تغذیهغذاهای سالم

عرق چهل گیاه از چه گیاهانی است؟ + 13 خاصیت بالقوه

عرق چهل گیاه از ترکیب عرقیات چندین گیاه تشکیل شده است.
به همین دلیل می‌تواند مانند یک داروی درمانی اما از نوع طبیعی، عمل کند. بهتر است برای حفظ سلامت بدن و آشنایی با کاربردهای این نوشیدنی، ترکیبات به کار برده شده در آنرا شناخت. همینطور به بررسی طبع آن پرداخت. در این متن به این موضوعات مهم به طور کامل پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

مطالب پیشنهادی مرتبط با عرق چهل گیاه

مواد تشکیل دهنده عرق چهل گیاه

یکی از برجسته‌ترین سوالاتی که با شنیدن اسم عرق چهل گیاه ایجاد می‌شود، این است که آیا ترکیبات این نوشیدنی از عرق چهل گیاه دارویی بدست آمده است یا منظور از آن، این است که خاصیت آن مانند خاصیت چهل گیاهِ پرفایده است؟

پاسخ دقیق برای این سوال به مصرف چندین گیاه و یا خاصیت آنها مربوط نمی‌شود. در روش تهیه سنتی عرق چهل گیاه، بیان شده است که، تهیه آن بستگی به گیاهان موجود و در دسترس دارد. اینکه چه گیاهان دارویی در آن به کار برده می‌شود کاملا به گیاهان دارویی در دسترس وابسته است.

گیاهان به کار برده شده در عرق چهل گیاه

با این وجود اغلب برخی از گیاهان وجود دارند که پایه اصلی این نوشیدنی پرفایده محسوب می‌شوند و در ترکیبات آن به کار برده می‌شوند. البته گاهی ممکن است به دلیل عدم دسترسی، برخی از گزینه‌ها حذف شوند. با این حال ترکیباتی که اغلب به کار برده می‌شوند را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی
7 خاصیت ویژه عرق بهار نارنج برای جسم و آرامش روان

آویشن

از این گیاه برای رساندن خواص ضد نفخ و ضد التهابی استفاده می‌شود. برای بهبود علائم آلرژیک، بهبود سرماخوردگی، مشکلات گوارشی و مشکلات تنفسی مفید است. طبع آویشن گرم است.

کاسنی

از این گیاه در عرق چهل گیاه به کار برده می‌شود تا خواصی از جمله بهبود بیماری‌های کبدی، چشمی و کلیوی حاصل شود، حتی برای سلامت پوست، درمان آکنه و اعصاب نیز مفید است.طبع کاسنی سرد است.

اسفرزه

این گیاه برای بهبود بیماری‌های کلیوی، مشکلات گوارشی مانند یبوست و زخم معده مفید است. طبع اسفرزه سرد و تر است.

زنیان

این گیاه دارویی قاعده‌آور و ضد تهوع است. از آن به منظور کاهش التهابات، تب بر و ضد پیسی در ترکیبات عرق چهل گیاه به کار می‌برند. طبع زنیان نیز گرم است.

اسطوخودوس یا لاوندر

برای سلامت کبد و کلیه‌ها، بهبود بیماری‌های عصبی، درد مفاصل و بهبود آسم بسیار مفید است. طبع اسطوخودوس گرم و خشک است.

مطلب پیشنهادی
خواص کندر برای بدن + طبع کندر و خاصیت دود کندر

افسنتین یا خاراگوش

مفید برای تقویت قلب و دستگاه گوارش است و به عنوان یک تب‌بُر عالی عمل می‌کند. طبع افسنتین گرم و خشک است و برای دوران بارداری ممنوع است. زیرا ممکن است سبب سقط یا زایمان زودرس شود.

بابونه

گیاه دارویی بابونه‌ی به کار برده شده در عرق چهل گیاه، به منظور رساندن خواصی همچون بهبود سرگیجه، درمان مسمومیت غذایی، تقویت حافظه و ضد نفخ به کار برده شده است. طبع آن نیز گرم و خشک است.

گل بنفشه

موثر بر رفع عطش، درمانی برای سیاه سرفه، مخملک، سرخک، آسم، بی‌خوابی و یبوست است. طبع آن نیز سرد است.

به لیمو

موثر بر تقویت حافظه، بهبود تپش قلب، تقویت کننده معده و بهبود سر درد است. طبع این گیاه دارویی گرم و معتدل است.

ریشه بابا آدم

از آن برای بهبود و دفع سنگ کلیه، روماتیسم، قند خون بالا، نقرس و سرخک به کار برده می‌شود. طبع این گیاه سرد و خشک است.

مطلب پیشنهادی
عرق فراسیون - 5 خاصیت درمانی + منع مصرف آن در بارداری

بادرنجبویه

از آن به منظور تقویت مغز و قلب در عرق چهل گیاه به کار می‌برند. بسیار مفید برای تقویت حافظه، رفع درد دندان و تنگی نفس است. طبع این گیاه گرم است.

تخم کتان

عرق تخم کتان به کار برده شده در عرق چهل گیاه، به منظور بهبود خارش پوستی، یبوست و درد طحال به کار گفته شده است. طبع آن نیز گرم است.

زیره سبز

این دانه طبع گرم دارد که برای رفع التهابات گوارشی، رفع نفخ، بهبود عملکرد دستگاه گوارش و افزایش شیر مادر به کار برده می‌شود.

کلپوره

از آن برای کاهش دردهای روماتیسمی و عصبی، کاهش قند خون، بهبود سوء هاضمه و حتی بیماری‌های تناسلی بهره می‌برند. طبع این گیاه دارویی گرم و خشک است.

زنجبیل

این گیاه داروییِ پرکاربرد، به منظور رفع نفخ و درد معده به کار برده می‌شود. برای بالا بردن سوخت و ساز بدن از آن به عنوان محرک می‌توان استفاده کرد. طبع آن نیز گرم و خشک است.

مطلب پیشنهادی
خواص عرق یونجه ؛ 23 خاصیت فوق العاده برای سلامت

دارچین

از عصاره دارچین در عرق چهل گیاه به منظور راهکاری برای درمان سوزش ادرار، معده‌درد و نفخ به کار برده شده است. طبع دارچین گرم است.

رازیانه

گیاهی با فیتواستروژن، مفید برای زنان، دوران قاعدگی و تنظیم هورمون‌های زنانه، بادشکن، تقویت معده و اشتها آور است. طبع رازیانه گرم و خشک است.

بارهنگ

مفید برای پوست و درمان زخم، موثر بر بهبود بیماری‌های کبدی، تقویت دستگاه تنفسی و گوارشی، مفید برای پیشگیری از سرطان و پیشگیری از کولیت روده است. طبع این گیاه سرد و خشک است.

سایر ترکیبات

علاوه بر این گیاهان که اغلب در ترکیبات عرق چهل گیاه به کار برده می‌شود مواردی همچون حنا، گل ختمی، نعناع، پونه، عناب، گل سرخ یا گل محمدی، سنبل الطیب، گل شقایق، گل گاوزبان، مرزنجوش، هل، مورد، پرسیاوشان، زردچوبه، زوفا، ثنا، سداب، شیرین بیان، مریم گلی، گل گندم، سیاه دانه و حنظل، در صورت در دسترس بودن نیز به کار برده می‌شود.

طبع عرق چهل گیاه چیست؟

غالب ترکیبات به کار برده شده در این نوشیدنی، گرم است.
به همین دلیل این عرق دارای طبع گرم است.
از این رو برای تقویت اعصاب و روان بسیاری از افراد مفید عمل می‌کند. اما افرادی که گرم مزاج هستند باید آنرا با مصلح مصرف کنند و در مصرف آن اعتدال را رعایت کنند.

مطلب پیشنهادی
زنیان چیست؟ 13 خاصیت عرق زنیان + بررسی مضرات

فواید عرق چهل گیاه را بشناسید

خاصیت عرق چهل گیاه

این عرق به دلیل ترکیبات متعددی که دارد، شامل فواید بسیاری می‌شود. از این رو برای کاربردهای مختلف نیز می‌توان از آن استفاده کرد. در ادامه مهمترین تاثیرات این نوشیدنی را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1. فواید عرق چهل گیاه برای قاعدگی

این عرق طبیعی، برای دردهای قاعدگی و گرفتگی‌های عضلانی ناشی از آن مانند درد کمر و زیر شکم بسیار مفید است. می‌توان از آن در کنار مقداری نبات و آب جوش برای تسکین دردهای این دوران استفاده کرد.

2. گوارش بهتر غذا

یکی از مهمترین فوایدی که عرق چهل گیاه به همراه دارد هضم بهتر غذا است. باید برای جذب چنین خاصیتی آن را بعد از صرف غذا با مقداری آب بنوشید.

3. از بین بردن نفخ شکم

یکی از مشکلات شایع گوارشی، نفخ است. برای رفع آن یکی از بهترین راهکارهایی که وجود دارد استفاده از عرقیجات طبیعی است. مصرف عرق چهل گیاه می‌تواند گزینه خوبی برای رفع نفخ باشد. چون بادشکن است و برای رفع نفخ و التهابات ایجاد شده در معده کاملا مفید است.

مطلب پیشنهادی
عرق بوقناق - (5 خاصیت درمانی + موارد منع مصرف)

4. مفید برای معده و روده

برای رفع مشکلات معده و روده می‌توان از این نوشیدنی استفاده کرد. عرق چهل گیاه در بهبود ناراحتی‌های معده و روده بسیار مفید است. از آن بعد از صرف غذا به همراه کمی آب استفاده کنید.

5. بهبود گردش خون

ترکیبات متعدد این نوشیدنی، تاثیرات بسیار مطلوبی را به همراه دارند. یکی از آنها خاصیت باز کنندگی عروق و بهبود جریان در رگ‌های خونی است. از این رو گردش خون بهبود خواهد یافت که می‌تواند بهبود عملکرد اندام‌ها و حتی ارگان‌های حیاتی بدن را به همراه داشته باشد.

6. پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی

مصرف این نوشیدنی پیشگیری از تجمع چربی و موثر در رفع چربی‌های اطراف قلب را به همراه دارد. به همین دلیل سبب پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.

7. عرق چهل گیاه برای فشار خون

این نوشیدنی بر کنترل فشار خون موثر است.
اما نمی‌توان به عنوان تنها راه درمانی به آن نگاه کرد. باید در کنار آن راهکارهای مناسبی جهت تغییر سبک زندگی و درمان دارویی کاهش فشار خون را در صورت نیاز ادامه داد.

مطلب پیشنهادی
7 نوع آب طعم دار بدون کالری برای رفع عطش تابستانی

8. عرق چهل گیاه برای لاغری

ترکیبات و طبع عرق چهل گیاه به رفع التهابات بدنی کمک شایانی می‌رساند. از این رو گزینه‌ای مناسب برای کاهش وزن است.
ولی زمانی نتیجه بهتری خواهید گرت که در کنار آن، رژیم غذایی مناسبی را هم پیش گرفته باشید.

9. فواید عرق چهل برای پوست صورت

ترکیبات گیاهی به دلیل اینکه به دفع سموم از بدن کمک می‌کنند، می‌توانند سلامت پوست را بهبود دهند. از این رو با مصرف متعادل این نوشیدنی می‌توان به رفع لک و جوش‌های پوستی دست یافت.

10. مفید برای اعصاب

استفاده از شربت تهیه شده با عرق چهل گیاه می‌تواند راهکار عالی برای بهبود مشکلات اعصاب و روان باشد.
اما در مواردی که نیاز به درمان دارویی وجود داشته باشد، باید از پزشک در مورد استفاده از این نوشیدنی یا هر ترکیب گیاهی دیگر مشورت دریافت کرد.

11. دارای خاصیت ضد تهوع

ترکیبات این نوشیدنی خاصیت ضد تهوع و ضد استفراغ دارد. از آن برای کنترل و جلوگیری از حالت تهوع می‌توان استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی
خواص عرق کاسنی ؛ 13 خاصیتی که بدن را پاکسازی می‌کند

12. درمان ترش کردن معده

از دیگر مشکلات شایع گوارشی، رفلاکس معده است. معمولا افرادی که این مشکل را دارند، نیاز به مصرف شربت آلومینیوم پیدا می‌کنند. اما در مواد خفیف می‌توان برای پیشگیری از رفلاکس معده یا به اصطلاح ترش کردن از عرق چهل گیاه استفاده کرد.

13. آرامش‌بخش اعصاب

عرق چهل گیاه، آرامش‌بخش است. از طرف دیگر برای اعصاب و آرام کردن ضربان قلب گزینه‌ای بسیار عالی می‌تواند باشد.

مطالب پیشنهادی مرتبط با عرق چهل گیاه

جمع‌بندی

عرق چهل گیاه در بسیاری از موارد با ترکیبات مختلف تهیه می‌شود. بهتر است نوعی از آن را تهیه کنید که لیستی از مواد و گیاهان دارویی به کار برده شده از آن را در دست داشته باشید. از این طریق به پیشگیری از بروز علائم آلرژیک نسبت به یک گیاه دارویی خاص یا آسیب احتمالی خواهید پرداخت.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *