بیماری ها و سلامت

مشکلات گوارشی ورزشکاران | شایع ترین + راهکار درمان

مشکلات گوارشی ورزشکاران یکی از شایع ترین بیماری هایی است که برای مدت زمان کوتاهی آن ها را به خصوص در شروع ورزش درگیر خواهد کرد. علت مشکلات گوارشی اغلب در بین ورزشکاران مشترک است و مورد حادی نیست که نتوان آن را درمان کرد.

البته این نکته مهم را باید در نظر گرفت اگر برای درمان مشکل گوارشی ناشی از ورزش اقدامی نشود به بیماری های سخت تر تبدیل می شوند و بهبود آن مدت زمان طولانی تری را می خواهد.

طبق مطالعاتی که انجام شده است به این نتیجه رسیده اند حدود 20 تا 60 درصد از افرادی که ورزش را شروع می کنند با 4 مشکل گوارشی روبرو می شوند که آن در میان زنان از شیوع بیشتری برخوردار است.

بیشترین مشکلات گوارشی در ورزشکاران چیست؟

بیشترین مشکلات گوارشی در ورزشکاران چیست

طی تحقیقات نشان داده شده است بیشترین مشکلات گوارشی ورزشکاران شامل موارد زیر می شود:

 • سوزش معده
 • اسهال
 • درد شکم
 • رفلاکس معده
 • استفراغ
مطلب پیشنهادی
تغذیه ورزشی مناسب برای ورزشکاران چگونه باید باشد؟

البته طی تحقیقات نشان داده است خانم ها و آقایانی که ورزش دوندگی را به صورت حرفه ای یا آماتور دنبال می کنند بیشتر دچار این حالت ها می شوند. اما پس از مدتی راهکار درمان آن را یاد می گیرند و خطری آن ها را تهدید نخواهد کرد.

چرا درد های گوارشی در طمان یا بعد از تمرین بسیار شایع است؟

 • ورزش باعث تغییرات کوتاه مدت در فعالیت سیستم عصبی مرکزی و محیطی بدن می شود. این مسئله می تواند بر تحریک شدن روده و عملکرد هضم تاثیر بگذارد؛ در نتیجه مشکلات گوارشی ورزشکاران را در پی خواهد داشت.
 • همچنین ورزش کردن باعث می شود جریان خون از سمت دستگاه گوارش به سمت عضلاتی که بیشترین فشار روی آن ها است؛ برود و این باعث درد در ناحیه شکم خواهد شد.
 • علاوه بر این فعالیت بدنی باعث تغییرات سطح هورمونی در ناحیه روده می شود و سپس وارد جریان خون می شود.
 • بعضی از افراد هنگام دویدن یا انجام یک تمرین با شدت بالا هوا را می بلعند. هوای بلعیده می تواند باعث نفخ، آروغ و گاز های روده شود که این کار به شدت اشتباه است و در طی ورزش باد هوا را تا جای ممکن از بدن خارج کرد.
مطلب پیشنهادی
بعد از ورزش این 7 خوراکی مقوی را بخورید

همه این ها می تواند بر عملکرد دستگاه گوارش تاثیر بگذارد و مشکلات گوارشی ورزشکاران را به وجود آورد.

نکته: دونده ها معمولاً ناخودآگاه مستعد مکیدن هوا هستند و هرچه تمرین بیشتر باشد، احتمال نفس کشیدن و بلعیدن هوا بیشتر می شود.

چه ورزش هایی باعث مشکلات گوارشی می شوند؟

چه ورزش هایی باعث مشکلات گوارشی می شوند

1. درد های شکم ناشی از ورزش

یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی ورزشکاران درد در ناحیه شکم است که به آن ETAP می گویند. این اتفاق تقریبا برای اکثریت افرادی که ورزش های هوازی می کنند افتاده است و به اصطلاح گفته می شود عضلات شکم آن ها گرفته است.

تا کنون هیچ کس به طور دقیق نمی داند علت این پدیده ی دردناک چیست، اما فرضیه ای وجود دارد که بیان می کند به دلیل تحریک و استرس رباط هایی که در شکم وجود دارد این درد و گرفتگی ها ایجاد می شود.

این درد های شکمی معمولا کوتاه مدت است و با حرکات کششی درمان می شود. اما اگر این درد برطرف نشد بدون شک باید به دنبال علت اصلی آن باشید و آن را جدی بگیرید.

مطلب پیشنهادی
الپتیکال با 5 فایده مهم؛ تاثیر آن بر بدن و عوارض احتمالی

راهکار درمان درد شکمی ناشی از ورزش:

 • انجام حرکات کششی به سمت مخالف عضله گرفته شده شکم
 • تا 2 ساعت از خوردن مایعات اجتناب کنید
 • اجتناب از نوشیدن مایعات ورزشی
 • دوری کردن از خوراکی های حاوی شکر یا نمک

2. رفلاکس اسید معده از مشکلات گوارشی ورزشکاران

حدود 20 درصد از ورزشکاران رفلاکس را تجربه می کنند و علائم آن در حین ورزش اغلب بدتر می شوند. این حالت از مشکلات گوارشی ورزشکاران به حساب می آید.

اغلب هنگام ورزش به خصوص ورزش های هوازی از شما می خواهند که شکم خود را به داخل منقبض کنید. این حرکت برای عضلات روده و شکم بسیار خوب است.

اما این حرکت باعث می شود افرادی که مشکل رفلاکس معده دارند به معده ی آن ها فشار وارد شود و دریچه ی معده ی آن ها تحریک شود و اسید وارد مری شود.

راهکار درمان برای کاهش رفلاکس هنگام ورزش:

 • دو ساعت بعد از غذا خوردن صبر کنید تا تمرین کنید
 • وعده های غذایی زیادی نخورید
 • از خوردن یک وعده غذایی پرچرب خودداری کنید زیرا چربی باعث کند شدن حرکت غذا از طریق دستگاه گوارش می شود
 • قبل یا حین تمرین قند یا نوشیدنی های شور بنوشید
 •  اگر مکرر سوزش معده یا رفلاکس اسید دارید ، با پزشک خود صحبت کنید زیرا داروهایی وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند.
مطلب پیشنهادی
9 اپلیکیشن ورزشی رایگان برای ورزش در خانه و باشگاه

3. اسهال

یکی از مشکلات گوارشی ورزشکاران که می تواند هنگام تمرین به سراغ آن ها بیاید اسهال است. علت این اتفاق آن است زمانی که شدت ورزش شما زیاد می شود فعالیت سیستم عصبی شما نیز تغییر خواهد کرد؛ به گونه ای که این تغییرات می تواند روده شما را تحریک کرده و باعث اسهال در شما شود.

همچنین مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، می تواند مخاط مخاطی دستگاه گوارش را تغییر داده و باعث اسهال ناشی از ورزش شود.

راهکار درمان برای اسهال در ورزش:

اگر هنگام ورزش مستعد اسهال هستید از خوردن یک وعده غذایی پرچرب یا یک وعده غذایی حاوی مقدار زیادی قند قبل از جلسه ورزش خودداری کنید.

4. حالت تهوع

حالت تهوع یکی از مشکلات گوارشی ورزشکاران است. این حس ناخوشایند ورزش را برای ورزشکار بسیار سخت خواهد کرد. یکی از دلایل این حس می تواند رفلاکس معده باشد.

اما برخی از ورزشکاران برای آن که هنگام ورزش کردن دچار ضعف نشوند قبل از ورزش غذا می خورند. ورزش باعث کاهش جریان خون در مجرای روده و کاهش تخلیه معده می شود. بنابراین آن چه می خورید مدت بیشتری در معده شما باقی می ماند. درنتیجه هنگام ورزش باعث احساس حالت تهوع خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
ورزش تای چی ؛ 6 نکته برای شروع تمرینات تای چی

راهکار هایی برای درمان حالت تهوع هنگام ورزش:

 • رژیم غذایی حاوی چربی و فیبر می تواند حالت تهوع ناشی از ورزش را بدتر کند زیرا باعث بیشتر شدن حرکت در دستگاه گوارش می شود.
 • 3 ساعت بعد از غذا خوردن ورزش را شروع کنید.
 • اجتناب از نوشیدن مایعات زیاد هنگام ورزش، به ویژه مایعات حاوی کربوهیدرات و شکر
 • قهوه ممکن است به عملکرد ورزشی کمک کند ، اما برخی از افراد بعد از نوشیدن آن حالت تهوع پیدا می کنند.
 • مایعات زیادی قبل از تمرین بنوشید. از چند ساعت قبل آبرسانی به بدن را شروع کنید. اما اطمینان حاصل کنید که به خوبی هیدراته هستید، زیرا کم آبی خفیف گاهی اوقات باعث ایجاد سرگیجه و حالت تهوع می شود.

در آخر:

مشکلات گوارشی ورزشکاران اغلب با راحت درمان می شود و مسئله خطرناکی به حساب نمی آید. بیشتر مربیان پیشنهاد می کنند  در طی چند ساعت بعد از ورزش از غذا خوردن پرهیز کنید.

مطلب پیشنهادی
عضله سازی در زنان (10 نکته مهم برای ورزش و رژیم)

همچنین در صورت امکان از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی از جمله ایبوپروفن خودداری کنید و همیشه هیدراته باشید یعنی مقدار زیادی آب درست قبل از ورزش یا در طی یک تمرین سخت بنوشید. اما اگر مشکلات گوارشی مداوم دارید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: cathe
منبع: health.usnews

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *