مکمل و داروها

فیناستراید چیست؟ آیا برای درمان ریزش مو موثر است؟

فیناستراید از جمله داروهایی است که برای درمان ریزش موی آقایان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این دارو برای درمان بزرگ شدن پروستات در حالت خوش خیم نیز استفاده می شود.

همچنین این دارو به عنوان بخشی از هورمون درمانی برای خانم های تراجنسیتی مورد استفاده قرار می گیرد. اما با تمام این فواید برای این افراد می تواند عوارضی نیز در پی داشته باشد. شما می توانید با خواندن ادامه مطلب با این دارو به طور کامل آشنا شوید.

فیناستراید چیست؟

فیناستراید دارویی است که در گذشته برای درمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار می گرفته است. آقایانی که از این دارو استفاده می کردند به مرور متوجه آن شدند که ریزش موی سرشان کم شده یا پرز های روی سرشان ضخیم تر شده است.

این مسئله باعث شد پزشکان روی تاثیرات این دارو بر روی رشد مجدد موها و جلوگیری از طاسی تمرکز کرده و تحقیقات بیشتری انجام دهند.

نحوه عملکرد داروی فیناستراید به زبان ساده

فیناستراید چه قرصی است

فیناستراید با کاهش میزان هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) در بدن شما کار می کند. هورمون دی هیدروتستوسترون اغلب موجب بزرگتر شدن غدد پروستات می شود. 

زمانی که شما این را را مصرف می کنید هورمون دی هیدروتستوسترون در بدن شما کاهش چشمگیری پیدا می کند. در نتیجه ی این امر باعث می شود رشد غیر طبیعی غدد پروستات متوقف شود.

مطلب پیشنهادی
عوارض قرص سرماخوردگی بزرگسالان چیست؟ (7مورد مهم)

همچنین مصرف این دارو منجر به افزایش رشد مو و کاهش ریزش مو در سر آقایان می شود. اما جالب است بدانید مصرف این دارو موجب تحریک رشد مو در نواحی دیگر بدن نخواهد شد.

آشنایی با مصارف پزشکی این دارو

فیناستراید برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات در آقایان با بزرگ شدن پروستات و برای درمان ریزش ریزش مو با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنیک) تنها در آقایان را به خوبی درمان می کند.

1. فیناستراید برای درمان پروستات

پزشکان بعضی اوقات فیناستراید را برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) تجویز می کنند. این بیماری را در بین عموم با نام بیماری بزرگ شدن پروستات می شناسند.

این دارو همچنین ممکن است علائم مرتبط با بیماری هیپرپلازی خوش خیم پروستات مانند مشکل برای ادرار کردن، احساس خالی نشدن مثانه و کاهش جریان ادرار را بهبود ببخشد.

البته باید به این نکته اشاره کنیم بیماران برای مشاهده بهبود این بیماری ممکن است تا 6 ماه یا بیشتر درمان خود را با این دارو ادامه دهند. همچنین دوره درمان کاملا به قطر پروستات نیز باز می گردد.

2. درمان ریزش موی سر

فیناستراید همچنین برای درمان طاسی الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنیک) تنها در آقایان مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو یکی از داروهای تایید شده توسط FDA برای درمان ریزش مو می باشد.

مطلب پیشنهادی
قرص لیورگل چه کاربردی دارد؟ عوارض + تاثیر بر جوش

درمان با این دارو موجب می شود آقایان شاهد کند . کم شدن ریزش موی خود شوند. آقایان پس از 6 ماه استفاده از این دارو به طور تقریبی حدود 30 درصد شاهد بهبود درمان خود بوده اند.

نکته: این اثربخشی تا زمانی که آقایان این دارو را مصرف می کنند؛ ادامه خواهد داشت.

مصرف داروی فیناستراید منجر به کاهش سطح هورمون دی هیدروتستوسترون در بدن می شود. هورمون دی هیدروتستوسترون موجب کوچک شدن فولیکول های مو می شود. در نتیجه مواد مغذی به مو نمی رسد و آقایان شاهد ریزش موی شدید می شوند.

زمانی که آقایان این دارو را مصرف می کنند همانطور که اشاره شد سطح هورمون دی هیدروتستوسترون را بسیار کم می کند. این عملکرد موجب می شود نتیجه ی ریزش مو معکوس شود و عامل کوچک شدن فولیکول های مو از بین برود.

این دارو بیشترین تاثیر را روی قسمت تاج موی آقایان دارد، اما می تواند ریزش مو را در تمام مناطق پوست سر کاهش دهد. البته باید به این نکته اشاره کنیم این دارو طبق آزمایش های انجام شده روی ریزش موی خانم ها کاملا بی تاثیر بوده است.

مطلب پیشنهادی
قرص ترنسید (قطع خونریزی + موارد مصرف و بررسی عوارض)

3. سرطان پروستات

در آقایان بالای 55 سال مصرف فیناستراید خطر ابتلا به سرطان پروستات با درجه پایین را کاهش می دهد. اما باید به این نکته توجه داشت که این امکان وجود دارد خطر ابتلا به سرطان پروستات با درجه بالا را افزایش دهد و هیچ تاثیری بر علائم کلی آن نداشته باشد.

مطالعات زیادی درباره ارتباط سرطان پروستات و این دارو انجام شده است که نتایج مهمترین آن ها را در زیر به طور خلاصه برای شما آورده ایم.

 • یک بررسی در سال 2010 بر روی بیماران مبتلا به سرطان پروستات نشان می دهد که مصرف این دارو می تواند تا 25 درصد از پیشرفت این بیماری جلوگیری کند.
 • در یک آزمایش 10 ساله نشان داده شده است شرکت کنندگانی که از این دارو مصرف می کردند نسبت به آقایانی که این دارو را مصرف نمی کردند خطر ابتلا به سرطان پروستات به اندازه چشمگیری در آن ها کاهش پیدا کرد. نتیجه ی جالب تر در این آزمایش این مسئله بود که  کاهش سرطان پروستات حتی پس از قطع درمان نیز حفظ می شود.

4. درمان رشد بیش از حد مو

نتایج نشان داده است مصرف فیناستراید در درمان هیرسوتیسم در خانم ها بسیار موثر بوده است. هیرسوتیسم نوعی عارضه است که موجب رشد بیش از حد و غیر طبیعی مو در ناحیه صورت و بدن خانم ها می شود.

مطلب پیشنهادی
آیا مصرف ماینوکسیدیل درمان قطعی برای ریزش مو به حساب می آید؟

در یک مطالعه بر روی خانم هایی که به دلیل سندرم آدرنارک مداوم مبتلا به هایپر آندروژنیسم بودند به مدت 2 سال تحت درمان با این دارو بودند.  در پایان آزمایش به این نتیجه رسیدند حدود 93 درصد هیرسوتیسم صورت و 73 درصدی هیرسوتیسم بدن آن ها کاهش پیدا کرده است.

5. هورمون درمانی تراجنسی

فیناستراید به دلیل اثرات ضد آندروژنیک در ترکیب با نوعی استروژن گاهی جایگزین درمان هورمونی برای خانم های ترنسکشوال استفاده می شود.

نکته: با این حال تحقیقات بالینی کمی در مورد استفاده از این قرص برای این منظور انجام شده است و شواهد مربوط به ایمنی یا اثربخشی محدود است.

نکته: پزشکان با احتیاط بسیار این دارو را برای خانم های ترنسکشوال تجویز می کنند. چرا که این امکان وجود دارد این قرص با عوارض جانبی مانند افسردگی، اضطراب و افکار خودکشی همراه باشد. این علائم به ویژه در جمعیت تراجنسیتی و دیگر افراد در معرض افسردگی بسیار بالا است.

نحوه استفاده از فیناستراید خوراکی

نحوه استفاده از قرص فیناستراید
 • این را به خاطر داشته باشید قبل از مصرف فیناستراید حتما بروشور داخل آن را کامل مطالعه کنید و همچنین از داروساز داروخانه بخواهید درباره آن به شما توضیحات کامل را بدهد.
 • این دارو اغلب یک بار در روز برای فرد بیمار تجویز می شود که باید طبق دستور پزشک مصرف شود.
 • همچنین این را به یاد داشته باشید به طور منظم از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید.
 • همچنین هر روز در یک زمان مشخص از آن استفاده کنید. 
 • دون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید.
مطلب پیشنهادی
قرص لورازپام چیست؟ پاسخ به سوالات رایج + عوارض

عوارض داروی فیناستراید

کاهش توانایی یا کاهش میل جنسی پس از مصرف فیناستراید از شایع ترین عوارضی است که آقایان در طول مصرف این دارو آن را تجربه می کنند. این دارو می تواند مقدار منی آزاد شده در حین رابطه جنسی را بسیار کاهش دهد. اما جای نگرانی نیست و این مسئله کاملا بی ضرر است. اما مشکل از آن جایی شروع می شود که پس از قطع این دارو این مشکل در آقایان ادامه پیدا می کند. 

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی زیر فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • وجود توده در سینه
 • ترشحات از نوک سینه
 • بزرگ شدن سینه
 • حساسیت
 • درد
 • درد در بیضه ها
 • عدم توانایی در ادرار کردن
 • واکنش آلرژیک مانند بثورات پوستی، خارش و تورم به خصوص در صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

نکته: به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که سود شما بیش از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

موارد احتیاط

قبل از مصرف فیناستراید در صورت حساسیت به پزشک بگویید.این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

مطلب پیشنهادی
پودر گینر - مزایا + نحوه عملکرد آن در بدن + منع مصرف

قبل از استفاده از این دارو سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. خصوصاً موارد زیر:

 •  بیماری کبد
 • سرطان پروستات
 • عفونت
 • مشکلات ادراری

این را به خاطر داشته باشید این دارو می تواند از طریق پوست نیز جذب شود. در نتیجه اگر پوشش قرص برداشته شد یا قرص شده بود موارد زیر را کامل رعایت کنید:

 • خانم هایی که باردار هستند یا قصد بارداری دارند نباید تماس پوستی مستقیم با این دارو داشته باشند.
 • همچنین نوزادان پسر نباید در معرض مستقیم با این دارو باشند. چرا که ممکن است منجر به ناهنجاری های دستگاه تناسلی در آن ها شود
 • خانم های شیرده نباید در معرض این قرص قرار بگیرند. چرا که این دارو ممکن است به نوزاد شیرخواره ی آن ها آسیب بزند. 

پاسخ به سوالات متداول درباره قرص فیناستراید

پاسخ به سوالات متداول درباره قرص فیناستراید

آیا می توان داروی فیناستراید را به صورت موضعی برای درمان روی پوست استفاده کرد؟

داروی موثری که برای درمان ریزش مو مورد تایید FDA قرار گرفته است شکل فیزیکال فیناستراید است. طی مطالعات طولانی درباره ی این دارو به شکل موضعی به این نتیجه رسیده اند. استفاده ی موضعی از این دارو تاثیر بسیار کمی در درمان خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
آزیترومایسین ؛ درمان 7 عفونت شایع + بررسی عوارض

آیا این دارو محدودیت سنی دارد؟

داروی فیناستراید برای آقایانی که به سن بلوغ رسیده اند هیچ محدودیت سنی ندارد. اما باید به این نکته اشاره کنیم اگر به بیماری کبدی مبتلا باشند نمی توانند از این دارو مصرف کنند.

چه مدت طول می‌کشد تا این دارو اثر کند؟

زمانی که شروع به مصرف داروی فیناستراید می کنید نزدیک به 3 ماه طول می کشد تا به طور کامل تاثیر این دارو را مشاهده کنید.

در این 3 ماه شما باید منتظر باشید ریزش موهایتان کاهش چشمگیری پیدا کند. اما رشد مجدد مو نخواهید داشت. البته باید به این نکته اشاره کنیم افرادی که دارای تار موهای بسیار نازک در ناحیه سر هستند در این مدت شاهد ضخامت قابل توجه موهای خود خواهند بود.

اگر فراموش کنید یک نوبت دارو دارو را مصرف کنید آیا اتفاقی می افتد؟

اگر یک نوبت خوردن داروی فیناستراید را فراموش کنید اصلا جای نگرانی ندارد. اگر یک ساعت از نوبت قبلی گذشته باشد می توانید آن را بخورید. در غیر این صورت به خاطر داشته باشید باید ساعت بعدی را روز بعد سر ساعت همیشه بخورید.

مطلب پیشنهادی
پرفکتیل - 4 عملکرد آن برای سلامت پوست + مو + ناخن

آیا مصرف این دارو همزمان با داروی ماینوکسیدیل می تواند موجب تاثیر چند برابر شود؟

در ابتدا باید بگوییم داروی فیناستراید و داروی ماینوکسیدیل هردو توسط سازمان غذا و بهداشت جهانی مورد تایید برای درمان ریزش مو قرار گرفته اند.

در این باره مطالعات و آزمایش های زیادی انجام شده است. در آخر به این نتیجه رسیدند داروی ماینوکسیدیل در مقایسه با این داروی دیگر تاثیر بسیار ضعیف تری از خود نشان می دهد. همچنین هر دوی این دارو ها برای درمان ریزش الکوی مردانه مورد استفاده قرار می گیرند.

در آخر تمام آزمایش و تحقیقات به این نتیجه رسیدند زمانی که این دو دارو را باهم مصرف می کنند اما باز تاثیر بیشتری بر رشد موی الگوی مردانه نخواهد گذاشت.

در آخر:

داروی فیناستراید یک دارو برای درمان ریزش الگوی مردانه است که در گذشته برای درمان بزرگی پروستات استفاده می شده است. اما به خاطر داشته باشید این دارو را نباید خودسرانه مصرف کنید یا از داروی خود به دیگران بدهید.

منبع:
webmd

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *