بیماری ها و سلامت

9 علت برای اینکه روزانه 20 دقیقه پاهای خود را بالا نگه دارید

جالب است بدانید بالا نگه داشتن پاها به مدت 20 دقیقه در روز کمک می‌کند تا خستگیتان به طرز مطلوبی کاهش یابد.
امروزه به دلیل مشغله خیلی زیاد، اکثر ما زمان کافی برای ورزش و فعالیت بدنی نداریم. حتی گاهی بیشتر زمان روز را پشت میز نشسته‌ایم یا اینکه به طور ایستاده به کارهای خود می‌پردازیم. اما برای اینکه بتوانیم تاثیرات بد ایستادن دائم را کم یا حذف کنیم، بهتر است روزانه 20 دقیقه پاهای خود را بالا نگه داریم.
برای اینکه با فواید این کار آشنا شوید، حتما این مقاله از مجله کوئیک فیت را دنبال کنید.

مقالات پیشنهادی مرتبط با این مقاله

چرا بالا نگه داشتن پاها خوب است؟

بالا نگه داشتن پاها

1. خواب راحت‌تری خواهید داشت

یکی از مهمترین تاثیراتی که بالا نگه داشتن پاها دارد، داشتن خواب راحت‌تر است. وقتی پاها را بالا نگه می‌دارید، گردش خون بهتری خواهید داشت. از این طریق احساس آرامش بیشتر و حالت روحی بهتری را تجربه خواهید کرد.
این راهکار روشی عالی برای خواب راحت‌تر است. یکی از راهکارهایی که می‌توانید برای داشتن 8 ساعت خواب باکیفیت انجام دهید، این است که قبل از خواب، 20 دقیقه پاهای خود را بالا نگه دارید.

مطلب پیشنهادی
علت خارش کف پا چیست؟ ( 10 دلیل + درمان خانگی)

2. خستگی پاها را برطرف می‌کند

برای خیلی از ما پیش آمده است که در ساعات پایانی روز، بیشترین خستگی را در پاها و قسمت ران یا حتی کف پا احساس کنیم.
وقتی پاهای خود را روی دیوار تکیه می‌دهید، به تسکین و کاهش فشار ایجاد شده روی پاها و قسمت ران دست می‌یابید. ران و پاها در طول روز فشار زیادی را متحمل می‌شوند. به همین دلیل بهتر است با راهکارهایی مانند بالا نگه داشتن پاها، فرصتی برای گردش خون بهتر و استراحت کافی را ایجاد کرد.
انجام این تمرین به علت تغییر وضعیت قرار گیری بدن، کمک می‌کند تا فشارهای ایجاد شده بر روی پاها در طول روز کاهش یابد.

3. از التهاب دور مچ جلوگیری می‌شود

گاهی اوقات با پایان رسیدن روز، متوجه آن می‌شویم که دور مچ پا با التهاب مواجه شده است و کمی احساس درد و ناراحتی ایجاد کرده است. این موضوع به علت اختلال در گردش خون پاها است که بروز داده می‌شود.
بالا نگه داشتن پاها کمک می‌کند تا گردش خون بهتری انجام شود. با این تمرین التهاب قوزک پا نیز کاهش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی
دیابت بی مزه چیست؟ بررسی شایع‌ترین علائم + راه درمان

4. سیستم عصبی به آرامش می‌رسد

وقتی بدن در این وضعیت قرار می‌گیرد، تنفس بهبود می‌یابد. با قرار گرفتن در این وضعیت دم و بازدم عمیق‌تری خواهید داشت. علاوه بر این موضوع این عمل منظم‌تر خواهد شد.
وقتی دم و بازدم منظم‌تری و عمیق‌تری داشته باشم، به علت اکسیژن رسانی مناسب به همه قسمت‌های بدن، سیستم عصبی به بهترین شکل به کار خود ادامه خواهد داد. بهبود عملکرد سیستم عصبی سبب کاهش فشارهای روحی و عضلانی از بدن خواهد شد. تنفس عمیق به تنهایی می‌تواند در بهبود وضعیت سلامت تاثیر شایانی را به همراه داشته باشد.

5. برای بهبود جریان خون در عروق مفید است

خیلی از افراد با بالا نگه داشتن پاها به مدیریت تنش خونی خود می‌پردازند. وقتی در جریان خون اختلالی وجود داشته باشد، تنش خونی ایجاد خواهد شد. در نتیجه وقتی این حرکت را به طور منظم انجام دهید، می‌توانید به بهبود فشار خون هم بپردازید و سطح آن را در حد نرمال نگه دارید.

مطلب پیشنهادی
پسوریازیس ؛ بیماری مزمن اما غیرمسری (از تشخیص تا درمان)

6. آرامش روحی به همراه دارد

این تمرین را از این به بعد روزانه انجام دهید. برای این منظور فقط 20 دقیقه زمان کافی است. این تمرین ساده می‌تواند آرامش روحی مطلوبی را برای شما به همراه داشته باشد. حتی افکارتان هم آرام‌تر از سابق خواهد شد. زیرا در این وضعیت اکسیژن رسانی مطلوبی برای مغز انجام می‌شود. در نتیجه به استراحت مغز و افزایش آگاهی هم دست خواهید یافت.
این تمرین احساس بهتری را علاوه بر اینکه برای پاها ایجاد می‌کند، برای کل بدن نیز خواهد داشت.

7. درد پاها و مچ پاها را تسکین می‌بخشد

وقتی این تمرین را انجام دهید، در صورتی که دردی در ناحیه ماهیچه‌های پاها وجود داشته باشد، تسکین خواهد یافت. این موضوع به تمدد اعصاب هم کمک شایانی می‌رساند. این وضعیت فیزیکی، رفع خستگی عضلات پا را به همراه دارد. به داشتن سیستم ماهیچه‌ای سالم‌تر برای پاها کمک می‌کند.

وقتی پاها در این وضعیت قرار می‎‌گیرند به دلیل جریان خون بهتر التهابات ایجاد شده، کاهش می‌یابد. در نتیجه درد ناحیه قوزک پا و درد نواحی مختلف دیگر پا بهبود خواهد یافت. وقتی 20 دقیقه پاهای خود را بالا نگه دارید التهابات مفاصل هم بهبود می‌یابند که درد ناشی از آنها نیز بهبود خواهد یافت.

مطلب پیشنهادی
دلایل سوزش ادرار در افراد مختلف + 15 راه درمان بسیار موثر

8. عملکرد دستگاه گوارشی را بهبود می‌بخشد

وقتی پاهای خود را در وضعیت عمودی قرار می‌دهید، بدن را از قرارگیری در وضعیت همیشگی خارج کرده‌اید. این وضعیت به رفع انسداد مایعات بدنی کمک می‌کند و بهبود عملکرد گوارشی را به همراه خواهد داشت.
با تغییر وضعیت بدن، حرکت روده‌ها بیشتر خواهد شد. در نتیجه جذب بیشتر مواد معدنی، بهبود مشکلات گوارشی و یبوست را به همراه خواهد داشت.

9. باعث افزایش ظرفیت ریه و بهبود عملکرد دستگاه تنفسی می‌شود

این تمرین روش دیگری برای بهینه سازی دستگاه تنفسی است.
بالا نگه داشتن پاها به افزایش ظرفیت ریه می‌انجامد و جذب اکسیژن را بالا می‌برد. در نتیجه می‌توانید برای بهبود اکسیژن رسانی به کل بدن و مغز از این تمرین کمک بگیرید.

تکیه دادن پاها به دیوار، به تنفس بهتر کمک می‌کند. حتی بهینه سازی سطح اکسیژن در سیستم بدن را به همراه دارد. با این روش اکسیژن توزیع بهتری را در بدن خواهد داشت. سیستم تنفسی و مغز برای تنفس بهتر آماده خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
آبله میمون چیست؟ راه انتقال آن چگونه است؟ چه علائمی دارد؟

بهترین حالت برای بالا نگه داشتن پاها را یاد بگیرید

بالا نگه داشتن پاها
  • یک بالشت راحت انتخاب کنید و روی زمین دراز بکشید
  • بالشت را زیر سر خود و در بهترین وضعیت برای گردن قرار دهید تا احساس راحتی داشته باشید
  • روی زمین باید طوری دراز بکشید که باسن شما به دیوار نزدیک باشد
  • کمر خود را در صافترین وضعیت قرار دهید و عضلات آن را شل کنید
  • حالا باید پاهای خود را تا جایی که احساس راحتی می‌کنید بالا ببرید
  • این وضعیت باید طوری باشد پاها کاملا صاف باشند
  • در صورتی که زانوهایتان احساس درد داشتند، بهتر است کمی زانوهای خود را خم کنید
  • نباید قسمت تحتانی را در وضعیتی نگه دارید که خم باشد
  • سعی کنید بین 5 الی 20 دقیقه در این وضعیت بمانید تا از مزایای گفته شده بهره مند شوید

مقالات پیشنهادی مرتبط با این مقاله

مطلب پیشنهادی
بهترین بیمارستانهای دنیا : 7 رتبه برتر جهان را بشناسید

جمع‌بندی

در این مقاله در رابطه با مزایای 20 دقیقه بالا نگه داشتن پاها نکاتی را ارائه کردیم. سعی کنید بعد از سپری کردن روز پر تلاش و پرکار حدود 10 الی 20 دقیقه از زمان استراحت خود را به این تمرین بپردازید.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *