سلامت زنان

دفع پروتئین در بارداری (پروتئینوری چیست + علت + پیشگیری)

دفع پروتئین در بارداری از مسمومیت های دوران بارداری است که برخی از بیماری ها می تواند به آن دامن بزند. این بیماری از روی آزمایش ادرار تشخیص داده می شود. پروتئین ها مواد حیاتی در بدن هستند که در حالت طبیعی و سالم از بدن قادر به خروج نمی باشند. اما اگر کلیه ها دچار مشکل شوند میزان زیادی از آن در بارداری از بدن خانم ها خارج می شود.

این مسمومیت دوران بارداری بسیار خطرناک است و اگر سریع متوجه آن نشوند جان مادر و جنین داخل رحم او به خطر خواهد افتاد. البته این نکته قابل اهمیت است که وجود مقدار کمی پروتئین در بارداری کاملا طبیعی است اما اگر از میزان طبیعی دوران بارداری بیشتر شود آنجا زنگ خطری برای مادر باردار است.

آشنایی کلی با دفع پروتئین

به طور طبیعی سیستم بدن این گونه است که تمامی مواد از طریق رگ ها وارد کلیه شده و در آنجا عمل پاکسازی و سم زدایی انجام می شود. پروتئین ها سلول های بزرگی هستند که از سد پاکسازی نمی توانند رد شوند و حتی اگر اندازه آن ها به دلایلی کوچک تر از اندازه طبیعی خود باشد باز مجدد از طریق رگ های خونی به بدن باز می گردد.

مطلب پیشنهادی
11 میان وعده برای کودکان (تامین نیازها و رشد موثر)

اما زمانی که کلیه ها دچار اختلال شوند به طور غیر طبیعی این سد تصفیه کننده دیگر قادر نمی باشد جلوی پروتئین ها را بگیرد و به میزان زیادی این ماده حیاتی وارد ادرار شده و از بدن خارج می شود.

تعریفی از دفع پروتئین در بارداری

در حالت عادی پروتئین های زیادی در بدن حال گردش هستند و اجزای ما بیشتر از این ماده تشکیل شده است. در زمان های غیر بارداری و سلامت بدن، در ادرار هیچ پروتئینی دیده نمی شود، اما در زمان بارداری وجود مقدار بسیار کمی از پروتئین آلبومین بسیار شایع است.

در زمان بارداری بسیاری از اجزای بدن عملکردشان تغییر خواهد کرد. در دوران بارداری کلیه ها نیز دستخوش تغییرات قرار می گیرند و در شرایط خاص پروتئین آلبومین را از فیلتر تصفیه خود رد می کنند.

برای مثال تحقیقات و بررسی های متعدد نشان داده است زمانی که خانم های باردار دچار افزایش فشار خون بارداری می شوند کلیه ها عملکردشان با اختلال روبرو می شود و مقداری آلبومین با ادرار از بدن خارج می شود. اگر میزان این پروتئین بسیار زیاد تر از حد نرمال باشد و علائم دیگری چون تورم را به همراه داشته باشد فرد باردار دچار مسمومیت دفع پروتئین در بارداری شده است.

مطلب پیشنهادی
شیر کاکائو بعد از ورزش چه فواید و ضرر هایی دارد؟

علت دفع پروتئین در بارداری چیست؟

علت دفع پروتئین در بارداری چیست

1. پره اکلامپسی و دفع پروتئین در بارداری

خانم های باردار ممکن است در این دوره به مسمومیت ها و سندرم های خاص زمان بارداری مبتلا شوند. برخی از این بیماری ها به بیماری های دیگر دامن می زند.

پره اکلامپسی یکی از مسمومیت های دوران بارداری است که خود را با فشار خون بالا، سردرد های مداوم و سرگیجه نشان می دهد. این بیماری می تواند یک عامل اصلی برای دفع پروتئین در بارداری باشد؛ چرا که فشار خون با مسمومیت پره اکلامپسی به اندازه ای بالا می رود که کلیه ها دچار اختلال در عملکرد خود می شوند و آلبومین محلول در آب موجود در پلاسمای خون، از آن خارج شده و وارد ادرار می شود.

پره اکلامپسی سندرمی است که برخی از خانم های باردار در زمان بارداری به آن دچار می شوند. این سندرم علائمی دارد که در ابتدا شاید به نظر حالت های طبیعی دوران بارداری باشد، در نتیجه لازم است مادر قبل از بارداری با علائم و نشانه های آن آشنا باشد و آن ها را به پزشک خود اعلام کند، به همین منظور برای آشنایی با این بیماری و علائم آن می توانید به مطلب هر آنچه از پره اکلامپسی دوران بارداری باید بدانید رجوع کنید.

2. نقش عفونت ادراری در دفع پروتئین

عفونت ادراری در بارداری یکی از مشکلات شایعی است که در این زمان خانم ها به آن مبتلا می شوند. در حالت طبیعی قارچ های موجود در واژن فعالیتشان توسط باکتری های آن ناحیه کنترل می شد. اما در زمان بارداری به دلیل تغییرات هورمونی فعالیت های قارچ ها بیشتر می شود و این زمان شرایط برای عفونت قارچی مهیا می شود.

مطلب پیشنهادی
با این 10 خوراکی بینایی خود را تقویت کنید

زمانی که خانم بارداری دیر متوجه عفونت ادراری شود، آن ها سریعا رشد کرده و وارد مجاری ادراری و سپس به کلیه ها می روند؛ در نتیجه کلیه دچار مشکل می شود. زمانی که کلیه ها نتوانند فیلتر تصفیه ادراری را درست انجام دهند، خانم ها دچار دفع پروتئین بارداری می شوند.

با بالا رفتن ماه های بارداری خارج کردن ادرار با سختی انجام می شود و گاهی خانم ها در این زمان دچار درد های کلیوی می شوند که تصور می کنند به دلیل انقباضات رحم است. اما این درد ها می تواند ناشی از عفونت ادرار پیشرفته باشد. این را باید در نظر داشت که عفونت قابلیت این را دارد که سریعا در بدن پخش شود، در نتیجه پیشنهاد می شود برای آشنایی کامل با آن به مطلب آشنایی با عوامل و درمان عفونت ادراری در بارداری رجوع کنید.

نشانه های شایع دفع پروتئین در دوران بارداری

نشانه های شایع دفع پروتئین در دوران بارداری

دفع پروتئین در بارداری اغلب خود را به یک شکل در تمامی خانم های باردار نشان می دهد.اما ممکن است بر اثر میزان دفع آن این علائم و نشانه ها کم و زیاد شوند.

  • ورم صورت
  • ورم پاها و انگشتان پا به صورت غیر طبیعی
  • ورم دستان و انگشتان دست به صورت غیر طبیعی
  • ادرار کف آلود
  • سردرد های مداوم
  • احساس تنگی نفس
  • سرگیجه
  • احساس خفگی 
مطلب پیشنهادی
بادام هندی در بارداری خطرناک است؟ + مضرات احتمالی

پیشگیری از دفع پروتئین

پیشگیری از دفع پروتئین

1. نقش نمک در دفع پروتئین بارداری

نمک یکی از چاشنی هایی است که اغلب در دوران بارداری خانم ها علاقه دارند به میزان زیادی از آن مصرف کنند. اما نمک عملی است که ریسک فشار خون بارداری را بسیار بالا می برد؛ در نتیجه با این اتفاق ممکن است خانم ها دچار دفع پروتئین در بارداری شوند.

2. شیرینی و شکر

در دوران بارداری مادران باید ریک رژیم غذایی مخصوص بارداری را از پزشک خود تهیه کنند و در این دوره آن را دنبال کنند. بدون شک یکی از مواردی که در این برنامه غذایی می بینند آن است که شکر از غذای آن ها به کلی حذف یا خیلی کم شده است. گلوکز موجود در خوراکی های شیرین بر روی کلیه ها فشار زیادی وارد می کند و خطر ابتلا به دفع پروتئین در بارداری را بسیار بالا می برد

3. کنترل بهداشت بدن

در ماه های آخر بارداری تمیز نگه داشتن ناحیه واژن کار سختی است اما مادران می توانند در این زمان از کسی کمک بخواهند، چرا که با ایجاد عفونت در ناحیه اندام جنسی سلامت کلیه ها در خطر است و با آسیبی کوچک به آن خانم ها شاهد دفع پروتئین بارداری خواهند بود.

مطلب پیشنهادی
مصرف هندوانه در بارداری - 8 خاصیت آن برای مادر و جنین + مضرات

در آخر:

به گفته ی همه ی پزشکان دفع پروتئین در بارداری به میزان کم طبیعی است. اما اگر میزان آن زیاد باشد جان مادر و جنین در خطر است به گونه ای که گاهی مجبور به زایمان قبل از رسیدن به 9 ماه هستند.

در دوران بارداری بهتر است به طور منظم با یک پزشک متخصص عالی در ارتباط باشید تا به کوچک ترین علائم توجه داشته باشند و همچنین برای زایمان راحت و گذراندن 9 ماه سالم رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *