تغذیهرژیم غذایی

رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری چیست؟ (مواد خوراکی)

رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری یک رژیم بر پایه درمان باکتریایی معده است. این رژیم به گونه ای برنامه ریزی شده است که مواد خوراکی باید مصرف شوند که فعالیت باکتری هلیکوباکتر پیلوری را خنثی کنند.

این باکتری ها در معده 99 درصد از مردم دنیا وجود دارد اما فعالیتی ندارند. رژیمی که برای درمان این بیماری در نظر گرفته اند سرشار از مواد مغذی می باشد که عملکرد این باکتری را بسیار کم کرده اما از بین نخواهد برد.

هلیکوباکتر پیلوری چیست؟

هلیکوباکتر پیلوری چیست

هلیکوباکتر پیلوری نوعی باکتری است که در معده انسان زندگی می کند. جالب است بدانید این نوع از باکتری به اندازه ای قوی است که اسید معده نیز نمی تواند آن را از بین ببرد. زمانی که شرایط مهیا شود و این باکتری ها شروع به فعالیت کنند فرد را دچار مشکل هایی نظیر زیر می کنند:

  • احساس سوزش معده
  • دل درد
  • نفخ شکم
  • بی اشتهایی غیر طبیعی
  • کم شدن وزن
  • احساس تهوع و گاهی استفراغ
مطلب پیشنهادی
انسداد روده چیست؟ چه علائمی دارد؟ بررسی 4 راه درمان

در برخی از شرایط بیمار به این علائم توجهی نمی کند یا پزشک نمی تواند تشخیص دهد هلیکوباکتر پیلوری در معده فرد بیمار فعالیت خود را شروع کرده است. در این زمان سلامت بیمار بسیار به خطر می افتد و احتمال ابتلا به زخم معده و اثنی عشر بسیار بالا می رود که درمان این دو بیماری بسیار سخت می باشد.

اغلب پزشکان زمانی که متوجه این بیماری در فردی می شوند علاوه بر آن که مصرف دارو های شیمیایی را برای خنثی کردن آن در نظر می گیرند سبکی از یک رژیم به نام رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری را برای فرد بیمار تجویز می کنند و از او می خواهند مواد خوراکی خاصی را در این دوره مصرف کنند.

آشنایی با رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری

آشنایی با رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری

1. شیرین بیان و رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری

یکی از مواد گیاهی که از قدیم آن را برای درمان بیماری های معده استفاده می کردند شیرین بیان بوده است؛ در نتیجه می تواند گزینه مناسبی برای جای دادن آن در رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری باشد.

شیرین بیان و رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری

البته نکته قابل اهمیت در مصرف آن این می باشد که، شیرین بیان نمی تواند باکتری هلیکوباکتر پیلوری را از بین ببرد، اما به طرز شگفت انگیزی دور معده را ماده ای مانند غشاء در بر می گیرد و اجازه نمی دهد به دیواره های معده آسیب برساند.

مطلب پیشنهادی
درمان اسهال کودکان با 7 راهکار خانگی موثر + بررسی علل

2. مصرف عسل برای درمان هلیکوباکتر پیلوری

عسل یکی از خوراکی هایی است که خاصیت آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریالی را به یکدیگر دارد؛ در نتیجه می تواند برای درمان مشکل معده یک گزینه مناسب باشد و در رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری از آن استفاده کرد.

مصرف عسل برای درمان هلیکوباکتر پیلوری

البته عسل نیز مانند شیرین بیان قادر نمی باشد این باکتری را از بین ببرد، تنها می تواند درد معده را تسکین دهد، التهابات معده را بخواباند و مهمتر از همه فعالیت این باکتری معده را بسیار کم کند.

3. ماست پروبیوتیک برای تقویت معده

ماست پروبیوتیک از جمله مواد خوراکی است که حتما باید آن را در رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری جای داد. خاصیت پروبیوتیک ها کلا این گونه است که با باکتری های مضر داخل معده و روده مبارزه می کند.

ماست پروبیوتیک برای تقویت معده

البته طی بررسی و تحقیقاتی که روی این ماده نسبت به واکنش آن در برابر هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است، به این نتیجه رسیده اند پروبیوتیک تنها می تواند میزان فعالیت این باکتری مخرب معده را کاهش دهد اما نمی تواند کاملا آن را از بین ببرد و نمی توان به آن به چشم یک خوراکی درمانی صددرصدی نگاه کرد.

مطلب پیشنهادی
درمان سوزش معده با 11 راهکار خانگی بسیار ساده و موثر

4. روغن زیتون برای کمک به عملکرد معده

روغن زیتون به دلیل خاصیت و ترکیبات خاصی که دارد می تواند در رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری جای بگیرد. روغن زیتون در ابتدا خاصیت آنتی باکتریالی دارد، بنابراین می تواند میزان فعالیت و آسیب باکتری های مضر را تا اندازه ی چشمگیری کم کند.

روغن زیتون برای کمک به عملکرد معده

از طرفی اسیدهای چرب روغن زیتون غیر اشباع هستند و می توانند دور بافت داخلی معده مانند یک محافظ قرار بگیرند و اجازه ندهند باکتری هلیکوباکتر پیلوری به دیواره ها آسیب برساند؛ در نتیجه جلوی زخم شدن های احتمالی را می گیرد.

5. چای سبز و پاکسازی معده

چای سبز یکی از دمنوش هایی است که امروزه برای پاکسازی بدن و به خصوص لاغری از آن استفاده می کنند. اما جالب است بدانید این دمنوش جزو اصلی ترین خوراکی های رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری است.

چای سبز خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد؛ در نتیجه زمانی که وارد معده می شود التهابات ناشی از فعالیت و آسیب باکتری های مضر را آرام می کند.

چای سبز و پاکسازی معده

در مرحله بعد به دلیل داشتن خاصیت آنتی باکتریالی شروع به مبارزه با باکتری های مضر معده از جمله هلیکوباکتر پیلوری می کند و فعالیت آن ها را تا میزان زیادی تحت کنترل در می آورد و اجازه آسیب به بدن فرد بیمار را نمی دهد.

مطلب پیشنهادی
درمان نفخ شکم با 11 راهکار سریع + بررسی علت نفخ دائمی شکم

همچنین این خوراکی دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی است که به تنهایی این ماده قادر است با عفونت و باکتری های مضر بدن مبارزه کند. از طرفی این ماده ایمنی بدن را بالا می برد و با این عملکرد طول مدت بیماری بسیار کاهش پیدا می کند و فرد بیمار قوی تر در برابر بیماری ظاهر می شود.

6. زردچوبه و بهبود هلیکوباکتر پیلوری

زردچوبه یکی از ادویه هایی است که بیشتر آن را به عنوان چاشنی می شناسند. اما این پودر زرد رنگ خاصیت درمانی زیادی دارد. مصرف زردچوبه در غذا باعث می شود از پیشرفت و فعالیت باکتری ها پیشگیری شود .

زردچوبه و بهبود هلیکوباکتر پیلوری

از طرفی دیگر این چاشنی التهابات ناشی از مشکلات معده را به طرز شگفت انگیزی کم می کند و باعث می شود درد معده بسیار کاهش پیدا کند. در نتیجه گزینه بسیار خوبی است که آن را به رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری اضافه کنیم.

آیا رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری برای درمان کافی است؟

بدون شک تنها رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری نمی تواند برای درمان این بیماری کافی باشد؛ چرا که این باکتری به اندازه ای قوی است که در اسید معده می تواند فعالیت داشته باشد. در نتیجه لازم است در کنار آن راهکار های درمانی را ابتدا پیش بگیرند و سپس با مشورت پزشک متخصص این رژیم غذایی را دنبال کنند.

مطلب پیشنهادی
بیماری کرون خطرناک است؟ + (معرفی 3 راه درمان)

در آخر:

رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری تعدادی از مواد خوراکی است که برای مبارزه با باکتری هلیکوباکتر پیلوری مصرف می شود. این رژیم طول درمان را کاهش می دهد اما راهی برای درمان صددرصد این بیماری نیست.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه