زیبایی موضعی

بالون معده و همه چیز درباره آن (پاسخ به سوالات متداول)

بالون معده روشی برای لاغری و کاهش وزن است که با قرار دادن بالونی سیلیکونی داخل معده انجام می‌شود. این بالون پر شده از محلول استریل یا هوا است. این حجم از بالون سبب می‌شود که اشتها کاهش یابد و همینطور فرد با غذا خوردن سریع‌تر احساس سیری کند.

البته با قرار دادن بالون معده، گزینه‌های دیگری نیز لازم هستند تا با اصلاح سبک زندگی اعمال شوند که بتوان به کاهش وزن دست یافت. در واقع وقتی افراد با کمک ورزش و رژیم غذایی نتوانند به کاهش وزن مطلوب دست یابند، قرار دادن بالون در معده می‌تواند راهکاری کمک کننده باشد. اما بهتر است نکاتی در رابطه با موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • چه افرادی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟
 • چگونه انجام می‌شود؟
 • چه انواعی دارد؟
 • عوارض آن کدامند؟
 • مراقبت‌ها و رژیم غذایی بعد از بالون معده چگونه است؟
 • حلقه معده و بای پس معده بهتر هستند یا بالون؟

همه چیز درباره بالون معده

انواع مختلفی از بالون معده وجود دارد که همه آنها مکانیزم عمل مشابهی دارند. در واقع به وسیله قرار دادن بالون در معده، فرد احساس سیری خواهد کرد و همینطور حین غذا خوردن زودتر سیر می‌شود.

این راهکار بسیار مناسبی برای افرادی است که نمی‌توانند به راحتی اشتهای خود را در مقابل متعادل خوردن غذا برای لاغری و کاهش وزن کنترل کنند.

بالون معده چیست

برای این روش ابتدا با آندوسکوپی معده فرد چک می‌شود تا اگر از سلامت لازم برخوردار بود این روش را اعمال کنند. بعد از آن بالون معده از جنس سیلیکونی را به وسیله آندوسکوپی وارد معده می‌کنند. آنرا درست در جایی قرار می‌دهند که موجب احساس سیری و پری معده برای فرد شود.

مطلب پیشنهادی
ماساژ لاغری ؛ تمام تکنیک‌ها و تفاوتش با سایر ماساژها

مطالب مرتبط با بالون معد

چرا بالون معده توصیه می‌شود؟

مهمترین هدف از قرار دادن بالون معده لاغری و کاهش وزن است. اضافه وزن و چاقی می‌تواند خطرات جدی را برای سلامت بدن به همراه داشته باشد. مواردی از قبیل گزینه‌های زیر در پی چاقی ایجاد می‌شوند:

 • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی
 • ابتلا به آپنه خواب
 • افزایش خطر ایجاد سکته مغزی و سکته قلبی
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی از جمله کبد چرب غیر الکلی و هپاتیت
 • افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2
 • بالا رفتن فشار خون

چه افرادی می‌توانند از روش لاغری با بالون معده استفاده کنند؟

بالون معده با اینکه روشی تقریبا سالم است، اما به برخی از افراد بیشتر توصیه می‌شود. یعنی بعضی از افراد هنوز می‌توانند با رژیم غذایی سالم توصیه شده توسط پزشک و ورزش تنظیم شده توسط متخصصین یا حتی درمان مشکلات هورمونی و برخی دیگر از مشکلات بدنی، به لاغری دست یابند. اما اغلب افراد زیر، فاکتورهای لازم برای این روش را شامل می‌شوند:

 • افرادی که شاخص توده بدن بین 30 الی 40 یا حتی بالاتر دارند
 • افرادی که به پیش بردن سبک درست تغذیه و رژیم غذایی پایبند و متعهد نیستند
 • افرادی که برای اصلاح سبک زندگی و تنظیم تغذیه درست حتی به جلسات رفتار درمانی مراجعه نمی‌کنند
 • افرادی که تا به حال هیچ عمل جراحی برای معده و مری انجام نداده باشند
مطلب پیشنهادی
برای لاغری شکم چه بخوریم ؟ 11 خوراکی برای کمر باریک

لازم به ذکر است، استفاده از بالون معده روش مناسبی برای همه افرادی که اضافه وزن دارند نیست. برای کمک گرفتن از بالون معده به منظور کاهش وزن، لازم است توسط پزشک فرایند غربالگری انجام شود.

از این طریق تشخیص داده می‌شود این راهکار برای فرد مناسب است یا خیر. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که اغلب هزینه این روش لاغری را بیمه به عمده نمی‌گیرد.

انواع بالون معده کدامند؟

بالون معده انواع مختلفی را شامل می‌شود که داخل آنها هوا یا مایعات استریل قرار می‌دهند. اما روش قرار دادن آنها در معده یکسان است و از طریق آندوسکوپی انجام می‌شود. انواع بالون‌های معده شامل مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم می‌شوند.

بالون معده مخلوط مایع و هوا

این نوع از بالون‌های معده معمولا برای مدت زمان بیشتری ماندگاری دارند. از مزیت این روش می‌توان به قابل اعمال بودن از طریق آندوسکوپی اشاره کرد.

در این روش با توجه به نیاز به کاهش وزن و کاهش اشتهایی که فرد دارد، پزشک میزان حجم بالون را در طول دوران کم یا زیاد خواهد کرد. از عوارض ابتدای بالون‌ها درد و حالت تهوع است که در این روش، این مسائل به حداقل می‌رسند.

بالون معده Spatz

نوع spatz ماندگاری یکساله دارد که در طول این یک سال پزشک باید مکرر وضعیت فرد را بررسی کند. از این طریق حجم مایع داخل بالون را بر اساس اشتهای فرد کاهش یا افزایش می‌دهند.

مطلب پیشنهادی
لاغری سریع شکم بدون ورزش (فقط 3 راهبرد موثر و آسان)

با قرار دادن این بالون در معده ممکن است به مرور فرد عادت کند به میزان حجم اشغال شده که در این صورت طبق صلاح‌دید پزشک مقدار مایع داخل آنرا کم یا زیاد خواهند کرد.

بالون معده قابل تنظیم با پورت

این نوع از بالون معده‌ها نیز از طریق آندوسکوپی وارد معده می‌شوند اما برای تنظیم آنها یک پورت زیر پوست بیمار نصب می‌کنند.

با استفاده از این پورت حجم بالون را طبق نیاز فرد، کم یا زیاد می‌کنند. ناگفته نماند حجم داخل این نوع، از هوا پر می‌شود. ماندگاری این روش بالا است که در پی آن کاهش وزن بیشتری نیز حاصل خواهد شد.

تفاوت انواع بالون‌ها چیست؟

همانطور که بیان شد، بالون‌ها از طریق آندوسکوپی داخل معده قرار می‌گیرند اما داخل آنها با هوا پر می‌شوند یا اینکه از نوعی مایع حجم داخل آن را پر می‌کنند. تفاوتی که برای بالون‌ها وجود دارد این است که در نوعی که حجمی از هوا داخل آن قرار می‌گیرد، به دلیل سبک بودن، عوارض کمتری احساس می‌شود.

در این روش عوارضی همچون حالت تهوع، درد معده و ناراحتی خفیف‌تری احساس خواهد شد. اما باید این نکته را در نظر داشت که بالون‌هایی که از مایع پر می‌شوند، به دلیل اینکه سنگین هستند، احساس سیری و در نتیجه کاهش وزن بیشتری را به همراه خواهند داشت.

مزایای استفاده از بالون معده برای لاغری

بالون معده نسبت به سایر روش‌های جراحی که برای کاهش اشتها انجام می‌شود، روش بهتری است. زیرا جراحی سنگینی نیست و فقط با بی‌هوشی 30 دقیقه‌ای که به کمک داروی بیهوشی ایجاد می‌شود، در معده قرار داده خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
3 راه لاغری پهلو + تمرینات موثر برای لاغری شکمی و تغذیه مناسب

در واقع این روش یک روش سرپایی برای معده است. به همین دلیل در این روش بعد از اتمام مراحل، فرد پس از یک الی دو ساعت می‌تواند، ترخیص شود.

حتی عمل جراحی باز برای این روش انجام نمی‌شود و با آندوسکوپی در معده قرار داده می‌شود. افراد از این روش برای کنترل پرخوری که سبب چاقی می‌شود، می‌توانند نتیجه مطلوبی کسب کنند.

از دیگر مزایای این روش می‌توان به کاهش وزن سریع اشاره کرد که 20 الی 30 درصد از وزن کاهش خواهد یافت. حتی بعد از خارج کردن بالون معده نیز می‌توانند از سایر روش‌های جراحی برای لاغری استفاده کنند.

عوارض بالون معده چیست؟

با اینکه قرار دادن بالون معده روش جراحی تهاجمی برای کاهش وزن و لاغری محسوب نمی‌شود، اما عوارضی را از همان ابتدا بروز می‌دهد. از شایع‌ترین آنها می‌توان به حالت تهوع و معده درد اشاره کرد که اغلب با روش‌های مختلف قابل کنترل است و تا 12 الی 24 ساعت ممکن است ادامه داشته باشد. موارد دیگری که از جمله عوارض بالون معده هستند شامل موارد زیر می‌شود:

 • ممکن است در دورانی که بالون در معده قرار دارد، احساس رفلاکس معده را برای فرد به همراه داشته باشد
 • در برخی از موارد برای برداشتن یا خارج کردن بالون معده ممکن است زخم، خونریزی یا سوراخ در معده ایجاد شود
 • در صورتی که بالون در طولانی مدت داخل معده بماند ممکن است محتویات داخل آن خالی شود
 • بدترین حالت ممکن برای زمانی است که بالون در معده بترکد اما کاملا به ندرت اتفاق می‌افتد
 • گاهی ممکن است احساس سنگینی در ناحیه شکم، کمر و معده احساس شود که از عوارض معمول و طبیعی قرار دادن بالون در معده است
 • کاهش وزن این روش ممکن است کوتاه مدت باشد؛ زیرا پس از خارج کردن بالون فرد ممکن است به پرخوری سابق بازگردد که برای تثبیت کاهش وزن باید سبک درست از زندگی با در نظر داشتن رژیم و ورزش پیش گرفته شود
 • برای برخی از افراد ممکن است سوء هاضمه را در پی داشته باشد
مطلب پیشنهادی
حرکات شکم در11 مورد بسیار موثر برای کوتاهترین زمان

البته پیش از شروع به قرار دادن بالون در معده پزشک شما را از عوارض احتمالی که ممکن است به همراه داشته باشد با خبر می‌کند. همینطور نحوه کنترل آنها را نیز ارائه می‌دهد.

حلقه معده و بای پس معده بهتر هستند یا بالون؟

سه روش حلقه معده، عمل بای پس معده و بالون معده از جمله روش‌هایی هستند که برای معده اعمال می‌شوند تا لاغری و کاهش وزن برای فرد حاصل شود. هدف هر سه لاغری است اما به تفاوت‌هایی که دارند باید توجه کرد:

 • حلقه معده: باند مخصوصی به وسیله جراحی دور معده قرار می‌گیرد و لوله مربوط به آن زیر پوست قرار خواهد گرفت
 • بای پس معده: در این روش به وسیله جراحی قسمتی از معده جدا می‌شود تا معده کوچک شود
 • بالون معده: بالونی با روش آندوسکوپی و بی‌هوشی کوتاه مدت در معده قرار می‌گیرد تا اشتها کاهش یابد

با توجه به توضیحات اجمالی که در رابطه با این سه روش وجود دارد چند نکته اساسی را می‌توان دریافت. اول اینکه روش بالون معده روشی غیر تهاجمی است که بدون عمل جراحی انجام می‌شود. اما دو روش دیگر تهاجمی هستند و نیاز به برش و بی‌هوشی یا بی‌حسی کامل دارند.

مطلب پیشنهادی
رازهای جلوگیری از شل شدن پوست بعد از لاغری

نکته دیگری که در رابطه با روش بای پس باید در نظر داشت این است که بخشی از معده جدا می‌شود و قطعا در پی آن جذب برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن کاهش خواهد یافت. اما در روش بالون، این نوع از عوارض برای بدن وجود ندارد و فقط اشتها برای مصرف غذا کم می‌شود.

اقدامات لازم برای قرار دادن بالون معده

برای قرار دادن بالون معده، مراقبت‌ها و غربالگری‌های متعددی لازم است که با مراجعه به متخصص آنها انجام خواهند شد. پیش از شروع اغلب ممکن است ممنوعیت‌هایی در رابطه با مصرف خوراکی‌ها و مواد غذایی به فرد توصیه شود.

بالون معده

داروهای مصرفی، برنامه فعالیت بدنی و بسیاری از موارد مهم دیگر را لازم است پیش از قرار دادن بالون معده، برای پزشک شرح داد.

مراقبت‌ها و رژیم غذایی بعد از بالون معده چگونه است؟

فرد پس از اتمام عمل، می‌تواند پس از گذشت 6 ساعت، با مصرف مایعات تغذیه خود را شروع کند. اغلب تا هفته دوم توصیه می‌شود رژیم غذایی از غذاهای نرم و مایع مصرف شوند. در این دو هفته لازم است تغذیه با غذاهای کاملا نرم و له شده باشد.

مطلب پیشنهادی
آبدومینوپلاستی چیست؟ - آشنایی با تغییرات کلی ناحیه شکم

بعد از شروع هفته سوم، اغلب فرد می‌تواند سایر مواد غذایی را در رژیم غذایی خود داشته باشد. این نکته را باید در نظر داشت که بالون معده تا مدت زمان مشخصی پس از قرار دادن در معده در جای خود باقی می‌مانند و سپس با همان روش آندوسکوپی از معده خارج می‌شوند. طبق صلاح‌دید پزشک مشخص می‌شود که مجدد باید بالون داخل معده قراد داد یا خیر.

در این دوران تیم پشتیبانی برای فرد در نظر گرفته می‌شود که برای فرد رژیم غذایی، ورزش و فعالیت بدنی و همینطور مشاوره‌های روانشناسی برای کنترل اشتها را مشخص خواهند کرد.

بالون معده برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • افرادی که سابقه جراحی معده دارند
 • افرادی که الکل و مخدر بیش از حد مصرف می‌کنند
 • مبتلایان به بیماری‌هایی همچون التهاب روده، زخم معده یا روده
 • خانم‌های باردار
 • مبتلایان به سیروز کبدی
 • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند
 • مبتلایان به نارسایی کلیه

چه میزان کاهش وزن با قرار دادن بالون معده حاصل می‌شود؟

میزان 7 الی 15 درصد کاهش وزن در طول فقط 6 ماه، برای افرادی که بالون معده می‌گذارند حاصل می‌شود. مقدار بیشتر از این درصد به سبک زندگی و تغییراتی است که فرد پیش می‌گیرد.

استفاده از این روش بعد از یک سال، حدود 30 الی 40 درصد کاهش وزن را در پی خواهد داشت که اگر توسط فرد رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی منظم نیز در نظر گرفته شود، کاهش وزن مطلوب‌تری حاصل خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
لاغر کردن زانو - (5 راهکار آسان در خانه + لاغری زانو با دستگاه)

بعد از خارج کردن بالون معده وزن به حالت سابق برمی‌گردد؟

با این روش احتمالا کاهش وزن برای اکثر افراد حاصل شود. به ویژه اگر برنامه غذایی و فعالیت بدنی نیز برای آن تنظیم و اجرا شود. اما بعد از خارج کردن بالون معده اگر سبک درستی از روند تغذیه‌ای پیش گرفته نشود، مجدد فرد به وزن سابق باز خواه گشت. زیرا حجم معده به همان وضعیت ابتدایی بازگشته است و مجدد اشتها و ولع برای خوردن وجود خواهد داشت.

برای پیشگیری از برگشتن به وزن سابق، حالا که مقدار قابل ملاحظه‌ای از وزن کاهش یافته است و تناسب اندام نسبی در راه است، باید رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسبی را پیش گرفت. از این طریق تناسب اندام ماندگار حاصل خواهد شد.

مطالب مرتبط با بالون معد

نتیجه‌گیری

افرادی که کنترل اشتها برایشان فرایند دشواری است و در پی آن به چاقی رسیده‌اند، می‌توانند از روش‌هایی که به کوچک کردن حجم معده آنها مجر می‌شود کمک بگیرند. یکی از بهترین آنها بالون معده است که روشی غیر تهاجمی است. البته گاهی بدون قرار دادن بالون و فقط با تنظیم سطح هورمون‌های بدن می‌توان به کنترل اشتها دست یافت که خود بالون هم می‌تواند روشی برای این منظور باشد.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *