بیماری ها و سلامتکلیه

دفع سریع سنگ کلیه فقط با چند راهکار خیلی ساده

برای دفع سنگ کلیه می‌توان خیلی از راهکارهای در دسترس را انجام داد.
اما قبل از آموزش آنها باید در نظر داشته باشید که سنگ‌های کوچک برای کلیه بدون اینکه علائم خیلی شدیدی را به همراه داشته باشند، از بین می‌روند. ولی سنگ‌هایی که بزرگتر هستند و در مجاری ادراری تجمع می‌کنند، درد متوسط تا شدیدی را به همراه دارند. در صورتی که آنها دفع نشوند، ممکن است عوارضی همچون عفونت و انواع آسیب‌های کلیوی برای فرد بروز داده شود.

باید همیشه به سلامت کلیه‌ها اهمیت داد. چون کلیه‌ها یکی از اندام‌های حیاتی هستند که وظیفه خارج کردن مواد معدنی از خون و همینطور اوره را بر عهده دارند. بدن اغلب با دفع ادرار، این مواد زائد را دفع می‌کند. منتها در برخی از موارد، مواد معدنی اضافی در کلیه‌ها می‌توانند سبب تشکیل سنگ کلیه شوند.
گاهی سنگ کلیه در هر دو کلیه تشکیل می‌شود و درد دو چندانی را برای فرد ایجاد می‌کند.

نکته مهم اینجاست که سنگ‌های کوچکتر در کلیه، معمولا علائم شدید را بروز نمی‌دهند و برای دفع شدن، مشکلات خاصی را برای فرد فراهم نمی‌کنند. عوامل مختلفی کمک می‌کند تا بتوانیم در خروج سنگ کلیه تسریع ایجاد کنیم. حتی برخی از راهکارها به پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه و پیشگیری از بزرگ‌تر شدن سنگ کلیه کمک می‌کند. در این مقاله از مجله کوئیک فیت قرار است در رابطه با دفع سریع سنگ کلیه با چند راهکار در دسترس نکاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید تا با این راهکارها آشنا شوید.

مطلب پیشنهادی
التهاب مثانه چرا ایجاد می‌شود؟ آشنایی با 3 راه درمان موثر

مقالات پیشنهادی مرتبط با دفع سریع سنگ کلیه

برای دفع سریع سنگ کلیه چقدر زمان لازم است؟

دفع سریع سنگ کلیه

برای دفع سنگ کلیه نباید تاثیر دو عامل را نادیده گرفت:
1. اندازه سنگ
2. محل قرارگیری سنگ

1. اندازه سنگ
سنگ‌های کوچکتر سریع‌تر دفع می‌شوند . درد کمتری هم دارند. سنگ‌های کوچکتر از 4 میلی‌متر، در بیش از هشتاد درصد موارد به طور خودکار در عرض یک ماه دفع می‌شوند. اما سنگ‌هایی که بین 5 الی 6 میلی‌متر هستند، در بیش از شصت درصد موارد، در عرض یک ماه و نیم (45 روز) دفع می‌شوند. ولی باید در نظر داشته باشید که سنگ‌هایی که بیشتر از 6 میلی‌متر هستند، حدود یک سال زمان می‌برد تا از بدن دفع شوند. اغلب برای خارج‌سازی آنها به کمک پزشک هم نیاز است.

2. محل قرارگیری سنگ
برای اینکه بدن بتواند سنگ کلیه را خود به خود دفع کند، محل قرار گیری سنگ نکته بسیار مهمی است. بعضی از انواع سنگ‌ها در خود اندام کلیه ایجاد می‌شوند ولی برخی دیگر در مجاری آن تشکیل می‌شوند. در بیشتر موارد سنگ‌هایی که در نزدیکی مجاری مثانه تشکیل می‌شوند، به طور خودکار دفع خواهند شد.

مطلب پیشنهادی
نارسایی کلیه چیست؟ 3 گام موثر برای پیشگیری از نارسایی کلیوی

دفع سریع سنگ کلیه با راهکارهای خیلی ساده

با توجه به مواردی که در ابتدا بیان شدند، راهکارهای عمومی که در اکثر موارد برای دفع سریع سنگ کلیه نتیجه بخش هستند را در ادامه معرفی می‌کنیم. ولی باید در نظر داشته باشید که برای پیش بردن چنین مواردی نیاز به مشورت با پزشک دارید و از این راهکارها در کنار راه درمانی توصیه شده توسط پزشک و با صلاحدید پزشک می‌توانید استفاده کنید.

1. نوشیدن آب بیشتر؛ بهترین راه برای دفع سریع سنگ کلیه

یکی از بهترین و موثرترین راهکارهایی که برای دفع سریع سنگ کلیه می‌توان انجام داد، نوشیدن آب است. البته انواع مایعات در رسیدن به این هدف موثر هستند. نوشیدن مایعات زیاد، کمک می‌کند تا سنگ در مسیر خروجی حرکت کند.
از این رو به مرور زمان سنگ سریع‌تر دفع خواهد شد. برای دست یافتن به این هدف لازم است بیشتر از 8 لیوان آب و مایعات در روز استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی
علائم سنگ کلیه در 8 مورد اصلی و 3 خوراکی برای دفع سریع

2. بهترین معجون برای دفع سنگ کلیه

همانطور که بیان شد یکی از بهترین کارهایی که باید برای دفع سریع سنگ کلیه انجام داد، نوشیدن آب و مایعات بیشتر است. برای این منظور گاهی کمک گرفتن از دمنوش‌ها، معجون‌ها و انواع چای می‌تواند چاره ساز باشد. یکی از بهترین گزینه‌هایی که برای دفع سنگ کلیه وجود دارد، دمنوش پنیرک و بابونه است. برای تهیه این دمنوش فقط کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 1. 100 گرم پنیرک و 100 گرم بابونه (مقدار مساوی) را به همراه نیم لیتر آب داخل کتری قرار دهید
 2. کتری را روی حرارت بگذارید
 3. بعد از اینکه به جوش آمد، 2 الی 3 دقیقه زمان دهید تا کامل بجوشد
 4. سپس آن را به کمک صافی داخل یک لیوان بریزید
 5. می‌توانید آن را به همراه مقداری آب جوش رقیق کنید و با کمی عسل بنوشید
 6. برای نتیجه بهتر روزانه از این محلول استفاده کنید

می‌توانید برای دریافت تاثیر بیشتر به آن یک قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافه کنید. هر روز قبل از غذا یک لیوان از این محلول را بنوشید تا تاثیر چشمگیر آن را شاهد باشید. داشتن بابونه در این ترکیب کمک می‌کند تا سنگ کلیه بدون درد شدید از کلیه دفع شود. وجود پنیرک هم علاوه بر تاثیر بر دفع سنگ، به پیشگیری و درمان عفونت در کلیه کمک شایانی می‌رساند.

مطلب پیشنهادی
سرطان کلیه - 6 نشانه و زنگ خطر از سرطان و شناخت آن

3. محدود کردن بعضی از خوراکی‌ها

همانقدر که نوشیدن مایعات روی دفع سریع سنگ کلیه موثر است، محدودیت غذایی و پرهیز از برخی از مواد غذایی هم تاثیر به سزایی دارد. مواردی همچون پروتئین، کلسیم و نمک در صورتی که بیش از اندازه‌ی متعادل مصرف شوند، ممکن است به تشکیل و بزرگ شدن سنگ کلیه منجر شوند. برای اینکه از بزرگ شدن سنگ کلیه جلوگیری کنید، لازم است چنین مواردی را کاهش دهید و به جای آنها از مرکبات کمک بگیرید.

4. مصرف بیشتر مرکبات راهی برای دفع سریع سنگ کلیه

همانطور که بیان شد، یکی از خوراکی‌های عالی برای دفع سنگ کلیه، انواع مرکبات است. مرکبات به دلیل به همراه داشتن سیترات، می‌توانند از شکل گیری سنگ کلیه جلوگیری کنند و در پیشگیری از بزرگ شدن آن مفید واقع شوند. برای این منظور می‌توانید از گریپ فروت، پرتقال و لیمو ترش استفاده کنید.

5. استفاده از خارخاسک

یکی از سبزیجاتی که به کاهش فسفات در ادرار کمک شایانی می‌رساند، خارخاسک است.
این راهکار به سخت شدن فرایند تشکیل سنگ کلیه منجر می‌شود. از خارخاسک برای افزایش تولید ادرار و حل شدن مواد معدنی نتیجه خوبی کسب می‌کنید. برای این منظور از تمام اجزای این گیاه می‌توانید کمک بگیرید. گاهی ترکیبات این گیاه به شکل قرص 500 میلی گرم هم به فروش می‌رسد. فقط کافی است آن را به همراه یک الی دو لیوان آب مصرف کنید. ولی استفاده از چای و دمنوش آن طرفداران بیشتری دارد. می‌توانید آن را دم کنید و روزانه بنوشید تا سنگ کلیه دفع شود.

مطلب پیشنهادی
علائم عفونت کلیه در زنان، مردان و کودکان + معرفی 7 راه درمان

بهترین زمان مراجعه به پزشک برای دفع سنگ کلیه

دفع سریع سنگ کلیه

برای دفع سنگ کلیه، بهترین راه کمک گرفتن از متخصصین است.
درد یکی از نشانه‌های واضح و شایع از وجود سنگ کلیه است. شدت درد نشان دهنده این است که نیاز به مراقبت پزشکی بیشتر وجود دارد یا خیر. در صورتی که عوارضی همچون موارد زیر وجود داشته باشند، باید تحت نظر پزشک درمان را پیش برد:

 • تب و لرز
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد شدید به ویژه در ناحیه پشت و پهلوها
 • ادرار همراه با بوی بد
 • احساس سوزش در حین دفع ادرار
 • وجود خون در ادرار

در صورتی که چنین علائمی بروز داده شوند، برای درمان، نیاز به مراجعه به پزشک وجود دارد. چنین علائمی ممکن است خبر از وجود عفونت کلیوی را به همراه داشته باشد. برای پیشگیری از تشدید چنین مواردی لازم است حتما روش درمان توصیه شده توسط پزشک را انجام داد و تحت درمان فوری قرار گرفت.

مطلب پیشنهادی
درد کلیه - 2 عامل شایع و درمان + 2 عامل نادر درد کلیه

با توجه به اینکه خیلی از افراد تمایلی به عمل جراحی برای حذف سنگ کلیه ندارند، می‌توان از راهکارهای دیگر کمک گرفت. اما معمولا جراحی یکی از گزینه‌هایی است که برای سنگ‌های بزرگتر از 6 میلی‌متر در طب نوین انتخاب می‌شود. ولی معمولا در طب سنتی راهکارهای تغذیه‌ای متعددی حتی برای سنگ‌های بزرگتر از 6 میلی‌متر هم وجود دارد.
اما هیچ کدام از آنها را نباید بدون صلاحدید پزشک پیش ببرید. زیرا سنگ‌های بزرگ با اینکه ممکن است دفع شوند ولی احتمال این وجود دارد که در مجاری ادراری گیر کنند و سبب بروز آسیب‌های متعدد به بافت کلیه و عفونت می‌شود.

مدت زمان ریکاوری بعد از دفع سنگ کلیه

زمان زیادی لازم است تا بیمار بعد از دفع سنگ کلیه به ریکاوری برسد. البته این موضوع در حد به سزایی به روش دفع سنگ بستگی دارد. در صورتی که سنگ به طور طبیعی دفع نشود و برای دفع آن دارو به کار برده شود، دردهای ناشی از آن به سرعت تسکین می‌یابند.

مطلب پیشنهادی
علائم سنگ کلیه در 8 مورد اصلی و 3 خوراکی برای دفع سریع

ولی وقتی سنگ از طریق جراحی حذف شود، فرد بهتر است از فعالیت‌های سنگین اجتناب کند و نیاز است تا یک هفته بعد از انجام جراحی به کمک پزشک به روال عادی زندگی بازگردد.

مقالات پیشنهادی مرتبط با دفع سریع سنگ کلیه

شما بگویید

در این مقاله سعی کردیم با گردآوری نکاتی در مورد دفع سریع سنگ کلیه، اطلاع رسانی خوبی در رابطه با خلاصی از این موضوع ارائه دهیم. راهکارهای خانگی روی درمان این مشکل بسیار موثر هستند ولی نباید بدون صلاحدید پزشک انجام شوند. باید در کنار درمان اصلی توصیه شده توسط پزشک، از آنها کمک گرفت.
در قسمت ارسال دیدگاه، راهکارهای موثر درمانی خود را به ما و سایر همراهان کوئیک فیت بیان کنید تا روش علمی و موثری که بین آنها وجود دارد را در متن این مقاله اضافه کنیم.

مطلب پیشنهادی
درد کلیه - 2 عامل شایع و درمان + 2 عامل نادر درد کلیه

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *