بیماری کودکانبیماری ها و سلامت

چه عواملی ریسک برفک دهان را بالا می برد + راهکار درمان خانگی

یکی از شایع ترین بیماری هایی که کودکان به آن مبتلا می شوند، برفک دهان است. این بیماری در اغلب مواقع با طول درمانی متوسط بهبود پیدا می کند و همچنین در بیشتر موارد خفیف می باشد. این بیماری بیشتر به صورت بافتی سفید رنگ روی زبان و گاها داخل لپ را درگیر خود خواهد کرد. در مقاله امروز این بیماری را مورد صحبت خود قرار داده ایم.

علت برفک دهان چیست؟

علت برفک دهان چیست

ضعف سیستم دفاعی بدن و ایجاد برفک دهان

برفک دهان و سایر عفونت ها بر اثر رشد غیر طبیعی قارچ های مفید دهان ایجاد می شود. این طبیعی است که مقدار کمی از این قارچ های مفید در دهان افراد بدون آنکه به شخص آسیبی وارد کنند، زندگی کنند. هنگامی که سیستم دفاعی بدن فردی به درستی و سلامت فعالیت داشته باشد، باکتری هایی نیز در کنار این قارچ های دهانی فعالیت می کنند که، می توانند میزان فعالیت قارچ های دهانی را کنترل کنند. اما زمانی که سیستم دفاعی بدن دچار اختلال شود، شخص بسیار در معرض خطر قرار گرفته است و تعادل میکروارگانیسم ها در بدن فرد بیمار مختل می شود. در نتیجه این اتفاق فعالیت قارچ ها از کنترل باکتری های مفید نیز خارج می شود. این عامل می تواند در کودکان و در برخی از بزرگسالان باعث ایجاد برفک دهان می شود.

مطلب پیشنهادی
تقویت لثه با 6 خوراکی بسیار موثر و راهکارهای آسان خانگی

عوارض جانبی برخی داروها 

مصرف برخی از دارو ها عوارض جانبی را در پی خواهد داشت که یکی از این عوارض کاهش میکروارگانیسم های بدن می باشد. در نتیجه ی این اتفاق کودک و بعضی از بزرگسالان دچار آفت دهانی می شوند.

شیمی درمانی 

یکی از راهکار های درمان سرطان، شیمی درمانی و پرتو درمانی است. این دو عامل به سلول های سالم آسیب می رساند و یا آن ها را به طور کامل از بین می برند. آسیب رسیدن به سلول های بدن، دهان را مستعد ابتلا به برفک دهانی می کند.

نکته: از آنجایی که در درمان شیمی درمانی به شدت سیستم دفاعی شخص پایین می آید و این عامل نیز خود باعث افزایش قارچ و عفونت ها در بدن می شود. در نتیجه ریسک ابتلا به انواع بیماری ها افزایش پیدا می کند.

ابتلا به برخی بیماری ها و ایجاد برفک دهان

ابتلا به برخی از بیماری ها باعث خواهد شد، سیستم دفاعی بدن بیش از اندازه دچار ضعف شود. در نتیجه ی آن همانطور که گفته شد، ضعف سیستم دفاعی با ابتلا به برفک دهان و باقی بیماری ها رابطه مستقیم دارد. برخی از بیماری های کاهش دهنده گلبول های سفید خون شامل موارد زیر است.

 • بیماری HIV
 • سرطان 
مطلب پیشنهادی
درمان سرفه کودکان ؛ 9 روش کاملا طبیعی و موثر خانگی

نکته: برفک دهانی یک عفونت فرصت طلب شایع در افراد مبتلا به HIV است.

دیابت کنترل نشده

دیابت قادر است، در برفک دهان نیز نقش داشته باشد. دیابت کنترل نشده سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و باعث بالا رفتن قند خون می شود. این برای رشد آلبیکنس (قارچ دهان) شرایط مطلوبی محسوب می شود.

نشانه های بیماری برفک دهان

نشانه های بیماری برفک دهان

در مراحل اولیه بیماری این امکان وجود دارد که، هیچ نشانه ای از خود بروز ندهد. اما هر مقدار که قارچ و عفونت ها رشد کنند، بدتر خواهد شد؛ در نتیجه کم کم بیماری برفک دهان خود را نشان می دهد. در این نوع بیماری دهانی شایع ترین علائم آن شامل موارد زیر می شود:

 • برآمدگی های سفید یا زرد در داخل لپ، اطراف و روی زبان، لوزه ها، لثه ها و لب
 • اگر این التهابات سفید برش خورد، دهان دچار خونریزی می شود
 • درد یا سوزش در دهان
 • احساس وجود پنبه در دهان
 • در این بیماری پوست اطراف دهان دچار خشکی و پوسته پوسته شدن می شود
 • سختی در عمل بلعیدن
 • از دست دادن موقت طعم چشایی
 • احساس طعم بد در دهان 
مطلب پیشنهادی
5 راهکار آسان و خانگی برای درمان خلط ریه و پاکسازی آن

در بعضی موارد، برفک دهانی می تواند روی مری فرد مبتلا تاثیر بگذارد. اگرچه این یک امر غیر معمول است. اما نمی توان از این نکته چشم پوشی کرد که، همان قارچ هایی که باعث برفک دهان می شوند، می توانند در سایر قسمت های بدن نیز باعث عفونت مخمر شوند.

آیا برفک دهانی مسری است؟

 • اگر فردی برفک دهانی داشته باشد، می تواند قارچ های ایجاد کننده این بیماری را به شخص دیگری منتقل کند. برای مثال اگر فردی را ببوسد. در بعضی موارد، آن شخص ممکن است به این بیماری مبتلا شود.
 • قارچ هایی که باعث این بیماری دهانی می شوند، قادر می باشند در هر نقطه از بدن لانه کرده و خود را نمایان کنند.
 • اگر شخصی برفک دهان، عفونت مخمر واژینال یا عفونت مخمر آلت تناسلی داشته باشد، می تواند قارچ را به طور بالقوه از طریق رابطه جنسی واژن، رابطه جنسی مقعد یا رابطه جنسی دهانی منتقل کند.
مطلب پیشنهادی
کمبود روی در کودکان چه علائمی دارد؟ 5 منبع‌غذایی غنی از روی

نکته: هنگامی که این نوع قارچ از فردی به فرد دیگر منتقل می شود، همیشه باعث برفک دهان یا انواع دیگر عفونت مخمر نمی شود.

نکته: به دلیل اینکه C. albicans (قارچ عامل برفک دهان) در محیط بسیار است، ایجاد عفونت مخمر به این معنی نیست که فرد مبتلا لزوماً آن را از شخص دیگری گرفته باشد.

داروهای خانگی درمان استوماتیت کاندیدیاز

برخی از داروهای خانگی ممکن است به تسکین علائم برفک در بزرگسالان کمک کند. به عنوان مثال، شستشوی دهان با یکی از موارد زیر به بهبود سریع این بیماری کمک شایانی خواهد کرد:

 • آب نمک
 • محلول آب و جوش شیرین
 • مخلوطی از آب و آب لیمو
 • مخلوطی از آب و سرکه سیب

نکته: همچنین این امکان وجود دارد، خوردن ماست حاوی باکتری های مفید یا مکمل پروبیوتیکی به بهبودی برفک دهان کمک کند.

نکته: قبل از دادن هرگونه مکمل به نوزاد، با پزشک حتما مشورت شود.

برفک دهان در نوزادان

برفک دهان در نوزادان

برفک دهانی بیشتر در نوزادان و کودکان نوپا تاثیر می گذارد. نوزادان می توانند از قارچ مادران خود در دوران بارداری، هنگام زایمان، یا شیردهی و یا فقط از مخمرهایی که به طور طبیعی در محیط آنها وجود دارد، به طور بالقوه دچار برفک دهان شوند. اگر کودکی مبتلا به این بیماری شود، ممکن است همان علائم و نشانه هایی را که می تواند بر روی سایر افراد مبتلا به این بیماری مبتلا هستند؛ ایجاد کند.

مطلب پیشنهادی
ورزش کودکان با 11 فایده مهم + عوارض ورزش حرفه‌ای کودکان

برفک دهانی در بزرگسالان

برفک دهان بیشتر در نوزادان و بزرگسالان مسن متداول است، چرا که سیستم ایمنی این افراد نسبت به باقی افراد دیگر ضعیف تر می باشد. اما باز این امکان وجود دارد در هر سنی این بیماری دهانی بروز کند.

بزرگسالان در سن جوانی می توانند به این بیماری مبتلا شوند. به خصوص اگر دچار اختلال در سیستم ایمنی باشند. به عنوان مثال: جوانان در صورت داشتن شرایط خاص پزشکی، معالجات پزشکی یا عادات سبک زندگی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود، احتمال بیشتری برای ابتلا به برفک دهان دارند.

در آخر: 

برفک دهانی وقتی اتفاق می افتد که عفونت مخمر در داخل دهان شما ایجاد می شود. همچنین به نام کاندیدیازیس خوراکی، کاندیدیازیس دهان یا حلق و بینی یا به سادگی برفک شناخته می شود.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *