شیر کاکائو بعد از ورزش

شیر کاکائو بعد از ورزش ممکن است برای برخی از افراد توصیه شود و برای برخی دیگر منع شود. بسیاری از افراد بر این عقیده‌اند که شیر کاکائو می‌تواند تاثیر بالقوه‌ای در ریکاوری بعد از تمرین ورزشی سنگین داشته باشد.

البته گزینه‌های متعددی برای مصرف بعد از ورزش توصیه می‌شود که نوشیدنی‌ها بهترین گزینه‌ها از آنها هستند. بهتر است این متن را دنبال کنید تا درست یا غلط بودن مصرف شیر کاکائو بعد از ورزش را بررسی کنیم.

مصرف شیر کاکائو بعد از ورزش

شیر کاکائو یکی از نوشیدنی‌های بسیار خوشمزه‌ای است که حاوی پروتئین، آب و کربوهیدرات‌های ساده است. این موضوع می‌تواند تاثیر به سزایی در رفع خستگی فیزیکی بدن به ویژه بعد از ورزش داشته باشد.

مصرف شیر کاکائو بعد از ورزش

شیر کاکائو نسبت به شیر ساده، از کربوهیدرات و کالری بیشتری برخوردار است که می‌تواند گزینه مناسبی برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند، نباشد. به جدول ارزش غذایی یک لیوان یا 240 میلی لیتر شیر کاکائو توجه کنید:

مطلب پیشنهادی
10 اپلیکیشن ورزشی منتخب سال 2022 از نظر متخصصان تناسب اندام
مواد تشکیل دهندهمقدار موجود در یک لیوان
انرژی (کالری)180 الی 220 کالری (بسته به مواد تشکیل دهنده)
پروتئین8 الی 13 گرم
کربوهیدرات26 الی 32 گرم
چربی2.5 الی 9 گرم
کلسیم28 درصد نیاز روزانه
ویتامین D25 درصد نیاز روزانه
پتاسیم12 درصد نیاز روزانه
فسفر25 درصد نیاز روزانه
کلسترول19.2 میلی گرم
فیبر2.4 میلی گرم

مقدار چربی، کربوهیدرات و کالری دریافتی شیر کاکائو بعد از ورزش بسته به مواد تشکیل دهنده آن ممکن است متفاوت باشد. زیرا برخی از انواع آن با شیر کم چرب و برخی با شیر پرچرب تهیه می‌شوند یا مقدار گلوکز به کار برده شده در آنها ممکن است متفاوت باشد.

نسبت کربوهیدرات موجود در شیر کاکائو به پروتئین 4 برابر است. علاوه بر این موضوع شیر کاکائو حاوی مقادیری از سدیم است که می‌تواند به هیدراته ماندن بدن کمک کند. اما باید به این توصیه متخصصان توجه داشت که مصرف این نوشیدنی به افرادی که تمرینات سخت ورزشی انجام داده‌اند توصیه می‌شود.

مطلب پیشنهادی
7 دلیل چاقی که هیچوقت نمی دانستید

شیر کاکائو بعد از ورزش چه فوایدی دارد؟

همانطور که اشاره شد، بعد از تمرینات سنگین ورزشی یکی از بهترین مواد خوراکی که می‌توان مصرف کرد، شیر کاکائو است. اما باید کامل این فواید را بررسی کرد.

1. ریکاوری بهتر بعد از ورزش

ترکیبات تشکیل دهنده شیر کاکائو می‌تواند به ریکاوری ماهیچه‌ها بعد از تمرین کمک شایانی برساند. این نوشیدنی می‌تواند پروتئین، انرژی، الکترولیت و مایعات از دست رفته بدن طی فعالیت بدنی را به بدن باز گرداند.

2. عملکرد بهتر بدنی

برای افزایش قدرت بدنی برای انجام ورزش‌های سنگین می‌توان به ترکیبات شیر کاکائو اعتماد کرد. ورزشکارانی که ورزش‌های قدرتی انجام می‌دهند بهتر است از این نوشیدنی برای تقویت بدن بهره ببرند.

3. بالا بردن انرژی بدن

کربوهیدرات دریافتی از مصرف شیر کاکائو بعد از ورزش حدود 26 الی 32 گرم متفاوت است. میزان کربوهیدرات در شیر کاکائوهای کم‌چرب، بیشتر از انواع پرچرب است. این مقدار با نوشیدنی‌های انرژی‌زا تقریبا یکسان است. کربوهیدرات به پر شدن مجدد ذخایر انرژی بدن کمک می‌کند.

افزایش انرژی با شیر کاکائو

به همین دلیل یکی از نوشیدنی‌های عالی برای پیشگیری از سوخت بدن است. پروتئین موجود در شیر به دریافت انرژی برای عضلات و کربوهیدرات موجود در کاکائو به انرژی سلول‌ها منجر می‌شود.

مطلب پیشنهادی
غذاهای کنسروی چه مضراتی دارند؟ آیا فایده هم دارند؟

4. متعادل ساختن مایعات و الکترولیت بدن

یکی از ترکیبات موجود در شیر کاکائو، آب است. نوشیدنی‌های مفیدی مانند شیر کاکائو می‌توانند به پیشگیری از دهیدراته شدن بدن منجر شوند. هیدراته ماندن بدن از ایجاد سرگیجه و ضعف بعد از ورزش پیشگیری می‌کند.

پتاسیم و آب تشکیل دهنده شیر کاکائو می‌تواند از مواردی همچون سرگیجه، ضعف، بی‌حالی و کسلی بعد از ورزش پیشگیری کند که در ترکیبات شیر کاکائو وجود دارند.

5. تامین کننده پروتئین

یکی از تاثیرات مصرف شیر کاکائو بعد از ورزش تامین پروتئین مورد نیاز بدن است. بعد از فعالیت بدنی بسیار مفید است اگر طبق شرایط بدنی مقداری بین 13 الی 25 گرم پروتئین دریافت شود. همانطور که اشاره شد، شیر کاکائو حاوی حداقل 8 گرم پروتئین است.

تامین پروتئین با شیر کاکائو

این مقدار پروتئین می‌تواند به رفع آسیب دیدگی بعد از تمرین و همینطور ترمیم سریع، افزایش مجدد قوای بدنی و عضله‌سازی کمک کند.

6. تامین کلسیم

یک لیوان شیر کاکائو بعد از ورزش می‌تواند به تامین 28 درصد نیاز روزانه کلسیم منجر شود. از این رو برای افرادی که تمرینات سخت ورزشی را طی می‌کنند می‌تواند بسیار موثر باشد. کلسیم در بازدهی بهتر عضلات، تنظیم شدن فشار خون و حتی کاهش چربی بافت‌های عضلانی تاثیرگذار است.

مطلب پیشنهادی
8 گام تا تغذیه سالم ؛ تنظیم رژیم غذایی اصولی با نکات تغذیه‌ای

7. موثر در تامین ویتامین D مورد نیاز ورزشکار

با مصرف یک لیوان شیر کاکائو بعد از ورزش و تمرینات سنگین، 25 درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین D تامین می‌شود. این ویتامین برای بهبود عملکرد اسکلت استخوانی حین ورزش ضروری است. این ویتامین به متعادل بودن سطح انسولین و سفت شدن عضلات کمک می‌کند که نور مستقیم خورشید نیز یک منبع عالی برای دریافت آن است.

شیر کاکائو بعد از ورزش چه ضرری دارد؟

تمام فواید بیان شده از این نوشیدنی برای فعالیت بدنی قدرتی و ورزش‌های سنگین بسیار مفید است. اما باید به این نکته توجه داشت که شیر کاکائوهای آماده تحت مارک‌های مختلف، حاوی مقادیر متفاوت و زیادی از قند و چربی هستند. بهتر است پیش از مصرف شیر کاکائو بعد از ورزش به نکات زیر توجه کنید:

  1. برخی از انواع شیرکاکائوهای آماده سرشار از قندهای مصنوعی و یا فروکتوز هستند که می‌توانند خطر بالا رفتن سطح قند خون و افزایش وزن را به همراه داشته باشند
  2. قند افزوده در ترکیبات خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و برخی از انواع سرطان، آکنه و پوسیدگی دندان را به همراه خواهد داشت
  3. لاکتوز موجود در برخی از انواع محصولات لبنی مانند شیر کاکائو می‌تواند نفخ و گاز معده، کرامپ و حتی اسهال یا یبوست را در پی داشته باشد
  4. چربی اشباع و کلسترول در ترکیبات شیر کاکائو وجود دارد که ممکن است احتمال ابتلا به بیماری‌ها را به شدت افزایش دهد، پس شیر کاکائو بعد از ورزش برای افرادی که ورزش سنگین انجام می‌دهد مناسب‌تر است زیرا مقدار زیادی از این چربی و کلسترول را می‌سوزانند اما آنها نیز باید از آن به اعتدال مصرف کنند
  5. چربی موجود در ترکیبات شیر کاکائو ممکن است به تجمع چربی در بدن منجر شود
مطلب پیشنهادی
بی اشتهایی عصبی - (علائم جسمی و روحی + علت آنورکسیا)

جمع‌بندی

فواید متعددی بر اثر مصرف متعادل شیر کاکائو بعد از ورزش سنگین مانند کلسیم، ویتامین D، پروتئین و هیدراته ماندن بدن دریافت می‌شود. منتها این نوشیدنی ممکن است کالری، قند و چربی زیادی را به بدن برساند که ممکن است سبب آسیب به دندان‌ها، چاقی و افزایش توده چربی بدنی شود. به همین دلیل برای برخی از ورزشکاران مناسب نیست و بسته به نیاز بدن و در موارد توصیه شده توسط متخصصین بهتر است مصرف شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید