تغذیهغذاهای سالمکالری ها

11 خواص تخم بلدرچین و ضرورت مصرف آن + ارزش غذایی و کالری

از گذشته انسان به این دانش رسیده است که، برای بهبود و کیفیت سلامت و زندگی خود نیاز دارد تا غذای سالم و مغذی مصرف کند. در نتیجه تا به امروز انسان ها مواد خوراکی را بر اساس سلامتی که به آن ها می بخشد، تا جای ممکن جایگزین یکدیگر می کنند. یکی از این مواد خوراکی ریز با ارزش غذایی بالا، تخم بلدرچین می باشد. در این مقاله درباره خواص تخم بلدرچین و ارزش غذایی آن صحبت خواهیم کرد.

ارزش غذایی و کالری تخم بلدرچین

کالری تخم بلدرچین

تخم بلدرچین مواد مغذی بهتری نسبت به تخم مرغ دارند. تخم بلدرچین حاوی 13درصد پروتئین است و بیشتر از پروتئین موجود در تخم مرغ است که فقط 11 درصد پروتئین دارد. تخم بلدرچین همچنین حاوی مواد مغذی دیگری مانند ویتامین E، روی، ویتامین B2، آهن و سایر مواد مغذی مفید است. همچنین تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ حاوی پنج برابر بیشتر آهن و پتاسیم است. در اینجا لیست مواد مغذی 9 گرم تخم بلدرچین آورده شده است:

  • کالری: 14 کیلو کالری
  • چربی: یک گرم 
  • کلسترول: 76 میلی گرم
  • سدیم: 13 میلی گرم
  • پتاسیم: 12 میلی گرم
  • پروتئین: 1.2 گرم
  • ویتامین آ: 0.717 میکروگرم
  • ویتامین دی: یک درصد
  • ویتامین B12: یک درصد
  • آهن: یک درصد
مطلب پیشنهادی
گوشت قرمز و انواع آن با 11 خاصیت و عوارض زیاده‌روی

11 خواص تخم بلدرچین در سلامتی

خواص تخم بلدرچین در سلامتی

تخم بلدرچین سرشار از مواد مغذی و سالم در خود می باشد که برای بدن فواید زیادی را به همراه دارد. خواص تخم بلدرچین تا به امروز توسط برخی از مطالعات و بررسی ها به اثبات رسیده است. به گونه ای که امروزه تا جای ممکن آن را جایگزین تخم مرغ خواهند کرد. تخم بلدرچین در ابتدا بیشتر در کشورهای شرق آسیایی مورد استفاده قرار می گرفته است. اما با پیشرفت علم به این نتیجه رسیده شد با اینکه تخم بلدرچین بسیار کوچکتر از تخم مرغ است، اما ارزش غذایی آن چند برابر است.

1. خواص تخم بلدرچین بر مغز

خواص تخم بلدرچین بر مغز

مغز یکی از نقاط مهم در بدن می باشد که امروزه به دلایل مختلف بسیار در خطر زوال بیشتری دارد. در نتیجه لازم است برای حفظ سلامت آن از طریق خوراکی نیز حفظ کنیم. یکی از خواص تخم بلدرچین که مصرف آن را برای کودکان و افراد بزرگسال ضروری کرده است، این می باشد که، برای مغز بسیار مفید است.

مطلب پیشنهادی
7 مورد از مهمترین خواص عسل برای بدن + ماسک صورت و مو با عسل

تخم بلدرچین حاوی اسید آمینه مفید است. این نوع پروتئین قادر است تحریکی بر عملکرد بهتر مغز باشد. همچنین یکی دیگر از خواص تخم بلدرچین این است که، به تغذیه سیستم عصبی کمک خواهد کرد. همچنین اسید آمینه یا پروتئین موجود در تخم بلدرچین سلول های مغزی را در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند. 

نکته: اسید آمینه این خواص تخم بلدرچین را دو چندان می کند که اگر سلول های مغزی شکسته شده باشند و یا آشیب دیده باشند آن را ترمیم کند.

2. درمان و پیشگیری از کم خونی

درمان و پیشگیری از کم خونی با مصرف تخم بلدرچین

مطالعات روی خواص تخم بلدرچین نشان داده ایت افرادی که به طور مرتب تخم بلدرچین مصرف می کنند، ریسک کم خونی در آن ها بسیار کمتر است. تخم بلدرچین غنی از ماده معدنی آهن است که در تشکیل گلبول های قرمز خون نقش اساسی داشته و در نتیجه ی آن از کم خونی جلوگیری خواهد شد.

طبق نظریه ای این احتمال را داده اند اسید آمینه موجود در تخم بلدرچین نیز ممکن است سطح هموگلوبین را در گلبول های قرمز بالا برد. بنابراین این عامل خود می تواند از ریسک ابتلا به آنمی را پایین آورد.

مطلب پیشنهادی
خواص ماش برای سلامتی تا لاغری آسان و سریع + بارداری

3. پاکسازی خون با مصرف تخم بلدرچین

پاکسازی خون با مصرف تخم بلدرچین

باور نکردی ترین خواص بلدرچین پاکسازی خون از سموم است. بررسی ها به اثبات رسانده اند، تخم بلدرچین در از بین بردن برخی از فلزات سنگین و سمومی خون نقش شایانی از خود ایفا کرده است. اسید آمینه موجود در تخم بلدرچین  قادر است، سموم را به یکدیگر متصل کرده و آن را از بدن خارج کند. همین علت است که تخم بلدرچین را به عنوان یک تصفیه کننده خون معرفی می کنند.

4. تخم بلدرچین و بهبود رشد کودکان

تخم بلدرچین و بهبود رشد کودکان

اصلی ترین ماده ای که بدن از آن ساخته شده است و به رشد و تکامل او کمک می کند پروتئین است. یکی از خواص تخم بلدرچین این می باشد که به رشد اندام و بافت های بدن کمک بسیار خواهد کرد. پروتئین موجود در تخم بلدرچین در فرآیند رشد کودکان بسیار کمک خواهد کرد. به گونه ای که پزشکان تغذیه مصرف آن را برای رشد کودکان ضروری می دانند.

مطلب پیشنهادی
خواص ماهی سالمون - 4 فایده بی نظیر + کالری و ارزش غذایی

5. ایمن سازی بدن با خواص تخم بلدرچین

ایمن سازی بدن با خواص تخم بلدرچین

تخم بلدرچین سرشار از اسیدهای آمینه بسیار مفید مانند لیزین است. به همین دلیل یکی دیگر از خواص تخم بلدرچین این می باشد که، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. از طرفی عملکرد ایمن سازی بدن را بالا خواهد برد. 

نکته: لیزین نوعی اسید آمینه می باشد که، قادر است، تولید آنتی بادی را بهبود بخشد و اینگونه از عملکرد سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند.

6. پیشگیری از دیابت

پیشگیری از دیابت با تخم بلدرچین

مطالعات بر روی خواص بلدرچین حاکی از آن است که این خوراکی سرشار از اسید آمینه لوسین در خود است. این اسید آمینه قادر می باشد، به تنظیم سطح قند خون و حفظ متعادل سازی انسولین کمک کند. به همین علت است مصرف تخم بلدرچین را برای پیشگیری و درمان دیابت مناسب می دانند.

7.  زیبایی و سلامت پوست 

تاثیرات تخم بلدرچین بر زیبایی و سلامت پوست

سلامت و زیبایی پوست یکی از مواردی است که از قدیم تا به امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. امروزه دستگاه ها و مواد شیمیایی زیادی برای جوانسازی مورد تبلیغ قرار می گیرند که علاوه بر گران بودن، این امکان وجود دارد بر پوست آسیب هایی برساند. خبر خوب این است که یکی از خواص تخم بلدرچین جوانسازی پوست است. تخم بلدرچین را می توان مانند ماسک درآورده روی صورت قرار داد. 

مطلب پیشنهادی
خواص تخمه هندوانه برای سلامتی را جدی بگیریم + ارزش غذایی

تخم بلدرچین منبع عالی پروتئین است. علاوه بر آن لیزین نوعی اسید آمینه می باشد که قادر است، تولید کلاژن در بدن را افزایش دهد. کلاژن نوعی پروتئین است که در حفظ سفتی لایه های پوست مورد نیاز است. همچنین ترکیبات تخم بلدرچین از ایجاد لک و چروک پیشگیری خواهد کرد. بنابر تمام این عوامل استفاده از این ماسک تاثیر بسزایی در جوانسازی دارد.

8. بهبود متابولیسم بدن

انسان برای حفظ سلامت بدن نیاز به تغذیه مناسب دارد. همچنین تحقیقات نشان داده است، مواد غذایی مغذی قادر می باشند، متابولیسم بدن را بهبود بخشند. در نتیجه ی آن بدن در تعادل قرار خواهد گرفت. یکی از خواص تخم بلدرچین حفظ تعادل انرژی در بدن است. همچنین تخم بلدرچین سرشار از ویتامین B12 و B6 می باشد. این دو ویتامین در تولید انرژی نقش اساسی دارد. در نتیجه ی این عملکرد سوخت و ساز بدن نسبت به حالت عادی بالاتر خواهد رفت.

مطلب پیشنهادی
خواص سویا برای سلامتی تا زیبایی و جوانی + عوارض سویا

9. پیشگیری از بیماری قلبی با مصرف تخم بلدرچین

پیشگیری از بیماری قلبی با مصرف تخم بلدرچین

بیماری قلبی امروزه جز شایع ترین بیماری های جهانی می باشد. یکی از راهکارهای پیشگیری از این بیماری مصرف خوراکی های مغذی و سالم است. یکی از خواص تخم بلدرچین این می باشد که سلامت قلب را به اندازه بسیار تضمین خواهد کرد. طبق تحقیقاتی که در سال های اخیر درباره مصرف تخم بلدرچین انجام شده است، نشان می دهد به علت مواد معدنی و ویتامین های حیاتی که در خود دارد ابتلا به بیماری های قلبی را 24 درصد کاهش خواهد داد.

نکته: مواد معدنی و ویتامین ها به علت حضور ویتامین E یا توکوفرول قادر می باشند، این فواید را برای قلب به همراه داشته باشند.

10. تقویت و زیبایی مو با خواص تخم بلدرچین

تقویت و زیبایی مو با خواص تخم بلدرچین

عوامل محیطی و غیرمحیطی امروزه بسیار سلامت موها را تهدید می کند. تغذیه مناسب و استفاده از ماسک های طبیعی بهترین روش برای درمان موهای آسیب دیده است. از خواص تخم بلدرچین می توان برای این درمان استفاده کرد. تخم این پرنده، باعث تقویت موها می شود. تخم بلدرچین از آنجایی که دارای اسید آمینه فراوان به ویژه اسید لینولئات است، قادر می باشد در رشد سریعتر موها کمک شایانی به عمل آورد.

مطلب پیشنهادی
خواص تخمه آفتابگردان برای سلامتی + عوارض جانبی

11. پیشگیری و تقویت بینایی

 پیشگیری و تقویت بینایی

تخم بلدرچین حاوی مقادیر زیادی از ویتامین A است، به همین جهت از دیگر خواص تخم بلدرچین حفظ سلامت چشم و تقویت بینایی است. اگر در سنین بالا تخم بلدرچین به طور مرتب مصرف شود، از بیماری های چشمی مانند ماکولا پیشگیری خواهد شد.

در آخر:

مصرف مواد غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی بسیار برای بهبود زندگی لازم است. تخم بلدرچین یکی از این مواد بسیار مغذی است که تا جای ممکن بهتر است این خوراکی را جایگزین تخم مرغ کرد. حتی لازم است خانم ها در دوران بارداری برای سلامت خود و جنین مصرف آن را در وعده های غذایی خود جای دهند. البته باید در نظر داشت مصرف تخم بلدرچین مانند هر خوراکی دیگر باید در تعادل باشد.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *