عرق بوقناق برای سلامت

عرق بوقناق یکی از داروهای سنتی شگفت انگیز می باشد که متاسفانه نامش نیز برای اکثر مردم ناآشنا است. این عرق در گذشته بیشتر برای درمان افرادی که دارای دیابت بوده اند مورد استفاده قرار می گرفت. اما به تدریج خواص شگفت انگیزی از عرق بوقناق کشف شد. در این مقاله درباره ی خواص عصاره ی بوقناق صحبت خواهیم کرد.

بوقناق چه نوع گیاهی است؟

گیاه عرق بوقناق

بوقناق یک نوع گیاه بوته ای می باشد که دارای گل های بنفش رنگ و تقریبا تیز است. بوقناق اغلب به صورت بیابانی و خود رو در دشت ها رشد می کند. در زبان فارسی به این گیاه چرخه یا خارزن بابا نیز می گویند. بوقناق در خود دارای اینولین می باشد به همین علت آن را با نام کنگر فرنگی وحشی نیز می شناسند. 

خواص عرق بوقناق برای سلامت بدن

عرق بوقناق جز عرقیات محبوب در عطاری ها و طب سنتی می باشد. عصاره یا همان عرق این گیاه را از ریشه های گیاه بوقناق تهیه می کنند. از آنجایی که عرق بوقناق دارای طبعی متعادل دارد برای همه ی مزاج ها مناسب می باشد. 

مطلب پیشنهادی
8 خواص اثبات شده عرق شاتره + عوارض مصرف نامتعادل آن

1. بهبود دستگاه گوارش با مصرف عرق بوقناق

سلامت و عملکرد هر کدام از اجزای بدن بر دیگری تاثیر زیادی خواهد داشت. دستگاه گوارش جز آن دسته از اجزاء بدن می باشد که مشکلی در آن، اختلال بسیاری در باقی اجزا ایجاد خواهد کرد. در نتیجه لازم است این عضو بدن را در مقابل بیماری ها و آسیب ها محافظت کنیم. 

بیماری یبوست یکی از مشکلات گوارشی است که به عوامل مختلفی می تواند این بیماری را در شخص ایجاد کند. مصرف عرق بوقناق باعث خواهد شد روده بزرگ عملکرد بهتری نشان دهد و به اصطلاح عامیانه روده را نرم خواهد کرد. در نتیجه ی این عملکرد یبوست برطرف خواهد شد. 

افرادی که دارای معده ی حساس هستند و یا باکتری های مضر در معده آن ها فعالیت می کند نسبت به افراد دیگر بیشتر دچار نفخ معده خواهند شد. عرق بوقناق دارای این خاصیت می باشد که با مصرف آن به اندازه چشمگیری نفخ معده را از بین خواهد برد و به عملکرد ماهیچه های معده برای هضم غذا کمک بسیار خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
7 خاصیت ویژه عرق بهار نارنج برای جسم و آرامش روان

نکته: عرق بوقناق باعث خواهد شد صفرا به خوبی فعالیت کند و مایعات ترشح شده اش داخل اثنی عشر روده ریخته خواهد شد. در نتیجه ی این عملکرد درمان موثری برای کولیت روده خواهد بود.

2. پاکسازی کبد با عصاره بوقناق

در علم پزشکی کبد را مظلوم ترین اجزاء بدن خطاب می کنند. چرا که اگر تنها قسمت کوچکی از کبد سالم مانده باشد باز هم می تواند مانند یک کبد کامل کار کند. امروزه به دلیل سبک زندگی و خوردن خوراکی های نامناسب کبد با بیماری های زیادی رو به رو است. این شیوه ی زندگی به گونه ای می باشد که اگر نزد پزشک طب سنتی رفته باشید خواهید شنید که بسیاری از افراد دچار مشکلات کبدی هستند. برای پیشگیری از این مشکلات لازم می باشد کبد در سال سم زدایی شود. 

عرق بوقناق دارای خاصیت سم زدایی و پاکسازی بسیار چشمگیری برای کبد می باشد. علاوه بر این مصرف متعادل از عرق بوقناق عملکرد آنزیم های کبد را بهبود می بخشد. همچنین عروق کبدی را کاملا باز خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
آشنایی با خواص عرق بیدمشک و دمنوش های آن

3. پیشگیری از حمله قلبی و مغزی

عرق بوقناق یکی از خوراکی های عالی برای باز شدن رگ ها و عروق می باشد. این عرق به چربی های اشباع شده و کلسترول های رسوب کرده در میان رگ های خونی حمله می کند و آن ها را کاملا از بین می برد. در نتیجه ی این اتفاق خون به راحتی در میان مغز و قلب جریان پیدا می کند. با این عملکرد خطر حمله قلبی و حمله مغزی بسیار پایین خواهد آمد.

4. درمان کم خونی و پیشگیری از آن

کم خونی در حد بسیار کم در میان خانم ها و افرادی که دچار خونریزی های شدی بر اثر جراحت و یا عمل جراحی شده اند بسیار شایع می باشد. علاوه بر این به علت سبک غذای نامناسب کم خونی در بین آقایان نیز شیوع پیدا کرده است. یکی از خواص عرق بوقناق این می باشد که قادر است به تولید گلبول قرمز در بدن بسیار کمک کند. در نتیجه ی افزایش گلبول قرمز، کم خونی درمان خواهد شد. همچنین برای پیشگیری از آنمی پیشنهاد می شود به اندازه ی متعادل از این عصاره ی شگفت انگیز مصرف شود.

مطلب پیشنهادی
11 مورد از خواص عرق کاسنی برای پاکسازی بدن + مصرف در بارداری

5. درمان دیابت با عرق بوقناق

این نکته درست می باشد که کاهش قند در افراد دارای دیابت تنها با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش روزانه انجام 

پذیر می باشد. اما باید در نظر داشت برخی افراد به دلایل مختلف قادر به ورزش کردن و گرفتن رژیم غذایی نیستند. در نتیجه این افراد لازم است خوراکی هایی را مصرف کنند که در کاهش قند نقش داشته باشند. 

عرق بوقناق یکی از خوراکی هایی می باشد که به درمان دیابت کاهش قند کمک شایانی می کند. عملکرد آن به این گونه است که ترشح انسولین را در بدن افزایش می دهد، در نتیجه این اتفاق قند خون به طور چشمگیری پایین خواهد آمد. 

طریقه ی متداول مصرف عرق بوقناق برای افراد دیابتی اینگونه می باشد که هر 4 ساعت یکبار باید یک استکان از این عرق را میل کنند. با مصرف متداول و متعادل این عرق پرخاصیت کم کم دیابت در افراد دارای این بیماری گفته شده است که درمان می شود.

مطلب پیشنهادی
خواص عرق یونجه در 23 مورد موثر بر سلامتی + مواد مغذی آن

موارد منع مصرف بوقناق و مشتقات آن

موارد منع مصرف عرق بوقناق
  • افراد دارای دیابت که داروهایی با ترکیبات شیمیایی کاهنده ی قند خون مصرف می کنند به علت تداخل کاهنده های قند خون، بهتر است از مصرف هم زمان عرق بوقناق و این نوع داروها خودداری کنند.
  • خانم ها در دوران بارداری بهتر است از مصرف عرق بوقناق خودداری کنند.
  • بوقناق و مشتقات آن در خانم های شیرده باعث کاهش شیر آن ها می شود. در نتیجه بهتر است تا زمان شیردهی از خوردن آن پرهیز نمایند.

در آخر:

عرق بوقناق دارای خواص بسیار زیادی است. اما باید در نظر داشت در مصرف آن مانند هر خوراکی دیگر باید تعادل را رعایت کرد. چرا که عرق این گیاه کاهنده ی فشار خون می باشد. در نتیجه مصرف بیش از حد آن باعث بی حالی و سستی در فرد خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید