات مفیدی را ارائه دهیم:
انواع ترشح واژن
علل

مطالب مرتبط با ترشحات واژن

انواع ترشحات واژن را بشناسید

دیواره‌های واژن و همینطور گردن رحم، دارای غددی هستند که از سن بلوغ تا یائسگی ترشحاتی با ویژگی‌های زیر را خواهند داشت:
مایع روشن، سفید یا شیری رنگ
بدون بو
بدون ایجاد خارش و سوزش

ترشحات واژن

در صورتی که ویژگی‌های ترشحات طبیعی تغییر کنند، ممکن است نشان دهنده بیماری خاصی باشند. چندین نوع ترشحات واژن وجود دارد که می‌توان آنها را بر اساس غلظت و رنگ دسته بندی کرد.

مطلب پیشنهادی
حاملگی مولار چیست؟ از تشخیص دقیق تا درمان اصولی

ترشحات سفید رنگ واژن

باید در نظر داشته باشید که ترشحات سفید، به ویژه هنگام شروع و پایان دوران قاعدگی طبیعی هستند. با این وجود در صورتی که این ترشحات با خارش، سوزش و حالتی پنیری شکل و غلیظ همراه باشد، غیر طبیعی است و نیاز به درمان وجود دارد. این نوع ترشحات ممکن است نشان دهنده عفونت قارچی باشد.

ترشحات شفاف و آبکی

ترشحاتی که به شکل آبکی و شفاف باشند، کاملا طبیعی هستند. ممکن از در هر موقع از ماه بروز داده شوند. حتی در مواردی که ورزش سنگین انجام شود هم ممکن است چنین ترشحاتی بروز داده شوند.

ترشحات شفاف و کشدار واژن

زمانی که ترشحات شفاف اما کشدار با حالتی مخاطی داشته باشند و آبکی نباشند، نشان می‌دهد زمان تخمک گذاری شده است. این نوع ترشحات واژن نیز طبیعی هستند.

ترشحات خونی و قهوه‌ای از واژن

این نوع ترشحات طبیعی هستند. به ویژه اگر زمان چرخه قاعدگی نزدیک باشد یا بلافاصله بعد از چرخه قاعدگی رخ دهند.
در صورتی که ترشحات دیر هنگام در زمان اتمام قاعدگی وجود داشته باشند، احتمالا ترشحات به جای قرمز بودن، قهوه‌ای دیده شوند. همچنین ممکن است بین قاعدگی تا قاعدگی بعدی، ترشح خونین دیده شود، که به آن لکه بینی گفته می‌شود.
نکته: در صورتی که لکه بینی در زمان طبیعی چرخه قاعدگی و بدون رابطه جنسی محافظت شده، بروز داده شود، ممکن است نشانه‌ای از بارداری باشد.

مطلب پیشنهادی
سوزاک چیست؟ علائم و راه درمان + 5 آسیب جدی عدم درمان به موقع

برای آشنایی با تمام علائم بارداری کلیک کنید.

در صورتی که لکه بینی در مراحل اولیه بارداری مشاهده شود، ممکن است نشان دهنده سقط جنین باشد. در نتیجه فرد باید هرچه سریعتر با مشاوره و متخصصین مشورت دریافت کند.

همچنین باید در نظر داشته باشید که در موارد بسیار نادر، ممکن از لکه بینی، ترشحات قهوه‌ای و خونی نشانه‌ای از سرطان آندومتر یا سرطان دهانه رحم باشد.
از طرف دیگر ممکن است مشکلاتی مانند فیبروم یا رشد غیر طبیعی را برای فرد در پی داشته باشد.
به همین دلیل اغلب توصیه می‌شود معاینه سالانه لگن و پاپ اسمیر انجام شود. متخصص زنان برای این منظور ناهنجاری‌های دهانه رحم را به دقت بررسی خواهد کرد.

ترشحات زرد یا سبز از واژن

وقتی ترشحات واژن به رنگ سبز یا زرد باشند و همینطور بافتی غلیظ و همراه با بوی بد داشته باشند، اصلا طبیعی نیست. باید حتما سایر علائم را بررسی کرد.
این نوع ترشحات ممکن است نشان دهنده عفونت تریکومونیازیس باشند. اغلب چنین مشکلی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده، منتقل می‌شوند.

مطلب پیشنهادی
زگیل تناسلی در زنان + راه درمان سریع و 5 درمان خانگی موثر

علت ترشحات واژن چیست؟

ترشحات واژن

ترشحات طبیعی واژن، نشان دهنده عملکرد سالم بدن هستند.
در واقع باید در نظر داشته باشید که ترشحات طبیعی واژن، برای محافظت و تمیز نگه داشتن واژن هستند.
مثلا طبیعی است که با تحریک جنسی یا زمان تخمک گذاری، ترشحات واژن افزایش یابند. موارد طبیعی دیگری همچون گزینه‌های زیر هم می‌توانند باعث ترشحات از واژن شوند:
استرس عاطفی
ورزش
مصرف قرص‌های ضد بارداری
اغلب ترشحات غیر طبیعی واژن ممکن است بر اثر عفونت بروز داده شوند. این علل را در ادامه بیان خواهیم کرد.

واژینو باکتریال عاملی برای ترشحات واژن

واژینو باکتریایی یکی از عفونت‌های شایع است. این نوع عفونت موجب افزایش ترشحات از واژن می‌شود که همراه بوی تند و بوی ماهی است. البته باید در نظر داشت که این عفونت ممکن است گاهی با علائمی همراه نباشد.
افرادی که رابطه جنسی دهانی یا چندین شریک جنسی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این نوع عفونت خواهند بود.

مطلب پیشنهادی
عفونت واژن چیست؟ علل، علائم و راه های پیشگیری از آن

عفونت تریکومونیازیس

تریکومونیازیس نوعی از عفونت‌های واژینال است.
این بیماری معمولا از طریق رابطه جنسی به فرد دیگر منتقل می‌شود اما باید در نظر داشته باشید که ممکن است از طریق استفاده حوله مشترک، لباس زیر و لوازم بهداشتی مشترک نیز منتقل شود.
در پی این بیماری ترشحات سبز یا زرد به همراه بوی نامطبوع بروز داده خواهد شد. خارش و التهاب از علائم و مشکلات شایع این بیماری هستند. البته ممکن است برخی از افراد این موارد را تجربه نکنند.

عفونت‌های قارچی

از دیگر انواع عفونت‌ها، عفونت‌های قارچی هستند که علاوه بر سوزش و خارش، می‌توانند ترشحاتی سفید رنگ به شکل پنیری را به همراه داشته باشند.
وجود برخی از باکتری‌ها در واژن طبیعی است اما مقدار آنها در شرایط خاص، با رشد غیر طبیعی می‌تواند خارج از کنترل شود. موارد زیر می‌توانند احتمال بروز عفونت قارچی را تشدید کنند:

 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • مصرف قرص‌های ضد بارداری
 • بارداری
 • دریافت آنتی بیوتیک‌ها (به ویژه در زمان‌های طولانی و بیش از 10 روز)
مطلب پیشنهادی
قاعدگی و 9 راه خانگی برای داشتن سیکل منظم بدون درد

سوزاک و کلامیدیا

این دو نوع جزء عفونت‌های مقاربتی هستند که ممکن است ترشحات غیر عادی را در پی داشته باشند. ترشحات واژینال در پی چنین مواردی ممکن است به رنگ‌های زرد، سبز یا کدر نشان داده شود.

ابتلا به بیماری التهابی لگن

PID یا بیماری التهابی لگن، نوعی عفونت است که معمولا از راه رابطه جنسی انتقال داده می‌شود. وقتی این اتفاق بروز داده می‌شود که باکتری‌ها در واژن و قسمت‌های دیگر اندام تناسلی گسترش یافته باشند.
این موضوع می‌تواند ترشحات بد بو و غلیظی را در پی داشته باشد.

سرطان دهانه رحم یا ویروس پاپیلوما HPV

ویروس پاپیلومای انسانی معمولا از راه رابطه جنسی به فرد دیگر منتقل می‌شود.
این ویروس در ادامه می‌تواند به سرطان دهانه رحم ختم شود. باید در نظر داشته باشید که ممکن است نشانه‌ای را به همراه نداشته باشد.
این نوع سرطان می‌تواند ترشحات خونی، قهوه‌ای تیره و آبکی به همراه بوی نامطبوع را ایجاد کند. برای تشخیص این نوع سرطان، سالانه آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV از طریق غربالگری نیاز است.

مطلب پیشنهادی
عفونت ادرار در بارداری - (عوامل + درمان + پیشگیری)

زمان مراجعه به پزشک برای ترشحات واژن

در صورتی که ترشحات غیر طبیعی برای واژن ایجاد شود که همراه علائم دیگر باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کرد. علائمی که لازم است در کنار ترشحات واژن مراقب آنها باشید شامل موارد زیر می‌شود:

 • دمای بالا و تب
 • احساس درد در ناحیه شکم
 • احساس خستگی
 • خارش و سوزش بیش از حد در ناحیه تناسلی
 • افزایش تعداد دفعات نیاز به دفع ادرار
 • کاهش وزن بی دلیل

مطالب مرتبط با ترشحات واژن

جمع‌بندی

اگر در مورد طبیعی بودن ترشحات واژن نگران هستید باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

منبع:
healthline

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *