رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

رژیم قهوه روشی موثر بر کاهش وزن با هفت آسیب جدی

رژیم قهوه یک برنامه غذایی تنظیم شده به روز و تقریبا مدرن است. با این حال طی مدت کوتاهی، محبوبیت بالایی پیدا کرده است. در طول این رژیم باید مقدار بیشتری قهوه مصرف کرد و در مقابل باید مصرف سایر منابع برای دریافت کالری را محدود کرد.

افرادی که این رژیم را دنبال کرده‌اند در مدت زمان کوتاهی، نتیجه مطلوبی را دریافت کرده‌اند. با این حال نواقصی نیز این رژیم دارد که باید به آنها توجه کرد. در این متن سعی می‌کنیم نکات کاملی را در رابطه با لاغری با رژیم قهوه، مزایا و اینکه آیا روشی سالم برای کاهش وزن است، را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

رژیم قهوه چیست؟

رژیم لاغری قهوه، توسط کتاب “The Coffee Lover’s Diet” نوشته دکتر باب آرنوت، به شهرت رسید. در این کتاب، دکتر آرنوت ادعا کرده است که با نوشیدن چندین فنجان قهوه در طول روز، می‌توان به لاغری و کاهش وزن دست یافت.

لاغری با قهوه

این موضوع به دلیل بالا رفتن چربی سوزی، مسدود شدن جذب کالری و کاهش اشتها اتفاق خواهد افتاد. این مورد نتیجه تحقیقات دکتر آرنوت بر مردم جزیره ایکاریای یونان است که جمعیت سالمندی نیز دارد. در واقع او بر این عقیده بود که سلامتی و عمر طولانی آنها ناشی از دریافت خواص آنتی اکسیدانی قهوه است.

مطلب پیشنهادی
رژیم فستینگ چه انواعی دارد؟ معایب و مزایای روند آن

عملکرد رژیم قهوه چگونه است؟

در این رژیم باید روزانه 3 فنجان (720 میلی‌لیتر) قهوه سبک مصرف شود. منظور از قهوه سبک نوع روشن‌تر و کمتر تفت داده شده آن است. آنتی اکسیدان‌های پلی فنول موجود در قهوه سبک، بیشتر از قهوه تیره است.

دکتر آرنوت اهمیت بالایی برای انتخاب نوع قهوه و نحوه تهیه آن قائل بود. باید نوع مرغوب و با پوسته‌ی قهوه را تهیه و در منزل آنرا با آب تهیه کرد. همینطور در رژیم قهوه از افزودن شکر، قند، کرم و خامه در کنار قهوه باید پرهیز کرد.

کاهش وزن با قهوه

در این رژیم می‌توان به اندازه دلخواه قهوه نوشید. حداقل میزان قهوه‌ای که می‌توان در روز نوشید معادل 3 فنجان است. علاوه بر این موضوع در کنار قهوه، می‌توان یک منبع غذایی پرفیبر مانند اسموتی نیز مصرف کرد.

در انتخاب مواد غذایی باید نوعی را برگزید که کم‌چرب و کم‌کالری باشد. منابع غذایی مانند انواع غلات، میوه‌ها و سبزیجات که سرشار از فیبر هستند و برای روند کاهش وزن بسیار موثر هستند، باید در رژیم قهوه به اعتدال و متنوع مصرف شوند.

مطلب پیشنهادی
رژیم فلکسترین چه معایب و مزایایی دارد؟ 6 گروه غذایی مجاز

کالری دریافتی در رژیم قهوه

مقدار کالری دریافتی در این رژیم برای هر روز باید به مقدار 1500 کالری باشد. این مقدار، کمتر از کالری متوسطی است که باید هر فرد در روز دریافت کند.

در وعده‌های غذایی این رژیم، می‌توان از منابع غذایی همچون سبزیجات، توفو (پنیر سویا)، برنج قهوه‌ای یا مرغ کباب شده با سالاد را مصرف کرد.

افرادی که در این رژیم به موفقیت دست یافته‌اند، به احتمال زیاد کالری دریافتی کمی داشته‌اند. علاوه بر سوخت کالری، طبق تحقیقات انجام شده، مصرف قهوه به کاهش وزن کمک خواهد کرد.

در واقع در این رژیم باید روزانه 3 فنجان قهوه نوشید و کالری مورد نیاز دریافتی را از منابعی مانند اسموتی‌های رژیمی تامین کرد. برای وعده‌های اصلی و میان وعده‌ها نیز باید بر مصرف مواد غذایی حاوی فیبر و کم‌چرب تمرکز کرد.

برجسته‌ترین مزایای رژیم قهوه

طبق تحقیقات انجام شده، مصرف قهوه می‌تواند به کاهش اشتها و کاهش کالری دریافتی منجر شود. این موضوع کاهش وزن و لاغری مطلوبی را در پی خواهد داشت. علاوه بر این مورد کالری سوزی بدن را نیز افزایش خواهد داد اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

مطلب پیشنهادی
رژیم مرغ با 9 مزیت برای لاغری سریع و عضله‌سازی

رژیم قهوه برای کاهش اشتها

 • قهوه سرشار از خاصیت آنتی اکسیدانی به نام پلی فنول و کافئین است که از آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد جلوگیری کرده و بر کاهش التهابات موثر است
 • قهوه می‌تواند موجب کاهش اشتها و افزایش چربی‌سوزی شود
 • قهوه به سرکوب اشتهای کاذب منجر می‌شود که این موضوع به کاهش کالری دریافتی منجر خواهد شد
 • نوشیدن قهوه پیش از غذا می‌تواند جلوی پرخوری را بگیرد اما مصرف آن 3-4 ساعت قبل از غذا هیچ تاثیری بر پیشگیری از پرخوری نخواهد داشت
 • مصرف قهوه در رژیم طبق مطالعات انجام شده بر 33 فرد با وزن طبیعی، کالری دریافتی آنها در مقایسه با زمانی که قهوه مصرف نمی‌کردند، کاهش یافت
مزایای مصرف قهوه برای لاغری

رژیم قهوه برای افزایش متابولیسم بدن

 • کافئین موجود در قهوه به بالا بردن متابولیسم بدن، سوخت چربی و در نتیجه کاهش وزن منجر می‌شود
 • طبق تحقیقات انجام شده بر 600 نفر، مصرف کافئین بر کاهش وزن، کاهش شاخص توده بدنی و کاهش توده چربی تاثیر مستقیم دارد. وقتی مصرف کافئین در شرکت‌کنندگان دو برابر شد، وزن، BMI و توده چربی به مقدار 17 الی 28 درصد کاهش یافت
 • طبق تحقیقات دیگر روی 12 فرد بزرگسال، مصرف مکمل حاوی کافئین و پلی فنول به چربی سوزی و کالری سوزی بیشتر منجر شد
 • در رژیم قهوه چربی سوزی ناشی از فعالیت بدنی نیز افزایش خواهد یافت
مطلب پیشنهادی
5 سوپرفود عالی برای کاهش وزن سریعتر را بشناسید

معایب و نواقص رژیم قهوه

همانطور که اشاره شد، قهوه سرشار از آنتی اکسیدان پلی فنول و کافئین است که در چربی سوزی و کنترل اشتها نقش به سزایی دارد. این یعنی تقویت متابولیک بدن برای دست یافتن به وزن دلخواه با قهوه کاملا شدنی است. اما عوارض و معایبی دارد که باید به آنها توجه کرد:

 1. دریافت کافئین بیش از حد ممکن است به بالا رفتن فشار خون منجر شود
 2. کافئین ادرار آور است و ممکن است سبب از دست دادن مقدار زیادی آب از بدن شود
 3. قهوه و کافئین موجود در آن باعث بی‌خوابی می‌شود
 4. سبب از بین رفتن برخی از الکترولیت‌ها می‌شود
 5. پتاسیم بدن را کاهش می‌دهد که این موضوع خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و به خطر افتادن سلامت عضلات را در پی خواهد داشت
 6. افسردگی، سردرد، خطر احتمال پوکی استخوان و شکستگی استخوان را در پی خواهد داشت
 7. مصرف کافئین در روز تا 400 میلی گرم مجاز است که حدود 4 لیوان قهوه یا 960 میلی لیتر می‌شود؛ مصرف بیش از این مقدار آسیب‌های جدی را به همراه خواهد داشت
مطلب پیشنهادی
رژیم دانمارکی 15 روزه برای کاهش وزن سریع + معایب و مزایا

آیا رژیم قهوه روشی سالم برای لاغری است؟

متاسفانه رژیم قهوه یک روش کاملا سالم برای کاهش وزن نیست. در این روند کاهش وزن مقدار زیادی کافئین به بدن می‌رسد که می‌تواند کاهش وزن و کاهش اشتها را به همراه داشته باشد.

رژیم سالم، رژیمی است که محدودیت کالری سختگیرانه نداشته باشد و کاهش وزن پایدار را به همراه داشته باشد. برای کاهش وزن بهتر است منابع غذایی سالم را به اعتدال مصرف کرده و منابعی همچون قند و چربی ناسالم را باید کاهش داد.

جمع‌بندی

رژیم قهوه روشی سالم برای کاهش وزن نیست. در این رژیم باید روزانه حداقل 3 فنجان قهوه نوشید و مقدار کالری محدودی را مصرف کرد. اگرچه این رژیم ممکن است کاهش وزن را به همراه داشته باشد اما این کاهش وزن ناپایدار است و برای طولانی مدت روندی سالم برای تغذیه نیست. همواره می‌توان از فواید مصرف متعادل قهوه بهره‌مند شد ولی نباید تاثیرات منفی آنرا در صورت زیاده‌روی نادیده گرفت. برای کاهش وزن سالم باید از رژیم‌های محدود کننده‌ای مانند رژیم قهوه خودداری کنید.

مطلب پیشنهادی
رژیم ایتالیایی - (چگونه باعث تناسب اندام و لاغری می شود؟)

منبع: healthline

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *