فیبروز ریه چیست؟

در دنیای امروز که آلودگی هوا روز به روز بیشتر از قبل می شود. مشکلات تنفسی نیز رو به افزایش می باشد. اولین اعضایی که در بیماری های تنفسی از خود واکنش نشان می دهد ریه می باشد. در این مقاله درباره ی بیماری فیبروز ریه به طور کامل صحبت شده است.

فیبروز ریه چیست؟

تعریفی از فیبروز ریه

هنگامی که شش ها بر اثر جراحت و غیره دچار آسیب می شوند. پس از ترمیم این امکان وجود دارد، بر روی آن لایه ای ضخیم تشکیل می شود، به این عارضه فیبروز ریه می گویند. زمانی که شخصی دچار فیبروز ریه شود به سختی می تواند عمل دم و بازدم را انجام دهد. به طور کلی دچار مشکلات تنفسی می شد

نکته: عارضه فیبروز ریه باعث می شود حجم شش ها کوچکتر شود.

نشانه های فیبروز ریه چیست؟

تنگی تنفس

زمانی که شخصی مبتلا به بیماری فیبروز ریه می شود، زخم ها و بافت های اضافی در شش ها، باعث سفتی ریه می شوند. در نتیجه ی این اتفاق، شخص دچار سختی نفس خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
سرماخوردگی در بارداری ، بهترین راه درمان و پیشگیری چیست؟

سرفه های خشک و مزمن

ریه ها در دستگاه تنفسی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. به گونه ای که کوچک ترین آسیب به آن ها کل دستگاه تنفسی را مختل خواهد کرد. ریه ها زمانی که دچار فیبروز، بدن به طور طبیعی تولید مخاط و خلط داخل ریه را کاهش می دهد. این عمل بابت این می باشد که رطوبت داخل شش ها کم شود و بدن بتواند زخم ها بازسازی کند. همین عامل باعث خواهد شد، شخص دچار سرفه های شدید و خشک شود.

خستگی و ضعف

اکسیژن یکی از عوامل انرژی بخش به عضله ها و ماهیچه های بدن می باشد. هنگامی که شخصی دچار فیبروز ریه شود، به علت آن که حجم ریه ها کم می شود، اکسیژن کافی بدن تامین نمی شود. در نتیجه ی این اتفاق بدن کم کم انرژی مورد نیاز را دریافت نخواهد کرد و شخص بیمار دچار خستگی و ضعف مفرط خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
درمان بواسیر به چه روش هایی صورت میگیرد؟درمان های خانگی

درد در قفسه سینه

با هر عمل دم و بازدم ریه ها منبسط و منقبض خواهند شد. زمانی که شخص مبتلا به فیبروز ریه نفس می کشد، به علت زخم های ایجاد شده در ریه و سفت شدن شش ها در ناحیه ی قفسه سینه درد های متوسط تا شدیدی را احساس خواهد کرد.

چه عواملی باعث بیماری فیبروز ریوی می شوند؟

عوامل بیماری فیبروز ریوی

متاسفانه پزشکان هنوز دلیل قطعی برای ایجاد این بیماری را پیدا نکرده اند. حتی به علت آن که علائمی مشابه با آسم دارد این امکان وجود دارد بیماری فیبروز ریه در ابتدا تشخیص داده نشود. اما عواملی وجود دارد که خطر ابتلا به این بیماری را بسیار بالا خواهد برد.

عفونت

وارد شدن برخی از باکتری های عفونی و ویروس ها به داخل ریه می تواند آسیب های جدی به ریه وارد کنند و در نتیجه ی این جراحت عارضه فیبروز ریه به وجود می آید. مانند ویروس هرپس، هپاتیت سی و آدنو ویروس.

مطلب پیشنهادی
کولیت روده بر اثر چه عواملی ایجاد می شود و راه درمان آن چیست؟

بیماری خود ایمنی

بیماری خود ایمنی این گونه می باشد، بدن به طور غیر طبیعی علیه اعضای تشکیل دهنده ی خود شروع به ترشح پادتن کند. بیماری خود ایمنی بدن می تواند نسبت به ریه ها واکنش دهد، در نتیجه ی ترشح پادتن علیه شش ها بیماری فیبروز ریه ایجاد شود. نظیر واسکولیت، پلمیوزیت، درماتوموتیسیت، اسکلرودرمی، آرتریت و لوپوس.

عوارض جانبی برخی دارو ها

مصرف مداوم هر دارویی بدون شک عوارضی را به همراه خواهد داشت. برخی از این عوارض در بعضی از افراد این امکان را دارد که منجر به فیبروز ریه شوند. این دارو ها شامل موارد زیر می باشد.

آنتی بیوتیک ها (نیتروفورانتوئین و سولفاسالازین)

داروهای قلبی (آمیودارون)

داروهای شیمی درمانی (سیکلوفسفامید)

داروهای بیولوژیک (ادالیموباب و اتانرسپت)

نکته: زمانی که علت عارضه فیبروز ریه مشخص نمی شود پزشکان به آن فیبروز ریوی ایدیوپاتیک می گویند.

درمان فیبروز ریه

درمان فیبروز ریه

متاسفانه با پیشرفت علم پزشکی، هنوز درمانی برای این بیماری پیدا نشده است. تنها درمان هایی که وجود دارد که روند این عارضه را در ریه ها کاهش خواهد داد. درمان هایی که پزشکان برای فیبروز ریه در پیش میگیرند شامل موارد زیر می باشد.

 • درمان دارویی
 • درمان با اکسیژن رسانی
 • توانبخش و ورزش های ریوی
 • پیوند ریه
مطلب پیشنهادی
علائم ام اس ، راه های تشخیص آن و درمان (کاملترین مرجع)

راهکارهای کاهش فیبروز ریه در خانه

 • مصرف منظم آب
 • استفاده از روغن کبد ماهی
 • ترک سیگار
 • مصرف محلول جوش شیرین و آب
 • نقره کلوئیدی
 • مصرف مرکبات حاوی آنتی اکسیدان و آنتی باکتریال
 • استفاده روزانه از کلم بروکلی
 • مصرف روزانه سبزیجات حاوی ویتامین C

در آخر: 

بیماری فیبروز ریه مانند هر بیماری دیگری بسیار خطرناک می باشد، به خصوص که در این بیماری شش ها درگیر هستند و کوچکترین آسیب به قدری خطرناک می باشد که این امکان را دارد که حیات شخص را در یک مدت کوتاه از او بگیرد. این نکته درست می باشد که برای درمان این بیماری هنوز راه درمانی پیدا نشده است، اما این بیماری هرچقدر زودتر تشخیص داده شود پیشرفت آن کندتر خواهد بود و شخص بیمار درد کمتری را تحمل خواهد کرد.