دهان و دندانزیباییزیبایی موضعیمراقبت زیبایی

سفید کردن دندان با 10 راهکار سریع و بسیار موثر خانگی

سفید کردن دندان کار بسیار راحتی است اما تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و جذابیت فرد خواهد داشت. گاهی استفاده از انواع دهان‌شویه‌ها نتیجه بخش نبوده و رنگ دندان‌ها زرد دیده می‌شود. در ادامه متن به موثرترین راهکارها برای دست یافتن به این امر اشاره خواهیم کرد.

موثرترین راهکارها برای سفید کردن دندان

گاهی اوقات با شستن مرتب دندان با خمیر دندان فراوان و حتی استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید هنوز دندان‌ها زرد هستند و خط لبخند جلوه و جذابیتی که باید داشته باشد را ندارد. دلایل متعددی وجود دارد که باعث زرد دیده شدن دندان‌ها می‌شود و این دلایل شامل گزینه‌های زیر هستند:

 • سیگار کشیدن‌های مکرر در طول روز
 • نوشیدن چای و قهوه فراوان در طول روز
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • بالا رفتن سن و نازک شدن مینای دندان‌ها
 • برخورد مواد غذایی حاوی ویتامین c با دندان‌ها و عدم شست و شو بعد از آن
 • کاهش بزاق دهان
 • رنگ ارثی دندان‌ها
 • تنفس با دهان
 • مصرف نامتعادل از ترکیبات حاوی فلوراید
سفید کردن دندان در خانه

با وجود این دلایل نیاز به پیش گرفتن راهکارهایی وجود دارد که به وسیله آنها بتوان این عوامل را از بین برد. تا حدود بسیار زیادی رفع عواملی که سبب زرد شدن دندان‌ها می‌شوند، به سفید کردن دندان‌ها کمک می‌کند اما راهکارهای بسیار موثر طبیعی و خانگی وجود دارند که در ادامه آنها را برایتان بیان خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی
جرم گیری دندان با چه روش‌هایی است؟ 6 راه خانگی موثر

مهمترین راه برای سفید کردن دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان در داشتن طول عمر دندان‌های سالم و زیبایی آنها بسیار موثر است. اینکه بعد از هر وعده غذایی دندان‌ها شسته شوند کمک شایانی برای دست یافتن به این امر حاصل خواهد شد.

این کار را سعی کنید حتما بعد از مصرف انواع نوشابه، چای، قهوه، غذاهای شیرین، غذاهای چرب و انواع ترشی انجام دهید. زیرا با وجود مواد شیمیایی در این ترکیبات مینای دندان آسیب دیده و رنگ تیره روی آن به راحتی ایجاد می‌شود و زیبایی دندان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ماسک خمیر جوش شیرین

یکی از موثرترین راهکارهایی که همه افراد با آن آشنا هستند استفاده از جوش شیرین به جای خمیر دندان برای شست و شوی دندان محسوب می‌شود. کمی پراکسید هیدروژن را با جوش شیرین ترکیب کنید. این خمیر به دست آمده را روی مسواک قرار دهید و دندان‌ها را به طور کامل با آن مسواک بزنید تا موجب سفید کردن دندان‌ها شود.

مطلب پیشنهادی
ارتودنسی دندان‌ها چیست؟ نکات بسیار مهم + انواع و مراقبت

از این دو ماده می‌توانید یک دهانشویه خوب نیز تهیه کنید. برای این منظور کافی است تا به مقدار 1 قاشق از هر کدام را در یک لیوان آب ترکیب کرده و بعد از مسواک زدن در دهان بچرخانید. ترکیب جوش شیرین با هیدروژن پروکسید باعث می‌شود تا از آسیب رساندن به لثه‌ها پیشگیری شود.

روغن‌های مفید برای سفید کردن دندان

از جمله مواد طبیعی که برای سفید کردن دندان می‌توان استفاده کرد برخی از انواع روغن‌ها است که با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریایی می‌توانند به سلامت لثه‌ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها منجر شوند. این روغن‌ها شامل گزینه‌های زیر است:

 • روغن نارگیل
 • روغن چوب دارچین
 • روغن نعنا
 • روغن پرتقال

برای نتیجه از این روغن‌ها می‌توانید آنها را در دهان برای مدت 2 الی 3 دقیقه بگردانید تا نتیجه را در عرض یک هفته مشاهده کنید.

روغن برای سفید کردن دندان

ترکیب موثر برای سفید کردن دندان

برای اینکه دندان‌هایی سفید داشته باشیم می‌توانیم از ترکیب هر یک از روغن‌های گفته با مقداری جوش شیرین استفاده کنیم. برای این منظور لازم است روغن را با مقداری جوش شیرین ترکیب کرده تا خمیری سفت مانند خمیر دندان حاصل شود. سپس آنرا به کمک مسواک روی دندان‌ها بمالید و به خوبی مسواک بزنید. بعد از 2 دقیقه دندان‌ها را آبکشی کنید.

مطلب پیشنهادی
جلوگیری از پوسیدگی دندان تنها با 4 راهکار ساده اما بسیار موثر

خمیر دندان خانگی موثر برای سفید کردن دندان

برای افرادی که به دنبال مواد طبیعی برای سلامت خود هستند، می‌توان استفاده از این خمیر دندان طبیعی را تجویز کرد. روغن نارگیل را به همراه زردچوبه و مقدار کمی جوش شیرین ترکیب کنید.

از یک مسواک برای شست و شوی دندان‌ها با این خمیر کمک بگیرید. برای عطر بهتر این خمیر دندان سفید کننده می‌توانید از روغن نعنا کمک بگیرید. این ترکیب می‌تواند علاوه بر سفید کردن دندان به رفع التهابات دهان و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ منجر شود.

استفاده از دهان‌شویه قوی

برای سفید کردن دندان علاوه بر استفاده از خمیر دندان‌های خانگی می‌توان از دهان‌شویه‌های موثر بهره‌مند شد. برای این منظور کافی است تا مقداری سرکه سیب تهیه کنید.

سرکه سیب ترکیبات آنتی اکسیدانی بالایی به همراه دارد و با در بر داشتن پتاسیم، منیزیم و انواع آنزیم‌ها می‌تواند به از بین رفتن جرم و آلودگی‌های دهان و دندان منجر شود. اما بهتر است در استفاده از آن زیاده روی نکنید زیرا با خاصیت اسیدی که به همراه دارد ممکن است برای دندان‌ها تا حدودی آسیب به همراه داشته باشد. سعی کنید بعد از چرخاندن سرکه سیب در دهان حتما مسواک بزنید.

مطلب پیشنهادی
همه چیز درباره ی وارنیش فلوراید + نحوه ی استفاده از آن

زغال فعال برای سفید کردن دندان

از جمله مواد طبیعی که برای این منظور مفید است، زغال فعال محسوب می‌شود. این نوع زغال با داشتن حفره‌های متعدد می‌تواند ذرات بسیار ریزی که سبب تیره شدن رنگ دندان می‌شود را به خود جذب کند.

سفید کردن دندان با زغال فعال

زغال فعال را با مقداری آب ترکیب کرده و به همراه مسواک روی دندان‌ها ماساژ دهید. سپس به خوبی آب بکشید و برای نتیجه بهتر این کار را حداقل دو مرتبه در هفته انجام دهید.

پوست موز برای سفید کردن دندان

داخل پوست موز را به آرامی روی دندان‌های خود بمالید. این کار را لازم است طی 2 الی 5 دقیقه برای دندان‌ها تکرار کنید. مواد معدنی موجود در پوست موز جذب مینای دندان شده و در پی آن دندان‌های قوی و سالمی حاصل خواهد شد. بعد از انجام این کار مسواک بزنید و دندان‌ها را خوب آب بکشید.

خوراکی‌های مفید برای سفید کردن دندان

در بین مواد غذایی و خوراکی‌هایی که در طول روز مصرف می‌کنیم، برخی از آنها تاثیر به سزایی در سفید شدن دندان‌ها به همراه دارند. همواره سعی کنید از مواد غذایی سالم به جای مواد غذایی قندی و مصنوعی استفاده کنید تا از بروز زردی برای دندان‌ها جلوگیری شود. مواد غذایی زیر برای این منظور کمک بگیرید:

 • استفاده بیشتر از منابع غذایی کلسیمی و انواع لبنیات
 • سبزیجات با برگ‌های تیره و غنی از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله منیزیم
 • استفاده از قارچ و توت فرنگی
 • استفاده از تخم مرغ
 • انواع مغزها
مطلب پیشنهادی
دندان عقل (ترمیم پوسیدگی + کشیدن و مراقبت بعد از آن)

در نظر داشته باشید هر یک از این مواد غذایی برای حفظ سلامت دندان‌ها مفید هستند و استفاده خوراکی از آنها به داشتن دندان سالم منجر خواهد شد. اما بعد از مصرف هر کدام مسواک نباید فراموش شود.

پوست مرکبات برای سفید کردن دندان

پوست مرکباتی مانند پوست لیموترش و پوست پرتقال دارای خاصیت اسیدی بالایی است. از آنها برای سفید کردن دندان می‌توان کمک گرفت. اما این نکته را باید در نظر داشت که بعد از استفاده از آنها حتما باید با مسواک دندان‌ها به خوبی شسته شوند تا از آسیب دیدن آنها با اسید موجود در ترکیبات پوست مرکبات جلوگیری شود.

نکات مهم برای سفید کردن دندان

در ابتدا راهکارهای خانگی بسیار موثر برای سفید کردن دندان را ارائه کردیم. اما وجود بسیاری از سفید کننده‌ها در بازار سبب شده است تا افراد به صورت ناخواسته به مینای دندان خود برای داشتن دندان سفید آسیب وارد کنند.

نکات مهم برای سفید کردن دندان

گاهی مصرف بیش از اندازه از سفید کننده دندان می‌تواند آسیب جدی به بافت دندان وارد کند که در این صورت نیاز به روت کانال ایجاد خواهد داشت. علاوه بر این موضوع با استفاده از مواد اسیدی برای سفید شدن دندان مینای دندان از بین رفته و به مرور زمان دندان‌های غیر طبیعی و کدر با رنگ‌های تیره برای فرد باقی خواهد ماند.

مطلب پیشنهادی
لمینت دندان (انواع) + آیا لمینت برای کودکان مناسب است؟

در پی فرسایش دندان بر اثر مصرف مداوم از سفید کننده‌ها ممکن است مینای دندان نازک شده و بر اثر سرد و گرم شدن غذا درد برای دندان‌ها ایجاد شود. بهتر است سعی کرد این کار را به حد اعتدال انجام داد و از مصرف مواد غذایی یا مواردی که سبب تیره شدن رنگ دندان‌ها می‌شوند پرهیز کرد.

نکات پایانی

در این متن به 10 مورد از موثرترین راهکارها برای سفید کردن دندان اشاره کردیم. با مراجعه هر 6 ماه یک مرتبه به دندانپزشک از سلامت دندان‌های خود مطلع شوید و بهداشت دهان و دندان را برای داشتن دندان‌های سالم و زیبا رعایت کنید.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *